Dziś obyły się obchody 27. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

Pod hasłem "SZALOM. Pokój – Dar Boga" obchodzimy dziś, 17 stycznia 2024 r., 27. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Centralne obchody miały miejsce w Szydłowcu i Radomiu.
Cmentarz żydowski w Szydłowcu Dziś obyły się obchody 27. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce
Cmentarz żydowski w Szydłowcu / PAP/Piotr Polak

Centralnie

Centralne obchody 27. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce rozpoczęły się od modlitwy na szydłowieckim kirkucie – jednym z największych zachowanych w Polsce. Nabożeństwu przewodniczył bp Marek Solarczyk oraz Naczelny Rabin Rzeczypospolitej Polskiej Michael Schudrich. W modlitwie uczestniczył również kard. Grzegorz Ryś, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski.

W ramach centralnych obchodów na zamku w Szydłowcu odbył się też panel dyskusyjny „Pokój jako dar od Boga”.  Spotkanie poprowadził prof. Jan Grosfeld, do niedawna wykładowca UKSW. Wzięli w nim udział: Icchak Rapoport - rabin Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Warszawie, Dawid Szychowski – Rabin Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Łodzi, prof. Andrzej Porębski – profesor UJ i ks. Grzegorz Michalczyk – wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, członek Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.

Przed panelem głos zabrał Yacov Livne, ambasador Izraela. Podziękował za możliwość wysłuchania żydowskich piosenek wykonanych przez dzieci z Szydłowca. - Dla mnie to wielki zaszczyt, że mogę przebywać w Szydłowcu, gdzie przed wojną jego mieszkańcami w większości była społeczność pochodzenia żydowskiego. Dzisiaj chcemy rozmawiać o pokoju. Judaizm uczy nas, abyśmy umieli żyć w pokoju. W psalmach biblijnych czytamy, aby szukać pokoju i dążyć do niego. To fundamentalna zasada, którą nasz naród stosuje od wielu lat - mówił.

Podczas panelu prof. Grosfeld podkreślił, że  pokój może dać tylko Bóg i ze ten dar musimy najpierw nieść w swoim sercu. Rabin Icchak Rapoport wyraził radość, że w czasie Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce chrześcijanie modlą się za Żydów.  Jak zaznaczył – to właśnie pokój sprawia, że mimo różnic potrafimy jako chrześcijanie i Żydzi czuć się jak dzieci jednego Boga. Ks. Michalczyk powiedział, że pokój to coś o wiele więcej niż brak wojny. - Poruszające są słowa Chrystusa, że On przynosi pokój i On daje pokój inaczej niż to czyni świat. Dzisiaj wszyscy mówią, że potrzebny jest pokój, ale o jaki pokój chodzi? Co znaczy dzisiaj wprowadzać pokój? – pytał.

Ostatnim punktem centralnych obchodów 27. Dnia Judaizmu było nabożeństwo Słowa Bożego w kościele św. Jana Chrzciciela w Radomiu. Przewodniczył mu kard. Grzegorz Ryś, który wygłosił Słowo do zgromadzonych. Wysłuchano też odtworzonego wystąpienia Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha. Przed nabożeństwem uczestnicy Dnia Judaizmu zwiedzili Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, gdzie kilka dni temu została otwarta wystawa Moniki Krajewskiej w hołdzie żydowskiej ludności Radomia.

Lokalnie

Obchody 27. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce miały też wymiar lokalny.

W przeddzień Dnia Judaizmu Żydzi oraz katolicy z archidiecezji łódzkiej spotkali się w Łodzi. Podobnie jak w latach ubiegłych łódzkie obchody odbywały się w namiocie ustawionym na placu przy ul. Zgierskiej 27 w miejscu nieistniejącej już dziś synagogi bałuckiej.

Spotkanie rozpoczęło wystąpienie żydowskiego artysty muzyka Juriego Wiedeniahina. Metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś wyjaśnił znaczenie obchodów Dnia Judaizmu w Kościele Rzymskokatolickim, podkreślając, że dar i wezwanie Boże są nieodwołane co oznacza, że Izrael nie przestał być ludem wybranym. Następnie kard. Ryś wraz z rabinem łódzkiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, Dawidem Szychowskim wziął udział w dwugłosie „Judaizm i chrześcijaństwo o wojnie”. W drugiej części łódzkich obchodów Dnia Judaizmu miała miejsce liturgia Słowa Bożego z komentarzem żydowskim i chrześcijańskim.

W ramach poznańskich obchodów Dnia Judaizmu zaplanowano szereg wydarzeń kulturalnych, które odbywają się już od kilku dniu. Dziś, w samym Dniu Judaizmu w kościele pw. św. Wojciecha w Poznaniu odbyło się nabożeństwo słowa „Szalom / Pokój – dar Boga” pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. Metropolita poznański przypomniał, że w cywilizacji starotestamentalnej pokój był uważany przede wszystkim jako dar Boży. - Chodzi tu o coś więcej niż tylko o bezpieczeństwo ze strony zewnętrznych wrogów; idzie o harmonię z Bogiem i całym stworzeniem. Ludzie będący odblaskiem Boga, dążą do pokoju – mówił abp Gądecki. Jutro, w ramach poznańskich obchodów 27. Dnia Judaizmu przyznana zostanie nagroda „Menora dialogu”. Otrzyma ją kard. Grzegorz Ryś.

Obchody 27. Dnia Judaizmu odbyły się też w Płocku. Najpierw w kaplicy Dobrego Pasterza w Wyższym Seminarium Duchownym miała miejsce modlitwa o pokój na świecie z udziałem przedstawicieli płockich Kościołów chrześcijańskich. Modlitwie przewodniczył bp Szymon Stułkowski. Potem zaplanowano spotkanie w sali biskupów płockiej uczelni, którego gościem był dr Jacek Jelonek, pielgrzym do Ziemi Świętej. Opowiedział o swojej pond trzymiesięcznej wędrówce, której celem była modlitwa o pokój.

Dziś wieczorem w Studiu Koncertowym Polskiego Radia z okazji 27. Dnia Judaizmu odbywa się koncert „Psalmy Pokoju i Pojednania”. Na scenie można usłyszeć światowej sławy kantorów żydowskich – Shulema i Yaakova Lemmerów, przy akompaniamencie pianisty Menacha Bristowskiego. Występują także m.in. Małgorzata Markiewicz, Halina Mlynkova, Grzegorz Wilk i Golec uOrkiestra. Koncert prowadzą Magdalena Wolińska-Riedi i Symcha Keller.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie. Od tego czasu centralne obchody odbywają się w największych polskich miastach, a równocześnie w wielu innych miejscowościach.

Ustanowiony przez Episkopat Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa i przypominać, że antysemityzm jest grzechem. Ma przybliżać nauczanie Kościoła po II Soborze Watykańskim na temat Żydów i ich religii. Służy też posoborowemu wyjaśnianiu tekstów Pisma Świętego, które w przeszłości mogły być interpretowane w sposób antyjudaistyczny i antysemicki.

Inicjatywa ma pomagać katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa, w pogłębianiu świadomości tego, że, jak przypominał Jan Paweł II, religia żydowska nie jest wobec katolicyzmu rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym, oraz że stosunek Kościoła katolickiego do judaizmu jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii, zaś wyznawców judaizmu można nazywać starszymi braćmi w wierze.

Co roku centralne obchody Dnia Judaizmu organizuje inna polska diecezja wraz z powołanym w 1996 r. Komitetem ds. Dialogu z Judaizmem.

Obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast społeczność Żydów w Polsce szacuje się na ok. 20 tys.
 

Polskie Radio,, rm, tk, lk, xpk, eg, ms


 

POLECANE
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada z ostatniej chwili
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował w niedzielę, że z meldunków otrzymanych m.in. od wojewodów i służb wynika, że jesteśmy w pełni gotowi do wprowadzenia od północy tymczasowych kontroli na granicach z Niemcami oraz Litwą.

Niemcy: odparliśmy atak polskiego drona z ostatniej chwili
Niemcy: "odparliśmy atak polskiego drona"

Niemiecka policja federalna przekazała, że powstrzymała drona nadlatującego z Polski. Policja rozważa postępowanie karne i administracyjne wobec operatora drona.

Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje z ostatniej chwili
Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje

W Kędzierzynie-Koźlu pali się hurtownia ze sprzętem elektrycznym. Na miejscu pracuje już ponad stu strażaków. Dwóch ratowników jest poszkodowanych. Ogłoszono alert RCB z apelem, by w promieniu kilometra od pożaru zamykać okna.

Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami z ostatniej chwili
Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami

Podczas konferencji szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Rosówku na granicy polsko-niemieckiej doszło do incydentu – policja wyprowadziła jednego z prowokatorów.

Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski z ostatniej chwili
Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski

Prezes PZPN Cezary Kulesza wybrał już selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski – informują media. Jak przekazało Radio Zet, trwa ustalanie warunków i wkrótce ma zostać wydany komunikat w sprawie następcy Michała Probierza. Dokładna data nie jest znana.

Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Od 7 lipca kolejne zwężenia i objazdy na S11 pod Poznaniem – sprawdź, gdzie zwolnić i jak ominąć remont.

Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu Wiadomości
Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu

W niedzielę, 6 lipca, w Kędzierzynie-Koźlu wybuchły dwa pożary. Strażacy najpierw gasili las, potem halę z rowerami i hulajnogami.

IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Wschodnia, Południowa oraz zachodnie krańce będą pod wpływem wyżów, a pozostała część kontynentu - pod wpływem niżów znad Skandynawii oraz północnych Włoch z pofalowanym frontem atmosferycznym.

Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska? z ostatniej chwili
Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska?

Grupa „bodnarowców” ma już gotową ustawę bezkarnościową! Miałaby ona zapewnić bezkarność środowisku związanym z obecną władzą w związku z ich bezprawnymi działaniami po 15 października 2023 roku – przekazał dziennikarz Michał Karnowski na antenie Telewizji wPolsce24.

Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka Wiadomości
Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka

Do dramatycznego zdarzenia doszło w sobotni wieczór, 5 lipca, nad jeziorem Długie w Rzepinie. Służby otrzymały zgłoszenie o zaginięciu 12-letniej dziewczynki po godzinie 18. Na miejsce natychmiast skierowano duże siły ratownicze – w tym strażaków, ratowników medycznych i policję.

REKLAMA

Dziś obyły się obchody 27. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

Pod hasłem "SZALOM. Pokój – Dar Boga" obchodzimy dziś, 17 stycznia 2024 r., 27. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Centralne obchody miały miejsce w Szydłowcu i Radomiu.
Cmentarz żydowski w Szydłowcu Dziś obyły się obchody 27. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce
Cmentarz żydowski w Szydłowcu / PAP/Piotr Polak

Centralnie

Centralne obchody 27. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce rozpoczęły się od modlitwy na szydłowieckim kirkucie – jednym z największych zachowanych w Polsce. Nabożeństwu przewodniczył bp Marek Solarczyk oraz Naczelny Rabin Rzeczypospolitej Polskiej Michael Schudrich. W modlitwie uczestniczył również kard. Grzegorz Ryś, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski.

W ramach centralnych obchodów na zamku w Szydłowcu odbył się też panel dyskusyjny „Pokój jako dar od Boga”.  Spotkanie poprowadził prof. Jan Grosfeld, do niedawna wykładowca UKSW. Wzięli w nim udział: Icchak Rapoport - rabin Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Warszawie, Dawid Szychowski – Rabin Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Łodzi, prof. Andrzej Porębski – profesor UJ i ks. Grzegorz Michalczyk – wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, członek Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.

Przed panelem głos zabrał Yacov Livne, ambasador Izraela. Podziękował za możliwość wysłuchania żydowskich piosenek wykonanych przez dzieci z Szydłowca. - Dla mnie to wielki zaszczyt, że mogę przebywać w Szydłowcu, gdzie przed wojną jego mieszkańcami w większości była społeczność pochodzenia żydowskiego. Dzisiaj chcemy rozmawiać o pokoju. Judaizm uczy nas, abyśmy umieli żyć w pokoju. W psalmach biblijnych czytamy, aby szukać pokoju i dążyć do niego. To fundamentalna zasada, którą nasz naród stosuje od wielu lat - mówił.

Podczas panelu prof. Grosfeld podkreślił, że  pokój może dać tylko Bóg i ze ten dar musimy najpierw nieść w swoim sercu. Rabin Icchak Rapoport wyraził radość, że w czasie Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce chrześcijanie modlą się za Żydów.  Jak zaznaczył – to właśnie pokój sprawia, że mimo różnic potrafimy jako chrześcijanie i Żydzi czuć się jak dzieci jednego Boga. Ks. Michalczyk powiedział, że pokój to coś o wiele więcej niż brak wojny. - Poruszające są słowa Chrystusa, że On przynosi pokój i On daje pokój inaczej niż to czyni świat. Dzisiaj wszyscy mówią, że potrzebny jest pokój, ale o jaki pokój chodzi? Co znaczy dzisiaj wprowadzać pokój? – pytał.

Ostatnim punktem centralnych obchodów 27. Dnia Judaizmu było nabożeństwo Słowa Bożego w kościele św. Jana Chrzciciela w Radomiu. Przewodniczył mu kard. Grzegorz Ryś, który wygłosił Słowo do zgromadzonych. Wysłuchano też odtworzonego wystąpienia Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha. Przed nabożeństwem uczestnicy Dnia Judaizmu zwiedzili Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, gdzie kilka dni temu została otwarta wystawa Moniki Krajewskiej w hołdzie żydowskiej ludności Radomia.

Lokalnie

Obchody 27. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce miały też wymiar lokalny.

W przeddzień Dnia Judaizmu Żydzi oraz katolicy z archidiecezji łódzkiej spotkali się w Łodzi. Podobnie jak w latach ubiegłych łódzkie obchody odbywały się w namiocie ustawionym na placu przy ul. Zgierskiej 27 w miejscu nieistniejącej już dziś synagogi bałuckiej.

Spotkanie rozpoczęło wystąpienie żydowskiego artysty muzyka Juriego Wiedeniahina. Metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś wyjaśnił znaczenie obchodów Dnia Judaizmu w Kościele Rzymskokatolickim, podkreślając, że dar i wezwanie Boże są nieodwołane co oznacza, że Izrael nie przestał być ludem wybranym. Następnie kard. Ryś wraz z rabinem łódzkiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, Dawidem Szychowskim wziął udział w dwugłosie „Judaizm i chrześcijaństwo o wojnie”. W drugiej części łódzkich obchodów Dnia Judaizmu miała miejsce liturgia Słowa Bożego z komentarzem żydowskim i chrześcijańskim.

W ramach poznańskich obchodów Dnia Judaizmu zaplanowano szereg wydarzeń kulturalnych, które odbywają się już od kilku dniu. Dziś, w samym Dniu Judaizmu w kościele pw. św. Wojciecha w Poznaniu odbyło się nabożeństwo słowa „Szalom / Pokój – dar Boga” pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. Metropolita poznański przypomniał, że w cywilizacji starotestamentalnej pokój był uważany przede wszystkim jako dar Boży. - Chodzi tu o coś więcej niż tylko o bezpieczeństwo ze strony zewnętrznych wrogów; idzie o harmonię z Bogiem i całym stworzeniem. Ludzie będący odblaskiem Boga, dążą do pokoju – mówił abp Gądecki. Jutro, w ramach poznańskich obchodów 27. Dnia Judaizmu przyznana zostanie nagroda „Menora dialogu”. Otrzyma ją kard. Grzegorz Ryś.

Obchody 27. Dnia Judaizmu odbyły się też w Płocku. Najpierw w kaplicy Dobrego Pasterza w Wyższym Seminarium Duchownym miała miejsce modlitwa o pokój na świecie z udziałem przedstawicieli płockich Kościołów chrześcijańskich. Modlitwie przewodniczył bp Szymon Stułkowski. Potem zaplanowano spotkanie w sali biskupów płockiej uczelni, którego gościem był dr Jacek Jelonek, pielgrzym do Ziemi Świętej. Opowiedział o swojej pond trzymiesięcznej wędrówce, której celem była modlitwa o pokój.

Dziś wieczorem w Studiu Koncertowym Polskiego Radia z okazji 27. Dnia Judaizmu odbywa się koncert „Psalmy Pokoju i Pojednania”. Na scenie można usłyszeć światowej sławy kantorów żydowskich – Shulema i Yaakova Lemmerów, przy akompaniamencie pianisty Menacha Bristowskiego. Występują także m.in. Małgorzata Markiewicz, Halina Mlynkova, Grzegorz Wilk i Golec uOrkiestra. Koncert prowadzą Magdalena Wolińska-Riedi i Symcha Keller.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie. Od tego czasu centralne obchody odbywają się w największych polskich miastach, a równocześnie w wielu innych miejscowościach.

Ustanowiony przez Episkopat Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa i przypominać, że antysemityzm jest grzechem. Ma przybliżać nauczanie Kościoła po II Soborze Watykańskim na temat Żydów i ich religii. Służy też posoborowemu wyjaśnianiu tekstów Pisma Świętego, które w przeszłości mogły być interpretowane w sposób antyjudaistyczny i antysemicki.

Inicjatywa ma pomagać katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa, w pogłębianiu świadomości tego, że, jak przypominał Jan Paweł II, religia żydowska nie jest wobec katolicyzmu rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym, oraz że stosunek Kościoła katolickiego do judaizmu jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii, zaś wyznawców judaizmu można nazywać starszymi braćmi w wierze.

Co roku centralne obchody Dnia Judaizmu organizuje inna polska diecezja wraz z powołanym w 1996 r. Komitetem ds. Dialogu z Judaizmem.

Obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast społeczność Żydów w Polsce szacuje się na ok. 20 tys.
 

Polskie Radio,, rm, tk, lk, xpk, eg, ms



 

Polecane
Emerytury
Stażowe