SOS Wioski Dziecięce: W Polsce żyje miasto dzieci pozbawionych opieki!

Ponad 72 tysiące dzieci w Polsce jest pozbawionych opieki rodziców – to tyle, ile wynosi populacja średniej wielkości miasta. Miasta, którego mali mieszkańcy codziennie dźwigają ciężar „dorosłych” obowiązków. SOS Wioski Dziecięce w odpowiedzi na ten rosnący problem ruszyły z kampanią „Miasto dzieci”, która w metaforyczny sposób przedstawia rzeczywistość tysięcy dzieci w potrzebie. Celem akcji jest zachęcenie Polaków do przekazania 1,5% podatku na rzecz porzuconych i osieroconych dzieci.
zdjęcie poglądowe SOS Wioski Dziecięce: W Polsce żyje miasto dzieci pozbawionych opieki!
zdjęcie poglądowe / pixabayy.com/GabrielePicello

Kampanię promuje spot telewizyjny, przedstawiający historię wyjątkowego miasta w całości zamieszkanego przez dzieci. Nie jest to jednak szczęśliwa przestrzeń rodem z Nibylandii – mali mieszkańcy zmagają się tu z szarą codziennością bieżących obowiązków, pracują, zajmują się młodszym rodzeństwem i próbują przetrwać bez odpowiedzialnego dorosłego u boku. 

- Niestety tak wygląda rzeczywistość wielu dzieci, które straciły rodziców lub wychowują się w rodzinach z wieloma problemami. Dzieci te bardzo często przejmują rolę dorosłych, by przetrwać i zaopiekować się swoim młodszym rodzeństwem. Dlatego w SOS Wioskach Dziecięcych robimy wszystko, by przywrócić im utracone dzieciństwo oraz otoczyć je troską i rodzinnym ciepłem. – komentuje Olga Fiedorowicz, kierownik działu marketingu i fundraisingu w stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce. I jak dodaje – Pomoc dzieciom nie byłaby możliwa bez regularnego wsparcia darczyńców. Dlatego gorąco Państwa zachęcam do przekazania swojego 1,5% podatku na rzecz dzieci porzuconych i osieroconych. Wystarczy wpisać nr KRS 0000 056 901 w odpowiednią rubrykę formularza PIT.

W Polsce od kilku lat rośnie liczba dzieci przyjmowanych do opieki zastępczej, a kandydatów na rodziców zastępczych wciąż brakuje. – Są to często dramatyczne sytuacje. Nieustannie szukamy osób, które stworzą dzieciom bezpieczną przystań. Rodziców, którzy będą responsywni, czuli i wspierający. Dorosłych, którzy pomogą dziecku odbudować poczucie własnej wartości i życiowej sprawczości – mówi Aleksandra Sikorska, psycholog w stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Jak dodaje - Opiekunom zapewniamy warunki i pomoc w prowadzeniu domu i opiece nad dziećmi, jak również rozwój kompetencji. Ale przede wszystkim to dzieciom zapewniamy wsparcie specjalistyczne, psychologów, terapeutów, jak też szereg zajęć rozwijających pasje i zainteresowania. 

Trudna sytuacja maluchów

Pracownicy SOS Wiosek Dziecięcych nie ukrywają, że sytuacja jest bardzo trudna. W 2022 roku przyjęto do pieczy instytucjonalnej aż 166 dzieci poniżej 1 roku życia, 302 między 1 a 3 r. ż., 505 maluchów od 4 do 6 r. ż., a także 960 wczesnoszkolnych dzieci (7-10 lat).1 Z kolei według badania dotyczącego procesu deinstytucjonalizacji (stan za styczeń 2023) − w placówkach opiekuńczo-wychowawczych nadal przebywało 1 167 dzieci poniżej 7 r. ż. (w tym 373 dzieci z powodu braku wolnych miejsc w pieczy rodzinnej). Ponadto w placówkach przebywało 1332 dzieci w wieku od 7 do 10 lat. 2 – Według ustawy wszystkie te dzieci powinny były trafić do pieczy rodzinnej. Tak niestety się nie stało. – komentuje Aleksandra Sikorska. 

Kryzys rodzicielstwa zastępczego dotyka również samo stowarzyszenie. Ze względu na brak kandydatów na Rodziców SOS, mimo dostępnych zasobów i infrastruktury, SOS Wioski Dziecięce mogły w zeszłym roku przyjąć tylko 56 dzieci oraz dwóch młodych dorosłych do mieszkania treningowego SOS (dawniej chronionego) - Niektóre zgłoszenia wielokrotnie się powtarzały co oznacza, że bardzo długo nie można było znaleźć miejsca dla dzieci w całym systemie. W skali roku odnotowaliśmy 586 zgłoszeń, w tym 110 to dzieci od kilku tygodni/mc-cy do lat 3. Należy podkreślić, że nawet najlepsze zaplecze terapeutyczno-psychologiczne nie zastąpi bezwarunkowej miłości rodziców zastępczych. Bez nich, efektywna pomoc dzieciom jest niemożliwa. – komentuje Paulina Cygler, koordynatorka działu rekrutacji i rozwoju pracowników w stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Jedną z obecnych Mam SOS jest Jolanta Olejarczyk, która opiekuje się potrzebującymi dziećmi już od ponad 20 lat. – Oczywiście zdarzają się trudne momenty, ale jako Rodzice SOS możemy liczyć na wsparcie specjalistów 24/7. Jeśli ktoś lubi pracę z dziećmi i marzy o stworzeniu domu dla potrzebujących dzieci to z całego serca zachęcam. 

Wystarczy zadzwonić na numer +48 734 425 108, lub wysłać CV na adres e-mail: [email protected] Aplikować może każdy, kto jest gotowy, by podjąć się opieki zastępczej dla kilkorga dzieci.

Kampania „Miasto dzieci” potrwa od 22 stycznia do 31 maja . Za kreację spotu odpowiada agencja VML&R. Spot w reżyserii Mateusza Miszczyńskiego został zrealizowany w ramach 10. Edycji konkursu Papaya New Directors. 

Ty też możesz pomóc 

Aby przyłączyć się do wspólnej pomocy przekaż swoje 1,5% procent podatku na rzecz podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych, wpisując nr KRS 0000 056 901 w odpowiednią rubrykę formularza PIT. Deklarację podatkową można złożyć do 2 maja 2023 r. – po tym terminie podatnik traci możliwość przekazania 1,5% podatku. Więcej informacji nt. kampanii oraz rozliczeń na stronie www.dziecisos.org 

****

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od 1984 roku pomaga dzieciom porzuconym, opuszczonym, zagrożonym utratą opieki rodziców. Jest częścią organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 137 krajach świata. W Polsce działają 4 Wioski SOS, gdzie dzieci pozbawione opieki rodziców biologicznych znajdują ciepły, kochający dom. Jednocześnie stowarzyszenie rozwija działania profilaktyczne w ramach Programu „SOS Rodzinie”, którego celem jest ochrona przed utratą rodziców i zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzinom w kryzysie. 

SOS Wioski Dziecięce w Polsce


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Stanisław Żaryn: Wiatr ze Wschodu coraz bardziej niepokoi Wiadomości
Stanisław Żaryn: Wiatr ze Wschodu coraz bardziej niepokoi

Śmierć Nawalnego powinna być oceniana przez kraje Zachodu, jako zapowiedź następnych kroków Rosji. Należy spodziewać się wzrostu agresji na froncie, nowego etapu wojny hybrydowej przeciwko Zachodowi i dalszego formowania neosowieckiego społeczeństwa czekającego na okazję, by zmiażdżyć wstrętny Zachód. Zdecydowana odpowiedź potrzebna na wczoraj…

Według prognoz OECD Niemcy stracą w tym roku trzecie miejsce pośród największych gospodarek świata z ostatniej chwili
Według prognoz OECD Niemcy stracą w tym roku trzecie miejsce pośród największych gospodarek świata

„Niemcy będą musiały zrzec się tytułu trzeciej co do wielkości gospodarki świata już w tym roku” – pisze „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Paweł Jędrzejewski: Brukselskie maski opadły Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Brukselskie maski opadły

Uosabiająca postawę brukselskich elit Ursula von der Leyen, która chce powtórnie kandydować na przewodniczącą Komisji Europejskiej, oświadczyła, że – z zasady – nigdy nie będzie współpracować z europejskimi partiami skrajnie prawicowymi. Nie wspomniała natomiast o skrajnie lewicowych, co oznacza, że nie skrajność jej przeszkadza, ale wyłącznie prawicowość.

Nie żyje polska medalistka olimpijska z ostatniej chwili
Nie żyje polska medalistka olimpijska

W Australii zmarła gimnastyczka sportowa Lidia Szczerbińska-Król, która z koleżankami zdobyła brązowy medal igrzysk olimpijskich w Melbourne w 1956 roku w rywalizacji drużynowej z przyborem. O śmierci poinformowała rodzina sportsmenki.

Fatalne przejęzyczenie Trudeau. Zacharowa „podziękowała” premierowi Kanady z ostatniej chwili
Fatalne przejęzyczenie Trudeau. Zacharowa „podziękowała” premierowi Kanady

– Musimy zrobić wszystko, ponieważ wiemy, że Rosja musi wygrać tę wojnę – powiedział premier Kanady Justin Trudeau, natychmiast się poprawiając, że chodzi oczywiście o wygraną Ukrainy. Wpadkę skomentowała Maria Zacharowa, rzecznik MSZ Rosji.

Pomnik Smoleński zostanie przeniesiony? Znamienne słowa Sienkiewicza z ostatniej chwili
Pomnik Smoleński zostanie przeniesiony? Znamienne słowa Sienkiewicza

Bartłomiej Sienkiewicz w rozmowie z „Newsweekiem” mówił o planach wobec odbudowy Pałacu Saskiego. Minister kultury został także zapytany o Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku.

Wyłoniono kandydata na prokuratora krajowego. Patryk Jaki nie przebierał w słowach z ostatniej chwili
Wyłoniono kandydata na prokuratora krajowego. Patryk Jaki nie przebierał w słowach

Kandydatem na prokuratora krajowego rekomendowanym przez zespół resortu sprawiedliwości po przeprowadzonych w poniedziałek wysłuchaniach kandydatów jest prok. Dariusz Korneluk – przekazał resort sprawiedliwości. Do sprawy odniósł się Patryk Jaki, europoseł Suwerennej Polski.

Nie żyje znany bankier z ostatniej chwili
Nie żyje znany bankier

W wieku 87 lat zmarł znany brytyjski finansista Jacob Rothschild wywodzący się ze znanej, wielopokoleniowej rodziny bankierów.

Komisja Bodnara wyłoniła kandydata na prokuratora krajowego z ostatniej chwili
Komisja Bodnara wyłoniła kandydata na prokuratora krajowego

Kandydatem na prokuratora krajowego rekomendowanym przez zespół resortu sprawiedliwości po przeprowadzonych w poniedziałek wysłuchaniach kandydatów jest prok. Dariusz Korneluk – przekazał resort sprawiedliwości.

Prokuratura chce odebrania immunitetu Ryszardowi Czarneckiemu. Polityk zabrał głos z ostatniej chwili
Prokuratura chce odebrania immunitetu Ryszardowi Czarneckiemu. Polityk zabrał głos

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości wydał oświadczenie, w którym odniósł się do wystąpienia prokuratury o odebranie mu immunitetu. „Zwracam uwagę na interesującą koincydencję skierowania tej sprawy do Brukseli w momencie ustalania list wyborczych do Parlamentu Europejskiego” – napisał.

REKLAMA

SOS Wioski Dziecięce: W Polsce żyje miasto dzieci pozbawionych opieki!

Ponad 72 tysiące dzieci w Polsce jest pozbawionych opieki rodziców – to tyle, ile wynosi populacja średniej wielkości miasta. Miasta, którego mali mieszkańcy codziennie dźwigają ciężar „dorosłych” obowiązków. SOS Wioski Dziecięce w odpowiedzi na ten rosnący problem ruszyły z kampanią „Miasto dzieci”, która w metaforyczny sposób przedstawia rzeczywistość tysięcy dzieci w potrzebie. Celem akcji jest zachęcenie Polaków do przekazania 1,5% podatku na rzecz porzuconych i osieroconych dzieci.
zdjęcie poglądowe SOS Wioski Dziecięce: W Polsce żyje miasto dzieci pozbawionych opieki!
zdjęcie poglądowe / pixabayy.com/GabrielePicello

Kampanię promuje spot telewizyjny, przedstawiający historię wyjątkowego miasta w całości zamieszkanego przez dzieci. Nie jest to jednak szczęśliwa przestrzeń rodem z Nibylandii – mali mieszkańcy zmagają się tu z szarą codziennością bieżących obowiązków, pracują, zajmują się młodszym rodzeństwem i próbują przetrwać bez odpowiedzialnego dorosłego u boku. 

- Niestety tak wygląda rzeczywistość wielu dzieci, które straciły rodziców lub wychowują się w rodzinach z wieloma problemami. Dzieci te bardzo często przejmują rolę dorosłych, by przetrwać i zaopiekować się swoim młodszym rodzeństwem. Dlatego w SOS Wioskach Dziecięcych robimy wszystko, by przywrócić im utracone dzieciństwo oraz otoczyć je troską i rodzinnym ciepłem. – komentuje Olga Fiedorowicz, kierownik działu marketingu i fundraisingu w stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce. I jak dodaje – Pomoc dzieciom nie byłaby możliwa bez regularnego wsparcia darczyńców. Dlatego gorąco Państwa zachęcam do przekazania swojego 1,5% podatku na rzecz dzieci porzuconych i osieroconych. Wystarczy wpisać nr KRS 0000 056 901 w odpowiednią rubrykę formularza PIT.

W Polsce od kilku lat rośnie liczba dzieci przyjmowanych do opieki zastępczej, a kandydatów na rodziców zastępczych wciąż brakuje. – Są to często dramatyczne sytuacje. Nieustannie szukamy osób, które stworzą dzieciom bezpieczną przystań. Rodziców, którzy będą responsywni, czuli i wspierający. Dorosłych, którzy pomogą dziecku odbudować poczucie własnej wartości i życiowej sprawczości – mówi Aleksandra Sikorska, psycholog w stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Jak dodaje - Opiekunom zapewniamy warunki i pomoc w prowadzeniu domu i opiece nad dziećmi, jak również rozwój kompetencji. Ale przede wszystkim to dzieciom zapewniamy wsparcie specjalistyczne, psychologów, terapeutów, jak też szereg zajęć rozwijających pasje i zainteresowania. 

Trudna sytuacja maluchów

Pracownicy SOS Wiosek Dziecięcych nie ukrywają, że sytuacja jest bardzo trudna. W 2022 roku przyjęto do pieczy instytucjonalnej aż 166 dzieci poniżej 1 roku życia, 302 między 1 a 3 r. ż., 505 maluchów od 4 do 6 r. ż., a także 960 wczesnoszkolnych dzieci (7-10 lat).1 Z kolei według badania dotyczącego procesu deinstytucjonalizacji (stan za styczeń 2023) − w placówkach opiekuńczo-wychowawczych nadal przebywało 1 167 dzieci poniżej 7 r. ż. (w tym 373 dzieci z powodu braku wolnych miejsc w pieczy rodzinnej). Ponadto w placówkach przebywało 1332 dzieci w wieku od 7 do 10 lat. 2 – Według ustawy wszystkie te dzieci powinny były trafić do pieczy rodzinnej. Tak niestety się nie stało. – komentuje Aleksandra Sikorska. 

Kryzys rodzicielstwa zastępczego dotyka również samo stowarzyszenie. Ze względu na brak kandydatów na Rodziców SOS, mimo dostępnych zasobów i infrastruktury, SOS Wioski Dziecięce mogły w zeszłym roku przyjąć tylko 56 dzieci oraz dwóch młodych dorosłych do mieszkania treningowego SOS (dawniej chronionego) - Niektóre zgłoszenia wielokrotnie się powtarzały co oznacza, że bardzo długo nie można było znaleźć miejsca dla dzieci w całym systemie. W skali roku odnotowaliśmy 586 zgłoszeń, w tym 110 to dzieci od kilku tygodni/mc-cy do lat 3. Należy podkreślić, że nawet najlepsze zaplecze terapeutyczno-psychologiczne nie zastąpi bezwarunkowej miłości rodziców zastępczych. Bez nich, efektywna pomoc dzieciom jest niemożliwa. – komentuje Paulina Cygler, koordynatorka działu rekrutacji i rozwoju pracowników w stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Jedną z obecnych Mam SOS jest Jolanta Olejarczyk, która opiekuje się potrzebującymi dziećmi już od ponad 20 lat. – Oczywiście zdarzają się trudne momenty, ale jako Rodzice SOS możemy liczyć na wsparcie specjalistów 24/7. Jeśli ktoś lubi pracę z dziećmi i marzy o stworzeniu domu dla potrzebujących dzieci to z całego serca zachęcam. 

Wystarczy zadzwonić na numer +48 734 425 108, lub wysłać CV na adres e-mail: [email protected] Aplikować może każdy, kto jest gotowy, by podjąć się opieki zastępczej dla kilkorga dzieci.

Kampania „Miasto dzieci” potrwa od 22 stycznia do 31 maja . Za kreację spotu odpowiada agencja VML&R. Spot w reżyserii Mateusza Miszczyńskiego został zrealizowany w ramach 10. Edycji konkursu Papaya New Directors. 

Ty też możesz pomóc 

Aby przyłączyć się do wspólnej pomocy przekaż swoje 1,5% procent podatku na rzecz podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych, wpisując nr KRS 0000 056 901 w odpowiednią rubrykę formularza PIT. Deklarację podatkową można złożyć do 2 maja 2023 r. – po tym terminie podatnik traci możliwość przekazania 1,5% podatku. Więcej informacji nt. kampanii oraz rozliczeń na stronie www.dziecisos.org 

****

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od 1984 roku pomaga dzieciom porzuconym, opuszczonym, zagrożonym utratą opieki rodziców. Jest częścią organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 137 krajach świata. W Polsce działają 4 Wioski SOS, gdzie dzieci pozbawione opieki rodziców biologicznych znajdują ciepły, kochający dom. Jednocześnie stowarzyszenie rozwija działania profilaktyczne w ramach Programu „SOS Rodzinie”, którego celem jest ochrona przed utratą rodziców i zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzinom w kryzysie. 

SOS Wioski Dziecięce w PolsceOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe