Dziesięciu obrońców Westerplatte zostanie dziś pochowanych na terenie półwyspu. „Bohaterowie, którzy walczyli do końca”

Dziesięciu polskich żołnierzy, którzy w 1939 roku bronili Westerplatte przed niemiecką agresją, spocznie dzisiaj na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na terenie półwyspu. O ich pochówku Piotr Kubiak rozmawiał w audycji „Gość Dnia Radia Gdańsk” z Arkadiuszem Mularczykiem, wiceministrem spraw zagranicznych, pełnomocnikiem do spraw odszkodowań za straty poniesione przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939–1945.
Uroczystości pogrzebowe obrońców Westerplatte w bazylice pw. św. Brygidy w Gdańsku Dziesięciu obrońców Westerplatte zostanie dziś pochowanych na terenie półwyspu. „Bohaterowie, którzy walczyli do końca”
Uroczystości pogrzebowe obrońców Westerplatte w bazylice pw. św. Brygidy w Gdańsku / PAP/Adam Warżawa

Arkadiusz Mularczyk wskazywał na szczególne znaczenie dzisiejszego pogrzebu.

Westerplatte jest symbolem dla wszystkich Polaków, dla walczącej Polski, jest miejscem naprawdę szczególnym w naszej pamięci narodowej, w naszych sercach i umysłach. Dzisiaj przypomina nam wszystkim o tych bohaterach, którzy walczyli do końca

– podkreślał.

„Nasz kraj jest usiany tysiącami miejsc pamięci”

Wiceminister wyjaśniał, dlaczego wydarzenia związane z Westerplatte są tak ważne.

Potrzebujemy takich wydarzeń, które przypominają o naszej historii, o naszej walce o niepodległość, wolność, o to, żebyśmy mogli być wolnym krajem, wolnym narodem, więc to niezwykły dzień i cieszę się z tego, że podjęto taką inicjatywę i dojdzie do tych uroczystości

– mówił. Polityk przypominał, że w Polsce znajduje się więcej takich miejsc.

Myślę, że nasz kraj jest usiany tysiącami miejsc pamięci, zarówno męczeńskiej śmierci Polaków, jak i bohaterskich czynów Wojska Polskiego, naszych partyzantów, Państwa Podziemnego, i że powinniśmy te wszystkie miejsca pamięci czcić. Powinny odbywać się w nich spotkania, powinniśmy pamiętać o tym, jak trudną drogę mieli nasi przodkowie, dziadowie, ojcowie. My również musimy wciąż pielęgnować pewną walkę o niepodległość naszego kraju, naszej ojczyzny, bo ta niepodległość cały czas jest zagrożona z różnych stron

– twierdził.

„Mamy w kraju »obcą potencję«”

Rozmówca Piotra Kubiaka odniósł się też do słów polityków opozycji, którzy nazywali przejęcie kontroli nad Westerplatte przez państwo „kolonizacją półwyspu”.

– To bardzo niemądre wypowiedzi. Przeczytałem kiedyś wywiad z Jarosławem Markiem Rymkiewiczem, który analizował, dlaczego nasza Polska jest tak podzielona. Wysunął tezę, że zbyt długo byliśmy pod zaborami i różnego rodzaju okupacjami i że mamy w naszym kraju „obcą potencję”. Jakkolwiek byśmy to rozumieli, rzeczywiście jest pewna część społeczeństwa, która nie utożsamia się z Rzeczpospolitą .To jest pewien problem – zauważał.

Gość Radia Gdańsk sugerował, że patrioci powinni promować polską historię.

Mimo wszystko powinniśmy bardzo wytrwale pracować, ukazywać piękne karty naszej historii, pokazywać, że ta historia nie była łatwa, a to, że dzisiaj cały czas jesteśmy w kraju na dorobku, który goni pod względem zamożności, PKB, poziomu życia kraje Europy Zachodniej, nie jest wynikiem tego, że jesteśmy głupsi od innych narodów, tylko naszej niezwykle trudnej historii, od zaborów, okupacji, wojny po nierozliczone najazdy po II wojnie światowej. To cały czas pokutuje. Musimy mieć pełną świadomość tego, że Polacy są bardzo mądrym, ambitnym i pracowitym narodem, natomiast, niestety, okoliczności zewnętrzne doprowadziły do tego, że cały czas jesteśmy krajem na dorobku, ale myślę, że wyciągamy dobre wnioski

– tłumaczył.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jej występ zachwycił widzów Dzień Dobry TVN. Zastąpi Rozenek? Wiadomości
Jej występ zachwycił widzów Dzień Dobry TVN. Zastąpi Rozenek?

Małgorzata Rozenek-Majdan od września należy do zespołu prowadzących program "Dzień dobry TVN". Jednak od pewnego czasu można usłyszeć, że nie wszystkim widzom podoba się styl, w jakim celebrytka prowadzi program. Z kolei zupełnie inne oceny zbiera Agata Młynarska, która niedawno pojawiła się w programie śniadaniowym TVN.

Zarzuty dla prokurator Wrzosek. Jest komentarz ministra sprawiedliwości Wiadomości
Zarzuty dla prokurator Wrzosek. Jest komentarz ministra sprawiedliwości

Materiał dowodowy "w bardzo wysokim stopniu uprawdopodabnia popełnienie przestępstwa – ocenił w sobotę w RMF FM minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do sprawy prokurator Ewy Wrzosek.

Argentyńczyk oświadczył się Polce w trakcie wywiadu. Do internetu trafiło nagranie [WIDEO] Wiadomości
Argentyńczyk oświadczył się Polce w trakcie wywiadu. Do internetu trafiło nagranie [WIDEO]

Polska przegrała z Argentyną w swoim ostatnim meczu w ramach fazy grupowej na Mundialu w Katarze 0-2. Jednak pewien ułamek piłkarskiego show skradła sytuacja, która miała miejsce przed rozpoczęciem konfrontacji obu drużyn. Kibic Argentyny przed kamerami telewizyjnymi postanowił oświadczyć się swojej dziewczynie z Polski.

Trener Francuzów zapytany o reprezentację Polski. „Oni uwielbiają to robić” Wiadomości
Trener Francuzów zapytany o reprezentację Polski. „Oni uwielbiają to robić”

Teraz zaczyna się nowy turniej. W grupie masz trzy mecze, a tutaj, jeśli chcesz grać dalej, musisz wygrać. Polska zasłużyła, by być w najlepszej szesnastce. Nie ma co za dużo myśleć, trzeba po prostu wygrać ten mecz – powiedział w sobotę selekcjoner reprezentacji Francji Didier Deschamps.

Rosjanie podszyli się pod Tomasza Grodzkiego. Ważny ukraiński polityk alarmuje Wiadomości
Rosjanie podszyli się pod Tomasza Grodzkiego. Ważny ukraiński polityk alarmuje

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk poinformował w piątek, że w ostatnich dniach otrzymał wiadomość od rosyjskich prankerów podszywających się pod marszałka polskiego Senatu Tomasza Grodzkiego, jednak nie zdołali go oni oszukać.

„Oddałbym się do dyspozycji”. Ziobro o Morawieckim Wiadomości
„Oddałbym się do dyspozycji”. Ziobro o Morawieckim

Nasze kontakty z PiS są nie najgorsze. Gorsze niestety z premierem Mateuszem Morawieckim. Przyczyną są relacje polski z UE. Premier zapewniał, że będą pieniądze, a nie będzie szantażu ze strony Brukseli. Jest odwrotnie – mówi na antenie RMF FM szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Premier Finlandii przypomina o postawie Polski. Mocne słowa Wiadomości
Premier Finlandii przypomina o postawie Polski. Mocne słowa

Przebywająca w Australii premier Finlandii Sandra Marin podkreśliła, jak ważną rolę w umacnianiu bezpieczeństwa Europy odgrywa Waszyngton. Przypomniała także, że to Polska i kraje bałtyckie ostrzegały przed czarnym scenariuszem.

Zerowy VAT na żywność. Jest decyzja ministra finansów Wiadomości
Zerowy VAT na żywność. Jest decyzja ministra finansów

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność – przekazał resort finansów.

Prezes PiS ma zapłacić Sikorskiemu 700 tys. zł. Prawnik Kaczyńskiego zabrał głos Wiadomości
Prezes PiS ma zapłacić Sikorskiemu 700 tys. zł. Prawnik Kaczyńskiego zabrał głos

W każdej perspektywie – nie tylko prawniczej – przyznanie odrealnionych, niemożliwych do spełnienia przez zapewne znakomitą większość społeczeństwa kwot, tytułem umocowania do opublikowania dwuzdaniowego oświadczenia, musi budzić sprzeciw i zrodzić prawem przewidziane reakcje – mówi portalowi tvp.info Adrian Salus, prawnik reprezentujący Jarosława Kaczyńskiego.

Ambasador Izraela w Niemczech: Od początku urzędowania mierzyłem się z lewicowym antysemityzmem Wiadomości
Ambasador Izraela w Niemczech: Od początku urzędowania mierzyłem się z lewicowym antysemityzmem

Niemcy w dużej mierze odeszli od brunatnego, wulgarnego antysemityzmu. Dlatego szokujące jest, że lewicowy antysemityzm stał się w tym roku społecznie akceptowalny – pisze w gościnnym artykule na łamach dziennika „Welt” Ron Prosor, ambasador Izraela w Niemczech.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe