Franciszek: Św. Tomaszu z Akwinu to doskonały przykład współistnienia wiary i rozumu

Franciszek podał św. Tomasza z Akwinu (1225-1274) jako doskonały przykład współistnienia wiary i rozumu. "Jest on nowoczesnym autorem, którego wizja oferuje świeże i aktualne spojrzenie na nasz zglobalizowany świat, zdominowany przez pozytywizm prawny i kazuistykę" - stwierdził papież. Dzisiaj, 7 marca, przypada 750. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych teologów i filozofów w historii.
Św. Tomasz z Akwinu Franciszek: Św. Tomaszu z Akwinu to doskonały przykład współistnienia wiary i rozumu
Św. Tomasz z Akwinu / wikimedia commons/public_domain/Benozzo Gozzoli - The Yorck Project (2002) 10.000 Meisterwerke der Malerei (DVD-ROM), distributed by DIRECTMEDIA

Brak sprzeczności między objawieniem i poznaniem

Dominikański teolog był "głęboko przekonany, że nie może być fundamentalnej sprzeczności między prawdą objawioną a prawdą odkrytą przez rozum, ponieważ Bóg jest prawdą i światłem, które oświetla całą wiedzę", napisał Franciszek w przesłaniu na warsztaty Papieskiej Akademii Nauk Społecznych z okazji 750. rocznicy śmierci św. Tomasza z Akwinu na temat: "Ontologia społeczna i prawo naturalne Akwinaty w perspektywie. Spostrzeżenia dla i z nauk społecznych". Ich uczestnicy starają się odpowiedzieć na pytanie: "Co myśl jednego z najwybitniejszych teologów w historii Kościoła ma wspólnego z rozwojem nauk społecznych?", badając relacje "między wiarą i rozumem a sposobami, w jakie relacje między ludźmi są artykułowane i rozwijają się".

Prekursor nauk społecznych

"Z pewnością św. Tomasz nie kultywował nauk społecznych w takim sensie, w jakim rozumiemy je dzisiaj", zauważa Franciszek, niemniej dzięki swoim studiom był ich prekursorem, a to dlatego, że dla niego było oczywiste, i stwierdza to w Summie, że osoba, jako stworzenie Boga, reprezentuje "to, co najszlachetniejsze w całym wszechświecie". A ponieważ na poziomie myśli Akwinata utrzymywał, że Bóg jest "prawdą i światłem, które oświeca wszelkie rozumienie", a zatem nie może być "żadnej fundamentalnej sprzeczności między prawdą objawioną a prawdą odkrytą przez rozum", wynika z tego, "że dobra duchowe poprzedzają dobra materialne i że wspólne dobro społeczeństwa poprzedza dobro jednostki". 

Sprawiedliwość

Franciszek podkreśla na przykład uwagę, jaką Doktor Anielski poświęca kwestiom sprawiedliwości, zwłaszcza w Komentarzach, co pokazuje jego "wpływ na kształtowanie współczesnej myśli moralnej i prawnej". Akwinata, przypomina papież, potwierdza "wewnętrzną godność i jedność osoby ludzkiej" - zarówno cnót ciała, jak i cnót "duszy rozumnej" - które umożliwiają jej rozróżnienie między prawdą a fałszem oraz między dobrem a złem". Jest to to, co św. Tomasz nazywa "inteligencją Bożą", czyli "wrodzoną zdolnością" człowieka "do rozeznawania i porządkowania lub kierowania czynami do ich ostatecznego celu poprzez miłość", zwaną inaczej "prawem naturalnym".

Skłonność do poznania prawdy

I w tym tkwi nowoczesność autora Summy, ponieważ dzisiaj - zapewnia Franciszek - konieczne jest ponowne rozważenie tej, jak to nazywa Akwinata, "naturalnej skłonności do poznania prawdy o Bogu i życia w społeczeństwie", aby - dodaje papież - "kształtować myśl społeczną i politykę w sposób, który promuje, a nie utrudnia autentyczny ludzki rozwój jednostek i narodów". Zaufanie Tomasza do prawa naturalnego zapisanego w sercu człowieka może zaoferować, podkreśla Franciszek, "świeże i ważne spostrzeżenia dla naszego zglobalizowanego świata, zdominowanego przez pozytywizm prawny i kazuistykę", nawet jeśli - jak przyznaje - "nadal poszukuje solidnych podstaw dla sprawiedliwego i humanitarnego porządku społecznego".

Łaska a porządek społeczny

Jako myśliciel chrześcijański, Tomasz z Akwinu uznaje działanie "łaski odkupieńczej" przyniesionej przez Jezusa w ludzkim działaniu, która oprócz korzyści duchowych ma, jak zauważa Franciszek, "bogate implikacje" dla zrozumienia dynamiki "solidnego porządku społecznego opartego na pojednaniu, solidarności, sprawiedliwości i wzajemnej trosce". W tym miejscu papież cytuje Benedykta XVI, który w encyklice "Caritas in Veritate" potwierdził, że mężczyzna i kobieta, jako obiekty Bożej miłości, stają się z kolei podmiotami miłości, wezwanymi do odzwierciedlania tej miłości i tworzenia sieci miłości w służbie sprawiedliwości i dobra wspólnego. Dynamika "miłości otrzymywanej i dawanej", która - jak zauważa - dała początek nauce społecznej Kościoła", której celem jest zbadanie, w jaki sposób "społeczne korzyści Odkupienia mogą stać się widoczne w życiu mężczyzn i kobiet".

Franciszek kończy refleksją, która wpisuje się w okres Wielkiego Postu i przypomina, że refleksja ta musi być zawsze połączona z praktyczną demonstracją chrześcijańskiej miłości. "W ciągu tych lat mojego pontyfikatu - pisze - starałem się uprzywilejować gest umycia nóg", który jest "niewątpliwie wymownym symbolem Błogosławieństw" Jezusa i "ich konkretnego wyrazu w dziełach miłosierdzia", ponieważ "Jezus wiedział, że jeśli chodzi o inspirowanie ludzkiego serca, przykłady są ważniejsze niż powódź słów".

tom


 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

Franciszek: Św. Tomaszu z Akwinu to doskonały przykład współistnienia wiary i rozumu

Franciszek podał św. Tomasza z Akwinu (1225-1274) jako doskonały przykład współistnienia wiary i rozumu. "Jest on nowoczesnym autorem, którego wizja oferuje świeże i aktualne spojrzenie na nasz zglobalizowany świat, zdominowany przez pozytywizm prawny i kazuistykę" - stwierdził papież. Dzisiaj, 7 marca, przypada 750. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych teologów i filozofów w historii.
Św. Tomasz z Akwinu Franciszek: Św. Tomaszu z Akwinu to doskonały przykład współistnienia wiary i rozumu
Św. Tomasz z Akwinu / wikimedia commons/public_domain/Benozzo Gozzoli - The Yorck Project (2002) 10.000 Meisterwerke der Malerei (DVD-ROM), distributed by DIRECTMEDIA

Brak sprzeczności między objawieniem i poznaniem

Dominikański teolog był "głęboko przekonany, że nie może być fundamentalnej sprzeczności między prawdą objawioną a prawdą odkrytą przez rozum, ponieważ Bóg jest prawdą i światłem, które oświetla całą wiedzę", napisał Franciszek w przesłaniu na warsztaty Papieskiej Akademii Nauk Społecznych z okazji 750. rocznicy śmierci św. Tomasza z Akwinu na temat: "Ontologia społeczna i prawo naturalne Akwinaty w perspektywie. Spostrzeżenia dla i z nauk społecznych". Ich uczestnicy starają się odpowiedzieć na pytanie: "Co myśl jednego z najwybitniejszych teologów w historii Kościoła ma wspólnego z rozwojem nauk społecznych?", badając relacje "między wiarą i rozumem a sposobami, w jakie relacje między ludźmi są artykułowane i rozwijają się".

Prekursor nauk społecznych

"Z pewnością św. Tomasz nie kultywował nauk społecznych w takim sensie, w jakim rozumiemy je dzisiaj", zauważa Franciszek, niemniej dzięki swoim studiom był ich prekursorem, a to dlatego, że dla niego było oczywiste, i stwierdza to w Summie, że osoba, jako stworzenie Boga, reprezentuje "to, co najszlachetniejsze w całym wszechświecie". A ponieważ na poziomie myśli Akwinata utrzymywał, że Bóg jest "prawdą i światłem, które oświeca wszelkie rozumienie", a zatem nie może być "żadnej fundamentalnej sprzeczności między prawdą objawioną a prawdą odkrytą przez rozum", wynika z tego, "że dobra duchowe poprzedzają dobra materialne i że wspólne dobro społeczeństwa poprzedza dobro jednostki". 

Sprawiedliwość

Franciszek podkreśla na przykład uwagę, jaką Doktor Anielski poświęca kwestiom sprawiedliwości, zwłaszcza w Komentarzach, co pokazuje jego "wpływ na kształtowanie współczesnej myśli moralnej i prawnej". Akwinata, przypomina papież, potwierdza "wewnętrzną godność i jedność osoby ludzkiej" - zarówno cnót ciała, jak i cnót "duszy rozumnej" - które umożliwiają jej rozróżnienie między prawdą a fałszem oraz między dobrem a złem". Jest to to, co św. Tomasz nazywa "inteligencją Bożą", czyli "wrodzoną zdolnością" człowieka "do rozeznawania i porządkowania lub kierowania czynami do ich ostatecznego celu poprzez miłość", zwaną inaczej "prawem naturalnym".

Skłonność do poznania prawdy

I w tym tkwi nowoczesność autora Summy, ponieważ dzisiaj - zapewnia Franciszek - konieczne jest ponowne rozważenie tej, jak to nazywa Akwinata, "naturalnej skłonności do poznania prawdy o Bogu i życia w społeczeństwie", aby - dodaje papież - "kształtować myśl społeczną i politykę w sposób, który promuje, a nie utrudnia autentyczny ludzki rozwój jednostek i narodów". Zaufanie Tomasza do prawa naturalnego zapisanego w sercu człowieka może zaoferować, podkreśla Franciszek, "świeże i ważne spostrzeżenia dla naszego zglobalizowanego świata, zdominowanego przez pozytywizm prawny i kazuistykę", nawet jeśli - jak przyznaje - "nadal poszukuje solidnych podstaw dla sprawiedliwego i humanitarnego porządku społecznego".

Łaska a porządek społeczny

Jako myśliciel chrześcijański, Tomasz z Akwinu uznaje działanie "łaski odkupieńczej" przyniesionej przez Jezusa w ludzkim działaniu, która oprócz korzyści duchowych ma, jak zauważa Franciszek, "bogate implikacje" dla zrozumienia dynamiki "solidnego porządku społecznego opartego na pojednaniu, solidarności, sprawiedliwości i wzajemnej trosce". W tym miejscu papież cytuje Benedykta XVI, który w encyklice "Caritas in Veritate" potwierdził, że mężczyzna i kobieta, jako obiekty Bożej miłości, stają się z kolei podmiotami miłości, wezwanymi do odzwierciedlania tej miłości i tworzenia sieci miłości w służbie sprawiedliwości i dobra wspólnego. Dynamika "miłości otrzymywanej i dawanej", która - jak zauważa - dała początek nauce społecznej Kościoła", której celem jest zbadanie, w jaki sposób "społeczne korzyści Odkupienia mogą stać się widoczne w życiu mężczyzn i kobiet".

Franciszek kończy refleksją, która wpisuje się w okres Wielkiego Postu i przypomina, że refleksja ta musi być zawsze połączona z praktyczną demonstracją chrześcijańskiej miłości. "W ciągu tych lat mojego pontyfikatu - pisze - starałem się uprzywilejować gest umycia nóg", który jest "niewątpliwie wymownym symbolem Błogosławieństw" Jezusa i "ich konkretnego wyrazu w dziełach miłosierdzia", ponieważ "Jezus wiedział, że jeśli chodzi o inspirowanie ludzkiego serca, przykłady są ważniejsze niż powódź słów".

tom



 

Polecane
Emerytury
Stażowe