Sekretariat KEP o duchowym przygotowaniu do Triduum Paschalnego oraz "Nocy konfesjonałów"

O duchowym wymiarze przeżywania zbliżających się Świat Wielkanocnych, o liturgii Triduum Paschalnego oraz o tym, jak ważne jest skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania – mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dziś w siedzibie Sekretariatu KEP. Prelegenci przybliżyli też inicjatywę „Noc konfesjonałów”, dzięki którym wszyscy zabiegani, pracujący dłużej a także ci, którzy potrzebują spokojnej duchowej rozmowy, mogą się przed świętami wyspowiadać w godzinach nocnych.
o. Leszek Gęsiak SJ, ks. Grzegorz Adamski, o.. Zdzisław Wojciechowski SJ, ks. Mateusz Kielarski Sekretariat KEP o duchowym przygotowaniu do Triduum Paschalnego oraz
o. Leszek Gęsiak SJ, ks. Grzegorz Adamski, o.. Zdzisław Wojciechowski SJ, ks. Mateusz Kielarski / PAP/Piotr Nowak

Zebranych powitał prowadzący konferencję ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik KEP. Przypomniał, że zbliżająca się Wielkanoc to najważniejsze święta dla ludzi wierzących. zaprosił też wszystkich wiernych do duchowego przygotowania do nich. Właśnie na duchowy wymiar przeżywania tego świątecznego czasu zwracali uwagę kolejni prelegenci.

Triduum Paschalne

Ks. Mateusz Kielarski – liturgista, członek Komisji Liturgicznej Archidiecezji Warszawskiej, przybliżył zebranym najważniejsze elementy związane z liturgią Triduum Paschalnego, najważniejszego czasu w kalendarzu liturgicznym Kościoła. Przypomniał, że Triduum Paschalne rozpoczyna się w wielkoczwartkowy wieczór Mszą św. Wieczerzy Pańskiej a kończy Nieszporami w Niedzielę Zmartwychwstania.

Ks. Kielarski mówił m.in. o symbolice Mszy św. Wieczerzy Pańskiej będącej pamiątką Ostatniej Wieczerzy, w czasie której Jezus ustanowił sakrament Eucharystii i sakrament kapłaństwa. Zwrócił uwagę, że Wielki Piątek jest tym dniem w roku, w którym nie sprawuje się Mszy św. a komunii św. udziela się z darów konsekrowanych w Wielki Czwartek.

Mówił również o Wielkiej Sobocie – czasie oczekiwania oraz o święceniu pokarmów – co jest symbolem naszej gotowości do przeżywania świąt.

Wigilia Paschalna, najważniejsza i najbardziej rozbudowana liturgia roku rozpoczyna się, jak przypomniał, po zachodzie słońca. Składa się z kilku części – poświęcenia ognia, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej ( w czasie której od wieków osoby dorosłe włączane były do Kościoła a także przywracano do pełnego uczestnictwa we wspólnocie wszystkich pokutujących) oraz liturgii Eucharystycznej. Wyrazem radości, która ma się rozlewać na zewnątrz jest procesja rezurekcyjna, w czasie której wierni ze śpiewem wychodzą z kościoła.

Spowiedź

O duchowym wymiarze przygotowania do świąt, czego niezwykle istotnym wyrazem jest spowiedź wielkanocna mówił o. Zdzisław Wojciechowski SJ, spowiednik, rekolekcjonista, kierownik rekolekcji indywidualnych, współtwórca Męskich Wspólnot w Połowie Drogi, który już od 2005 r. posługuje jako spowiednik w warszawskim sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście.

Jak podkreślił, przez te 19 lat pracy w konfesjonale mógł zaobserwować pewne zmiany. Przede wszystkim w pierwszych latach XXI w. wiele spowiedzi były to tzw. „spowiedzi kartkowe”, po których penitent miał otrzymać zaświadczenie potrzebne do bycia bierzmowanym, rodzicem chrzestnym itp. Przychodzącymi do spowiedzi byli często „chrześcijanie kulturowi”, którzy nie mieli wiele wspólnego z życiem wiarą. – Dziś prawie tych osób z kartkami nie ma. Przychodzą za to tacy ludzie, którzy bardzo poważnie traktują swoje chrześcijaństwo. Pracują nad sobą, podejmują konkretne zobowiązania, żeby być bardziej uczniem Jezusa – mówił o. Wojciechowski.

Zwrócił też uwagę, że przed laty w większości do spowiedzi przychodziły kobiety. Teraz jest bardzo dużo mężczyzn.

Spowiednik podzielił się też swoim doświadczeniem tego, jak Słowo Boże zmienia życie penitentów i ich spojrzenie na siebie samych.

"Noc konfesjonałów"

Na temat inicjatywy jaką jest „Noc Konfesjonałów” mówił koordynator akcji, ks. Grzegorz Adamski. Przypomniał, że od 2010 r. wzięło w niej udział ponad 600 kościołów i setki księży, którzy w wielkim Tygodniu często rezygnują ze snu, żeby dodatkowo pomóc. Zaznaczył, że „Noc konfesjonałów” to inicjatywa, która ma uświadamiać nam duchowy wymiar świąt i konieczności duchowego przygotowania się do nich, tak, by nie koncentrować się jedynie na tym, co zewnętrzne. Inicjatywa ma też charakter praktyczny – służy wszystkim tym, którzy nie mają czasu skorzystać z sakramentu pokuty na spokojnie, w godzinach, gdy kościół jest normalnie otwarty lub też tym, którzy potrzebują specjalnego czasu, wyciszenia, a może duchowej rozmowy.

- Niektórzy biegną tak szybko, by nie dogonił ich smutek. Wielu ludzi ma za co żyć, ale nie ma po co żyć – powiedział ks. Adamski.

Na zakończenie zachęcił księży do włączania się w inicjatywę oraz zgłaszania się poprzez stronę nockonfesjonalow.pl, dzięki czemu jak najwięcej osób będzie mogło znaleźć informację o miejscach, w których można się na spokojnie wyspowiadać.

Ks. Leszek Gęsiak przypomniał też zebranym o trwającej obecnie Narodowej Nowennie w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zachęcił też do włączenia się w tę modlitwę zainicjowaną przez Konferencję Episkopatu Polski.

maj


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Koniec pewnej epoki: gwiazdor podjął decyzję o odejściu z Realu Madryt z ostatniej chwili
Koniec pewnej epoki: gwiazdor podjął decyzję o odejściu z Realu Madryt

Kapitan Realu Madryt Nacho według informacji portalu Marca poinformował już swój klub, że po tym sezonie opuści on Santiago Bernabeu.

Historycznego starcie myśliwców - człowiek zmierzył się ze sztuczną inteligencją z ostatniej chwili
Historycznego starcie myśliwców - człowiek zmierzył się ze sztuczną inteligencją

Armia Stanów Zjednoczonych przeprowadziła po raz pierwszy ćwiczenie, w którym człowiek za sterami samolotu starł się z maszyną kierowaną przez sztuczną inteligencję (AI) - poinformowała w piątek telewizja Sky, powołując się na Agencję d.s. Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA).

Deutsche Quelle: Scholz pojechał do Pekinu na skargę Wiadomości
Deutsche Quelle: Scholz pojechał do Pekinu na skargę

Kanclerz Olaf Scholz poleciał do Chin z pakietem zawoalowanych skarg i postulatów bynajmniej nie ograniczających się do kwestii związanych z wojną na Ukrainie. Na niecały tydzień przed wylotem Scholza do Azji, Izba Handlu Zagranicznego (AHK) opublikowano wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 150 niemieckich przedsiębiorstw obecnych na chińskim rynku.

Bezczelny wpis niemieckiego ambasadora na temat zagłady Żydów. Jest komentarz Przemysława Czarnka z ostatniej chwili
Bezczelny wpis niemieckiego ambasadora na temat zagłady Żydów. Jest komentarz Przemysława Czarnka

Niemiecki ambasador zadeklarował, że jego kraj wesprze... renowacji drzwi do warszawskiej synagogi. W swoim wpisie nie wspomniał on jednak, kto zgotował polskim Żydom piekło na ziemi.

Proces Donalda Trumpa: mężczyzna podpalił się przed sądem [WIDEO] z ostatniej chwili
Proces Donalda Trumpa: mężczyzna podpalił się przed sądem [WIDEO]

Nieznany mężczyzna podpalił się pod budynkiem sądu na Manhattanie, gdzie odbywa się proces Donalda Trumpa. Jego tożsamość i przyczyny podpalenia nie są dotąd znane.

To wyrok dla europejskich producentów samochodów? Mocne wejście Chin z ostatniej chwili
To wyrok dla europejskich producentów samochodów? Mocne wejście Chin

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez otworzył w piątek symbolicznie pierwszą europejską fabrykę chińskich samochodów. Będą one produkowane w dawnym zakładzie Nissana w Barcelonie.

Jeden z liderów Polski 2050 ma wystartować w wyborach do Europarlamentu z ostatniej chwili
Jeden z liderów Polski 2050 ma wystartować w wyborach do Europarlamentu

Z dużym prawdopodobieństwem wystartuję w wyborach do Parlamentu Europejskiego - przekazał szef klubu Polska2050-TD Mirosław Suchoń. Polityk ma kandydować z województwa śląskiego.

Nieoficjalnie: Zinedine Zidane wraca na ławkę trenerską z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Zinedine Zidane wraca na ławkę trenerską

Według katalońskiego dziennika "Mundo Deportivo" były trener Realu Madryt i jedna z największych gwiazd piłki nożnej w historii Zinedine Zidane wkrótce wróci na ławkę trenerską. Według ich ustaleń ma on objąć niemiecki Bayern Monachium.

Nie żyje ceniony polski reżyser z ostatniej chwili
Nie żyje ceniony polski reżyser

Media obiegła informacja o śmierci cenionego polskiego reżysera i scenarzysty. Andrzej Szczygieł odszedł 17 kwietnia 2024 roku w wieku 88 lat.

Dramat w Neapolu. 30 osób zostało rannych z ostatniej chwili
Dramat w Neapolu. 30 osób zostało rannych

Około 30 osób odniosło w piątek obrażenia, gdy w porcie w Neapolu statek pasażerski uderzył o nabrzeże - podała agencja Ansa.

REKLAMA

Sekretariat KEP o duchowym przygotowaniu do Triduum Paschalnego oraz "Nocy konfesjonałów"

O duchowym wymiarze przeżywania zbliżających się Świat Wielkanocnych, o liturgii Triduum Paschalnego oraz o tym, jak ważne jest skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania – mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dziś w siedzibie Sekretariatu KEP. Prelegenci przybliżyli też inicjatywę „Noc konfesjonałów”, dzięki którym wszyscy zabiegani, pracujący dłużej a także ci, którzy potrzebują spokojnej duchowej rozmowy, mogą się przed świętami wyspowiadać w godzinach nocnych.
o. Leszek Gęsiak SJ, ks. Grzegorz Adamski, o.. Zdzisław Wojciechowski SJ, ks. Mateusz Kielarski Sekretariat KEP o duchowym przygotowaniu do Triduum Paschalnego oraz
o. Leszek Gęsiak SJ, ks. Grzegorz Adamski, o.. Zdzisław Wojciechowski SJ, ks. Mateusz Kielarski / PAP/Piotr Nowak

Zebranych powitał prowadzący konferencję ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik KEP. Przypomniał, że zbliżająca się Wielkanoc to najważniejsze święta dla ludzi wierzących. zaprosił też wszystkich wiernych do duchowego przygotowania do nich. Właśnie na duchowy wymiar przeżywania tego świątecznego czasu zwracali uwagę kolejni prelegenci.

Triduum Paschalne

Ks. Mateusz Kielarski – liturgista, członek Komisji Liturgicznej Archidiecezji Warszawskiej, przybliżył zebranym najważniejsze elementy związane z liturgią Triduum Paschalnego, najważniejszego czasu w kalendarzu liturgicznym Kościoła. Przypomniał, że Triduum Paschalne rozpoczyna się w wielkoczwartkowy wieczór Mszą św. Wieczerzy Pańskiej a kończy Nieszporami w Niedzielę Zmartwychwstania.

Ks. Kielarski mówił m.in. o symbolice Mszy św. Wieczerzy Pańskiej będącej pamiątką Ostatniej Wieczerzy, w czasie której Jezus ustanowił sakrament Eucharystii i sakrament kapłaństwa. Zwrócił uwagę, że Wielki Piątek jest tym dniem w roku, w którym nie sprawuje się Mszy św. a komunii św. udziela się z darów konsekrowanych w Wielki Czwartek.

Mówił również o Wielkiej Sobocie – czasie oczekiwania oraz o święceniu pokarmów – co jest symbolem naszej gotowości do przeżywania świąt.

Wigilia Paschalna, najważniejsza i najbardziej rozbudowana liturgia roku rozpoczyna się, jak przypomniał, po zachodzie słońca. Składa się z kilku części – poświęcenia ognia, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej ( w czasie której od wieków osoby dorosłe włączane były do Kościoła a także przywracano do pełnego uczestnictwa we wspólnocie wszystkich pokutujących) oraz liturgii Eucharystycznej. Wyrazem radości, która ma się rozlewać na zewnątrz jest procesja rezurekcyjna, w czasie której wierni ze śpiewem wychodzą z kościoła.

Spowiedź

O duchowym wymiarze przygotowania do świąt, czego niezwykle istotnym wyrazem jest spowiedź wielkanocna mówił o. Zdzisław Wojciechowski SJ, spowiednik, rekolekcjonista, kierownik rekolekcji indywidualnych, współtwórca Męskich Wspólnot w Połowie Drogi, który już od 2005 r. posługuje jako spowiednik w warszawskim sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście.

Jak podkreślił, przez te 19 lat pracy w konfesjonale mógł zaobserwować pewne zmiany. Przede wszystkim w pierwszych latach XXI w. wiele spowiedzi były to tzw. „spowiedzi kartkowe”, po których penitent miał otrzymać zaświadczenie potrzebne do bycia bierzmowanym, rodzicem chrzestnym itp. Przychodzącymi do spowiedzi byli często „chrześcijanie kulturowi”, którzy nie mieli wiele wspólnego z życiem wiarą. – Dziś prawie tych osób z kartkami nie ma. Przychodzą za to tacy ludzie, którzy bardzo poważnie traktują swoje chrześcijaństwo. Pracują nad sobą, podejmują konkretne zobowiązania, żeby być bardziej uczniem Jezusa – mówił o. Wojciechowski.

Zwrócił też uwagę, że przed laty w większości do spowiedzi przychodziły kobiety. Teraz jest bardzo dużo mężczyzn.

Spowiednik podzielił się też swoim doświadczeniem tego, jak Słowo Boże zmienia życie penitentów i ich spojrzenie na siebie samych.

"Noc konfesjonałów"

Na temat inicjatywy jaką jest „Noc Konfesjonałów” mówił koordynator akcji, ks. Grzegorz Adamski. Przypomniał, że od 2010 r. wzięło w niej udział ponad 600 kościołów i setki księży, którzy w wielkim Tygodniu często rezygnują ze snu, żeby dodatkowo pomóc. Zaznaczył, że „Noc konfesjonałów” to inicjatywa, która ma uświadamiać nam duchowy wymiar świąt i konieczności duchowego przygotowania się do nich, tak, by nie koncentrować się jedynie na tym, co zewnętrzne. Inicjatywa ma też charakter praktyczny – służy wszystkim tym, którzy nie mają czasu skorzystać z sakramentu pokuty na spokojnie, w godzinach, gdy kościół jest normalnie otwarty lub też tym, którzy potrzebują specjalnego czasu, wyciszenia, a może duchowej rozmowy.

- Niektórzy biegną tak szybko, by nie dogonił ich smutek. Wielu ludzi ma za co żyć, ale nie ma po co żyć – powiedział ks. Adamski.

Na zakończenie zachęcił księży do włączania się w inicjatywę oraz zgłaszania się poprzez stronę nockonfesjonalow.pl, dzięki czemu jak najwięcej osób będzie mogło znaleźć informację o miejscach, w których można się na spokojnie wyspowiadać.

Ks. Leszek Gęsiak przypomniał też zebranym o trwającej obecnie Narodowej Nowennie w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zachęcił też do włączenia się w tę modlitwę zainicjowaną przez Konferencję Episkopatu Polski.

majOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe