W dniu wczorajszym odbył się w Rzymie koncert zatytułowany „Psalmy Pokoju i Dziękczynienia”. Wydarzenie to stanowiło dziękczynienie za beatyfikację rodziny Ulmów, zamordowanych przez niemieckich nazistów za udzielanie pomocy Żydom. Uczestników tego koncertu oraz artystów biorących w nim udział pozdrowił papież Franciszek.
Rekordową liczbę prac zgłoszono na 81. Konkurs Szopek Krakowskich, który tradycyjnie rozpoczął się w pierwszy czwartek Adwentu na Rynku Głównym w Krakowie. To absolutny rekord – ocenia organizator konkursu, którym jest Muzeum Krakowa.
Do wsparcia finansowego „Domu Pokoju” w Betlejem zachęca w rozmowie z Family News Service ks. Maciej Gierula, prezes Fundacji Pro Spe. Jak wskazuje, prowadzony przez siostry elżbietanki sierociniec jest oazą pokoju w tym regionie świata. Fundacja razem z siostrami w Betlejem, zachęca do włączenia się do zbiórki funduszy, aby zapewnić żywność i niezbędne produkty, w szczególnie trudnym czasie, gdy Bliski Wschód targany jest wojną.
Zapraszamy na rekolekcje adwentowe zatytułowane "Wołek i Osiołek". Rozważania prowadzi dwóch kaznodziejów: sercanin ks. Michał Olszewski oraz paulin o. Michał Legan.
W 2023 roku, który jeszcze się nie zakończył rządzący Nikaraguą reżym Daniela Ortegi i jego zony Rosario Murillo skazał na przymusowe wygnanie z kraju lub zakazal powrotu do ojczyzny 151 księżom i 76 siostrom zakonnym – podała organizacja obrony praw czlowieka Colectivo de Derechos Umanos Nicaragua Nunca. Dane te przedstawiono w stolicy Kostaryki – San José w czasie prezentacji raportu "Łamanie wolności religijnej – etapy represji przeciw Kościołowi w Nikaragui", opracowanego przez członków tego Kolektywu, w większości działaczy wypędzonych ze swego kraju.
Osiemdziesiąt lat istnienia świętuje Ruch Focolari, założony w czasie II wojny światowej przez Chiarę Lubich jako mała wspólnota, która pragnęła przywrócić pokój i jedność między ludźmi, rozprzestrzeniając się wkrótce na cały świat jako jeden z nowych ruchów Kościoła. Dziś Focolari są obecni w 182 krajach, w tym w kilkunastu wspólnotach w Polsce.
"Religia umiarkowana jest dla nas tak samo użyteczna, jak kompletny brak religii - a przy tym dużo zabawniejsza" - C.S. Lewis "Listy starego diabła do młodego".
- Dariuszu, wierzymy, że żyjesz, że jesteś w komunii z Bogiem ‒ mówił abp senior Wiktor Skworc podczas pogrzebu górnika z kopalni „Sobieski” w Jaworznie. Dariusz Waluś to jeden z pracowników zmarłych w wypadku z 28 listopada br. Msza św. pogrzebowa odbyła się w parafii MB Częstochowskiej w Mysłowicach-Kosztowach.
Jest wyrazem jedności, solidarności i miłości do Matki Bożej - Apel Jasnogórski. Jako wieczorna modlitwa kierowana do Królowej Polski rozpoczęła się 8 grudnia 1953 r. Dla pielgrzymów przybywających na Jasną Górę to modlitwa łącząca pokolenia. Są grupy wiernych, które nim rozpoczynają swoje nocne czuwanie, ale też i takie, które właśnie tą modlitwą kończą swoje pielgrzymowanie. Dla każdego to oddanie się w opiekę Maryi jest ważne.
Znany amerykański producent broni Smith & Wesson musi stawić czoła nietypowemu przeciwnikowi - grupa zakonnic z różnych katolickich zgromadzeń złożyła pozew przeciwko firmie. Jak donoszą lokalne media chcą one zmusić Smith & Wesson do zaprzestania marketingu i sprzedaży niektórych karabinów AR-15 w USA.
Kwestia roli kobiet w Kościele znalazła się w centrum prac Rady Kardynałów – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Wszyscy jej członkowie wzięli udział w sesji, która odbywała się w dniach 4 i 5 grudnia w Domu Świętej Marty. Obradom przewodniczył Ojciec Święty.
Patron drobnych gestów dobroci i najbardziej „skomercjalizowany” święty – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 6 grudnia przypada wspomnienie św. Mikołaja, biskupa (ok. 270 - 06.12.350?). Urodził się w Patarze na terenie dzisiejszej Turcji, zmarł w Myrze (obecnie Demre, Turcja). Jego relikwie znajdują się w bazylice św. Mikołaja we włoskim Bari. Jest patronem żeglarzy, rybaków, kupców, pielgrzymów, dziewcząt pragnących wyjść za mąż.
„Pozwólmy się zafascynować Duchowi Świętemu i wzywajmy Go każdego dnia: niech On będzie źródłem naszego bycia i działania; niech On będzie źródłem wszelkiego działania, spotkania, zgromadzenia i głoszenia” – zaapelował papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W swojej katechezie przypomniał, że głoszenie musi dokonywać się w Duchu Świętym. Po pozdrowieniu wiernych przez Franciszka papieską katechezę odczytał ks. prał. Filippo Ciapanelli z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.
Wątek Rzeczypospolitej Obojga Narodów jest bardzo ważny dla historii papiestwa, zwłaszcza w pierwszej połowie XVII wieku – wskazuje dr Paweł Duda z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ta tematyka stanowi dziś centrum międzynarodowego sympozjum zorganizowanego przez Narodowy Instytut Studiów Rzymskich z siedzibą w Wiecznym Mieście. Z okazji 400-lecia rozpoczęcia pontyfikatu Urbana VIII naukowcy dyskutują o działalności nuncjuszy papieskich na dworze Zygmunta III Wazy i jego syna, Władysława IV.
Już za trzy dni - w najbliższy piątek 8 grudnia - w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, na Jasnej Górze obchodzony będzie niezwykły jubileusz - minie dokładnie 70 lat od pierwszego Apelu Jasnogórskiego.
Enrico Berssan, odpowiedzialny za realizację świątecznej scenerii na placu św. Piotra, opowiedział o niezwykłej szopce, która odsłonięta ma być w Watykanie już w najbliższą sobotę. Jest ona związana 800. rocznicą pierwszej szopki z Greccio.
Zapraszamy na rekolekcje adwentowe zatytułowane "Wołek i osiołek". Rozważania prowadzić będzie dwóch kaznodziejów: ks. Michał Olszewski oraz paulin, o. Michał Legan.
- Pomóżmy chrześcijanom z Ziemi Świętej, by we fragmencie Ewangelii o narodzinach Pana Jezusa słowa „nie bójcie się” usłyszeli przed słowami „nie było dla nich miejsca” – powiedział na Jasnej Górze, w trakcie modlitwy za potrzebujących z Betlejem, ks. prof. Waldemar Cisło.
Na otwarciu wystawy o rodzinie Ulmów, które miało miejsce na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie kard. Semeraro, prefekt Dykasterii ds. Kanonizacyjnych, zasugerował, że Józef Ulma mógłby zostać ogłoszony patronem fotografów. Wystawa „Błogosławieni Meczennicy z Markowej” ma dwóch autorów zdjęć: Józefa Ulmę oraz Grzegorza Gałązkę, który uwiecznił moment beatyfikacji.
„A Duch i Oblubienica mówią: Przyjdź! A kto słyszy, niech powie: Przyjdź! I kto odczuwa pragnienie, niech przyjdzie, kto chce, niech wody życia darmo zaczerpnie” (Ap 22, 16-17).