Hiszpania zamyka przestrzeń powietrzną. Ostrzeżenia o niekontrolowanym spadaniu szczątków chińskiej rakiety

Hiszpańskie władze zdecydowały się tymczasowo zamknąć przestrzeń powietrzną nad kilkoma hiszpańskimi miastami: Barceloną, Tarragoną, Reus i na Ibizie. To skutek doniesień o niekontrolowanym spadaniu szczątków chińskiej rakiety nad terytorium kraju.
Chińska rakieta Długi Marsz 2F, zdjęcie poglądowe  Hiszpania zamyka przestrzeń powietrzną. Ostrzeżenia o niekontrolowanym spadaniu szczątków chińskiej rakiety
Chińska rakieta Długi Marsz 2F, zdjęcie poglądowe / fot. China News Service - Wikipedia CC BY-SA 3.0

Loty do i z powyższych miast zostały na chwilę obecną odwołane. Według doniesień szczątki chińskiej rakiety mogą spadać od 40 minut do nawet trzech godzin.

Pojawiają się też doniesienia, że szczątki mogą spadać także w innych regionach

– podaje Onet.pl.

Aktualizacja 11:28

Pojawiają się doniesienia, że lotniska znów działają. Poinformowano, że szczątki rakiety mogą spadać w różnych rejonach Europy, w szczególności na południu.

Chińczycy nie przestrzegają standardów.

Mowa o chińskiej rakiecie z modułem Mengtian (po chińsku Wymarzone Niebo), która wystartowała 31 października w celu ukończenia chińskiej stacji kosmicznej.

Chińczycy nie przestrzegają standardów w tej kwestii i nie kontrolują upadku rakiety. Poprzednie części rakiet uszkodziły budynki w zachodniej Afryce

– wskazuje Onet. Tym razem zagrożone odłamkami były Chiny, Nowy Jork czy Stambuł. Trajektoria ważącego od 17 do 23 ton i długiego na ponad 30 m głównego stopnia największej jak dotąd chińskiej rakiety Długi Marsz 5B oscylowała geograficznie między szerokością geograficzną 41 stopni na południu i 41 stopni na północy. 

Eksperci z całego świata ostrzegali przed niebezpieczeństwem, a mimo to chińskie władze zignorowały fakt, że odłamki ważącej około 20 ton rakiety mogą spaść na zamieszkałe przez cywilów tereny innych państw. 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Władysław Ciastoń. Generał stanu wojennego. Komunistyczny cyngiel Wiadomości
Tadeusz Płużański: Władysław Ciastoń. "Generał" stanu wojennego. Komunistyczny cyngiel

Kariera Władysława Ciastonia to przykład klasycznej drogi komunistycznego cyngla. Zaczynał w latach 40. w UB, błyskawicznie awansując na kierownika bezpieki w Bolesławcu i Wrocławiu. Ostatecznie, tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego, został szefem Służby Bezpieczeństwa i wiceszefem MSW. To jedna z najbardziej ponurych postaci dyktatury Jaruzelskiego. W wyniku działań Ciastonia i jego resortu wielu Polaków zostało aresztowanych, zamordowanych bądź zmuszonych do samobójstwa.

Holendrzy przyznają się do zbrodni przeciw ludzkości po 150 latach. Kiedy Niemcy wypłacą reparacje? Wiadomości
"Holendrzy przyznają się do zbrodni przeciw ludzkości po 150 latach". Kiedy Niemcy wypłacą reparacje?

Holendrzy przyznają się do zbrodni przeciw ludzkości po 150 latach; premier Mark Rutte przeprosi za udział kraju w handlu niewolnikami, a król Wilhelm-Aleksander powoła niezależną komisję do oceny udziału monarchii w tym procederze - podkreślił wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Atak na konstytucję i na niezależność sądownictwa w Hiszpanii. Bruksela milczy Wiadomości
"Atak na konstytucję i na niezależność sądownictwa w Hiszpanii". Bruksela milczy

Hiszpańskie media donoszą o zamachu socjalistycznego premiera Hiszpanii Pedro Sancheza na hiszpański Trybunał Konstytucyjny

[Nasz News] Nieoficjalnie: Znamy tożsamość jednej z zatrzymanych osób w śledztwie ws. korupcji w PE Wiadomości
[Nasz News] Nieoficjalnie: Znamy tożsamość jednej z zatrzymanych osób w śledztwie ws. korupcji w PE

"Politico" informowało, że wśród zatrzymanych przez policję i doprowadzonych na przesłuchanie w sprawie podejrzenia korupcji w Parlamencie Europejskim jest wysoki rangą działacz związkowy.

Co dalej z Michniewiczem? Nowe informacje nt. posady trenera reprezentacji Wiadomości
Co dalej z Michniewiczem? Nowe informacje nt. posady trenera reprezentacji

Jak donosi portal i.pl, dotychczasowy trener reprezentacji Polski Czesław Michniewicz najprawdopodobniej pozostanie na stanowisku. Mimo dobrego wyniku, jaki polska kadra uzyskała na mundialu w Katarze, zespół był ostro krytykowany zarówno przez kibiców jak i media za styl, w jaki awansował do 1/8 finału mistrzostw świata.

Oszukali nas. Putin niezadowolony Wiadomości
"Oszukali nas". Putin niezadowolony

Władimir Putin wyraził się krytycznie na temat realizacji tzw. "Porozumień Mińskich".

Śledztwo ws. korupcji w Parlamencie Europejskim. Zatrzymano wiceprzewodniczącą PE. Złapana na gorącym uczynku Wiadomości
Śledztwo ws. korupcji w Parlamencie Europejskim. Zatrzymano wiceprzewodniczącą PE. "Złapana na gorącym uczynku"

Jak donosi belgijski portal VRT, a potwierdza korespondentka zagraniczna Polskiego Radia Beata Płomecka, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiejgo Eva Kaili została zatrzymana przez policję w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji. 

Znany aktor serialowy nawiązał współpracę z TVP Info Wiadomości
Znany aktor serialowy nawiązał współpracę z TVP Info

Jak podaje branżowy serwis Wirtualnemedia.pl, współpracę z TVP Info nawiązał znany aktor serialowy Krystian Kukułka. 

Minister Rau: Blinken wyraził zdziwienie, że sprawa Patriotów była przedmiotem publicznej dyskusji Wiadomości
Minister Rau: Blinken wyraził zdziwienie, że sprawa Patriotów była przedmiotem publicznej dyskusji

Zgodziliśmy się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, że obrona powietrzna nad Ukrainą jest teraz priorytetem - oświadczył minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w piątek w Waszyngtonie po rozmowach z szefem dyplomacji amerykańskiej. Dodał też, że niewykluczone jest zwiększenie obecności sił USA w Polsce.

Frakcja bankowa w PiS. Patryk Jaki wbił szpilę premierowi Wiadomości
"Frakcja bankowa w PiS". Patryk Jaki wbił szpilę premierowi

Patryk Jaki z Solidarnej Polski był gościem red. Jacka Prusinowskiego na antenie Radia Plus, gdzie skomentował m.in sprawę unijnych środków dla Polski, których wypłatę wstrzymuje Bruksela. Nie gryzł się przy tym język, krytykując sposób negocjacji obrany przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe