Niemiecki dziennik: „Polska i Węgry świętują sukces postfaszystki”

„Polska i Węgry świętują sukces postfaszystki i liczą na jej wsparcie” – pisze w piątkowej publikacji niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung”, omawiając pierwszą zagraniczną wizytę nowej włoskiej premier. Giorgia Meloni odwiedziła Brukselę.
Premier Włoch Giorgia Meloni Niemiecki dziennik: „Polska i Węgry świętują sukces postfaszystki”
Premier Włoch Giorgia Meloni / PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Rządy Polski i Węgier świętują (sukces) postfaszystki Meloni i oczekują od niej wsparcia

– pisze dla „Sueddeutsche Zeitung” korespondent dziennika z Brukseli Josef Kelnberger w artykule pt. „Uwaga, nadchodzi Meloni”.

Polska i Węgry oczekują wsparcia

Zdaniem Kelnbergera Polska i Węgry oczekują od nowego włoskiego rządu wsparcia wobec konfliktu z instytucjami unijnymi, które „dobierają się do nich z powodu naruszania zasad praworządności”.

Jeżeli w Radzie (Europejskiej) nie znajdzie się kwalifikowana większość, „mechanizm praworządności”, który Komisja Europejska wdrożyła przeciwko Węgrom, zakończy się już przy pierwszym podejściu fiaskiem

– utyskuje redaktor i dodaje, że „zagrożone są także liberalne wartości w polityce migracyjnej”, gdyż rząd Meloni blokuje dostęp statków z uchodźcami do włoskich portów i domaga się, aby właśnie taka polityka była europejską strategią wobec emigrantów. „Jest to sprzeczne z niemiecką polityką migracyjną” – skarży się dziennikarz.

„Rozprzestrzenianie się skrajnie prawicowej polityki”

W Brukseli wiele osób obawia się, że zwycięstwo włoskich postfaszystów i równoczesne wzmocnienie „szwedzkich demokratów” doprowadzi w instytucjach unijnych do powolnego rozprzestrzenia się skrajnie prawicowej polityki

– podaje dziennik. Kelnberger zwraca jednak uwagę, że Meloni jako pierwszy cel swojej zagranicznej podróży wybrała właśnie Brukselę, co może oznaczać że „potrzebuje pieniędzy”.

W ostatnich wystąpieniach Giorgia Meloni zapewniała, że Włochy pozostaną niezawodnym członkiem UE i NATO oraz że będą popierać twardą politykę wobec Władimira Putina. W Brukseli nie traktuje się tych słów jako odejścia Meloni od antyeuropejskich uprzedzeń, lecz „całkiem pragmatycznie” jako dowód na to, że „Meloni potrzebne są pieniądze z Brukseli”

– czytamy. Dziennik przypomina, że Włochy mają otrzymać 200 mld euro z funduszu odbudowy, a transza w wysokości 21 mld euro została zaakceptowana we wrześniu. Wypłata środków jest związana z realizacją „kamienia milowego” dotyczącego… reformy wymiaru sprawiedliwości i administracji.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kto zyskuje, a kto traci? Zobacz wyniki najnowszego sondażu Wiadomości
Kto zyskuje, a kto traci? Zobacz wyniki najnowszego sondażu

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w niedzielę, 35,7 proc. ankietowanych głosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość, 28,4 proc. na Koalicję Obywatelską, a 11,2 proc. na Lewicę - wynika z badań pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl.

Robert Lewandowski wydał komunikat. Szuka tego kibica Wiadomości
Robert Lewandowski wydał komunikat. Szuka tego kibica

Robert Lewandowski wydał komunikat na oficjalnym Facebooku. Chce znaleźć kibica, który żywiołowo świętował zdobycie gola przez kapitana Biało-Czerwonych.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III ma poważny problem Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III ma poważny problem

Dużymi krokami zbliża się premiera książki księcia Harry'ego. W Pałacu Buckingham wrze. Wszystko wskazuje na to, że król Karol III ma poważny problem.

Awans Polski możliwy nawet w przypadku porażki z Argentyną [ANALIZA] Wiadomości
Awans Polski możliwy nawet w przypadku porażki z Argentyną [ANALIZA]

Polscy piłkarze mogą zakwalifikować się do 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze nawet jeśli przegrają w środę z Argentyną, ale różnicą nie większą niż trzy gole. Będzie to jednak zależało od wyniku meczu Meksyku z Arabią Saudyjską. Remis lub wygrana biało-czerwonych na pewno da im awans.

New York Times: Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd Wiadomości
"New York Times": Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd

Zachód sądził, że po upadku ZSRR wojna z użyciem artylerii i czołgów w Europie już nigdy się nie powtórzy, stąd zmniejszał zapasy broni. Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd – pisze "New York Times".

Śmierć białoruskiego ministra. Mógł zostać otruty Wiadomości
Śmierć białoruskiego ministra. "Mógł zostać otruty"

Szef białoruskiego MSZ Władimir Makiej zmarł w sobotę. Ani MSZ, ani oficjalne media, nie podają na razie więcej szczegółów na temat śmierci ministra. Na Twitterze ministerstwa spraw zagranicznych pojawiła się krótka informacja: „dzisiaj zmarł nagle minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej”.

Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji Wiadomości
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji

W ostatnim czasie głośno było o powrocie Kurdej-Szatan, celebrytki, która straciła wiele lukratywnych kontraktów po tym jak w odrażający sposób zaatakowała Straż Graniczną, na ekrany telewizorów.

Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską Wiadomości
"Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską"

Polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski udzielił wywiadu portalowi Do Rzeczy.

Brutalna Polska. Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze Wiadomości
"Brutalna Polska". Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze

Polska pokonała w swoim drugim spotkaniu na mundialu piłkarzy reprezentacji Arabii Saudyjskie 2-0. Mecz poddały ocenie arabskie media.

Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe