79 lat temu w niemieckim obozie Auschwitz zamordowany został o. Maksymilian Kolbe

Maksymilian Kolbe oddał życie za skazanego na śmierć ojca rodziny Franciszka Gajowniczka. Franciszkanin konał w komorze głodowej, ostatecznie, aby przyspieszyć zgon podano mu zastrzyk z fenolu. Po wojnie ocalony przez duchownego mężczyzna był świadkiem opisującym te zdarzenia.
"Już w pierwszych miesiącach okupacji polscy księża i zakonnicy byli aresztowani i kierowani do niemieckich obozów koncentracyjnych. Wielu z nich zostało osadzonych w KL Auschwitz, obozie założonym wiosną 1940 roku na przedmieściach Oświęcimia (niem. Auschwitz). Początkowo aresztowania i deportacja do KL Auschwitz objęły głównie duchownych Kościoła rzymskokatolickiego" – zwraca uwagę Muzeum Auschwitz.
14 August 1941 | Saint ft. Maximilian #Kolbe OFM was killed with a phenol injection inside a starvation cell of Block 11 of the German #Auschwitz I camp. On 29 July 1941 he offered his life to save a person selected for starvation death after an escape of a prisoner. pic.twitter.com/HPPdNQHOkL
— Auschwitz Memorial (@AuschwitzMuseum) August 14, 2020
"Z czasem do obozu kierowani byli także duchowni protestanccy oraz prawosławni. Wśród aresztowanych znaleźli się księża, klerycy oraz osoby życia konsekrowanego – zakonnicy i siostry zakonne. W latach 1940-1945 do Auschwitz skierowano co najmniej 464 kapłanów, kleryków, zakonników oraz 35 sióstr zakonnych z Polski, a także z innych krajów okupowanej Europy: Francji, Czech, Austrii, Holandii i Niemiec. Większość z nich straciła życie w Auschwitz bądź w innych obozach, do których zostali później z Auschwitz przeniesieni" – dodano.
/Muzeum Auschwitz
