W maju minie rok, od kiedy Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" rozpoczął realizację projektu "Dialog społeczny - kluczem do rozwoju", który ma na celu upowszechnianie zasad dialogu społecznego wśród polskich pracodawców i organizacji reprezentujących pracowników. Dlaczego w Polsce wciąż tak mało pracowników objętych jest układami zbiorowymi pracy? Jakie korzyści przynosi takie porozumienie? O tym 26 kwietnia w "Głosie Pracownika" opowiadał Jacek Rybicki, ekspert programu prowadzonego przez Region Gdański NSZZ "Solidarność".
O tym, jak poprawić bezpieczeństwo pracy, rozmawiano dziś w Łodzi podczas konferencji "Bezpieczna praca" zorganizowanej z okazji Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych przez Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” oraz Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi.
Dla uczczenia 41. rocznicy powołania NSZZ „Solidarność” i w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Instytut Literatury organizuje konkurs literacki Pokolenie Solidarności.
Wprowadzenie emerytur stażowych to jest dla nas najważniejszy postulat i od tego związek zawodowy Solidarność nie odstąpi – zadeklarował w piątek szef Solidarności Piotr Duda. W ciągu kilku tygodni związek ma przedstawić ścieżkę dojścia do tego, by projektem zajął się Sejm.
Już od dłuższego czasu można obserwować zjawisko polegające na coraz większym uzupełnianiu, a niekiedy nawet wypieraniu różnorodnych tradycyjnych form działania realizowanych osobiście przez formy elektroniczne. Stan epidemii, w którym znajdujemy się od ponad roku, jeszcze bardziej przyśpieszył te procesy. Zostały one również dostrzeżone na gruncie prawa wewnątrzzwiązkowego NSZZ „Solidarność”, a jedną z płaszczyzn, które zostały poddane odpowiedniej regulacji, jest sfera wyboru władz związkowych.
Posłowie sprawozdawcy Dennis Radtke oraz Agnes Jongerius przedstawili 22 kwietnia na forum Komisji Zatrudnienia Parlamentu Europejskiego propozycje poprawek do projektu dyrektywy dotyczącej adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Związki zawodowe powitały je z zadowoleniem.
21 kwietnia 2021 r. opublikowany został projekt dyrektywy w sprawie sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (CSRD), która zastąpiłaby obecną dyrektywę w sprawie sprawozdawczości niefinansowej (NFRD). Byłby to znaczący krok naprzód w stosunku do obecnej sytuacji, jednakże zdaniem związkowców propozycja musi być bardziej ambitna.
Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZ "S" wystosował do premiera Mateusza Morawieckiego pismo, w którym wyraża niepokój związany ze skutkami obostrzeń wprowadzonymi Rozporządzeniem Rady Ministrów z 19 marca 2021 roku.
Narasta konflikt wokół Grupy TAURON. We wszystkich spółkach trwają spory zbiorowe, a partnerzy społeczni alarmują, że brak dialogu społecznego doprowadzi do protestów. W sprawie interweniuje szef „Solidarności” Piotr Duda, który w piśmie od premiera Mateusza Morawieckiego ostrzega, że próba narzucenia nieakceptowanych społecznie rozwiązań w obszarze transformacji sektora energetycznego doprowadzi do protestów jakich nie było w Polsce od kilku lat.
Solidarność walczy o pracowników niemedycznych, zatrudnionych w szpitalach covidowych. O trudnej sytuacji tych osób, w audycji „Głos Pracownika” na antenie Radia Gdańsk mówiła Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.
– Represje wobec mieszkających na Białorusi Polaków to jeden z największych problemów polskiej dyplomacji. Stoi za nimi nie tylko konieczność dbania o interes naszych rodaków, ale również – naturalna w związku z represjami - konieczność wspierania białoruskiej opozycji w walce z obecnym reżimem prorosyjskiego Aleksandra Łukaszenki, który swoją prezydencką misję traktuje przynajmniej dożywotnio – czytamy w artykule Aleksandra Żywczyka w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”. To właśnie problemom Polaków na Białorusi poświęcone jest aktualne wydanie „TS”.
XXVI edycja Konkursu „Solidarni w sporcie 2020 r.” została rozstrzygnięta, mimo utrudnień związanych z pandemią. W tym szczególnym roku statuetką oraz tytułem zostało wyróżnionych aż 9 znakomitych osób – sportowców, trenerów i działaczy. Nagroda „Solidarni w sporcie” od 1996 roku jest przyznawana ludziom, którzy udowadniają, że praca i działalność sportowa zawsze idzie w parze z szacunkiem, życzliwością i sprawiedliwością. Dlatego Małopolska Solidarność co roku w uznaniu osiągnieć sportowych honoruje osoby, które przekonują cały świat, że należy być wiernym swoim ideałom i nie poddawać mimo przeciwności losu.
W niedzielę 18 kwietnia odszedł Hieronim Stachel, członek Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ "Solidarność", wieloletni przewodniczący KZ NSZZ „S” Cuiavia OSM w Inowrocławiu, członek Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”.
17 kwietnia 1989 roku sąd ponownie zarejestrował NSZZ "Solidarność".
– Związki zawodowe nie są popularne w korporacjach. Często mówimy i nagłaśniamy, gdy dzieje się coś złego. Solidarność nie jest organizacją, która służy pracodawcy, tylko pracownikom. Dlatego staliśmy się niewygodni – mówi Wojciech Kasprzyk, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Castorama Polska, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.
We wszystkich zakładach należących do Grupy TAURON trwają spory zbiorowe. „Solidarność” w zeszłym miesiącu zażądała od premiera rozmów, grożąc protestami. Bez odpowiedzi. Wręcz przeciwnie, patrząc na działania rządu uważają, że w grudniu ub. roku w Brukseli, premier w zamian za pieniądze na nowy polski ład, „sprzedał” polską energetykę konwencjonalną. Dlatego jak mówią - szykujemy się do protestów.
Przewodniczący Rady Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność” wysłał dwa pisma do ministra Michała Dworczyka i wicepremiera Jarosława Gowina.
Poniżej publikujemy w całości stanowisko Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ Solidarność na temat Europejskiej Strategii Bioróżnorodności do 2030 r. pod nazwą „Przywracanie przyrody do naszego życia”.
14 kwietnia odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia na temat sytuacji pracowników niemedycznych w czasie pandemii. Oczywiście głównym przesłaniem była kwestia do dziś nie uregulowana tzw. dodatek covidowy. Wszyscy posłowie zabierający głos w dyskusji, ponad podziałami politycznymi, zgodzili się, iż takie decyzje ministra zdrowia są wysoce niesprawiedliwe.
Najbardziej dotkliwym sposobem zakończenia stosunku pracy jest skorzystanie z możliwości rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, gdyż wówczas skutek w postaci utraty pracy następuje natychmiast. Co więcej, szczególne znaczenie ma pod tym względem podjęcie takiego działania z winy pracownika, na podstawie art. 52 Kodeksu pracy, kiedy to zwolnienie jest karą za szczególnie naganne zachowanie się zatrudnionego.