– W wielu sytuacjach miałbym teraz ochotę wejść na profil ks. Tadeusza na Twitterze i sprawdzić, jak skomentowałby dane wydarzenie, są też momenty, kiedy bym po prostu do niego zadzwonił i poprosił o radę w sprawie rozmaitych dylematów naszego Stowarzyszenia, jak to już w przeszłości wielokrotnie bywało – mówi w rozmowie z portalem Tysol.pl Paweł Zdziarski, dziennikarz i działacz społeczny, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota i Pamięć”.
W środę w Pałacu Prezydenckim w Warszawie prezydent Andrzej Duda nadał autorom Raportu o stratach wojennych odznaczenia państwowe. W pracach uczestniczyło ok. 30 naukowców – historyków, ekonomistów, rzeczoznawców majątkowych. Raport opublikowano 1 września 2022 r.
KO może liczyć na poparcie 32,6 proc. badanych, PiS na 28,2 proc., Trzecia Droga – 15,2 proc., Konfederacja – 9,1 proc., a Lewica – 8,5 proc. – wynika z opublikowanego w środę sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.
O tym odważnym kroku myśleliśmy od dawna. Obserwowaliśmy skuteczne organizacje konserwatywne zza oceanu oraz… analizowaliśmy metody działania lewicowych środowisk, łączących zdolności analityczne z silnym zapleczem społecznym i strukturami terenowymi. Stało się oczywiste, że w czasie tak wielu zagrożeń dla Ojczyzny musimy odpowiedzieć budową wielkiej, zjednoczonej siły obrońców cywilizacji życia, rodziny i wolności. Gdy obrońcy wartości wydają się być w odwrocie – chcemy tchnąć w Polaków ducha nadziei. Dlatego łączymy siły dwóch największych, niezależnych organizacji obrońców normalności.
Burza wokół projektu zmian w polskiej szkole nie cichnie, a nawet się nasila. Podstawy programowe i plany na kolejne lata przedstawione przez szefa MEN minister Nowacką zelektryzowały kolejno: rodziców i nauczycieli, szeroką opinię społeczną, gremia uniwersyteckie, a ostatnio – bliskie otoczenie Prezydenta RP.
Niemieckie media ze wzburzeniem przyjęły wypowiedź prezydenta Francji Emmanuela Macrona o wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę.
Wczoraj w Parlamencie Europejskim doszło do głosowania przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych, będących częścią realizacji strategii dotyczącej bioróżnorodności, wchodzącej w skład Zielonego Ładu, przygotowanej przez komisarza z Litwy Virginijusa Sinkeviciusa, zajmującego się środowiskiem naturalnym i rybołówstwem i współpracującego w tym zakresie do niedawna z wiceprzewodniczącym KE Fransem Timmermansem.
Pogrzeb Aleksieja Nawalnego odbędzie się w piątek 1 marca w Moskwie na cmentarzu Borisowskim, ponadto w cerkwi odbędzie się nabożeństwo nad trumną z jego ciałem – poinformowała w środę Kira Jarmysz, rzeczniczka zmarłego w łagrze lidera rosyjskiej opozycji.
– Unia Europejska powinna rozważyć wykorzystanie zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów na zakup dostaw wojskowych dla Ukrainy – powiedziała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. W grę wchodzi 300 miliardów dolarów zamrożonych w bankach europejskich, amerykańskich i japońskich.
Policjanci wiedzą, kim jest pasażer, który wypchnął z autobusu miejskiego kontrolerkę biletów. To 16-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego. Teraz sprawą nastolatka zajmie się sąd rodzinny.
Łącznie 91 cudzoziemców próbowało w ciągu minionych dwóch dni nielegalnie przedostać się przez białorusko-polską granicę – podał w środę Podlaski Oddział SG. Doszło do incydentów; polskie patrole zostały obrzucane kamieniami i gałęziami przez osoby znajdujące się po stronie białoruskiej.
Jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak przekazał w środę, że nie będzie kandydował w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jak powiedział wicemarszałek Sejmu, „choć były takie pomysły”, to uważa, że sprawowanie funkcji wicemarszałka jest dużo ważniejsze.
„Jest rzeczą ABSOLUTNIE ZATRWAŻAJĄCĄ, że przyszłość strategicznego projektu o budżecie 155 mld zł (Faza 1 do 2030 r. – lotnisko + kolejowy Y), nad którym przez ostatnie lata pracował sztab wysokiej klasy specjalistów, powierzona zostaje trzem firmom-krzakom” – pisze na platformie X ekspert ds. rynku lotniczego Maciej Wilk.
Przede wszystkim decyzje i polityka Unii Europejskiej, ale również działania poprzedniego rządu, skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę i nieuczciwa konkurencja rolnictwa ukraińskiego to główne przyczyny problemów polskich rolników – wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i DGP.
Jak podaje niemiecki regionalny nadawca radiowo-telewizyjny Mitteldeutscher Rundfunk, starosta powiatu Saale-Orla Christian Herrgott z CDU chce zobowiązać około 150 uchodźców do podjęcia pracy. Jak tłumaczy, celem jest pomoc w szybszej integracji. Tym, którzy nie chcą tego zrobić, grożą sankcje finansowe.
Polska stanowi polityczny, ekonomiczny i kulturalny punkt ciężkości w centrum Europy - ocenił premier Norwegii Jonas Gahr Store w opublikowanym w środę artykule jego autorstwa dla "Rzeczpospolitej" w związku z jego wizytą Polsce.
Dziś ulicami Warszawy przeszedł protest rolników przeciwko europejskiej polityce Zielonego Ładu i niekontrolowanemu importowi żywności spoza UE. Ciekawego komentarza w tej sprawie udzielił znany ze swoich progresywnych zamiłowań prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
„Różnice w sprawie rosyjskiej napaści okazały się na szczycie V4 w Pradze tak głębokie, że Donald Tusk nie wykluczył, iż za kilka miesięcy format zniknie” – pisze „Rzeczpospolita”.
– Prezydent Joe Biden jasno mówił, że USA nie wyślą wojsk, by walczyć na Ukrainę – oznajmiła rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson. Podobny sygnał wysłał we wtorek Pentagon.
Niemiecki rynek pracy potrzebuje setek tysięcy pracowników – takie i podobne hasła były w ostatnich latach często puszczane w obieg informacyjny przez niemieckie koncerny i przedstawicieli niemieckiej gospodarki.