Administrator apostolski archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej skierował słowo do wiernych

Półtora tygodnia temu ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski bp Zbigniew Zieliński został przez Franciszka nominowany na stanowisko administratora apostolskiego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Akt ten jest wynikiem przyjęcia przez papieża rezygnacji dotychczasowego metropolity abp. Andrzeja Dzięgi. Na stronie archidiecezji szczecińsko kamieńskiej opublikowano słowo nowego administratora skierowane do wiernych.
bp Zbigniew Zieliński Administrator apostolski archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej skierował słowo do wiernych
bp Zbigniew Zieliński / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Artur Andrzej - Own work

Publikujemy w całości słowa, które skierował do wiernych archidiecezji nowo mianowany administrator apostolski bp Zbigniew Zieliński:

SŁOWO BISKUPA ZBIGNIEWA ZIELIŃSKIEGO
ADMINISTRATORA APOSTOLSKIEGO
ARCHIDIECEZJI SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKIEJ

"Drodzy Siostry i Bracia,

Ut unum sint, Aby byli jedno – nawiązując do tego polecenia Chrystusa zawartego w moim biskupim zawołaniu, staję we wspólnocie Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego, aby podjąć powierzoną mi przez Papieża Franciszka posługę. Odwołując się do tego wskazania Chrystusa Pana „aby byli jedno” rozwiniętego przez św. Jana Pawła II w słowach „jedni drugich brzemiona noście, nie jedni przeciw drugim, ale jedni z drugimi” (12 czerwca 1987) chciałbym tym samym, na tym kolejnym etapie mojej posługi, wyrazić pragnienie włączenia się w budowanie takiego oblicza tej ziemi! Tymi słowami, które towarzyszą mi od lat, a które stały się także moim zawołaniem biskupim, jak najserdeczniej Was pozdrawiam.

Stolica Apostolska wyraziła prośbę, abym po przyjęciu przez papieża Franciszka rezygnacji złożonej przez dotychczasowego metropolitę - o czym poinformowano w komunikatach Nuncjatury Apostolskiej w Polsce - tymczasowo przejął kierowanie Archidiecezją Szczecińsko-Kamieńską jako administrator apostolski sede vacante. Przyjąłem to zadanie w duchu posłuszeństwa Kościołowi, by - jak określa to papieski dekret - zapewnić zwyczajne zarządzanie archidiecezją do czasu mianowania jej nowego biskupa i pasterza. Staję więc pośród Was z wolą wypełnienia tego zadania i nadzieją na życzliwą współpracę. Rozpoczynając tę posługę kieruję swoje zaproszenie do wszystkich stanowiących tę wspólnotę metropolitalnego Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego: do prezbiterium tj. biskupów, kapłanów, diakonów i przygotowujących się do święceń, osób życia konsekrowanego, katechetów i moderatorów grup życia apostolskiego, świeckich, a także tych, którzy są wobec Kościoła zdystansowani albo mogli być przez jego ludzi zgorszeni, doświadczyć bólu i cierpienia. Choć Kościół, a w nim biskup, wszędzie ma taką samą misję, staję do posługi w tym czasie, aby poznać i uczyć się tego, co tę archidiecezjalną wspólnotę stanowi. O szczególne orędownictwo w tym proszę św. Ottona - chrzciciela mieszkańców tych ziem, o którym przypomina nam trwający Jubileusz.

Proszę też o ufną modlitwę w intencji wyboru nowego pasterza Kościoła nad Odrą i Bałtykiem. Niech czas poprzedzający jego przyjście wypełniony będzie modlitwą całej wspólnoty Kościoła diecezjalnego. Szczególnie proszę o nią księży, a także powierzam tę intencję wspólnotom życia konsekrowanego obecnym w archidiecezji oraz wszystkim grupom życia apostolskiego. Wspólnie podejmujemy modlitwę o biskupa, który będzie dla nas ojcem, bratem i przewodnikiem. „Boże, wiekuisty Pasterzu, Ty niezmiennie opiekujesz się Twoim ludem. Daj Kościołowi Szczecińsko-Kamieńskiemu biskupa, który będzie się Tobie podobał przez święte życie i prowadzi nas drogą zbawienia” (kolekta z Mszy św. o wybór biskupa). Niech nasi patronowie Najświętsza Panna Maryja Matka Kościoła i św. Otton z Bambergu orędują za nami.

Drodzy Siostry i Bracia, w przeżywanym czasie Wielkiego Postu, wypraszam dla naszej Archidiecezji i wszystkich, którzy ją stanowią moc Bożego błogosławieństwa.

+ Zbigniew Zieliński
Administrator Apostolski"

Tło sprawy

23 lutego br. media obiegła informacja o przyjęciu przed papieża Franciszka rezygnacji z urzędu dotychczasowego metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi i ustanowieniu nad tą archidiecezją administratora apostolskiego w osobie bp. Zbigniewa Zielińskiego, ordynariusza koszalińsko-kołobrzeskiego. Z późniejszego doprecyzowania stanowiska Watykanu w postaci kolejnego dokumentu Nuncjatury Apostolskiej w Polsce dowiadujemy się, że zmiana, która dokonała się w zarządzaniu archidiecezją jest konsekwencją wniosków wypływających z toczących się ws. abp. Dzięgi procesów kanonicznych.

 

Pierwsza ze spraw dotyczy okresu, gdy hierarcha sprawował urząd biskupa sandomierskiego. Sprawę w roku 2006 opisał portal Wiez.pl. Po wpłynięciu zeznań dwunastoletniego ministranta o wykorzystaniu seksualnym przez lokalnego proboszcza, duchowny ów zostać miał przeniesiony w inne miejsce, gdzie pełnić miał nadal funkcję proboszcza i nauczać religii w szkole podstawowej. Protokół z zeznania chłopca i nagrania w tej sprawie miały - wg dochodzenia portalu Więź.pl - zniknąć w niewyjaśnionych okolicznościach. Jak podaje Wiez.pl, za zniknięcie dokumentów odpowiedzialny miał być sam ordynariusz sandomierski, który otrzymać je miał osobiście od księdza spisującego zeznania pokrzywdzonego chłopca.

W 2021 roku Wiez.pl pisała o sprawie kolejnych czterech chłopców wykorzystanych seksualnie przez duchownych diecezji sandomierskiej i archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, których sprawy - wg Więzi - zaniedbać miał abp Andrzej Dzięga. Zarzuty dotyczyły również samego zarządzania archidiecezją. Jedną ze spraw, o których mowa, stanowił bardzo głośny medialnie casus zmarłego przed trzema laty ks. Dymera. Na podstawie powyższych zarzutów wszczęto dwa osobne procesy kanoniczne: jeden dotyczył okresu, gdy hierarcha był ordynariuszem sandomierskim, drugi okresu zarządzania przez niego archidiecezją szczecińsko-kamieńską.

Po ukazaniu się pierwszej, tj. sobotniej, informacji przekazanej przez Nuncjaturę Apostolską w Polsce o przyjęciu przez papieża rezygnacji abp. Dzięgi, do opinii publicznej dotarł list arcybiskupa wyjaśniający, że przedwczesne przejście na emeryturę podyktowane jest stanem jego zdrowia. Kolejny komunikat nuncjatury wyjaśnia, że powodem zdjęcia hierarchy z urzędu jest kwestia wniosków płynących z jego procesów.

Abp Andrzej Dzięga, jako doktor habilitowany nauk prawnych i dawny dziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pełnił funkcję przewodniczącego Rady Prawnej KEP przygotowującej m.in. wytyczne dotyczące postępowania w sprawach wykorzystywania seksualnego niepełnoletnich przez duchownych. Hierarcha był także członkiem członkiem: Rady Stałej, Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP, Komisji Rewizyjnej, Rady ds. Rodziny i innych.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niemiecki gigant planuje przeniesienie produkcji do Chin gorące
Niemiecki gigant planuje przeniesienie produkcji do Chin

"Berliner Zeitung" donosi, że znana niemiecka firma chemiczna BASF grozi opuszczeniem Niemiec i przeniesieniem się do Chin

Eksplozja w Zakładach Azotowych Puławy pilne
Eksplozja w Zakładach Azotowych "Puławy"

Na terenie Zakładów Azotowych "Puławy" doszło do niewielkiego wybuchu; dwie lekko poszkodowane osoby zostały przetransportowane do szpitali – poinformowała PAP w poniedziałek lubelska straż pożarna.

Klamka zapadła: jest decyzja w sprawie członkostwa Fideszu w EKR polityka
Klamka zapadła: jest decyzja w sprawie członkostwa Fideszu w EKR

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w poniedziałek po spotkaniu z szefową włoskiego rządu Giorgią Meloni w Rzymie, że w PE jego partia Fidesz nie przystąpi do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której jest jej ugrupowanie. Jako powód wskazał przyjęcie do tej grupy antywęgierskiej formacji z Rumunii.

Robert Lewandowski zabrał głos na temat swojej przyszłości w reprezentacji Wiadomości
Robert Lewandowski zabrał głos na temat swojej przyszłości w reprezentacji

Robert Lewandowski, w przeciwieństwie do Kamila Grosickiego, nie zamierza kończyć kariery w reprezentacji narodowej. "Mam 36 lat i wciąż ogień w sobie. Nikt z zewnątrz nie wpłynie na moją decyzję" - powiedział dzień przed wtorkowym meczem Euro 2024 z Francją w Dortmundzie.

Paweł Jędrzejewski: Europa utraciła instynkt samozachowawczy Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Europa utraciła instynkt samozachowawczy

I znów - co za paradoks historii! - w stawianiu Europy w sytuacji bez wyjścia główną rolę odgrywają Niemcy i Rosja. Bo przecież na samym początku był kolosalny błąd kanclerz Merkel z roku 2015, która wbrew rozsądkowi i unijnemu prawu powiedziała w imieniu państwa niemieckiego do ludzi na Bliskim Wschodzie i w Afryce przełomowe słowa "herzlich willkommen" (serdecznie witamy), które były magicznym zaklęciem, uruchamiającym lawinę.

Będą unijne sankcje na Hamas i żydowskich osadników? gorące
Będą unijne sankcje na Hamas i żydowskich osadników?

– Ministrowie spraw zagranicznych UE zawarli polityczne porozumienie o nałożeniu sankcji na Hamas oraz osadników żydowskich – powiedział w poniedziałek w Luksemburgu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Na spotkaniu ustalono też podpisanie umowy o bezpieczeństwie między Unią a Ukrainą.

Spłonął magazyn zbożowy gorące
Spłonął magazyn zbożowy

W miejscowości Gozdowo pod Sierpcem spłonął w poniedziałek prywatny magazyn zboża. Wewnątrz znajdowało się około 500 ton ziarna. Na skutek działania ognia dach budynku zawalił się. Trwa dogaszanie pożaru. W akcji brało udział 21 zastępów straży pożarnej, w tym państwowej i ochotniczej.

W jakim składzie zagramy z Francją? Wiadomości
W jakim składzie zagramy z Francją?

– Spodziewam się, że trener Michał Probierz wystawi najmocniejszy skład na spotkanie z Francją. To są w końcu mistrzostwa Europy, a nie mecz towarzyski – powiedział PAP były piłkarz m.in. Lecha Poznań Łukasz Trałka przed ostatnim spotkaniem Polski w Euro 2024.

Odwołany dyrektor CSW Piotr Bernatowicz ujawnia kulisy decyzji resortu kultury tylko u nas
Odwołany dyrektor CSW Piotr Bernatowicz ujawnia kulisy decyzji resortu kultury

– Obawiam się, patrząc na to, co dzieje się obecnie w Zachęcie, że również CSW zostanie zdominowane przez nurt radykalnie lewicowy w sztuce przez taką też wąską grupę towarzyską – ocenił były już dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Piotr Bernatowicz.

Burza w Polsce 2050. Znany działacz odchodzi i oskarża władze partii z ostatniej chwili
Burza w Polsce 2050. Znany działacz odchodzi i oskarża władze partii

„Dziś zrezygnowałem z członkostwa w Polska 2050” – informuje w mediach społecznościowych pisarz, publicysta i komentator polityczny Aleksander Twardowski.

REKLAMA

Administrator apostolski archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej skierował słowo do wiernych

Półtora tygodnia temu ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski bp Zbigniew Zieliński został przez Franciszka nominowany na stanowisko administratora apostolskiego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Akt ten jest wynikiem przyjęcia przez papieża rezygnacji dotychczasowego metropolity abp. Andrzeja Dzięgi. Na stronie archidiecezji szczecińsko kamieńskiej opublikowano słowo nowego administratora skierowane do wiernych.
bp Zbigniew Zieliński Administrator apostolski archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej skierował słowo do wiernych
bp Zbigniew Zieliński / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Artur Andrzej - Own work

Publikujemy w całości słowa, które skierował do wiernych archidiecezji nowo mianowany administrator apostolski bp Zbigniew Zieliński:

SŁOWO BISKUPA ZBIGNIEWA ZIELIŃSKIEGO
ADMINISTRATORA APOSTOLSKIEGO
ARCHIDIECEZJI SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKIEJ

"Drodzy Siostry i Bracia,

Ut unum sint, Aby byli jedno – nawiązując do tego polecenia Chrystusa zawartego w moim biskupim zawołaniu, staję we wspólnocie Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego, aby podjąć powierzoną mi przez Papieża Franciszka posługę. Odwołując się do tego wskazania Chrystusa Pana „aby byli jedno” rozwiniętego przez św. Jana Pawła II w słowach „jedni drugich brzemiona noście, nie jedni przeciw drugim, ale jedni z drugimi” (12 czerwca 1987) chciałbym tym samym, na tym kolejnym etapie mojej posługi, wyrazić pragnienie włączenia się w budowanie takiego oblicza tej ziemi! Tymi słowami, które towarzyszą mi od lat, a które stały się także moim zawołaniem biskupim, jak najserdeczniej Was pozdrawiam.

Stolica Apostolska wyraziła prośbę, abym po przyjęciu przez papieża Franciszka rezygnacji złożonej przez dotychczasowego metropolitę - o czym poinformowano w komunikatach Nuncjatury Apostolskiej w Polsce - tymczasowo przejął kierowanie Archidiecezją Szczecińsko-Kamieńską jako administrator apostolski sede vacante. Przyjąłem to zadanie w duchu posłuszeństwa Kościołowi, by - jak określa to papieski dekret - zapewnić zwyczajne zarządzanie archidiecezją do czasu mianowania jej nowego biskupa i pasterza. Staję więc pośród Was z wolą wypełnienia tego zadania i nadzieją na życzliwą współpracę. Rozpoczynając tę posługę kieruję swoje zaproszenie do wszystkich stanowiących tę wspólnotę metropolitalnego Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego: do prezbiterium tj. biskupów, kapłanów, diakonów i przygotowujących się do święceń, osób życia konsekrowanego, katechetów i moderatorów grup życia apostolskiego, świeckich, a także tych, którzy są wobec Kościoła zdystansowani albo mogli być przez jego ludzi zgorszeni, doświadczyć bólu i cierpienia. Choć Kościół, a w nim biskup, wszędzie ma taką samą misję, staję do posługi w tym czasie, aby poznać i uczyć się tego, co tę archidiecezjalną wspólnotę stanowi. O szczególne orędownictwo w tym proszę św. Ottona - chrzciciela mieszkańców tych ziem, o którym przypomina nam trwający Jubileusz.

Proszę też o ufną modlitwę w intencji wyboru nowego pasterza Kościoła nad Odrą i Bałtykiem. Niech czas poprzedzający jego przyjście wypełniony będzie modlitwą całej wspólnoty Kościoła diecezjalnego. Szczególnie proszę o nią księży, a także powierzam tę intencję wspólnotom życia konsekrowanego obecnym w archidiecezji oraz wszystkim grupom życia apostolskiego. Wspólnie podejmujemy modlitwę o biskupa, który będzie dla nas ojcem, bratem i przewodnikiem. „Boże, wiekuisty Pasterzu, Ty niezmiennie opiekujesz się Twoim ludem. Daj Kościołowi Szczecińsko-Kamieńskiemu biskupa, który będzie się Tobie podobał przez święte życie i prowadzi nas drogą zbawienia” (kolekta z Mszy św. o wybór biskupa). Niech nasi patronowie Najświętsza Panna Maryja Matka Kościoła i św. Otton z Bambergu orędują za nami.

Drodzy Siostry i Bracia, w przeżywanym czasie Wielkiego Postu, wypraszam dla naszej Archidiecezji i wszystkich, którzy ją stanowią moc Bożego błogosławieństwa.

+ Zbigniew Zieliński
Administrator Apostolski"

Tło sprawy

23 lutego br. media obiegła informacja o przyjęciu przed papieża Franciszka rezygnacji z urzędu dotychczasowego metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi i ustanowieniu nad tą archidiecezją administratora apostolskiego w osobie bp. Zbigniewa Zielińskiego, ordynariusza koszalińsko-kołobrzeskiego. Z późniejszego doprecyzowania stanowiska Watykanu w postaci kolejnego dokumentu Nuncjatury Apostolskiej w Polsce dowiadujemy się, że zmiana, która dokonała się w zarządzaniu archidiecezją jest konsekwencją wniosków wypływających z toczących się ws. abp. Dzięgi procesów kanonicznych.

 

Pierwsza ze spraw dotyczy okresu, gdy hierarcha sprawował urząd biskupa sandomierskiego. Sprawę w roku 2006 opisał portal Wiez.pl. Po wpłynięciu zeznań dwunastoletniego ministranta o wykorzystaniu seksualnym przez lokalnego proboszcza, duchowny ów zostać miał przeniesiony w inne miejsce, gdzie pełnić miał nadal funkcję proboszcza i nauczać religii w szkole podstawowej. Protokół z zeznania chłopca i nagrania w tej sprawie miały - wg dochodzenia portalu Więź.pl - zniknąć w niewyjaśnionych okolicznościach. Jak podaje Wiez.pl, za zniknięcie dokumentów odpowiedzialny miał być sam ordynariusz sandomierski, który otrzymać je miał osobiście od księdza spisującego zeznania pokrzywdzonego chłopca.

W 2021 roku Wiez.pl pisała o sprawie kolejnych czterech chłopców wykorzystanych seksualnie przez duchownych diecezji sandomierskiej i archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, których sprawy - wg Więzi - zaniedbać miał abp Andrzej Dzięga. Zarzuty dotyczyły również samego zarządzania archidiecezją. Jedną ze spraw, o których mowa, stanowił bardzo głośny medialnie casus zmarłego przed trzema laty ks. Dymera. Na podstawie powyższych zarzutów wszczęto dwa osobne procesy kanoniczne: jeden dotyczył okresu, gdy hierarcha był ordynariuszem sandomierskim, drugi okresu zarządzania przez niego archidiecezją szczecińsko-kamieńską.

Po ukazaniu się pierwszej, tj. sobotniej, informacji przekazanej przez Nuncjaturę Apostolską w Polsce o przyjęciu przez papieża rezygnacji abp. Dzięgi, do opinii publicznej dotarł list arcybiskupa wyjaśniający, że przedwczesne przejście na emeryturę podyktowane jest stanem jego zdrowia. Kolejny komunikat nuncjatury wyjaśnia, że powodem zdjęcia hierarchy z urzędu jest kwestia wniosków płynących z jego procesów.

Abp Andrzej Dzięga, jako doktor habilitowany nauk prawnych i dawny dziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pełnił funkcję przewodniczącego Rady Prawnej KEP przygotowującej m.in. wytyczne dotyczące postępowania w sprawach wykorzystywania seksualnego niepełnoletnich przez duchownych. Hierarcha był także członkiem członkiem: Rady Stałej, Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP, Komisji Rewizyjnej, Rady ds. Rodziny i innych.

 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe