Papież wyznaje, gdzie chce zostać pochowany

O planowanym miejscu swego pochówku, uproszczeniu papieskich ceremonii pogrzebowych, ale też o relacjach ze swoim poprzednikiem oraz niektórych planach pielgrzymkowych na 2024 r. mówił papież Franciszek w wywiadzie na antenie meksykańskiej telewizji N+. Rozmowa odbyła się przy okazji liturgicznego wspomnienia NMP z Guadalupe – patronki Meksyku.
Papież Franciszek Papież wyznaje, gdzie chce zostać pochowany
Papież Franciszek / EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA

W serdecznej rozmowie z Valentiną Alazraki, dziennikarką, należącą do grona najstarszych stażem watykanistów, papież Franciszek podjął szereg aktualnych tematów, a także wspominał swojego poprzednika, Benedykta XVI. Sporo uwagi poświęcił też nabożeństwu do Matki Bożej, czczonej w wizerunku z Guadalupe i będącej patronką Meksyku, której wspomnienie obchodzone było w Kościele 12 grudnia.

Stan zdrowia

Jedne z pierwszych pytań dotyczyło stanu zdrowia obecnego papieża. Franciszek podkreślił, że czuje się „dość dobrze”, jednak nie ukrywał, że starzejąc się odczuwa coraz większe ograniczenia. - Trzeba umieć przyjąć dary starości. Trzeba zaakceptować fakt, że można zrobić wiele dobrego, [choć – przyp. KAI] z innej perspektywy. To prawda, że wszystkie podróże są teraz na nowo rozważane.  Mogą być dalsze, ale są na nowo rozważane – mówił, zauważając, że pojawiające się ograniczenia prowadzą też do dojrzałości i poczucia, że „tutaj wszystko się kończy, a zaczyna coś nowego”.

Ewentualna rezygnacja

Odpowiadając na pytanie o list rezygnacyjny, który przygotował na początku pontyfikatu na wypadek, gdyby stan zdrowia uniemożliwił mu dalsze sprawowanie urzędu, papież oznajmił, że zdeponował ten dokument u kard. Tarsicio Bertone, ówczesnego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, natomiast do tej pory nie rozważał skorzystania z tego pisma i złożenia dymisji. - Nie przyszło mi to do głowy, widziałem męstwo Benedykta, kiedy zdał sobie sprawę, że nie może [kontynuować swej posługi – przyp. KAI], wolał powiedzieć ‘wystarczy’, i to jest dla mnie dobrym przykładem. Proszę Pana o to, by w pewnym momencie powiedzieć ‘wystarczy’, ale wtedy, kiedy On tego zechce - stwierdził.

Papieski pogrzeb

Franciszek powiedział też, że wspólnie z ceremoniarzem „znacznie uprościł” obrzędy papieskiego pochówku. Zapowiedział też, że chciałby zostać pochowany w bazylice Santa Maria Maggiore. - Mam [do niej – przyp. KAI] wielkie nabożeństwo. Wcześniej, kiedy przyjeżdżałem do Rzymu, zawsze udawałem się tam w niedzielny poranek – wspominał.

Relacje z Benedyktem XVI

Podczas rozmowy kilkakrotnie powracały pytania o Benedykta XVI, m.in. w kontekście relacji, łączących obu papieży. Franciszek zaznaczył, że jego relacje z poprzednikiem były „bardzo bliskie” i, że papież-emeryt, proszony przez niego o konsultacje, „z wielką mądrością dzielił się swoją opinią”, pozostawiając jednak podjęcie decyzji w rękach swego następcy. - Zawsze mi pomagał. Był w tym bardzo hojny – wspominał - był wspaniałym człowiekiem, pokornym, prostym, który kiedy zdał sobie sprawę, miał odwagę powiedzieć: ‘wystarczy’. Podziwiam go - wyznał.

Odpowiadając na pytanie o to, czy prawdą jest, że po śmierci swego poprzednika stał się bardziej surowy, przyznał: „jestem skomplikowany i czasem trochę niecierpliwy, ale [współpracownicy – przyp. KAI] mnie znoszą. Ludzie w Kurii są bardzo dobrzy”.

Argentyna

Odnosząc się do planów na 2024 r. papież potwierdził, że zaplanowana jest jego pielgrzymka do Belgii, a w fazie ustaleń pozostają dwie kolejne: do Argentyny oraz Polinezji. Zaś nawiązując do obraźliwych komentarzy, jakie pod jego adresem kierował w czasie kampanii prezydenckiej nowowybrany przywódca Argentyny, Javier Milei, papież podkreślił, że należy rozróżniać wypowiedzi będące częścią gry wyborczej, od tych, które są prawdziwymi deklaracjami. - Zawsze wierzę w polityków, ponieważ wierzę, że polityka – i nie mówię tego od siebie, mówił to poprzedni papież – jest najwyższą formą miłości, to znaczy miłości do ludu, miłości politycznej – dodał Franciszek, krytykując przy tym tych polityków, którzy powierzoną im misję sprowadzają do prywatnych interesów.

Wojny

Odnosząc się do trwających na świecie wojen i konfliktów, papież potępił przyzwyczajenie się opinii publicznej do wojny na Ukrainie, która spowszedniała „niczym kawa z mlekiem”, a także przypomniał, że „wojna zawsze jest porażką” i, że inwestowanie w fabryki broni jest łakomym kąskiem dla osób pozbawionych moralności, które pragną szybkich zysków. Zapewnił też, że jest w codziennym kontakcie telefonicznym ze Strefą Gazy, gdzie księża i siostry zakonne opiekują się ponad 600 osobami. Podkreślił, że „dzięki wojnie zyskuje się jedynie zniszczenie” i z żalem podkreślił, że od czasu zakończenia II wojny światowej, działania wojenne toczą się nieprzerwanie w różnych częściach świata. Nawiązując zaś do tematu migracji, bliskiego społeczeństwu meksykańskiemu, Ojciec Święty ponowił apel, by, każdego migranta przyjąć, towarzyszyć mu, promować go oraz integrować ze społeczeństwem. „Jestem synem migrantów, którzy niegdyś udali się do Argentyny, aby dotrzeć do Ameryki... Migrant musi być przyjęty. Jezus był migrantem” - mówił papież. 

azr


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Stanisław Żaryn: Wiatr ze Wschodu coraz bardziej niepokoi Wiadomości
Stanisław Żaryn: Wiatr ze Wschodu coraz bardziej niepokoi

Śmierć Nawalnego powinna być oceniana przez kraje Zachodu, jako zapowiedź następnych kroków Rosji. Należy spodziewać się wzrostu agresji na froncie, nowego etapu wojny hybrydowej przeciwko Zachodowi i dalszego formowania neosowieckiego społeczeństwa czekającego na okazję, by zmiażdżyć wstrętny Zachód. Zdecydowana odpowiedź potrzebna na wczoraj…

Według prognoz OECD Niemcy stracą w tym roku trzecie miejsce pośród największych gospodarek świata z ostatniej chwili
Według prognoz OECD Niemcy stracą w tym roku trzecie miejsce pośród największych gospodarek świata

„Niemcy będą musiały zrzec się tytułu trzeciej co do wielkości gospodarki świata już w tym roku” – pisze „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Paweł Jędrzejewski: Brukselskie maski opadły Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Brukselskie maski opadły

Uosabiająca postawę brukselskich elit Ursula von der Leyen, która chce powtórnie kandydować na przewodniczącą Komisji Europejskiej, oświadczyła, że – z zasady – nigdy nie będzie współpracować z europejskimi partiami skrajnie prawicowymi. Nie wspomniała natomiast o skrajnie lewicowych, co oznacza, że nie skrajność jej przeszkadza, ale wyłącznie prawicowość.

Nie żyje polska medalistka olimpijska z ostatniej chwili
Nie żyje polska medalistka olimpijska

W Australii zmarła gimnastyczka sportowa Lidia Szczerbińska-Król, która z koleżankami zdobyła brązowy medal igrzysk olimpijskich w Melbourne w 1956 roku w rywalizacji drużynowej z przyborem. O śmierci poinformowała rodzina sportsmenki.

Fatalne przejęzyczenie Trudeau. Zacharowa „podziękowała” premierowi Kanady z ostatniej chwili
Fatalne przejęzyczenie Trudeau. Zacharowa „podziękowała” premierowi Kanady

– Musimy zrobić wszystko, ponieważ wiemy, że Rosja musi wygrać tę wojnę – powiedział premier Kanady Justin Trudeau, natychmiast się poprawiając, że chodzi oczywiście o wygraną Ukrainy. Wpadkę skomentowała Maria Zacharowa, rzecznik MSZ Rosji.

Pomnik Smoleński zostanie przeniesiony? Znamienne słowa Sienkiewicza z ostatniej chwili
Pomnik Smoleński zostanie przeniesiony? Znamienne słowa Sienkiewicza

Bartłomiej Sienkiewicz w rozmowie z „Newsweekiem” mówił o planach wobec odbudowy Pałacu Saskiego. Minister kultury został także zapytany o Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku.

Wyłoniono kandydata na prokuratora krajowego. Patryk Jaki nie przebierał w słowach z ostatniej chwili
Wyłoniono kandydata na prokuratora krajowego. Patryk Jaki nie przebierał w słowach

Kandydatem na prokuratora krajowego rekomendowanym przez zespół resortu sprawiedliwości po przeprowadzonych w poniedziałek wysłuchaniach kandydatów jest prok. Dariusz Korneluk – przekazał resort sprawiedliwości. Do sprawy odniósł się Patryk Jaki, europoseł Suwerennej Polski.

Nie żyje znany bankier z ostatniej chwili
Nie żyje znany bankier

W wieku 87 lat zmarł znany brytyjski finansista Jacob Rothschild wywodzący się ze znanej, wielopokoleniowej rodziny bankierów.

Komisja Bodnara wyłoniła kandydata na prokuratora krajowego z ostatniej chwili
Komisja Bodnara wyłoniła kandydata na prokuratora krajowego

Kandydatem na prokuratora krajowego rekomendowanym przez zespół resortu sprawiedliwości po przeprowadzonych w poniedziałek wysłuchaniach kandydatów jest prok. Dariusz Korneluk – przekazał resort sprawiedliwości.

Prokuratura chce odebrania immunitetu Ryszardowi Czarneckiemu. Polityk zabrał głos z ostatniej chwili
Prokuratura chce odebrania immunitetu Ryszardowi Czarneckiemu. Polityk zabrał głos

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości wydał oświadczenie, w którym odniósł się do wystąpienia prokuratury o odebranie mu immunitetu. „Zwracam uwagę na interesującą koincydencję skierowania tej sprawy do Brukseli w momencie ustalania list wyborczych do Parlamentu Europejskiego” – napisał.

REKLAMA

Papież wyznaje, gdzie chce zostać pochowany

O planowanym miejscu swego pochówku, uproszczeniu papieskich ceremonii pogrzebowych, ale też o relacjach ze swoim poprzednikiem oraz niektórych planach pielgrzymkowych na 2024 r. mówił papież Franciszek w wywiadzie na antenie meksykańskiej telewizji N+. Rozmowa odbyła się przy okazji liturgicznego wspomnienia NMP z Guadalupe – patronki Meksyku.
Papież Franciszek Papież wyznaje, gdzie chce zostać pochowany
Papież Franciszek / EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA

W serdecznej rozmowie z Valentiną Alazraki, dziennikarką, należącą do grona najstarszych stażem watykanistów, papież Franciszek podjął szereg aktualnych tematów, a także wspominał swojego poprzednika, Benedykta XVI. Sporo uwagi poświęcił też nabożeństwu do Matki Bożej, czczonej w wizerunku z Guadalupe i będącej patronką Meksyku, której wspomnienie obchodzone było w Kościele 12 grudnia.

Stan zdrowia

Jedne z pierwszych pytań dotyczyło stanu zdrowia obecnego papieża. Franciszek podkreślił, że czuje się „dość dobrze”, jednak nie ukrywał, że starzejąc się odczuwa coraz większe ograniczenia. - Trzeba umieć przyjąć dary starości. Trzeba zaakceptować fakt, że można zrobić wiele dobrego, [choć – przyp. KAI] z innej perspektywy. To prawda, że wszystkie podróże są teraz na nowo rozważane.  Mogą być dalsze, ale są na nowo rozważane – mówił, zauważając, że pojawiające się ograniczenia prowadzą też do dojrzałości i poczucia, że „tutaj wszystko się kończy, a zaczyna coś nowego”.

Ewentualna rezygnacja

Odpowiadając na pytanie o list rezygnacyjny, który przygotował na początku pontyfikatu na wypadek, gdyby stan zdrowia uniemożliwił mu dalsze sprawowanie urzędu, papież oznajmił, że zdeponował ten dokument u kard. Tarsicio Bertone, ówczesnego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, natomiast do tej pory nie rozważał skorzystania z tego pisma i złożenia dymisji. - Nie przyszło mi to do głowy, widziałem męstwo Benedykta, kiedy zdał sobie sprawę, że nie może [kontynuować swej posługi – przyp. KAI], wolał powiedzieć ‘wystarczy’, i to jest dla mnie dobrym przykładem. Proszę Pana o to, by w pewnym momencie powiedzieć ‘wystarczy’, ale wtedy, kiedy On tego zechce - stwierdził.

Papieski pogrzeb

Franciszek powiedział też, że wspólnie z ceremoniarzem „znacznie uprościł” obrzędy papieskiego pochówku. Zapowiedział też, że chciałby zostać pochowany w bazylice Santa Maria Maggiore. - Mam [do niej – przyp. KAI] wielkie nabożeństwo. Wcześniej, kiedy przyjeżdżałem do Rzymu, zawsze udawałem się tam w niedzielny poranek – wspominał.

Relacje z Benedyktem XVI

Podczas rozmowy kilkakrotnie powracały pytania o Benedykta XVI, m.in. w kontekście relacji, łączących obu papieży. Franciszek zaznaczył, że jego relacje z poprzednikiem były „bardzo bliskie” i, że papież-emeryt, proszony przez niego o konsultacje, „z wielką mądrością dzielił się swoją opinią”, pozostawiając jednak podjęcie decyzji w rękach swego następcy. - Zawsze mi pomagał. Był w tym bardzo hojny – wspominał - był wspaniałym człowiekiem, pokornym, prostym, który kiedy zdał sobie sprawę, miał odwagę powiedzieć: ‘wystarczy’. Podziwiam go - wyznał.

Odpowiadając na pytanie o to, czy prawdą jest, że po śmierci swego poprzednika stał się bardziej surowy, przyznał: „jestem skomplikowany i czasem trochę niecierpliwy, ale [współpracownicy – przyp. KAI] mnie znoszą. Ludzie w Kurii są bardzo dobrzy”.

Argentyna

Odnosząc się do planów na 2024 r. papież potwierdził, że zaplanowana jest jego pielgrzymka do Belgii, a w fazie ustaleń pozostają dwie kolejne: do Argentyny oraz Polinezji. Zaś nawiązując do obraźliwych komentarzy, jakie pod jego adresem kierował w czasie kampanii prezydenckiej nowowybrany przywódca Argentyny, Javier Milei, papież podkreślił, że należy rozróżniać wypowiedzi będące częścią gry wyborczej, od tych, które są prawdziwymi deklaracjami. - Zawsze wierzę w polityków, ponieważ wierzę, że polityka – i nie mówię tego od siebie, mówił to poprzedni papież – jest najwyższą formą miłości, to znaczy miłości do ludu, miłości politycznej – dodał Franciszek, krytykując przy tym tych polityków, którzy powierzoną im misję sprowadzają do prywatnych interesów.

Wojny

Odnosząc się do trwających na świecie wojen i konfliktów, papież potępił przyzwyczajenie się opinii publicznej do wojny na Ukrainie, która spowszedniała „niczym kawa z mlekiem”, a także przypomniał, że „wojna zawsze jest porażką” i, że inwestowanie w fabryki broni jest łakomym kąskiem dla osób pozbawionych moralności, które pragną szybkich zysków. Zapewnił też, że jest w codziennym kontakcie telefonicznym ze Strefą Gazy, gdzie księża i siostry zakonne opiekują się ponad 600 osobami. Podkreślił, że „dzięki wojnie zyskuje się jedynie zniszczenie” i z żalem podkreślił, że od czasu zakończenia II wojny światowej, działania wojenne toczą się nieprzerwanie w różnych częściach świata. Nawiązując zaś do tematu migracji, bliskiego społeczeństwu meksykańskiemu, Ojciec Święty ponowił apel, by, każdego migranta przyjąć, towarzyszyć mu, promować go oraz integrować ze społeczeństwem. „Jestem synem migrantów, którzy niegdyś udali się do Argentyny, aby dotrzeć do Ameryki... Migrant musi być przyjęty. Jezus był migrantem” - mówił papież. 

azrOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe