Wręczono Nagrody Totus Tuus 2023 – „katolickie Noble” przyznawane z okazji Dnia Papieskiego Wiadomości
Wręczono Nagrody Totus Tuus 2023 – „katolickie Noble” przyznawane z okazji Dnia Papieskiego

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród TOTUS TUUS 2023. Tzw. „katolickie Noble” przyznawane są osobom i instytucjom, które inspirując się nauczaniem Jana Pawła II przyczyniają się do budowania cywilizacji miłości. W tym roku narodzeni zostali: ks. prof. Jerzy Szymik, dr Paweł Grabowski, prof. Paweł Łukaszewski, ks. prof. Jarosław Merecki i miesięcznik „W drodze”.

Franciszek odbył rozmowę telefoniczną z ostatnim księdzem katolickim w Gazie Wiadomości
Franciszek odbył rozmowę telefoniczną z ostatnim księdzem katolickim w Gazie

Trwa narastający kryzys humanitarny w Strefie Gazy. Ostatni ksiądz katolicki na tym terenie to wikary lokalnej parafii - ks. Jussef Assad. Jak podaje Biuro Stolicy Apostolskiej, do księdza zadzwonił papież Franciszek.

Kobieta mianowana na wysokie stanowisko w Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej Wiadomości
Kobieta mianowana na wysokie stanowisko w Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej

Ojciec Święty mianował Wielebną Siostrę Silvanę Piro, ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Dzieciątka Jezus (FMGB), dotychczasową ekonomkę generalną swojego Instytutu Zakonnego, podsekretarzem Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA) – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Przesłanie ks. Blachnickiego nadal przyciąga. Odpowiedzialni za ruch oazowy o fenomenie tego projektu Wiadomości
"Przesłanie ks. Blachnickiego nadal przyciąga". Odpowiedzialni za ruch oazowy o fenomenie tego projektu

Przesłanie ks. Franciszka Blachnickiego - twórcy Ruchu Światło-Życie, którego proces beatyfikacyjny znajduje się w toku - jest nadal aktualne i przyciąga młodzież oraz rodziny. Dostosowujemy nasz przekaz do współczesnych wymogów, ale jego fundament jest niezmienny – podkreślają w rozmowie z Radiem Watykańskim i Vatican News, odpowiedzialni za ruch oazowy w Polsce.

Wiadomości
Chłopiec w Oknie Życia w Legnicy

W piątek około południa w Ośrodku Edukacyjno - Opiekuńczym "Samarytanin", prowadzonym przez legnicką Caritas, gdzie znajduje się Okno Życia, personel znalazł chłopca.

Nowy człowiek czy przerażający owoc pra-pokusy? Konferencja Dnia Papieskiego o utopii transhumanizmu Wiadomości
Nowy człowiek czy przerażający owoc pra-pokusy? Konferencja Dnia Papieskiego o utopii transhumanizmu

Tendencje do ulepszania człowieka są utopią, ale utopią groźną – mówiono podczas konferencji „Transhumanizm: człowiek współczesny czy człowiek wyobrażony”. Oceniono, że obecne tendencje do „ulepszania” człowieka przypominają XX-wieczne ideologie totalitarne. Spotkanie wybitnych naukowców zorganizowano w ramach obchodów XXIII Dnia Papieskiego, który w tym roku przebiega pod hasłem” Jan Paweł II. Cywilizacja życia”.

Obchody 39. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki Wiadomości
Obchody 39. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

19 października minie 39 lat od daty męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po raz piąty obchodzony będzie wtedy Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Warszawskie Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki organizuje z tej okazji szereg wydarzeń rocznicowych, wśród nich debatę, wspomnienia świadków, koncert muzyczny i zjazd młodzieży. Sercem wydarzeń będzie uroczysta liturgia odprawiana w rocznicę porwania i śmierci księdza Popiełuszki.

Wiadomości
Jacek Moskwa: 16 października 1978 - nieujawniony sekret konklawe

16 października 1978 roku wybór polskiego kardynała na głowę Kościoła katolickiego stał się pierwszym ogniwem łańcucha wydarzeń, które zmieniły w ogromnym stopniu historię Polski i Europy.

„Ojciec duchowny” Putina metropolitą na Krymie Wiadomości
„Ojciec duchowny” Putina metropolitą na Krymie

Dotychczasowy metropolita pskowski i porchowski Tichon (w świecie Gieorgij Szewkunow) nazywany „ojcem duchownym” prezydenta Rosji Władimira Putina został metropolitą krymskim na okupowanym przez Rosję terytorium Ukrainy. Ten 65-letni hierarcha uchodzi za jednego z najbardziej znaczących i wpływowych biskupów w łonie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP).

Wiadomości
[wywiad] Kard. Parolin: Atak na Izrael był nieludzki, ale uzasadniona obrona niech nie uderza w ludność cywilną

Watykańskie media w rozmowie z kardynałem sekretarzem stanu: priorytetem jest uwolnienie zakładników, Stolica Apostolska pozostaje gotowa na wszelkie niezbędne mediacje.

Wiadomości
Kościół wspomina dziś bł. Honorata Koźmińskiego, apostoła konfesjonału

„Apostoł konfesjonału”, odnowiciel życia zakonnego w Polsce i twórca jego nowych form – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 13 października przypada wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego, prezbitera (1829-1916). Beatyfikował go Jan Paweł II 16 października 1988 r. Jego relikwie znajdują się w sanktuarium jemu poświęconym w Nowym Mieście nad Pilicą. Jest patronem diecezji łowickiej.

Rzym: Obchody 45. rocznicy wyboru Jana Pawła II Wiadomości
Rzym: Obchody 45. rocznicy wyboru Jana Pawła II

Prezydent RP z małżonką oraz przewodniczący i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wezmą udział w obchodach 45. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

Człowiek drogą Kościoła – nowość w spojrzeniu na człowieka u Jana Pawła II Wiadomości
Człowiek drogą Kościoła – nowość w spojrzeniu na człowieka u Jana Pawła II

Pod hasłem „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”, obchodzony będzie w najbliższą niedzielę kolejny Dzień Papieski. U podstaw zaangażowania Jana Pawła II w obronę każdego ludzkiego istnienia była wizja „nowego humanizmu”, opartego na prawidłowej koncepcji osoby ludzkiej. Sprawie tej poświęcił całe swe życie, poczynając od okresu krakowskiego aż do ostatnich dni pontyfikatu. Postarajmy się to prześledzić.

Wiadomości
Rabin Abraham Skórka otrzyma doktorat honorowy KUL

W najbliższą niedzielę 15 października rabin Abraham Skórka, otrzyma doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Rabin Skórka jest już w Lublinie. Dziś rano spotkał się z abp. Stanisławem Budzikiem, Metropolitą Lubelskim i Wielkim Kanclerzem KUL.

Rabin Schudrich zaprasza wszystkich na wspólną modlitwę o pokój Wiadomości
Rabin Schudrich zaprasza wszystkich na wspólną modlitwę o pokój

W związku z toczącymi się na świecie licznymi konfliktami zbrojnymi - włączając w to wojnę w Ziemi Świętej - Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich występuje z inicjatywą modlitwy o pokój, na którą zaprasza wszystkich "ludzi dobrej woli".

Amerykański biskup o obronie życia i bł. Wiktorii Ulmie: Jej ostatnim słowem było życie Wiadomości
Amerykański biskup o obronie życia i bł. Wiktorii Ulmie: Jej ostatnim słowem było życie

„Musimy nie tylko mówić do Boga i błagać Go, ale także słuchać Jego głosu, a ten wzywa nas, by bronić ludzkiego życia” - powiedział podczas Marszu dla Życia w Columbus w stanie Ohio biskup tej diecezji Earl K. Fernandes. 6 października celebrował Mszę świętą w katedrze św. Józefa, która rozpoczynała to wydarzenie.

Wiadomości
W niedzielę XXIII Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”

Pod hasłem „Jan Paweł II. Cywilizacja życia” w najbliższą niedzielę 15 października obchodzony będzie XXIII Dzień Papieski, którego celem jest promowanie nauczania św. Jana Pawła II. Nagrodami TOTUS TUUS wyróżnione zostaną jak co roku osoby upowszechniające dorobek papieża Polaka. Tego dnia w licznych zbiórkach na terenie całego kraju można także wesprzeć program stypendialny zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin, którą opiekuje się Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Wiadomości
Ekspert o odrzuceniu czarnej legendy Piusa XII: Ocalił 947 tys. osób; ryzykował własne życie

Przy okazji 65. rocznicy śmierci Piusa XII na Uniwersytecie Gregoriańskim trwa konferencja pt. „Nowe dokumenty z pontyfikatu Papieża Piusa XII i ich znaczenie dla żydowsko-chrześcijańskich relacji”. „Dziś wiemy, że Pius XII nie tylko wspomniał straszny los Żydów w trzech przemowach publicznych, ale także starał się ocalić tak wielu, jak to było możliwe” – podkreśla Michael Hesemann, od 14 lat badający informacje z watykańskich archiwów.

„To forma przemocy”. Stolica Apostolska w ONZ ostro o braku poszanowania dla ludności rdzennej Wiadomości
„To forma przemocy”. Stolica Apostolska w ONZ ostro o braku poszanowania dla ludności rdzennej

Stolica Apostolska wezwała państwa członkowskie ONZ do ochrony godności i praw rdzennej ludności.

Wiadomości
17 października dniem postu i modlitwy o pokój w Ziemi Świętej

W związku z dramatyczną sytuacją w Izraelu i Strefie Gazy, katolicki patriarcha Jerozolimy apeluje do świata o post i modlitwę.

Emerytury
Stażowe