3 czerwca 1989 roku – na dzień przed tzw. „częściowo wolnymi wyborami” – z Jeziora Górnego w Kętrzynie wyłowiono ciało młodego mężczyzny. Był nim Robert Możejko, 25-letni działacz antykomunistyczny, członek Federacji Młodzieży Walczącej.
Gwiazda Hollywood i były gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger złożył w środę po południu niespodziewaną wizytę w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana. Wizyta rodowitego Styryjczyka, który przebywał w stolicy Austrii na konferencji klimatycznej World Summit odbywającej się w Hofburgu, odbyła się z zachowaniem najwyższej dyskrecji - nawet personel katedry został o niej poinformowany dopiero na krótko przed jego przybyciem.
Papież Leon XIV rozmawiał w środę telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Rozmowa dotyczyła wojny na Ukrainie oraz stanu rozmów pokojowych pomiędzy Moskwą a Kijowem.
„To nie przeszłość – to nasza codzienność” – pisze prof. Andrzej Nowak w swojej najnowszej książce „Czas walki z Bogiem”, która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Biały Kruk. To niepokojący, głęboko poruszający opis współczesnej wojny kulturowej, której celem jest wyrugowanie chrześcijaństwa z przestrzeni publicznej i świadomości społecznej.
"Jezus na Stadionie Legii" to ośmiogodzinne spotkanie rekolekcyjne, które odbędzie się w sobotę, 7 czerwca 2025 roku, na Stadionie Legii w Warszawie pod hasłem "Świat rani, Bóg leczy". "Zaproszony jest każdy, kto chce przez udział w spotkaniu oddać chwałę Panu Bogu" - podkreślają organizatorzy z Fundacji SMS Z NIEBA, którzy spodziewają się na stadionie 30 tys. osób. W spotkaniu "Jezus na Stadionie Legii" weźmie udział kilkudziesięciu prelegentów, a kulminacyjnym momentem będzie Msza Święta pod przewodnictwem abp. Adriana Galbasa.
Joseph Halevi Horowitz Weiler, światowej klasy intelektualista, prawnik, myśliciel, badacz, wykładowca akademicki, autor książek tłumaczonych na wiele języków, jest tegorocznym laureatem Nagrody Mikołaja Kopernika Fides et Ratio, przyznawanego w tym roku po raz drugi prestiżowego wyróżnienia marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Uroczysta gala w Pałacu Dąmbskich, podczas której prof. Weiler odebrał nagrodę, otworzyła 3 czerwca wydarzenia Święta Województwa.
- W Sydney, a także w innych częściach Australii, trwa „druga wiosna” wiary katolickiej, co przeczy powszechnemu przekonaniu o nieuchronnym upadku religii – uważa abp Anthony Fisher, metropolita Sydney. Mówił o tym w wystąpieniu podczas spotkania Sydney Catholic Business Network.
O „pilne zniesienie blokady pomocy humanitarnej” dla Gazy w obliczu „ogromnej tragedii”, która się tam rozgrywa apeluje w wywiadzie dla włoskiego dziennika „La Stampa” kard. Pietro Parolin. W Ukrainie należy dążyć do pokoju sprawiedliwego, „bez upokorzeń” - zaznacza Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.
- Chciałbym powiedzieć, zwłaszcza ludziom młodym, aby nie czekali, ale z entuzjazmem odpowiedzieli Panu, który wzywa nas do pracy w swojej winnicy – zaapelował Ojciec Święty do wiernych podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W swej katechezie skomentował przypowieść o robotnikach w winnicy (Mt 20, 4)
W miesiącu, w którym promuje się „dumę” LGBT, Kościół wspomina świętego, który wraz z towarzyszami oddał życie za swą wiarę i odmowę czynu homoseksualnego. Święty Karol Lwanga i męczennicy ugandyjscy są symbolem odwagi, czystości i niezłomnej wiary w obliczu tyranii.
Tegoroczne XXIX Spotkanie Młodych LEDNICA 2000, 7 czerwca, będzie miało wyjątkowego duchowego przewodnika. Na Polach Lednickich obecne będą relikwie błogosławionego Pier Giorgia Frassatiego, dominikańskiego tercjarza, który 3 sierpnia zostanie kanonizowany w Rzymie. Jak podkreśla o. Tomasz Nowak, duszpasterz Lednicy, jest to „wielkie błogosławieństwo” i stanowić będzie serce tegorocznego spotkania.
W miesiącu czerwcu, tradycyjnie poświęconym nabożeństwu do Najświętszego Serca Pana Jezusa, Papież zaprasza nas do modlitwy: „aby każdy z nas znalazł pocieszenie w osobistej relacji z Jezusem, a z Jego Serca czerpał wzór współczującej miłości do świata”. Po raz pierwszy słyszymy głos Papieża Leona XIV w nagraniu prezentującym jego intencję modlitewną.
W Alençon we Francji spłonął dom rodziców św. Teresy z Lisieux, również świętych: Zelii i Ludwika Martinów.
Francuska gwiazda piłki nożnej Désiré Doué zwrócił na siebie uwagę swoim wyznaniem wiary po wygraniu finału Ligi Mistrzów UEFA w Monachium 30 maja.
W sobotę piorun uderzył w najwyższą wieżę kościelną na świecie. Według specjalistki opiekującej się katedrą "niektóre straty są ogromne".
Pochodzący z Polski ks. Piotr Antoni Glas z angielskiej diecezji Portsmouth został skazany na pięć lat więzienia za wykorzystywanie seksualne dziecka, jakich się dopuścił w latach 2004-2007, gdy był duszpasterzem na brytyjskiej wyspie Jersey. Otrzymał również dożywotni zakaz kontaktów z ofiarą. Dodatkowo musi zapłacić ponad 12 tys. funtów za terapię, którą osoba ta, obecnie dorosła, przechodzi. Został także umieszczony w rejestrze przestępców seksualnych na okres 10 lat.
„Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami. Będziecie Mnie szukać, ale - jak to Żydom powiedziałem, tak i teraz wam mówię - dokąd Ja idę, wy pójść nie możecie” (J 13, 33).
Podczas Mszy św. z okazji Jubileuszu rodzin, Papież, mówiąc o beatyfikacjach i kanonizacjach małżonków, wskazał m. in. na bł. Rodzinę Ulmów – rodziców i dzieci „zjednoczonych w miłości i w męczeństwie”. - Kościół wskazując ich jako przykładnych świadków małżonków, mówi nam, że dzisiejszy świat potrzebuje przymierza małżeńskiego, aby poznać i przyjąć miłość Boga oraz pokonać, dzięki jego sile jednoczącej i pojednawczej, siły, które rozbijają relacje i społeczeństwa - dodał.
W XVIII Święto Dziękczynienia w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, przypomniał, że chrześcijanin jest pielgrzymem nadziei, a jego wiara nie może ograniczać się do „wpatrywania się w niebo”. „Nadzieja jest ruchem, podróżą, a nasze dziękczynienie powinno przemieniać się w konkretne czyny” – podkreślił hierarcha, który przewodniczył uroczystej Mszy świętej.
Pieszą pielgrzymką do Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęły się obchody XVIII Święta Dziękczynienia. O 7:50 wierni razem z warszawskim metropolitą, abp. Adrianem Galbasem, ruszyli spod pomnika - krzyża upamiętniającego Mszę Jana Pawła II na placu Piłsudskiego. W procesji niesione są relikwie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej i bł. Ignacego Kłopotowskiego, które na stałe zostaną wprowadzone do Świątyni. Dołączą oni do czczonych już tam relikwii 22 polskich świętych i błogosławionych. Centralnym punktem będzie Msza św. o 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej pod przewodnictwem kard. Marcello Semeraro, z udziałem władz państwowych i samorządowych.