Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w obecności prezydenta Andrzeja Dudy sekretarz stanu USA Mike Pompeo oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpisali umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperation Agreement).
W piątek posłowie w Sejmie zajmowali się gorącym tematem podwyżek dla najważniejszych osób w państwie. Za przyjęciem nowelizacji obejmującej podwyżki głosowało 386 posłów, przeciw było 33, a 15 wstrzymało się od głosu. Podczas debaty emocjonalne wystąpienie miała posłanka KO Klaudia Jachira; parlamentarzystkę mocno zripostował marszałek Sejmu Ryszard Terlecki.
Jak informuje na Twitterze Kancelaria Premiera, szef rządu Mateusz Morawiecki w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej złożył kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz tablicą gen. Józefa Hallera.
Sekretarz stanu USA Michael Pompeo przybył do Polski. Pompeo weźmie udział w obchodach stulecia Bitwy Warszawskiej; spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Szef amerykańskiej dyplomacji oraz szef MON podpiszą umowę o współpracy wojskowej.
Polska została podzielona w XVIII wieku, zwalczana przez rywalizujące ze sobą mocarstwa cesarskie w XIX wieku, najeżdżana przez nazistów i Sowietów w 1939 roku i okupowana przez tych ostatnich przez prawie 50 lat, podczas których Stalin i jego komunistyczni poplecznicy mordowali największych bohaterów wojennych i utrzymywali kontrolę nad życiem politycznym, społecznym i gospodarczym - pisze europoseł Jacek Saryusz-Wolski dla New York Post w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.
Na Białorusi trwają demonstracje, po, jak twierdzi opozycja, sfałszowanych wyborach prezydenckich. Milicja brutalnie tłumi protesty. Polskie władze usiłują aktywizować Unię Europejską w tej sprawie. Sprawę skomentował dyrektor Carnegie Moscow Centre Dmitri Trenin
Ten i inne rysunki znajdziecie w nadchodzącym Tygodniku Solidarność
Film dokumentalny z 2017 roku przygotowany przez Polskie Radio na temat przebiegu Bitwy Warszawskiej. Prezentuje dźwięki z Archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. O przebiegu wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921 opowiadają świadkowie tamtych wydarzeń – żołnierze i dowódcy.
„Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej docenione..." - pisał członek ówczesnej Misji Międzysojuszniczej do Polski, brytyjski lord Edgar Vincent D'Abernon, nazywając odparcie bolszewików spod Warszawy "osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata".
Objawienie się Maryi i siła polskiego żołnierza ocaliły w 1920 r. Polskę i Europę Zachodnią od tego, czym był komunizm, który zniszczyłby każdą demokrację - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie.
Chyba już kiedyś przytaczałem ten dowcip o burzy, która nadciągnęła nad łany dojrzałej pszenicy, żyta i jęczmienia, rodząc pytanie, co pierwsze się zbierze. Oczywiście pierwszy zbierze się aktyw. Jeszcze nie raz pewnie go przywołam, bo on jest znakomitą ilustracją każdej wojny światopoglądowej, w którą angażują się prawdziwi i udawani „ludzie lewicy”. Także tej, która na lewicy zatliła się po ogłoszeniu przez ministra Zbigniewa Ziobrę zamiaru wycofania się Polski z ratyfikowanej w kwietniu 2015 r. konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, znanej lepiej jako konwencja stambulska. Nie przypadkiem pozwoliłem sobie podzielić ludzi lewicy, bo zdaję sobie sprawę, że są wśród nich tacy, którzy mają doskonałą świadomość rzeczywistej sytuacji, a w obronie konwencji będą gardłować, bo czują w tym swój interes i spory polityczny potencjał. Który bierze się właśnie z naiwności tych najprawdziwszych z prawdziwych lewicowców. Szczerze wierzących, że jak najpierw „zbierze się aktyw”, to wszystko inne jest już tylko najzwyklejszą błahostką.
Antoni Pawlak jest byłym działaczem Solidarności, rzecznikiem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i podobno poetą. Napisał taki oto wiersz...
Conrad Hertog, który uciekł z żoną i chorym na autyzm synkiem Martinem z Holandii, został w piątek zatrzymany w Warszawie przez Straż Graniczną; zwolniono go po kilku godzinach – poinformował w piątek wieczorem PAP pełnomocnik Hertoga, mec. Bartosz Lewandowski.
Ministrowie spraw zagranicznych UE dali w piątek zielone światło dla rozpoczęcia prac nad sankcjami indywidualnymi wobec Białorusi – poinformowało PAP źródło unijne.
To ma być ta nowa solidarność? Co to jest?! – pyta posłów, którzy zagłosowali za przyjęciem ustawy podnoszącej pensje parlamentarzystów senator Koalicji Obywatelskiej Jacek Bury.
Sejm przyjął w piątek zmiany w prawie podwyższające wynagrodzenia dla samorządowców, parlamentarzystów i osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie.
O "znęcanie się, lekomania, misgenderowanie i transfobia, przemoc o podłożu seksualnym, naruszanie granic, deprecjonowanie, gaslighting, przemoc i groźby, wyrzucanie z domu i bezdomność, zaburzenia odżywiania, ptsd, “solidarnościowe” ukrywanie przemocy" oskarżył Klementynę Suchanow aresztowany agresywny bojówkarz Michał Sz.ps. "Margot". Ta bardzo długo nie odpowiadała na oskarżenia. W końcu odpowiedziała...
Zaproponowałem partnerom z UE nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej w sprawie sytuacji na Białorusi, coraz więcej zachodnich państw przychyla się do tej propozycji; w sprawie Białorusi nie można zakładać maski obojętności czy neutralności - mówił w piątek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
14 sierpnia 1941 roku zmarł św. Maksymilian Kolbe, jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych męczenników XX wieku.
- "Rząd chce zorganizować obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte, mimo że to jest teren Gdańska" - skarżyła się u red. Rocha Kowalskiego na antenie Radia TOK FM prezydent miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.