Wiadomości
Święto św. Jakuba Apostoła. Jak szczątki św. Jakuba zawędrowały do Hiszpanii?

Dziś w Kościele święto św. Jakuba Starszego, syna Zebedeusza, brata św. Jana Ewangelisty. Był on pierwszem apostołem, który oddał życie za Chrystusa. Najpopularniejszym miejscem kultu świętego jest hiszpańskie sanktuarium w Santiago de Compostela, z całej Europy wiodą do niego szlaki pielgrzymkowe oznaczone charakterystycznym znakiem muszli.

„Skarby Jasnej Góry” - wakacyjne zwiedzanie Wiadomości
„Skarby Jasnej Góry” - wakacyjne zwiedzanie

Jasna Góra to jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego w świecie, centrum pielgrzymkowe w Polsce, ale i pomnik historii, który fascynuje nie tylko pątników. Historię tego miejsca „opowiadają” muzea i wystawy. Pielgrzymi i turyści mogą zwiedzać Muzeum 600-lecia, jasnogórski Skarbiec, Bastion św. Rocha i Bastion św. Barbary. Są także wystawy plenerowe o wielkich Polakach, którzy „wszystko postawili na Maryję” oraz o. Augustynie Kordeckim w roku jubileuszowym bohaterskiego obrońcy Jasnej Góry.

ŚDM w Lizbonie: Młodzież zaczyna zjeżdżać się do Portugalii Wiadomości
ŚDM w Lizbonie: Młodzież zaczyna zjeżdżać się do Portugalii

Oficjalnie Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie rozpoczną się 1 sierpnia br. i potrwają do niedzieli 6 sierpnia. 3 sierpnia do młodzieży dołączy papież Franciszek. Jednak już teraz do Portugalii zjeżdżają tysiące młodych ludzi. Jedną z ważnych propozycji jest jezuickie wydarzenie MAGIS. Samo określenie należy do podstawowych pojęć duchowości ignacjańskiej i po łacinie znaczy tyle co "bardziej", "więcej". Wywodzi się ono od hasła św. Ignacego z Loyoli: "więcej chwalić, czcić, służyć Bogu".

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Pokusa bezgrzeszności tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Pokusa bezgrzeszności

„Kto zdołał zbadać ducha Pana? Kto w roli doradcy dawał Mu wskazania? Do kogo się On zwracał po radę i światło, żeby Go pouczył o ścieżkach prawa, żeby Go nauczył wiedzy i wskazał Mu drogę roztropności?  Oto narody są jak kropla wody u wiadra, uważa się je za pyłek na szali. Oto wyspy ważą tyle co ziarnko prochu” (Iz 40, 13-15).

Przypowieści o ziarnku gorczycy i zakwasie – nieco inna interpretacja [video] wideo
Przypowieści o ziarnku gorczycy i zakwasie – nieco inna interpretacja [video]

Parabola o dobrym ziarnie i kąkolu podkreśla istnienie w świecie nie tylko moralnego dobra, ale także i zła. Zaczyn, zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie ma również znaczenie negatywne, to „kwas złości i przewrotności” (1 Kor 5,6-8), który należy usunąć. Dlatego dzisiejsze przypowieści są wezwaniem do radykalnej pracy nad sobą, a cierpliwości i miłosierdzia względem słabości drugiego człowieka – pisze ks. dr Zbigniew Grochowski w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 23 lipca.

Wiadomości
Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Papież: "Dzięki ich czułości byliśmy podnoszeni na duchu"

„Nie zapominajmy o dziadkach i osobach starszych: dzięki ich czułości wielokrotnie byliśmy podnoszeni na duchu, ponownie wyruszaliśmy w drogę, czuliśmy się kochani, byliśmy uzdrawiani wewnętrznie. Poświęcili się dla nas i nie możemy usunąć ich z listy naszych priorytetów” – zaapelował papież podczas Eucharystii sprawowanej w bazylice watykańskiej z okazji III Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych.

Ewangelia na XVI Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XVI Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

Przypowieść o pszenicy i chwaście. Komentarz - ks. Marek Studencki.

Wiadomości
Papież apeluje: Obejmijcie ich uściskiem

Starsi uświadamiają nam, że dzielimy to samo dziedzictwo i jesteśmy częścią ludu, który strzeże swych korzeni – napisał Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. W tym roku przypada on 23 lipca, tuż przed Światowym Spotkaniem Młodych. Papież zachęca młodych, aby przed wyjazdem do Lizbony odwiedzili swych dziadków, zaś osoby starsze prosi, by towarzyszyli młodym modlitwą.

Koszmar w Tanzanii. Napastnik zabił księdza, tłum dokonał linczu Wiadomości
Koszmar w Tanzanii. Napastnik zabił księdza, tłum dokonał linczu

W minioną środę w miejscowości Karatu w Tanzanii ks. Pamphili Nada został zamordowany przez mężczyznę podejrzewanego o chorobę psychiczną. Napastnika, który zamknął się w świątyni, zabił następnie tłum ludzi. To już trzeci przypadek działań osoby o zaburzeniach psychicznych na terenie kościołów w Tanzanii w ciągu ostatnich pięciu miesięcy.

Wiadomości
Święto św. Marii Magdaleny – Apostołki Apostołów

Na wyraźne życzenie Ojca Świętego Franciszka, Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, opublikowała 3 czerwca 2016 r., w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, dekret, w którym liturgiczny obchód św. Marii Magdaleny, dotąd wspomnienie obowiązkowe, został podniesiony do rangi święta. Poniżej przedstawiamy refleksję abp. Arthura Roche, prefekta Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Irlandzki ksiądz uratował około miliona ludzi Wiadomości
Irlandzki ksiądz uratował około miliona ludzi

Dziennik „New York Times” zamieścił dziś obszerne wspomnienie o irlandzkim zakonniku o. Dermocie Doranie, któremu przypisuje się uratowanie może nawet ok. miliona ludzi podczas wojny domowej w nigeryjskiej Biafrze w 1969 r. Członek Zgromadzenia Ducha Świętego pod opieką Niepokalanego Serca Maryi (duchaczy) zmarł 19 maja br. w wieku 88 lat w Dublinie.

Niemcy: żałobne nabożeństwo na szczycie lodowca za konsekwencje zmian klimatycznych Wiadomości
Niemcy: żałobne nabożeństwo na szczycie lodowca za konsekwencje zmian klimatycznych

Niemcy odprawią nabożeństwo żałobne w intencji "umierającego lodowca". W wydarzeniu na lodowcu wezmą udział przedstawiciele dwóch największych niemieckich Kościołów.

Nasielsk: Msza św. w intencji ofiar i poszkodowanych w lotniczej katastrofie w Chrcynnie Wiadomości
Nasielsk: Msza św. w intencji ofiar i poszkodowanych w lotniczej katastrofie w Chrcynnie

W sobotę 22 lipca o godzinie 7.00 w kościele parafii pw. św. Wojciecha w Nasielsku (diecezja płocka) sprawowana będzie Msza św. o wieczny odpoczynek dla ofiar oraz o zdrowie dla poszkodowanych w katastrofie lotniczej, która wydarzyła się na lotnisku w Chrcynnie.

Wiadomości
Apel metropolity przemyskiego: Pielgrzymujmy do Markowej, prośmy o świętość rodzin

Pielgrzymujmy razem do Markowej, upraszając świętość naszych rodzin! - apeluje abp Adam Szal w związku z nadchodzącą beatyfikacją Rodziny Ulmów. W specjalnym komunikacie metropolita przemyski zachęca diecezjan do przyjęcia pod swój dach pielgrzymów, którzy 10 września będą uczestniczyć w uroczystościach beatyfikacyjnych. Komunikat zostanie odczytany w niedzielę we wszystkich kościołach archidiecezji przemyskiej.

Niemcy: 500 tyś. wiernych odeszło z Kościoła w 2022 r. Kard. Duka zaleca niemieckim biskupom rachunek sumienia Wiadomości
Niemcy: 500 tyś. wiernych odeszło z Kościoła w 2022 r. Kard. Duka zaleca niemieckim biskupom rachunek sumienia

Kościoły w krajach graniczących z Niemcami, np. w Czechach czy w Polsce, mogą świadczyć duchową posługę katolikom, którzy zostali wykluczeni z tamtejszych parafii ponieważ wypisali się z Kościoła, gdyż nie chcą wspierać swym kościelnym podatkiem aktualnej polityki miejscowego episkopatu oraz Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich. Zwraca na to uwagę kard. Dominik Duka w oświadczeniu odnośnie sensacyjnych wiadomości o rekordowej liczbie wystąpień z Kościoła katolickiego w Niemczech.

Sztuczna inteligencja pomoże Caritas zmniejszyć rachunki za prąd. Opracowano innowacyjny system Wiadomości
Sztuczna inteligencja pomoże Caritas zmniejszyć rachunki za prąd. Opracowano innowacyjny system

Caritas Archidiecezji Poznańskiej wykorzystuje sztuczną inteligencję do oszczędzania energii w zarządzanych przez organizację budynkach. Zainstalowany system Cleanstock monitoruje zużycie energii i emisję CO2, i podpowiada, jak zmniejszyć pobór energii elektrycznej.

Bp Czaja przeszedł przeszczep wątroby Wiadomości
Bp Czaja przeszedł przeszczep wątroby

W sieci pojawił się list opolskich biskupów pomocniczych informujących o przebytej przez bp. Andrzeja Czaję operacji transplantacji wątroby.

Jerozolima: Opat benedyktynów odmówił zasłonięcia swego krzyża pektoralnego przy Ścianie Płaczu Wiadomości
Jerozolima: Opat benedyktynów odmówił zasłonięcia swego krzyża pektoralnego przy Ścianie Płaczu

Podczas wizyty przy Ścianie Płaczu 19 lipca opat opactwa benedyktynów Dormitio w Jerozolimie, o. Nicodemus Schnabel, został poproszony o zakrycie krzyża pektoralnego. Pracownica odpowiedzialnej za żydowskie miejsce Fundacji Dziedzictwa Ściany Płaczu powiedziała zakonnikowi. że szanuje jego religię, ale krzyż jest „naprawdę duży i nieodpowiedni dla tego miejsca”.

Matka Boża Łaskawa Strażniczka Polski - nabożeństwo na granicy Wiadomości
Matka Boża Łaskawa Strażniczka Polski - nabożeństwo na granicy

W środę 19 lipca w ramach peregrynacji kopii cudownego wizerunku Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski odbyło się modlitewne czuwanie przy pomniku upamiętniającym miejsce mordu żołnierzy 24. Batalionu KOP Sejny z 1939 r. na strażnicy przez Armię Sowiecką w miejscowości przygranicznej Stanowisko. To wydarzenie poprzedziła Msza św. w parafii pw. Św. Anny w Gibach, której przewodniczył proboszcz ks. kan. Jarosław Pierzgalski.

Wiadomości
Pakistan: Chazarowie-chrześcijanie – mniejszość prześladowana ze wszystkich stron

Uchodźcy afgańscy w Pakistanie, którzy liczyli na znalezienie tam lepszych warunków życia, muszą ukrywać swą tożsamość etniczną i religijną w obawie przed odesłaniem ich z powrotem do swego kraju, rządzonego przez ekstremistów talibańskich lub, co gorsza, przed zabiciem wprost na ulicy tam, gdzie przebywają. Szczególnie bolesny jest los tych spośród nich, którzy są chrześcijanami – czują się oni zagrożeni poczwórnie: jako Afgańczycy, uchodźcy, Chazarowie i wyznawcy Chrystusa.

Emerytury
Stażowe