Administrator apostolski archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej skierował słowo do wiernych

Półtora tygodnia temu ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski bp Zbigniew Zieliński został przez Franciszka nominowany na stanowisko administratora apostolskiego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Akt ten jest wynikiem przyjęcia przez papieża rezygnacji dotychczasowego metropolity abp. Andrzeja Dzięgi. Na stronie archidiecezji szczecińsko kamieńskiej opublikowano słowo nowego administratora skierowane do wiernych.
bp Zbigniew Zieliński Administrator apostolski archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej skierował słowo do wiernych
bp Zbigniew Zieliński / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Artur Andrzej - Own work

Publikujemy w całości słowa, które skierował do wiernych archidiecezji nowo mianowany administrator apostolski bp Zbigniew Zieliński:

SŁOWO BISKUPA ZBIGNIEWA ZIELIŃSKIEGO
ADMINISTRATORA APOSTOLSKIEGO
ARCHIDIECEZJI SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKIEJ

"Drodzy Siostry i Bracia,

Ut unum sint, Aby byli jedno – nawiązując do tego polecenia Chrystusa zawartego w moim biskupim zawołaniu, staję we wspólnocie Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego, aby podjąć powierzoną mi przez Papieża Franciszka posługę. Odwołując się do tego wskazania Chrystusa Pana „aby byli jedno” rozwiniętego przez św. Jana Pawła II w słowach „jedni drugich brzemiona noście, nie jedni przeciw drugim, ale jedni z drugimi” (12 czerwca 1987) chciałbym tym samym, na tym kolejnym etapie mojej posługi, wyrazić pragnienie włączenia się w budowanie takiego oblicza tej ziemi! Tymi słowami, które towarzyszą mi od lat, a które stały się także moim zawołaniem biskupim, jak najserdeczniej Was pozdrawiam.

Stolica Apostolska wyraziła prośbę, abym po przyjęciu przez papieża Franciszka rezygnacji złożonej przez dotychczasowego metropolitę - o czym poinformowano w komunikatach Nuncjatury Apostolskiej w Polsce - tymczasowo przejął kierowanie Archidiecezją Szczecińsko-Kamieńską jako administrator apostolski sede vacante. Przyjąłem to zadanie w duchu posłuszeństwa Kościołowi, by - jak określa to papieski dekret - zapewnić zwyczajne zarządzanie archidiecezją do czasu mianowania jej nowego biskupa i pasterza. Staję więc pośród Was z wolą wypełnienia tego zadania i nadzieją na życzliwą współpracę. Rozpoczynając tę posługę kieruję swoje zaproszenie do wszystkich stanowiących tę wspólnotę metropolitalnego Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego: do prezbiterium tj. biskupów, kapłanów, diakonów i przygotowujących się do święceń, osób życia konsekrowanego, katechetów i moderatorów grup życia apostolskiego, świeckich, a także tych, którzy są wobec Kościoła zdystansowani albo mogli być przez jego ludzi zgorszeni, doświadczyć bólu i cierpienia. Choć Kościół, a w nim biskup, wszędzie ma taką samą misję, staję do posługi w tym czasie, aby poznać i uczyć się tego, co tę archidiecezjalną wspólnotę stanowi. O szczególne orędownictwo w tym proszę św. Ottona - chrzciciela mieszkańców tych ziem, o którym przypomina nam trwający Jubileusz.

Proszę też o ufną modlitwę w intencji wyboru nowego pasterza Kościoła nad Odrą i Bałtykiem. Niech czas poprzedzający jego przyjście wypełniony będzie modlitwą całej wspólnoty Kościoła diecezjalnego. Szczególnie proszę o nią księży, a także powierzam tę intencję wspólnotom życia konsekrowanego obecnym w archidiecezji oraz wszystkim grupom życia apostolskiego. Wspólnie podejmujemy modlitwę o biskupa, który będzie dla nas ojcem, bratem i przewodnikiem. „Boże, wiekuisty Pasterzu, Ty niezmiennie opiekujesz się Twoim ludem. Daj Kościołowi Szczecińsko-Kamieńskiemu biskupa, który będzie się Tobie podobał przez święte życie i prowadzi nas drogą zbawienia” (kolekta z Mszy św. o wybór biskupa). Niech nasi patronowie Najświętsza Panna Maryja Matka Kościoła i św. Otton z Bambergu orędują za nami.

Drodzy Siostry i Bracia, w przeżywanym czasie Wielkiego Postu, wypraszam dla naszej Archidiecezji i wszystkich, którzy ją stanowią moc Bożego błogosławieństwa.

+ Zbigniew Zieliński
Administrator Apostolski"

Tło sprawy

23 lutego br. media obiegła informacja o przyjęciu przed papieża Franciszka rezygnacji z urzędu dotychczasowego metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi i ustanowieniu nad tą archidiecezją administratora apostolskiego w osobie bp. Zbigniewa Zielińskiego, ordynariusza koszalińsko-kołobrzeskiego. Z późniejszego doprecyzowania stanowiska Watykanu w postaci kolejnego dokumentu Nuncjatury Apostolskiej w Polsce dowiadujemy się, że zmiana, która dokonała się w zarządzaniu archidiecezją jest konsekwencją wniosków wypływających z toczących się ws. abp. Dzięgi procesów kanonicznych.

 

Pierwsza ze spraw dotyczy okresu, gdy hierarcha sprawował urząd biskupa sandomierskiego. Sprawę w roku 2006 opisał portal Wiez.pl. Po wpłynięciu zeznań dwunastoletniego ministranta o wykorzystaniu seksualnym przez lokalnego proboszcza, duchowny ów zostać miał przeniesiony w inne miejsce, gdzie pełnić miał nadal funkcję proboszcza i nauczać religii w szkole podstawowej. Protokół z zeznania chłopca i nagrania w tej sprawie miały - wg dochodzenia portalu Więź.pl - zniknąć w niewyjaśnionych okolicznościach. Jak podaje Wiez.pl, za zniknięcie dokumentów odpowiedzialny miał być sam ordynariusz sandomierski, który otrzymać je miał osobiście od księdza spisującego zeznania pokrzywdzonego chłopca.

W 2021 roku Wiez.pl pisała o sprawie kolejnych czterech chłopców wykorzystanych seksualnie przez duchownych diecezji sandomierskiej i archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, których sprawy - wg Więzi - zaniedbać miał abp Andrzej Dzięga. Zarzuty dotyczyły również samego zarządzania archidiecezją. Jedną ze spraw, o których mowa, stanowił bardzo głośny medialnie casus zmarłego przed trzema laty ks. Dymera. Na podstawie powyższych zarzutów wszczęto dwa osobne procesy kanoniczne: jeden dotyczył okresu, gdy hierarcha był ordynariuszem sandomierskim, drugi okresu zarządzania przez niego archidiecezją szczecińsko-kamieńską.

Po ukazaniu się pierwszej, tj. sobotniej, informacji przekazanej przez Nuncjaturę Apostolską w Polsce o przyjęciu przez papieża rezygnacji abp. Dzięgi, do opinii publicznej dotarł list arcybiskupa wyjaśniający, że przedwczesne przejście na emeryturę podyktowane jest stanem jego zdrowia. Kolejny komunikat nuncjatury wyjaśnia, że powodem zdjęcia hierarchy z urzędu jest kwestia wniosków płynących z jego procesów.

Abp Andrzej Dzięga, jako doktor habilitowany nauk prawnych i dawny dziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pełnił funkcję przewodniczącego Rady Prawnej KEP przygotowującej m.in. wytyczne dotyczące postępowania w sprawach wykorzystywania seksualnego niepełnoletnich przez duchownych. Hierarcha był także członkiem członkiem: Rady Stałej, Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP, Komisji Rewizyjnej, Rady ds. Rodziny i innych.

 


 

POLECANE
Odrażający, antychrześcijański skandal na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu [VIDEO, FOTO] z ostatniej chwili
Odrażający, antychrześcijański skandal na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu [VIDEO, FOTO]

Dziś ma miejsc otwarcie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Nie obyło się bez skandalu.

Nowe świadczenie. Posłowie zdecydowali ws. renty wdowiej z ostatniej chwili
Nowe świadczenie. Posłowie zdecydowali ws. renty wdowiej

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach i rentach, która wprowadza tzw. "rentę wdowią". Nowe przepisy przewidują dodatkowe świadczenie dla owdowiałych od 1 stycznia 2027 roku.

Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Niemieckie służby podały dane z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Niemieckie służby podały dane

Niemieckie służby opublikowały raport dotyczący sytuacji na polsko-niemieckiej granicy. Podano dane.

Skandal w Niemczech. W Berlinie miały powstać mieszkania socjalne, powstało co innego tylko u nas
Skandal w Niemczech. W Berlinie miały powstać mieszkania socjalne, powstało co innego

Przy ulicy Lisa-Fittko-Straße w Berlinie miało powstać 215 mieszkań socjalnych. Koszty wynajmu mieszkań to jeden z najważniejszych tematów i bolączką niemieckiej stolicy.

Burza wokół pogrzebu Jacka Jaworka. Mieszkańcy mówią wprost z ostatniej chwili
Burza wokół pogrzebu Jacka Jaworka. Mieszkańcy mówią wprost

Nikt do tej pory nie zgłosił się po odebranie ciała Jacka Jaworka. Prokuratura czeka na decyzję rodziny, ale wszystko wskazuje na to, że potrójnego zabójcę z Borowców będzie musiała pochować opieka społeczna.

Pilna ewakuacja w Paryżu. Policja odnalazła podejrzaną paczkę z ostatniej chwili
Pilna ewakuacja w Paryżu. Policja odnalazła podejrzaną paczkę

Tuż przed startem ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu policja zdecydowała o pilnej ewakuacji placu nieopodal trasy pochodu sportowców.

Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Minister Finansów podał datę z ostatniej chwili
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Minister Finansów podał datę

Minister Finansów Andrzej Domański zapowiedział w Sejmie, że od 1 stycznia 2025 roku zlikwidowana zostanie składka zdrowotna dla przedsiębiorców od sprzedaży środków trwałych.

Znany program znika z TVP2 po 33 latach z ostatniej chwili
Znany program znika z TVP2 po 33 latach

Po ponad 30 latach z anteny TVP2 znika "Panorama". Nowa "Panorama" ma mieć teraz nową formułę i będzie emitowana w TVP Info.

Nergal nie odpowie za znieważenie godła. Jest decyzja prokuratury z ostatniej chwili
Nergal nie odpowie za znieważenie godła. Jest decyzja prokuratury

Prokuratura Regionalna w Gdańsku poinformowała o wycofaniu zarzutów wobec Adama "Nergala" Darskiego i jego współpracowników dotyczących znieważenia polskiego godła.

Przełomowe odkrycie na Marsie. Naukowcy są zdumieni z ostatniej chwili
Przełomowe odkrycie na Marsie. Naukowcy są zdumieni

Łazik Perseverance dokonał na Marsie niezwykłego odkrycia. Chodzi o skałę o nazwie "Cheyava Falls", która może zawierać ślady dawnego życia na Czerwonej Planecie.

REKLAMA

Administrator apostolski archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej skierował słowo do wiernych

Półtora tygodnia temu ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski bp Zbigniew Zieliński został przez Franciszka nominowany na stanowisko administratora apostolskiego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Akt ten jest wynikiem przyjęcia przez papieża rezygnacji dotychczasowego metropolity abp. Andrzeja Dzięgi. Na stronie archidiecezji szczecińsko kamieńskiej opublikowano słowo nowego administratora skierowane do wiernych.
bp Zbigniew Zieliński Administrator apostolski archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej skierował słowo do wiernych
bp Zbigniew Zieliński / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Artur Andrzej - Own work

Publikujemy w całości słowa, które skierował do wiernych archidiecezji nowo mianowany administrator apostolski bp Zbigniew Zieliński:

SŁOWO BISKUPA ZBIGNIEWA ZIELIŃSKIEGO
ADMINISTRATORA APOSTOLSKIEGO
ARCHIDIECEZJI SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKIEJ

"Drodzy Siostry i Bracia,

Ut unum sint, Aby byli jedno – nawiązując do tego polecenia Chrystusa zawartego w moim biskupim zawołaniu, staję we wspólnocie Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego, aby podjąć powierzoną mi przez Papieża Franciszka posługę. Odwołując się do tego wskazania Chrystusa Pana „aby byli jedno” rozwiniętego przez św. Jana Pawła II w słowach „jedni drugich brzemiona noście, nie jedni przeciw drugim, ale jedni z drugimi” (12 czerwca 1987) chciałbym tym samym, na tym kolejnym etapie mojej posługi, wyrazić pragnienie włączenia się w budowanie takiego oblicza tej ziemi! Tymi słowami, które towarzyszą mi od lat, a które stały się także moim zawołaniem biskupim, jak najserdeczniej Was pozdrawiam.

Stolica Apostolska wyraziła prośbę, abym po przyjęciu przez papieża Franciszka rezygnacji złożonej przez dotychczasowego metropolitę - o czym poinformowano w komunikatach Nuncjatury Apostolskiej w Polsce - tymczasowo przejął kierowanie Archidiecezją Szczecińsko-Kamieńską jako administrator apostolski sede vacante. Przyjąłem to zadanie w duchu posłuszeństwa Kościołowi, by - jak określa to papieski dekret - zapewnić zwyczajne zarządzanie archidiecezją do czasu mianowania jej nowego biskupa i pasterza. Staję więc pośród Was z wolą wypełnienia tego zadania i nadzieją na życzliwą współpracę. Rozpoczynając tę posługę kieruję swoje zaproszenie do wszystkich stanowiących tę wspólnotę metropolitalnego Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego: do prezbiterium tj. biskupów, kapłanów, diakonów i przygotowujących się do święceń, osób życia konsekrowanego, katechetów i moderatorów grup życia apostolskiego, świeckich, a także tych, którzy są wobec Kościoła zdystansowani albo mogli być przez jego ludzi zgorszeni, doświadczyć bólu i cierpienia. Choć Kościół, a w nim biskup, wszędzie ma taką samą misję, staję do posługi w tym czasie, aby poznać i uczyć się tego, co tę archidiecezjalną wspólnotę stanowi. O szczególne orędownictwo w tym proszę św. Ottona - chrzciciela mieszkańców tych ziem, o którym przypomina nam trwający Jubileusz.

Proszę też o ufną modlitwę w intencji wyboru nowego pasterza Kościoła nad Odrą i Bałtykiem. Niech czas poprzedzający jego przyjście wypełniony będzie modlitwą całej wspólnoty Kościoła diecezjalnego. Szczególnie proszę o nią księży, a także powierzam tę intencję wspólnotom życia konsekrowanego obecnym w archidiecezji oraz wszystkim grupom życia apostolskiego. Wspólnie podejmujemy modlitwę o biskupa, który będzie dla nas ojcem, bratem i przewodnikiem. „Boże, wiekuisty Pasterzu, Ty niezmiennie opiekujesz się Twoim ludem. Daj Kościołowi Szczecińsko-Kamieńskiemu biskupa, który będzie się Tobie podobał przez święte życie i prowadzi nas drogą zbawienia” (kolekta z Mszy św. o wybór biskupa). Niech nasi patronowie Najświętsza Panna Maryja Matka Kościoła i św. Otton z Bambergu orędują za nami.

Drodzy Siostry i Bracia, w przeżywanym czasie Wielkiego Postu, wypraszam dla naszej Archidiecezji i wszystkich, którzy ją stanowią moc Bożego błogosławieństwa.

+ Zbigniew Zieliński
Administrator Apostolski"

Tło sprawy

23 lutego br. media obiegła informacja o przyjęciu przed papieża Franciszka rezygnacji z urzędu dotychczasowego metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi i ustanowieniu nad tą archidiecezją administratora apostolskiego w osobie bp. Zbigniewa Zielińskiego, ordynariusza koszalińsko-kołobrzeskiego. Z późniejszego doprecyzowania stanowiska Watykanu w postaci kolejnego dokumentu Nuncjatury Apostolskiej w Polsce dowiadujemy się, że zmiana, która dokonała się w zarządzaniu archidiecezją jest konsekwencją wniosków wypływających z toczących się ws. abp. Dzięgi procesów kanonicznych.

 

Pierwsza ze spraw dotyczy okresu, gdy hierarcha sprawował urząd biskupa sandomierskiego. Sprawę w roku 2006 opisał portal Wiez.pl. Po wpłynięciu zeznań dwunastoletniego ministranta o wykorzystaniu seksualnym przez lokalnego proboszcza, duchowny ów zostać miał przeniesiony w inne miejsce, gdzie pełnić miał nadal funkcję proboszcza i nauczać religii w szkole podstawowej. Protokół z zeznania chłopca i nagrania w tej sprawie miały - wg dochodzenia portalu Więź.pl - zniknąć w niewyjaśnionych okolicznościach. Jak podaje Wiez.pl, za zniknięcie dokumentów odpowiedzialny miał być sam ordynariusz sandomierski, który otrzymać je miał osobiście od księdza spisującego zeznania pokrzywdzonego chłopca.

W 2021 roku Wiez.pl pisała o sprawie kolejnych czterech chłopców wykorzystanych seksualnie przez duchownych diecezji sandomierskiej i archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, których sprawy - wg Więzi - zaniedbać miał abp Andrzej Dzięga. Zarzuty dotyczyły również samego zarządzania archidiecezją. Jedną ze spraw, o których mowa, stanowił bardzo głośny medialnie casus zmarłego przed trzema laty ks. Dymera. Na podstawie powyższych zarzutów wszczęto dwa osobne procesy kanoniczne: jeden dotyczył okresu, gdy hierarcha był ordynariuszem sandomierskim, drugi okresu zarządzania przez niego archidiecezją szczecińsko-kamieńską.

Po ukazaniu się pierwszej, tj. sobotniej, informacji przekazanej przez Nuncjaturę Apostolską w Polsce o przyjęciu przez papieża rezygnacji abp. Dzięgi, do opinii publicznej dotarł list arcybiskupa wyjaśniający, że przedwczesne przejście na emeryturę podyktowane jest stanem jego zdrowia. Kolejny komunikat nuncjatury wyjaśnia, że powodem zdjęcia hierarchy z urzędu jest kwestia wniosków płynących z jego procesów.

Abp Andrzej Dzięga, jako doktor habilitowany nauk prawnych i dawny dziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pełnił funkcję przewodniczącego Rady Prawnej KEP przygotowującej m.in. wytyczne dotyczące postępowania w sprawach wykorzystywania seksualnego niepełnoletnich przez duchownych. Hierarcha był także członkiem członkiem: Rady Stałej, Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP, Komisji Rewizyjnej, Rady ds. Rodziny i innych.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe