Franciszek włączy 21 duchownych do Kolegium Kardynalskiego

Papież Franciszek wyniesie w sobotę w Bazylice św. Piotra do godności kardynalskiej 21 duchownych, w tym swojego zastępcę odpowiedzialnego za diecezję rzymską oraz arcybiskupów Turynu, Belgradu, Limy, Tokio, Abidżanu i Teheranu. Z wyjątkiem emerytowanego watykańskiego dyplomaty abp Angelo Acerbiego, wszyscy nowi kardynałowie mają mniej niż 80 lat, a zatem mogą być elektorami papieskimi. Po tak zwanym konsystorzu Kolegium Kardynalskie będzie liczyć 253 członków. Spośród nich 140 ma obecnie mniej niż 80 lat i może wziąć udział w konklawe.
Papież Franciszek Franciszek włączy 21 duchownych do Kolegium Kardynalskiego
Papież Franciszek / EPA/MAURIZIO BRAMBATTI Dostawca: PAP/EPA

Indyjski kardynał Oswald Gracias obchodzi 80. urodziny 24 grudnia. Do końca 2025 r. grono papieskich elektorów opuści także czternastu innych kardynałów, w tym m. in. kard. Christoph Schönborn z Wiednia.

Jest to dziesiąty konsystorz kreujący nowych kardynałów od czasu wyboru Franciszka na papieża w 2013 r. Podczas uroczystej ceremonii papież wręcza każdemu z nowych purpuratów akt nominacji, nakłada na głowę purpurowy biret, umieszcza na palcu pierścień kardynalski i przydziela im kościół tytularny w Rzymie. Jest to wyraz przywiązania papieskich elektorów do stolicy biskupiej papieża. W niedzielę, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Franciszek odprawi mszę św. z nowymi kardynałami w Bazylice św. Piotra.

Skąd pochodzą nowi kardynałowie?

Interesujące jest to, że tym razem jest kilku Europejczyków, stanowią oni praktycznie połowę nowych kardynałów. Jedynym niegłosującym podczas ewentualnego konklawe będzie  emerytowany nuncjusz apostolski abp Angelo Acerbi z Włoch - wszyscy pozostali nowi kardynałowie prawdopodobnie będą mogli głosować na nowegopapieża. Patrząc na narodowości nowych kandydatów, dziesięciu z nich to Europejczycy, z czego czterech to Włosi. Sześciu pochodzi z obu Ameryk (w tym pięciu z Ameryki Południowej), czterech jest Azjatami, a tylko jeden jest Afrykańczykiem, więc ogólnie rzecz biorąc, akcent położony jest na regiony peryferyjne i globalne Południe. Urodzony na Ukrainie Mykoła Byczok, który jest odpowiedzialny za wiernych Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Melbourne w Australii, będzie najmłodszym kardynałem (w wieku 44 lat), podczas gdy abp Acerbi stanie się najstarszym kardynałem (ma 99 lat).

Czytaj także: Zmiany w religijności Polaków. Opublikowano statystyki Kościoła katolickiego

Europejczycy poza Europą

Dotyczy to bp Mykoła Byczoka, Ukraińca w Australii, ale także arcybiskupa Teheranu-Isfahanu, o. Dominique`a Josepha Mathieu, który jest belgijskim zakonnikiem. Biskup Jean-Paul Vesco, który pracuje w Algierii jest Francuzem.

Nominacja pochodzącego z Indii ks. George'a Koovakada, urzędnika Sekretariatu Stanu, odpowiedzialnego za organizację podróży papieskich stawia go na równi ze swoim szefem kard. Pietro Parolinem, jeśli chodzi o urząd kardynała. Czy coś takiego kiedykolwiek się wydarzyło?

Istnieją dwa precedensy, chociaż obaj kandydaci nie pełnili już wówczas funkcji organizatora papieskich podróży. Pierwszy przypadek, który miał miejsce nie tak dawno temu, dotyczy jezuity o. Roberto Tucciego, byłego redaktora „Civiltà Cattolica”, który był wówczas dyrektorem Radia Watykańskiego i organizatorem papieskich podróży Jana Pawła II. Został mianowany kardynałem przez papieża Wojtyłę w 2001 roku, kiedy opuścił już swój urząd.

Drugi precedens sięga dalej wstecz i ma związek z pierwszą podróżą apostolską Pawła VI, podróżą do Ziemi Świętej w styczniu 1964 roku, która zapoczątkowała erę współczesnych podróży papieskich. To ks. Jacques Martin, francuski pracownik Sekretariatu Stanu, zorganizował tę podróż na prośbę papieża Montiniego w wielkiej tajemnicy wraz z jego prywatnym sekretarzem ks. Pasquale Macchi. Paweł VI ogłosił jego nominację biskupią podczas podróży do Kafarnaum. Jan Paweł II mianował go kardynałem w 1988 roku.

Ks. Koovakad jest młody, ma 51 lat. Nawiasem mówiąc, kardynał Parolin ma również kardynała wśród swoich dyplomatów: nuncjusz apostolski w Syrii, kard. Mario Zenari, także nosi czerwony kapelusz.

Podsekretarz w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka został mianowany kardynałem

Włoch ks. Fabio Baggio jest podsekretarzem w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Przed reformą Kurii Rzymskiej w 2022 r. był podsekretarzem w Sekcji ds. Migrantów i Uchodźców, którą sam papież zarezerwował dla siebie i która od tego czasu została włączona do dykasterii. Ks. Baggio jest nadal odpowiedzialny za ten obszar pracy i inne specjalne projekty. Ciekawe jest również to, że sekretarzem dykasterii jest zakonnica s. Alessandra Smerilli; znalazła się teraz w otoczeniu kard. Czernego jako prefekta i o. Baggio jako podsekretarza w czerwonym kolorze szat. W dykasterii jest również drugi podsekretarz, Nigeryjczyk ks. Anthony Ekpo.

Czytaj także: "Droga" - rekolekcje adwentowe głoszone przez ks. Olszewskiego. Odcinek 1

Jakie nazwiska się wyróżniają?

Obok dominikanina o. Timothy Radcliffe'a, który głosił rekolekcje podczas Synodu Biskupów wyróżniająca się postacią jest na przykład biskup Kalookan Pablo Virgilio David z Filipin, który zasłynął jako zaciekły obrońca praw człowieka w swoim kraju za prezydentury Rodrigo Duterte. Również interesującą postacią jest arcybiskup Porto Alegre Jaime Spengler OFM. Znanymi postaciami są werbiści: Ladislav Nemet, arcybiskup Belgradu w Serbii oraz arcybiskup Tokio Tarcisio Kikuchi, który jest przewodniczącym Caritas Internationalis.

Jak będzie wyglądało Kolegium Kardynałów po grudniowym konsystorzu?

Po 8 grudnia Kolegium Kardynałów będzie składać się z 256 purpuratów, z których 115 to nie-elektorzy, a 141 to elektorzy. Oznacza to, że papież Franciszek bardzo hojnie interpretuje limit 120 elektorów w Kolegium określony przez Pawła VI. Ale 24 grudnia kardynał Oswald Gracias z Indii skończy 80 lat, a w styczniu 2025 r. kardynałChristoph Schönborn z Wiednia; w rzeczywistości jest około dziesięciu kardynałów, którzy opuszczą grono elektorów w 2025 roku.

 

tom


 

POLECANE
Rafał, o czym ty mówisz?. Partia Razem uderza w Trzaskowskiego pilne
"Rafał, o czym ty mówisz?". Partia Razem uderza w Trzaskowskiego

"Nam się udało wprowadzić 14 tys. nowych mieszkań na rynek komunalny, wybudowaliśmy 2 tys., w budowie jest kolejnych 2 tys." - mówił podczas debaty Rafał Trzaskowski. Na te informacje zareagowała w nagraniu w mediach społecznościowych polityk partii Lewica Razem Zofia Piotrowska, opisując, jak naprawdę wygląda polityka mieszkaniowa w Warszawie i spełnianie obietnic wyborczych przez kandydata KO.

Koniec tarcz energetycznych. Rząd szykuje się do wygaszenia osłon Wiadomości
Koniec tarcz energetycznych. Rząd szykuje się do wygaszenia osłon

Rząd w mijającym tygodniu przyjął dokument, z którego wynika, że nie będzie potrzeby dalszego przedłużania tarcz antyinflacyjnych. Jak twierdzi resort finansów, rynkowe ceny mają być na tyle niskie, że Polacy nie powinni odczuć drastycznych podwyżek.

Uczestnik wiecu Brauna ściągnął z urzędu ukraińską flagę. Będzie doniesienie do prokuratury z ostatniej chwili
Uczestnik wiecu Brauna ściągnął z urzędu ukraińską flagę. Będzie doniesienie do prokuratury

Podczas wiecu Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej jeden z uczestników wszedł po drabinie i ściągnął z balkonu Urzędu Miasta zawieszoną tam flagę Ukrainy. Jak przekazała policja, "ustalono tożsamość sprawcy i zgromadzone dowody mają być przekazane do prokuratury".

Interwencja polskiej armii na Ukrainie? Dowództwo wydało oświadczenie pilne
Interwencja polskiej armii na Ukrainie? Dowództwo wydało oświadczenie

Roman Fritz, wiceprezes Konfederacji Korony Polskiej, zamieścił na X wpis, w którym poinformował, że "władze wojskowe rozpoczęły przygotowania do interwencji na Ukrainie". Zapytał w nim, dlaczego szef MON nie informował posłów o "procederze formowania polskiego korpusu interwencyjnego". Do wpisu dołączył skan fragmentu pisma z lutego br., zawierający wykaz dokumentów, które muszą posiadać żołnierze, skierowani do takiej służby.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

REKLAMA

Franciszek włączy 21 duchownych do Kolegium Kardynalskiego

Papież Franciszek wyniesie w sobotę w Bazylice św. Piotra do godności kardynalskiej 21 duchownych, w tym swojego zastępcę odpowiedzialnego za diecezję rzymską oraz arcybiskupów Turynu, Belgradu, Limy, Tokio, Abidżanu i Teheranu. Z wyjątkiem emerytowanego watykańskiego dyplomaty abp Angelo Acerbiego, wszyscy nowi kardynałowie mają mniej niż 80 lat, a zatem mogą być elektorami papieskimi. Po tak zwanym konsystorzu Kolegium Kardynalskie będzie liczyć 253 członków. Spośród nich 140 ma obecnie mniej niż 80 lat i może wziąć udział w konklawe.
Papież Franciszek Franciszek włączy 21 duchownych do Kolegium Kardynalskiego
Papież Franciszek / EPA/MAURIZIO BRAMBATTI Dostawca: PAP/EPA

Indyjski kardynał Oswald Gracias obchodzi 80. urodziny 24 grudnia. Do końca 2025 r. grono papieskich elektorów opuści także czternastu innych kardynałów, w tym m. in. kard. Christoph Schönborn z Wiednia.

Jest to dziesiąty konsystorz kreujący nowych kardynałów od czasu wyboru Franciszka na papieża w 2013 r. Podczas uroczystej ceremonii papież wręcza każdemu z nowych purpuratów akt nominacji, nakłada na głowę purpurowy biret, umieszcza na palcu pierścień kardynalski i przydziela im kościół tytularny w Rzymie. Jest to wyraz przywiązania papieskich elektorów do stolicy biskupiej papieża. W niedzielę, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Franciszek odprawi mszę św. z nowymi kardynałami w Bazylice św. Piotra.

Skąd pochodzą nowi kardynałowie?

Interesujące jest to, że tym razem jest kilku Europejczyków, stanowią oni praktycznie połowę nowych kardynałów. Jedynym niegłosującym podczas ewentualnego konklawe będzie  emerytowany nuncjusz apostolski abp Angelo Acerbi z Włoch - wszyscy pozostali nowi kardynałowie prawdopodobnie będą mogli głosować na nowegopapieża. Patrząc na narodowości nowych kandydatów, dziesięciu z nich to Europejczycy, z czego czterech to Włosi. Sześciu pochodzi z obu Ameryk (w tym pięciu z Ameryki Południowej), czterech jest Azjatami, a tylko jeden jest Afrykańczykiem, więc ogólnie rzecz biorąc, akcent położony jest na regiony peryferyjne i globalne Południe. Urodzony na Ukrainie Mykoła Byczok, który jest odpowiedzialny za wiernych Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Melbourne w Australii, będzie najmłodszym kardynałem (w wieku 44 lat), podczas gdy abp Acerbi stanie się najstarszym kardynałem (ma 99 lat).

Czytaj także: Zmiany w religijności Polaków. Opublikowano statystyki Kościoła katolickiego

Europejczycy poza Europą

Dotyczy to bp Mykoła Byczoka, Ukraińca w Australii, ale także arcybiskupa Teheranu-Isfahanu, o. Dominique`a Josepha Mathieu, który jest belgijskim zakonnikiem. Biskup Jean-Paul Vesco, który pracuje w Algierii jest Francuzem.

Nominacja pochodzącego z Indii ks. George'a Koovakada, urzędnika Sekretariatu Stanu, odpowiedzialnego za organizację podróży papieskich stawia go na równi ze swoim szefem kard. Pietro Parolinem, jeśli chodzi o urząd kardynała. Czy coś takiego kiedykolwiek się wydarzyło?

Istnieją dwa precedensy, chociaż obaj kandydaci nie pełnili już wówczas funkcji organizatora papieskich podróży. Pierwszy przypadek, który miał miejsce nie tak dawno temu, dotyczy jezuity o. Roberto Tucciego, byłego redaktora „Civiltà Cattolica”, który był wówczas dyrektorem Radia Watykańskiego i organizatorem papieskich podróży Jana Pawła II. Został mianowany kardynałem przez papieża Wojtyłę w 2001 roku, kiedy opuścił już swój urząd.

Drugi precedens sięga dalej wstecz i ma związek z pierwszą podróżą apostolską Pawła VI, podróżą do Ziemi Świętej w styczniu 1964 roku, która zapoczątkowała erę współczesnych podróży papieskich. To ks. Jacques Martin, francuski pracownik Sekretariatu Stanu, zorganizował tę podróż na prośbę papieża Montiniego w wielkiej tajemnicy wraz z jego prywatnym sekretarzem ks. Pasquale Macchi. Paweł VI ogłosił jego nominację biskupią podczas podróży do Kafarnaum. Jan Paweł II mianował go kardynałem w 1988 roku.

Ks. Koovakad jest młody, ma 51 lat. Nawiasem mówiąc, kardynał Parolin ma również kardynała wśród swoich dyplomatów: nuncjusz apostolski w Syrii, kard. Mario Zenari, także nosi czerwony kapelusz.

Podsekretarz w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka został mianowany kardynałem

Włoch ks. Fabio Baggio jest podsekretarzem w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Przed reformą Kurii Rzymskiej w 2022 r. był podsekretarzem w Sekcji ds. Migrantów i Uchodźców, którą sam papież zarezerwował dla siebie i która od tego czasu została włączona do dykasterii. Ks. Baggio jest nadal odpowiedzialny za ten obszar pracy i inne specjalne projekty. Ciekawe jest również to, że sekretarzem dykasterii jest zakonnica s. Alessandra Smerilli; znalazła się teraz w otoczeniu kard. Czernego jako prefekta i o. Baggio jako podsekretarza w czerwonym kolorze szat. W dykasterii jest również drugi podsekretarz, Nigeryjczyk ks. Anthony Ekpo.

Czytaj także: "Droga" - rekolekcje adwentowe głoszone przez ks. Olszewskiego. Odcinek 1

Jakie nazwiska się wyróżniają?

Obok dominikanina o. Timothy Radcliffe'a, który głosił rekolekcje podczas Synodu Biskupów wyróżniająca się postacią jest na przykład biskup Kalookan Pablo Virgilio David z Filipin, który zasłynął jako zaciekły obrońca praw człowieka w swoim kraju za prezydentury Rodrigo Duterte. Również interesującą postacią jest arcybiskup Porto Alegre Jaime Spengler OFM. Znanymi postaciami są werbiści: Ladislav Nemet, arcybiskup Belgradu w Serbii oraz arcybiskup Tokio Tarcisio Kikuchi, który jest przewodniczącym Caritas Internationalis.

Jak będzie wyglądało Kolegium Kardynałów po grudniowym konsystorzu?

Po 8 grudnia Kolegium Kardynałów będzie składać się z 256 purpuratów, z których 115 to nie-elektorzy, a 141 to elektorzy. Oznacza to, że papież Franciszek bardzo hojnie interpretuje limit 120 elektorów w Kolegium określony przez Pawła VI. Ale 24 grudnia kardynał Oswald Gracias z Indii skończy 80 lat, a w styczniu 2025 r. kardynałChristoph Schönborn z Wiednia; w rzeczywistości jest około dziesięciu kardynałów, którzy opuszczą grono elektorów w 2025 roku.

 

tom



 

Polecane
Emerytury
Stażowe