Abp Budzik: Dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

- Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.
abp Stanisław Budzik Abp Budzik: Dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze
abp Stanisław Budzik / YT print screen/KUL, John Paul II Catholic University od Lublin

Uczestnicy

W spotkaniu grupy kontaktowej wzięli udział: kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, bp Wolfgang Ipold z Görlitz oraz szef komisji Justitia et Pax dr Jörg Lüer; ze strony polskiej obecny był abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski,  ks. prałat Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski oraz  ks. prof. Grzegorz Chojnacki ze Szczecina. W spotkaniu nie mógł wziąć udziału współprzewodniczący grupy kontaktowej biskup Bertram Meier z Augsburga, a jego wystąpienie zostało odczytane podczas obrad.

Tematy

W trakcie obrad omówiono przyszłoroczne obchody 80-lecia zakończenia II wojny światowej i 60-lecia wymiany listów pomiędzy episkopatami Polski i Niemiec, w którym polscy biskupi napisali słynne słowa „przebaczamy i prosimy o przebaczenie” oraz odegrały bardzo ważną rolę w pojednaniu polsko-niemieckim. W tym kontekście wskazano na pewne tendencje, które przeciwdziałają pojednaniu między naszymi narodami i dlatego - zdaniem zgromadzonych - Kościół powinien robić wszystko, aby tego  bezcennego dziedzictwa, które przyniosło dobre owoce nie zmarnować. „Listy mają stać się częścią światowego dziedzictwa UNESCO. Zastanawialiśmy się i dyskutowaliśmy nad tym, jak tę rocznicę uczcić. Padły pewne propozycje, które muszą omówić jeszcze biskupi naszych krajów” – powiedział abp Budzik.

Biskupi z Niemiec podzielili się refleksjami na temat tzw. drogi synodalnej, krytycznie ocenianej przez Stolicę Apostolską. Wskazali na wielką rolę jaką odgrywają w niej katolicy świeccy, przede wszystkim Centralny Komitet Katolików. Podkreślano, że Kościół w Niemczech nie może się oderwać od drogi jaką kroczy Kościół powszechny. Poinformowano, że cały czas trwają rozmowy ze Stolicą Apostolską.

Jednym z tematów numer 1 była wojna w Ukrainie. Każda ze stron mówiła o zaangażowaniu w pomoc siostrom i braciom za wschodnią granicą Polski. Przypomniano o solidarnościowych wizytach biskupów polskich i niemieckich we Lwowie i Kijowie w 2022 r. Konferencja Episkopatu Polski była pierwszą na świecie, która wysłała delegatów na Ukrainę, po wybuchu pełnoskalowej wojny. Niedawno we Lwowie i Kijowie był bp Meier, który w swoim wystąpieniu powiedział, że kiedy niemieccy biskupi byli tam dwa lata temu, to Ukraińcy pewni zwycięstwa mówili: pomóżcie nam, żebyśmy mogli zwyciężyć, natomiast teraz mówiono: błagamy o pomoc, żebyśmy mogli przeżyć.

Biskupi niemieccy poinformowali m. in. o działaniach wobec niemieckiej partii o profilu nacjonalistycznym AfD, która ma wielu zwolenników na terenach byłej NRD. Ostatnio m. in. podjęto decyzję, że członkowie i sympatycy tej partii nie powinni pełnić funkcji w instytucjach kościelnych.

Ponadto biskupi niemieccy przedstawili wydany niedawno przez episkopat obszerny dokument nt. pokoju, który uwzględnia kwestie przemocy militarnej i psychicznej w związku z toczącą się wojną w Ukrainie oraz wskazuje na potrzebę modlitwy o pokój i działań na rzecz pokoju.

Wyzwania

Z kolei biskupi z Polski zaprezentowali listę wyzwań przed jakimi stoi Kościół w naszym kraju. Poinformowano o zmianach na stanowisku przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz o czekających zmianach personalnych na stolicach wielu diecezji. „Zaznaczyliśmy, że obecny rok jest przełomowy i rozpoczynamy kolejny etap istnienia Kościoła na polskiej ziemi, co wiążemy z dużymi nadziejami” – zaznaczył abp Budzik.

Mówiono także o trudnościach przed jakimi stoi Kościół w Polsce, zwłaszcza dyskusje  związane z obroną życia, nauczaniem religii w szkole i finansowaniem Kościoła. Odnośnie religii i etyki w szkole to w Niemczech są to dwie godziny lekcyjne  tygodniowo i są one obowiązkowe. O kwestii religii w szkole mówił kard. Kazimierz Nycz. Odnośnie obrony życia podkreślono, że stanowisko Kościoła w Polsce jest zawsze jednoznaczne: życie w każdej formie musi być bronione i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Zaznaczono, że  Kościół w Polsce podchodzi do tych problemów, zwłaszcza finansowania, ze spokojem i gotowością do dyskusji.

Bp Tadeusz Lityński mówił o sprawach ekologicznych, o „zielonym ładzie” i związanym z tym projektem strajkach rolników oraz blokadach, które zresztą odbywały się w całej Europie. Biskupi Polski i Niemiec poruszyli także kwestię wzrostu kosztów energii, co jest problemem nie tylko dla Kościoła w Polsce, ale też i dla Kościoła niemieckiego.

Mówiono także o Fundacji Maksymiliana Kolbego, która odgrywa ważną rolę w obszarze pokoju i pojednania nie tylko w relacjach polsko-niemieckich, ale także na obszarze całej Europy, szczególnie po wojnie na Bałkanach na początku lat 90. XX w., a w przyszłości po wojnie Rosji przeciwko Ukrainie.

Poinformowano także o sytuacji politycznej i społecznej po wyborach parlamentarnych w ub.r.

Wizyty

W przerwach między rozmowami członkowie grupy odwiedzili Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, gdzie spotkali się z jego rektorem ks. prof. Mirosławem Kalinowskim. Złożyli także wizytę w Państwowym Muzeum na Majdanku, gdzie w latach 1941-1944 mieścił się niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Po złożeniu kwiatów w imieniu episkopatów  przed komorą gazową członkowie grupy odmówili w intencji pomordowanych modlitwę, którą św. Jan Paweł II odmówił podczas wizyty na Majdanku 9 czerwca 1987 roku. Wtedy papież apelował, aby miejsce to było przestrogą i za wszelką cenę bronić pokoju. Przypomniał, że człowiek powinien być człowiekowi bratem, a nigdy katem. „Ludzkość się nie nauczyła i ciągle mamy konflikty, choćby tragiczną wojnę za naszą wschodnią granicą” – powiedział abp Budzik.

Ponadto odwiedzono Zamek Lubelski ze słynną Kaplicą Trójcy Świętej, co pokazuje, że Lublin jest szczególnym miejscem, gdzie przenikały się kultury Wschodu i Zachodu, gdzie chrześcijaństwo oddychało oboma płucami.

Liturgia i dialog

W kościele pw. św. Wojciecha przylegającym do należącego do archidiecezji lubelskiej Domu na Podwalu pod przewodnictwem abp Budzika i kard. Woelkiego odprawiono Msze św.

- Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu, życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, która budzi droga synodalna. Zresztą kard. Woelki jest jednym z tych biskupów, który nie bierze udziału w procesie drogi synodalnej i jest mocnym głosem dla swoich współbraci aby nie odchodzili od głównego nurtu Kościoła powszechnego – powiedział abp Budzik.

Było to 28. spotkanie grupy kontaktowej przedstawicieli episkopatu Niemiec i Polski. W zeszłym roku odbyło się ono w Augsburgu, w tym roku w Lublinie, a w maju 2025 r. odbędzie się w Kolonii.

tom


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
[WIDEO] Nagrano kompromitującą rozmowę radnych PO. Niech on teraz spier***a polityka
[WIDEO] Nagrano kompromitującą rozmowę radnych PO. "Niech on teraz spier***a"

Poseł Suwerennej Polski Sebastian Łukaszewicz opublikował nagranie wideo, na którym słychać rozmowę dwóch radnych PO z sejmiku podlaskiego – Jarosława Dworzańskiego i Karola Pileckiego. 

Rosja sprawdza Zachód. O co chodzi z granicznymi prowokacjami Wiadomości
Rosja sprawdza Zachód. O co chodzi z granicznymi prowokacjami

Głośne i ostre reakcje wywołała w Europie rosyjska sugestia korekty granic morskich na Bałtyku. Chwilę potem rosyjscy pogranicznicy ostentacyjnie usunęli boje sygnalizacyjne rozmieszczone wcześniej na granicznej rzece Narwa przez Estończyków. Do tego ćwiczenia z taktyczną bronią jądrową. Moskwa prowokuje Zachód, bada jego reakcje, no i odwraca uwagę od najważniejszego obecnie frontu walki wolnego świata z reżimem putinowskim: wojny na Ukrainie.

Warszawa: Samolot z Turcji awaryjnie lądował na Okęciu z ostatniej chwili
Warszawa: Samolot z Turcji awaryjnie lądował na Okęciu

Jak donosi RMF FM, na warszawskim Okęciu we wtorek wieczorem awaryjnie lądował samolot z Turcji. Był to Boeing 737 lecący z tureckiego Izmiru. Na pokładzie było 117 osób. 

Nalot izraelskiego lotnictwa na obóz dla przesiedleńców w Rafah. Departament Stanu USA zabiera głos Wiadomości
Nalot izraelskiego lotnictwa na obóz dla przesiedleńców w Rafah. Departament Stanu USA zabiera głos

USA wezwały Izrael do przeprowadzenia pełnego śledztwa w sprawie ataku na Rafah na południu Strefy Gazy, gdzie w nalocie zginęło 21 osób. Waszyngton będzie uważnie śledził wyniki tego dochodzenia - poinformował we wtorek rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Matthew Miller.

Trzaskowski po zdjęciu krzyży w Warszawie drastycznie spadł w rankingu zaufania [SONDAŻ] polityka
Trzaskowski po "zdjęciu" krzyży w Warszawie drastycznie spadł w rankingu zaufania [SONDAŻ]

Z najnowszego sondażu IBRIS dla Onetu wynika, że decyzja prezydenta Rafała Trzaskowskiego ws. zakazu eksponowania symboli religijnych w stołecznym urzędzie przyniosła mu poważne straty wizerunkowe.

Rząd podał kwotę 14. emerytury. Dużo niższa niż w ubiegłym roku Wiadomości
Rząd podał kwotę 14. emerytury. Dużo niższa niż w ubiegłym roku

Rada Ministrów przyjęła we wtorek rozporządzenie określające, że wypłata 14. emerytury nastąpi we wrześniu 2024 r. Świadczenie wyniesie 1780,96 zł, czyli tyle, ile wynosi najniższa emerytura.

Szczyt amunicyjny ws. Ukrainy w Czechach. Odpowiedzialność leży po stronie państw Zachodu Wiadomości
Szczyt amunicyjny ws. Ukrainy w Czechach. "Odpowiedzialność leży po stronie państw Zachodu"

Prezydent Andrzej Duda przybył po południu do czeskiej Pragi, gdzie bierze udział w nadzwyczajnym szczycie amunicyjnym zwołanym przez Premiera Czech Petra Fialę. Spotkanie w Pradze to pokłosie czeskiej inicjatywy amunicyjnej, będącej elementem szerszych zabiegów międzynarodowych o odpowiednie zaopatrzenie walczącej Ukrainy w broń i amunicję.

Andrzej Duda: Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi liczyć się z twardą odpowiedzią Wiadomości
Andrzej Duda: Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi liczyć się z twardą odpowiedzią

Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi się liczyć z tym, że żołnierze twardo na ten atak odpowiedzą - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda, nawiązując do wtorkowego ataku migranta na polskiego żołnierza na granicy polsko-białoruskiej.

Nowe, potężne uderzenie Zielonego Ładu w przemysł krajów Europy Wiadomości
Nowe, potężne uderzenie Zielonego Ładu w przemysł krajów Europy

W poniedziałek UE ostatecznie zatwierdziła rozporządzenie ustanawiające ramy środków mających na celu wzmocnienie europejskiego ekosystemu produkcyjnego opartego na technologii zerowej netto, znane jako „ustawa o przemyśle o zerowej emisji netto”. Problem stanowi fakt, że cały dokument opiera się na błędnych założeniach, iż sztucznie narzucona na przemysł transformacja energetyczna wzmocni gospodarkę, i zupełnie nie uwzględnia rzeczywistych potrzeb i kosztów przedsiębiorstw. Oznacza to, że nie zahamuje on ich odpływu z Europy. Doprowadzi za to do bankructw i bezprecedensowego kryzysu.

Zbigniew Ziobro ostro odpowiada Tuskowi ws. Michała Wosia polityka
Zbigniew Ziobro ostro odpowiada Tuskowi ws. Michała Wosia

"Sam boss doczeka się zarzutów kryminalnego przejęcia prokuratury i mediów publicznych" – pisze w mediach społecznościowych były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odpowiadając na wpis premiera Donalda Tuska.

REKLAMA

Abp Budzik: Dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

- Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.
abp Stanisław Budzik Abp Budzik: Dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze
abp Stanisław Budzik / YT print screen/KUL, John Paul II Catholic University od Lublin

Uczestnicy

W spotkaniu grupy kontaktowej wzięli udział: kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, bp Wolfgang Ipold z Görlitz oraz szef komisji Justitia et Pax dr Jörg Lüer; ze strony polskiej obecny był abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski,  ks. prałat Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski oraz  ks. prof. Grzegorz Chojnacki ze Szczecina. W spotkaniu nie mógł wziąć udziału współprzewodniczący grupy kontaktowej biskup Bertram Meier z Augsburga, a jego wystąpienie zostało odczytane podczas obrad.

Tematy

W trakcie obrad omówiono przyszłoroczne obchody 80-lecia zakończenia II wojny światowej i 60-lecia wymiany listów pomiędzy episkopatami Polski i Niemiec, w którym polscy biskupi napisali słynne słowa „przebaczamy i prosimy o przebaczenie” oraz odegrały bardzo ważną rolę w pojednaniu polsko-niemieckim. W tym kontekście wskazano na pewne tendencje, które przeciwdziałają pojednaniu między naszymi narodami i dlatego - zdaniem zgromadzonych - Kościół powinien robić wszystko, aby tego  bezcennego dziedzictwa, które przyniosło dobre owoce nie zmarnować. „Listy mają stać się częścią światowego dziedzictwa UNESCO. Zastanawialiśmy się i dyskutowaliśmy nad tym, jak tę rocznicę uczcić. Padły pewne propozycje, które muszą omówić jeszcze biskupi naszych krajów” – powiedział abp Budzik.

Biskupi z Niemiec podzielili się refleksjami na temat tzw. drogi synodalnej, krytycznie ocenianej przez Stolicę Apostolską. Wskazali na wielką rolę jaką odgrywają w niej katolicy świeccy, przede wszystkim Centralny Komitet Katolików. Podkreślano, że Kościół w Niemczech nie może się oderwać od drogi jaką kroczy Kościół powszechny. Poinformowano, że cały czas trwają rozmowy ze Stolicą Apostolską.

Jednym z tematów numer 1 była wojna w Ukrainie. Każda ze stron mówiła o zaangażowaniu w pomoc siostrom i braciom za wschodnią granicą Polski. Przypomniano o solidarnościowych wizytach biskupów polskich i niemieckich we Lwowie i Kijowie w 2022 r. Konferencja Episkopatu Polski była pierwszą na świecie, która wysłała delegatów na Ukrainę, po wybuchu pełnoskalowej wojny. Niedawno we Lwowie i Kijowie był bp Meier, który w swoim wystąpieniu powiedział, że kiedy niemieccy biskupi byli tam dwa lata temu, to Ukraińcy pewni zwycięstwa mówili: pomóżcie nam, żebyśmy mogli zwyciężyć, natomiast teraz mówiono: błagamy o pomoc, żebyśmy mogli przeżyć.

Biskupi niemieccy poinformowali m. in. o działaniach wobec niemieckiej partii o profilu nacjonalistycznym AfD, która ma wielu zwolenników na terenach byłej NRD. Ostatnio m. in. podjęto decyzję, że członkowie i sympatycy tej partii nie powinni pełnić funkcji w instytucjach kościelnych.

Ponadto biskupi niemieccy przedstawili wydany niedawno przez episkopat obszerny dokument nt. pokoju, który uwzględnia kwestie przemocy militarnej i psychicznej w związku z toczącą się wojną w Ukrainie oraz wskazuje na potrzebę modlitwy o pokój i działań na rzecz pokoju.

Wyzwania

Z kolei biskupi z Polski zaprezentowali listę wyzwań przed jakimi stoi Kościół w naszym kraju. Poinformowano o zmianach na stanowisku przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz o czekających zmianach personalnych na stolicach wielu diecezji. „Zaznaczyliśmy, że obecny rok jest przełomowy i rozpoczynamy kolejny etap istnienia Kościoła na polskiej ziemi, co wiążemy z dużymi nadziejami” – zaznaczył abp Budzik.

Mówiono także o trudnościach przed jakimi stoi Kościół w Polsce, zwłaszcza dyskusje  związane z obroną życia, nauczaniem religii w szkole i finansowaniem Kościoła. Odnośnie religii i etyki w szkole to w Niemczech są to dwie godziny lekcyjne  tygodniowo i są one obowiązkowe. O kwestii religii w szkole mówił kard. Kazimierz Nycz. Odnośnie obrony życia podkreślono, że stanowisko Kościoła w Polsce jest zawsze jednoznaczne: życie w każdej formie musi być bronione i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Zaznaczono, że  Kościół w Polsce podchodzi do tych problemów, zwłaszcza finansowania, ze spokojem i gotowością do dyskusji.

Bp Tadeusz Lityński mówił o sprawach ekologicznych, o „zielonym ładzie” i związanym z tym projektem strajkach rolników oraz blokadach, które zresztą odbywały się w całej Europie. Biskupi Polski i Niemiec poruszyli także kwestię wzrostu kosztów energii, co jest problemem nie tylko dla Kościoła w Polsce, ale też i dla Kościoła niemieckiego.

Mówiono także o Fundacji Maksymiliana Kolbego, która odgrywa ważną rolę w obszarze pokoju i pojednania nie tylko w relacjach polsko-niemieckich, ale także na obszarze całej Europy, szczególnie po wojnie na Bałkanach na początku lat 90. XX w., a w przyszłości po wojnie Rosji przeciwko Ukrainie.

Poinformowano także o sytuacji politycznej i społecznej po wyborach parlamentarnych w ub.r.

Wizyty

W przerwach między rozmowami członkowie grupy odwiedzili Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, gdzie spotkali się z jego rektorem ks. prof. Mirosławem Kalinowskim. Złożyli także wizytę w Państwowym Muzeum na Majdanku, gdzie w latach 1941-1944 mieścił się niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Po złożeniu kwiatów w imieniu episkopatów  przed komorą gazową członkowie grupy odmówili w intencji pomordowanych modlitwę, którą św. Jan Paweł II odmówił podczas wizyty na Majdanku 9 czerwca 1987 roku. Wtedy papież apelował, aby miejsce to było przestrogą i za wszelką cenę bronić pokoju. Przypomniał, że człowiek powinien być człowiekowi bratem, a nigdy katem. „Ludzkość się nie nauczyła i ciągle mamy konflikty, choćby tragiczną wojnę za naszą wschodnią granicą” – powiedział abp Budzik.

Ponadto odwiedzono Zamek Lubelski ze słynną Kaplicą Trójcy Świętej, co pokazuje, że Lublin jest szczególnym miejscem, gdzie przenikały się kultury Wschodu i Zachodu, gdzie chrześcijaństwo oddychało oboma płucami.

Liturgia i dialog

W kościele pw. św. Wojciecha przylegającym do należącego do archidiecezji lubelskiej Domu na Podwalu pod przewodnictwem abp Budzika i kard. Woelkiego odprawiono Msze św.

- Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu, życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, która budzi droga synodalna. Zresztą kard. Woelki jest jednym z tych biskupów, który nie bierze udziału w procesie drogi synodalnej i jest mocnym głosem dla swoich współbraci aby nie odchodzili od głównego nurtu Kościoła powszechnego – powiedział abp Budzik.

Było to 28. spotkanie grupy kontaktowej przedstawicieli episkopatu Niemiec i Polski. W zeszłym roku odbyło się ono w Augsburgu, w tym roku w Lublinie, a w maju 2025 r. odbędzie się w Kolonii.

tomOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe