Setny jubileusz Franciszkańskiego Studium Biblijnego w Jerozolimie: „Ta uczelnia jest naszą perłą”

Zakończyły się obchody 100-lecia Franciszkańskiego Studium Biblijnego z Jerozolimy, które miały miejsce w Rzymie w dniach 15–16 stycznia. Pierwszego dnia odbyła się audiencja z Papieżem Franciszkiem, a drugiego była konferencja historyczna. Otwarto wystawę ukazującą dzieje Franciszkańskiego Studium Biblijnego, która będzie czynna do 27 stycznia. Jest to jedyna uczelnia katolicka w Ziemi Świętej, która oferuje regularne studia biblijne od licencjatu po doktorat. Prowadzi także kursy z archeologii.
Studenci Franciszkańskiego Studium Biblijnego Setny jubileusz Franciszkańskiego Studium Biblijnego w Jerozolimie: „Ta uczelnia jest naszą perłą”
Studenci Franciszkańskiego Studium Biblijnego / YT print screen/Karol Miroslav Svarc

- Wasza dyskretna i pełna pasji praca jest cenniejsza niż kiedykolwiek – powiedział Papież na audiencji z okazji 100-lecia Franciszkańskiego Studium Biblijnego. Dodał, że studiowanie, medytacja, rozważanie Biblii i tekstów biblijnychpowinno być „w sercu Kościoła, który jest świętym, wiernym ludem Bożym. Poza ciałem Kościoła te studia są bezużyteczne”.  

Franciszkańska uczelnia w sercu Jerozolimy

Na te słowa Papieża wskazał w rozmowie z Vatican News generał Franciszkanów Fr. Massimo Fusarelli OFM, który podkreślił, że Franciszkańskie Studium Biblijne istnieje właśnie dla ludu Bożego. Studenci poznają miejsca biblijne, uczą się języków oryginalnych, aby potem służyć ludziom w swoich krajach. Wracają z doświadczeniem, które można zdobyć tylko w Ziemi Świętej. - Dlatego ta uczelnia jest naszą perłą – powiedział generał Franciszkanów.

Podczas konferencji 16 stycznia na Uniwersytecie Antonionum, którego częścią jest Studium Biblicum Franciscanum kard. José Tolentino de Mendonça, Prefekt Dykasterii ds. Kultury i Edukacji podkreślił, że studenci tej uczelni osiągają coraz głębsze zrozumienie Pisma Świętego, ponieważ ich studia są wzbogacone przez bezpośredni kontakt z Ziemią Świętą. Wskazał, że to jest „wyróżniający charakter” tej uczelni, przez co „oferuje ona, jako wykwalifikowana instytucja naukowa, odpowiedni wkład”.

Dziekan Franciszkańskiego Studium Biblijnego, br Rosario Pierri OFM podkreślił w rozmowie z Vatican News, że uczelnia czerpie z 800-letniej tradycji obecności Franciszkanów w Ziemi Świętej i badań historycznych, geograficznych i historycznych, które były przez wieki prowadzone. - To doświadczenie przekazujemy naszym studentom, a oni dzielą się tym w swoich krajach – dodał dziekan Pierri.

Na zakończenie obchodów otwarto wystawę z okazji 100-lecia Franciszkańskiego Studium Biblijnego zatytułowaną: „Cośmy usłyszeli, co ujrzeliśmy, na co patrzyliśmy i czego dotykaliśmy, to wam oznajmiamy”. Jest to nawiązanie do 1 listu św. Jana, podkreślające charakterystykę tej uczelni, która umożliwia studiowanie Biblii w Ziemi Świętej. Wystawa będzie otwarta do 27 stycznia w krupcie bazyliki św. Antoniego (Vial Merulana, 124).   

Poznanie Biblii

Absolwent Franciszkańskiego Studium Biblijnego ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie podkreśla, że studiowanie w Jerozolimie dało mu możliwość poznawania Słowa Bożego tam, gdzie stało się ciałem. „Dzięki profesorom, archeologom, którzy podczas swej pracy odkryli znaczną część Ziemi Świętej, mogłem dotykać tych miejsc, które przenoszą nas do czasów biblijnych. To było absolutnie wyjątkowe” – zaznacza. Ponadto dzieli się swoim doświadczeniem: „Widziałem profesorów wchodzących na Drogę Krzyżową czy modlących się na Golgocie, uczestniczących w liturgii. Są przykładem tego, że żyją tym czego nauczają. „Cieszę, że Ojciec Święty powiedział na spotkaniu z nami, że powinno się interpretować Biblię, czytać i pracować właśnie w Kościele, a wszelka praca naukowa, biblijna poza Kościołem nie ma sensu” – wskazał.

W uznaniu wysokiego poziomu nauczania w 2001 roku ówczesna Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej wydała dekret dający uprawnienia Franciszkańskiemu Studium Biblijnemu nadawania tytułu licencjatu i doktoratu z nauk biblijnych i archeologii. W Ziemi Świętej oprócz Franciszkańskiego Studium Biblijnego biblijną działalność naukową prowadzi dominikański ośrodek École Biblique et Archéologique Française, który ma prawo nadawani doktoratu z nauk biblijnych oraz jezuicka filia Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik – Watykan


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tortury, bestialstwo, zapomnienie. Wyklętych skazywano na podwójną śmierć Wiadomości
Tortury, bestialstwo, zapomnienie. Wyklętych skazywano na podwójną śmierć

Często słyszymy zarzuty ze strony środowisk lewicowych (ale nie tylko) negujące sens walki Żołnierzy Wyklętych. Pojawiają się też skrajne głosy, jakoby żołnierze podziemia niepodległościowego zwalczali przeciwników „innej opcji politycznej” lub rozpętali „wojnę domową”. De facto zbrodnicze oddziały Gwardii/Armii Ludowej były ekspozyturą sowiecką instalowaną na terenie Polski przez mocodawców z Kremla. Nie był to więc spór o podłożu ideologicznym, lecz rozbieżność w kwestii priorytetowej. Niepodległościowa konspiracja dążyła do suwerenności, natomiast komuna realizowała politykę Stalina.

Lewacka terrorystka aresztowana. Ukrywała się jako aktywistka w organizacji finansowanej przez niemiecki rząd Wiadomości
Lewacka terrorystka aresztowana. Ukrywała się jako aktywistka w organizacji finansowanej przez niemiecki rząd

Berlin: aresztowano terrorystkę RAF, Danielę Klette. Okazuje się, że kobieta przez około trzy dekady ukrywała się w niemieckiej stolicy pod fałszywym nazwiskiem. Terrorystka dobrze ułożyła sobie życie: jako lewicowa aktywistka działała w promigracyjnych organizacjach związanych z rządem i finansowanymi przez podatników. Sieć organizacji, z którymi była związana, otrzymywała miliony euro wsparcia.

Wiele gróźb i kłamstw. Ekspert podsumował orędzie Putina z ostatniej chwili
"Wiele gróźb i kłamstw". Ekspert podsumował orędzie Putina

Władimir Putin kilkakrotnie podczas czwartkowego orędzia użył określenia "Noworosja" i mówił o Ukrainie jako o "terytorium naszego kraju". To potwierdzenie, że jego celem jest zajęcie całej Ukrainy, aż do granic z Polską i Rumunią - powiedział PAP Igor Grecki, rosyjski politolog pracujący w estońskim think tanku ICDS.

Prof. David Engels: To co minister Barbara Nowacka robi w Polsce, na Zachodzie skończyło się spektakularną klapą Wiadomości
Prof. David Engels: To co minister Barbara Nowacka robi w Polsce, na Zachodzie skończyło się spektakularną klapą

Program reform nowej polskiej minister edukacji jest boleśnie znajomy Europejczykowi z Zachodu. Cel jest oczywisty: chodzi o przeformatowanie młodzieży na modłę lewicową, po to aby uniemożliwić jakąkolwiek szansę powrotu do władzy partii konserwatywnych.

Rozbój się nie udał. Napastnik zatrzymany przez policję z ostatniej chwili
"Rozbój się nie udał". Napastnik zatrzymany przez policję

W Goczałkowicach-Zdroju pod Pszczyną (woj. śląskie) doszło do niebezpiecznego incydentu. Zamaskowany mężczyzna wtargnął do jednego z banków i zażądał pieniędzy.

USA reagują na niepokojące słowa Putina z ostatniej chwili
USA reagują na niepokojące słowa Putina

Nie po raz pierwszy słyszeliśmy nieodpowiedzialną retorykę Władimira Putina - powiedział w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller. Dodał, że USA ostrzegały Rosję w sprawie konsekwencji użycia broni jądrowej i że nie ma oznak, by Moskwa szykowała się do jego użycia.

Znana aktorka odchodzi z popularnego serialu TVP z ostatniej chwili
Znana aktorka odchodzi z popularnego serialu TVP

Znana aktorka poinformowała w mediach społecznościowych o tym, że odchodzi z serialu „Na dobre i na złe”.

To żaden wstyd. Dramat gwiazdy M jak miłość z ostatniej chwili
"To żaden wstyd". Dramat gwiazdy "M jak miłość"

"M jak miłość" cieszy się dużym zainteresowaniem telewidzów. Jedna z gwiazd produkcji podzieliła się ostatnio ze światem szczerym wyznaniem. Okazuje się, że borykała się z poważnymi problemami.

Emmanuel Macron mówił o wysłaniu wojsk na Ukrainę. Każde moje słowo w tej sprawie jest przemyślane z ostatniej chwili
Emmanuel Macron mówił o wysłaniu wojsk na Ukrainę. "Każde moje słowo w tej sprawie jest przemyślane"

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił w czwartek, kilka dni po wypowiedzi o możliwości wysłania wojsk na Ukrainę, że każde jego słowo w tych kwestiach jest przemyślane i "starannie dobrane". Wiele państw zachodnich po słowach Macrona wykluczyło taką możliwość.

To nie jest wymarzony scenariusz. Tusk zabrał głos po spotkaniu z rolnikami z ostatniej chwili
"To nie jest wymarzony scenariusz". Tusk zabrał głos po spotkaniu z rolnikami

Prawdopodobnie 5 lub 7 marca dojdzie do kolejnego spotkania z protestującymi rolnikami - powiedział w czwartek premier Donald Tusk. Jak dodał, zamierza wtedy poinformować o efektach działań podjętych w sprawie rolniczych protestów.

REKLAMA

Setny jubileusz Franciszkańskiego Studium Biblijnego w Jerozolimie: „Ta uczelnia jest naszą perłą”

Zakończyły się obchody 100-lecia Franciszkańskiego Studium Biblijnego z Jerozolimy, które miały miejsce w Rzymie w dniach 15–16 stycznia. Pierwszego dnia odbyła się audiencja z Papieżem Franciszkiem, a drugiego była konferencja historyczna. Otwarto wystawę ukazującą dzieje Franciszkańskiego Studium Biblijnego, która będzie czynna do 27 stycznia. Jest to jedyna uczelnia katolicka w Ziemi Świętej, która oferuje regularne studia biblijne od licencjatu po doktorat. Prowadzi także kursy z archeologii.
Studenci Franciszkańskiego Studium Biblijnego Setny jubileusz Franciszkańskiego Studium Biblijnego w Jerozolimie: „Ta uczelnia jest naszą perłą”
Studenci Franciszkańskiego Studium Biblijnego / YT print screen/Karol Miroslav Svarc

- Wasza dyskretna i pełna pasji praca jest cenniejsza niż kiedykolwiek – powiedział Papież na audiencji z okazji 100-lecia Franciszkańskiego Studium Biblijnego. Dodał, że studiowanie, medytacja, rozważanie Biblii i tekstów biblijnychpowinno być „w sercu Kościoła, który jest świętym, wiernym ludem Bożym. Poza ciałem Kościoła te studia są bezużyteczne”.  

Franciszkańska uczelnia w sercu Jerozolimy

Na te słowa Papieża wskazał w rozmowie z Vatican News generał Franciszkanów Fr. Massimo Fusarelli OFM, który podkreślił, że Franciszkańskie Studium Biblijne istnieje właśnie dla ludu Bożego. Studenci poznają miejsca biblijne, uczą się języków oryginalnych, aby potem służyć ludziom w swoich krajach. Wracają z doświadczeniem, które można zdobyć tylko w Ziemi Świętej. - Dlatego ta uczelnia jest naszą perłą – powiedział generał Franciszkanów.

Podczas konferencji 16 stycznia na Uniwersytecie Antonionum, którego częścią jest Studium Biblicum Franciscanum kard. José Tolentino de Mendonça, Prefekt Dykasterii ds. Kultury i Edukacji podkreślił, że studenci tej uczelni osiągają coraz głębsze zrozumienie Pisma Świętego, ponieważ ich studia są wzbogacone przez bezpośredni kontakt z Ziemią Świętą. Wskazał, że to jest „wyróżniający charakter” tej uczelni, przez co „oferuje ona, jako wykwalifikowana instytucja naukowa, odpowiedni wkład”.

Dziekan Franciszkańskiego Studium Biblijnego, br Rosario Pierri OFM podkreślił w rozmowie z Vatican News, że uczelnia czerpie z 800-letniej tradycji obecności Franciszkanów w Ziemi Świętej i badań historycznych, geograficznych i historycznych, które były przez wieki prowadzone. - To doświadczenie przekazujemy naszym studentom, a oni dzielą się tym w swoich krajach – dodał dziekan Pierri.

Na zakończenie obchodów otwarto wystawę z okazji 100-lecia Franciszkańskiego Studium Biblijnego zatytułowaną: „Cośmy usłyszeli, co ujrzeliśmy, na co patrzyliśmy i czego dotykaliśmy, to wam oznajmiamy”. Jest to nawiązanie do 1 listu św. Jana, podkreślające charakterystykę tej uczelni, która umożliwia studiowanie Biblii w Ziemi Świętej. Wystawa będzie otwarta do 27 stycznia w krupcie bazyliki św. Antoniego (Vial Merulana, 124).   

Poznanie Biblii

Absolwent Franciszkańskiego Studium Biblijnego ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie podkreśla, że studiowanie w Jerozolimie dało mu możliwość poznawania Słowa Bożego tam, gdzie stało się ciałem. „Dzięki profesorom, archeologom, którzy podczas swej pracy odkryli znaczną część Ziemi Świętej, mogłem dotykać tych miejsc, które przenoszą nas do czasów biblijnych. To było absolutnie wyjątkowe” – zaznacza. Ponadto dzieli się swoim doświadczeniem: „Widziałem profesorów wchodzących na Drogę Krzyżową czy modlących się na Golgocie, uczestniczących w liturgii. Są przykładem tego, że żyją tym czego nauczają. „Cieszę, że Ojciec Święty powiedział na spotkaniu z nami, że powinno się interpretować Biblię, czytać i pracować właśnie w Kościele, a wszelka praca naukowa, biblijna poza Kościołem nie ma sensu” – wskazał.

W uznaniu wysokiego poziomu nauczania w 2001 roku ówczesna Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej wydała dekret dający uprawnienia Franciszkańskiemu Studium Biblijnemu nadawania tytułu licencjatu i doktoratu z nauk biblijnych i archeologii. W Ziemi Świętej oprócz Franciszkańskiego Studium Biblijnego biblijną działalność naukową prowadzi dominikański ośrodek École Biblique et Archéologique Française, który ma prawo nadawani doktoratu z nauk biblijnych oraz jezuicka filia Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik – WatykanOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe