"Sojusznik Hitlera, antysemicka świnia". Der Spiegel załamuje ręce nad rosyjską propaganda na temat Polski

Zasadniczo tekst Christopha Gunkela "Polacy, Estończycy, Finowie, antysemici, naziści i zbrodniarze wojenni!" w internetowej wersji Der Spiegel jest wielowątkowy. Jednak między innymi dotyka wątku rosyjskiej propagandy skierowanej przeciwko Polsce.
/ radziecki plakat propagandowy

Niemiecki publicysta pisze o tym, że eksperci od lat ostrzegają przed „nadużywaniem historii” przez Rosję. Co wobec wojny na Ukrainie i ideologii jaką dorabia do niej Kreml nabiera wyjątkowo złowieszczego odcienia. Propaganda ma tutaj działać przy pomocy historycznych reinterpretacji skierowanych przeciwko Polsce, Finlandii i państwom bałtyckim.

A przedmiotem największej "troski" Putina w tym zakresie ma być Polska

Polska: rzekomy sojusznik Hitlera

(...)

Bywa, że Rosja wręcz obwinia Polskę. Putin w 2014 roku powiedział, że Związek Sowiecki był często oskarżany o „rozczłonkowanie” Polski. Zapytał nie bez satysfakcji: „Ale co zrobiła Polska po tym, jak Niemcy zajęli Czechosłowację? Ukradli jej kawałek”. Putin nawiązywał do aneksji przez Polskę regionu Zaolzia w wyniku układu monachijskiego z 1938 roku. Z jego punktu widzenia ta niesprawiedliwość usprawiedliwia wszystko inne: „I wtedy oni (Polacy) otrzymali pokwitowanie”.

„Antysemicka świnia”

(...)

Według badania przeprowadzonego w NATO Rosja od 2019 roku prowadzi „bardzo wrogą kampanię przeciwko Polsce”.

(...)

Być może dlatego Putin przypisał Polsce winę za wybuch tamtej wojny i oskarżył o antysemityzm, a ambasadora Polski w państwie nazistowskim Josefa Lipskiego nazwał „antysemicką świnią”. Odnosząc się do nazistowskiego planu deportacji europejskich Żydów do odległych kolonii, Lipski miał powiedzieć, że Warszawa powinna wznieść Hitlerowi „piękny pomnik”.

- pisze niemiecki publicysta.

[z niemieckiego tłumaczył Marian Panic]

 

A niemiecka propaganda?

Rzecz całą można by wziąć za dobrą monetę, gdyby nie to, że niemiecki publicysta abstrahuje od niemieckiej polityki w zakresie szkalowania polskiej historii i nie tylko.

To tylko kilka przykładów:

"Trzeba się wtrącić i to pilnie" . 76 lat po wojnie niemieckie media wzywają do "interwencji" w Polsce 

Niemieckie media po wyroku na ZDF uparcie: "Były antysemickie oddziały AK"

Niemieckie media: Polacy nie protestowali przeciwko masowym mordom Żydów

Wiceminister sprawdził, co niemieckie media piszą o rocznicy wybuchu II wojny światowej. „Skoordynowana akcja?”


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kiedy Jarosław Kaczyński wróci do objazdu po Polsce? Nowe informacje o stanie zdrowia prezesa PiS Wiadomości
Kiedy Jarosław Kaczyński wróci do objazdu po Polsce? Nowe informacje o stanie zdrowia prezesa PiS

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wraca do zdrowia i myślę, że w ciągu kilku tygodni również będzie wracał do objazdu po Polsce. Aktywność polityków w terenie będzie odgrywała duże znacznie w czasie kampanii wyborczej - powiedział w czwartek w Studiu PAP Michał Moskal, dyrektor biura prezydialnego PiS.

Jerzy Jachowicz skazany za felieton. Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje Wiadomości
Jerzy Jachowicz skazany za felieton. Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje

20 stycznia Sąd Okręgowy Warszawa-Praga skazał red. Jerzego Jachowicza za pomówienie prokuratora Dariusza Korneluka. Z wyrokiem sądu nie zgadza się Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

Burza w Pałacu Buckingham. „Pijany książę odpychał nas, był bardzo agresywny” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Pijany książę odpychał nas, był bardzo agresywny”

Brytyjski tabloid „Daily Mail” analizując biografię księcia Harry’ego „Spare”, przypomina skutki jednej z suto zakrapianych imprez w wykonaniu księcia Harry’ego z czasów, gdy ten mieszkał jeszcze w Pałacu Buckingham. 

Były premier Kazimierz M. skazany na pół roku ograniczenia wolności Wiadomości
Były premier Kazimierz M. skazany na pół roku ograniczenia wolności

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wydał wyrok nakazowy wobec byłego premiera Kazimierza M., uznając go winnym uchylania się od obowiązku alimentacyjnego wobec byłej żony Izabeli. Sąd skazał ekspolityka na pół roku ograniczenia wolności i na wykonywanie prac społecznych – podało tvp.info.

„Oburzające”. Andrzej Duda mocno nt. Rosji Wiadomości
„Oburzające”. Andrzej Duda mocno nt. Rosji

– Trudno o coś bardziej oburzającego niż twierdzenie w demokratycznym kraju, że Rosja ma prawo do obrony strefy wpływów. Jeżeli ludzie demokratycznie wybierają NATO czy sojusz z USA, to znaczy, że tego chcą – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas debaty w trakcie wizyty w Rydze.

Katargate. PE zdecydował ws. immunitetów europosłów Wiadomości
Katargate. PE zdecydował ws. immunitetów europosłów

Parlament Europejski opowiedział się w czwartek w głosowaniu za uchyleniem immunitetu poselskiego Belgowi Marcowi Tarabelli i Włochowi Andrei Cozzolino, którzy są zamieszani w skandal korupcyjny.

Jest nowy lider oglądalności kanałów telewizyjnych. Duże zaskoczenie Wiadomości
Jest nowy lider oglądalności kanałów telewizyjnych. Duże zaskoczenie

Jak podaje portal Wirtualne Media, poznaliśmy nowego lidera oglądalności rynku telewizyjnego wśród wszystkich widzów w styczniu 2023 roku. Z czwartego na pierwsze miejsce awansowała TVP2.

„Notowania PiS-u wzrosły”. Senator opozycji mocno o Tusku Wiadomości
„Notowania PiS-u wzrosły”. Senator opozycji mocno o Tusku

Senator Michał Kamiński krytycznie odniósł się do decyzji opozycji w sprawie głosowania nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym.

Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny” Wiadomości
Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny”

Sytuacja na Ukrainie ma być coraz gorsza. Na dodatek dotychczasowe wsparcie, które Ukraina otrzymała od Zachodu, jest zbyt małe, aby Kijów mógł ostatecznie wyjść zwycięsko z konfrontacji z Rosją – poinformował niemiecki dziennik „Die Welt”.

ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy Wiadomości
ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy

Wojska rosyjskie najprawdopodobniej szykują się do decydującej operacji ofensywnej w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy w lutym i/lub w marcu – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe