Podczas wystąpienia na otwarciu przekopu przez Mierzeję Wiślaną, premier Mateusz Morawiecki nawiązując do symbolicznej daty tego wydarzenia 17 września czyli 83. rocznicy napaści Rosji sowieckiej na Polskę, przypomniał wrzesień z 2009 roku, w którym ówczesny premier Donald Tusk podpisał porozumienie z Rosją o dostępie do Zalewu Wiślanego przez Cieśninę Piławską, które tak naprawdę, oznaczało prawie całkowity brak tego dostępu.
W kolejnych dniach odbędę dalsze spotkania m.in. z inwestorami oraz najprawdopodobniej z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem w sprawie udziału polskich firm w odbudowie Ukrainy, a w środę spotkam się z prezydentem USA Joe Bidenem - poinformował we wtorek w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda.
Jak przekazał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, we wtorek wieczorem Władimir Putin ma wygłosić orędzie do narodu. Eksperci spekulują, że prezydent Rosji może ogłosić zarządzenie pełnej mobilizacji wojska kraju.
Rosja prawdopodobnie ogłosi wkrótce mobilizację - oświadczył we wtorek doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Dodał, że jest pewny, że Ukraina mimo to będzie w stanie odeprzeć atak Rosji. Zapowiedział też, że Stany Zjednoczone nigdy nie uznają planowanej aneksji ukraińskich terytoriów w wyniku fikcyjnych referendów.
Prezydent Andrzej Duda, który składa wizytę w USA w związku z odbywającym się w Nowym Jorku Zgromadzeniem Ogólnym ONZ, rozmawia także w formie spotkań bilateralnych ze światowymi przywódcami.
Piłkarska reprezentacja Rosji nie weźmie udziału w eliminacjach do mistrzostw Europy, które zostaną rozegrane w 2024 roku w Niemczech - postanowił we wtorek Komitet Wykonawczy UEFA na posiedzeniu w Chorwacji.
W rozmowie z portalem fakt.pl dziennikarz TVN Piotr Kraśko skomentował wyrok, jaki usłyszał w poniedziałek za prowadzenie samochodu bez uprawnień. Sąd Rejonowy w Ostrołęce podjął decyzję o ukaraniu dziennikarza grzywną wynoszącą 100 tysięcy złotych.
Jak informuje w mediach społecznościowych Konrad Muzyka - ekspert i niezależny analityk obronny zajmujący się Rosją i Białorusią - Ukraińcy mieli wyzwolić strategicznie położone miasto Łyman w obwodzie donieckim.
Kontrowersyjna feministka i filozof prof. Magdalena Środa znów zaskoczyła, publikując wpis nt. Elżbiety II, w którym określiła brytyjską królową "ciemiężcą".
Rosyjska piosenkarka Ałła Pugaczowa opublikowała na Instagramie oświadczenie, w którym stanęła po stronie swojego męża, satyryka Maksima Gałkina oskarżonego przez rosyjskie władze o bycie "zagranicznym agentem" i potępiła rosyjską agresję na Ukrainę.
Nie jest wykluczone, że w Rosji istnieje poparcie dla mobilizacji; rosyjscy parlamentarzyści coraz częściej mówią o potrzebie mobilizacji i o wojnie z Zachodem - oświadczył we wtorek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki.
Andrew Michta, znany amerykański analityk, dziekan College of International and Security Studies w George C. Marshall European Center for Security Studies w Niemczech, opublikował artykuł na temat zmian jakie zachodzą w Europie pod wpływem wojny na Ukrainie.
Kinga Rusin nie pojawiła się w tym roku na balu organizowanym przez Fundację TVN, na który zapraszane są gwiazdy stacji. Postanowiła jednak skomentować tegoroczne wydarzenie w mediach społecznościowych, nie omieszkując przy tym wykpić stylizacji Małgorzaty Rozenek-Majdan, a także skrytykować rządu Prawa i Sprawiedliwości.
Czy tęsknisz za rządami PO-PSL, kiedy premierem był Donald Tusk? – takie pytanie zadała ankietowanym pracownia United Surveys na zlecenie serwisu Wirtualna Polska.
To już siódmy raz, kiedy na Ziemi Kłodzkiej spotykają się Polacy z różnych stron naszego kraju, ludzie którym leży na sercu dobro Ojczyzny. Spotykaliśmy się od roku 2015: dwukrotnie w Lewinie Kłodzkim, dwukrotnie w Dusznikach Zdroju i podobnie dwukrotnie w Polanicy Zdroju. W roku bieżącym, w dniu 23 września, goście znów wysiądą na Przystanku Niepodległość w Polanicy Zdroju, a główną bazą będzie gościnny Hotel „Nowy Zdrój”. Wydarzenia będą miały też miejsce w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, w Parku Zdrojowym, w Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju. Tegoroczną edycję, podobnie jak i wcześniejsze, objął honorowym patronatem Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, a patronatem duchowym – JE ks. Biskup Marek Mendyk, ordynariusz świdnicki.
W dniach 23-27 września na terenie samozwańczej Ługańskiej Republice Ludowej ma odbyć się referendum ws. przyłączenia republiki do Federacji Rosyjskiej. Podobne referendum ma odbyć się także w kontrolowanym przez okupantów Chersoniu.
Deputowani Dumy Państwowej jednogłośnie przyjęli w drugim i trzecim czytaniu poprawki do rosyjskiego Kodeksu karnego. Dokument wprowadza pojęcia „mobilizacja”, a także „stan wojenny”.
We wtorek w Warszawie odbywa się spotkanie byłych prezydentów oraz liderów opozycji. W wydarzeniu biorą udział m.in. Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski, Donald Tusk, Włodzimierz Czarzasty czy Władysław Kosiniak-Kamysz. „Fascynujące to spotkanie. Przemawia Włodzimierz Czarzasty. Nie porywa tłumu” – pisze dziennikarz TVP Info Radosław Poszwiński i publikuje zdjęcia.
- Niedługo będzie 20 lat od śmierci Jana Pawła II. Od tego czasu wyrosło nowe pokolenie ukształtowane przez różnych celebrytów internetowych, pokolenie które boleśnie doświadcza rozpadu swoich rodzin i rozwodów rodziców, ale jednocześnie to pokolenie jest konfrontowane z milczeniem Kościoła. Wielu hierarchów dało sobie wmówić przez stronę laicką, że trzeba milczeć, jeśli chodzi o ważne kwestie społeczne – mówi w rozmowie z Jakubem Pacanem prof. Grzegorz Kucharczyk z Instytutu Historii PAN, pisarz i publicysta.
Trudno nie odnieść wrażenia, że w ramach kontaktów z polskimi politykami, ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzeziński faworyzuje jedną ze stron sporu politycznego w Polsce.