„Dzisiaj, kiedy prace legislacyjne nad «dyrektywą metanową» dobiegają końca, wszyscy się obudzili i zabrali za komentowanie. Wszyscy, poza posłami z Górnego Śląska. Zwłaszcza pan premier Morawiecki milczy. Zwracam zatem uwagę, że nowe prawo ma być procedowane lada dzień. Jeśli politycy nie wezmą się do roboty, wyrok na górnictwo i na 200 tysięcy miejsc pracy zapadnie bardzo szybko” – alarmuje przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność” Bogusław Hutek.
Od 1 marca 2023 r. wejdzie w życie ustawa, która wprowadza dodatek "antyemerytalny" dla funkcjonariuszy służb mundurowych. Jak mówi przewodniczący Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność” Andrzej Kołodziejski, trudno dzisiaj powiedzieć, czy wprowadzony dodatek będzie miał istotny wpływ na zatrzymanie przed odejściem ze służby doświadczonych funkcjonariuszy i żołnierzy. Taką opinię będzie można wydać po 2-3 latach od wprowadzenia ustawy.
– Wielokrotnie już broniliśmy takich osób, które założyły związek, a pracodawca z byle powodu ich zwalniał. To jest chore w naszym prawie, bo później latami Ci ludzie włóczą się po sądach, żeby zostać przywróconymi do pracy – mówił Krzysztof Gonerski, przewodniczący NSZZ „S” w Enea Gorzów Wielkopolski, który był gościem programu „Fabryczna 19” Radia Plus i Telewizji Gorzów.
Strona społeczna wynegocjowała z rządem umowę społeczną w sprawie transformacji energetyki i węgla brunatnego. Teraz umowa ma zostać przekuta w konkretne zapisy prawne. Sprawa budzi duże emocje m.in. w Regionie Konin NSZZ „Solidarność”, w regionie tym działają bowiem duże zakłady z obu branż. Dlatego dziś, z inicjatywy Artura Skieresza, przewodniczącego regionu, doszło do spotkania przedstawicieli sekretariatów i sekcji związanych z górnictwem i energetyką z przewodniczącymi organizacji zakładowych z regionu konińskiego.
W poniedziałek 27 lutego rozpoczął się strajk pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Domu Pomocy Społecznej w Legnicy. Na dzisiejszej sesji rady miejskiej zjawią się matki z dziećmi uczęszczającymi do miejskich żłobków, które także od dzisiaj są zamknięte.
24 lutego 2023 r. w Instytucie Europejskim przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności zasłużonym działaczom opozycji antykomunistycznej. Uhonorowani odebrali odznaczenie z rąk dr. Mateusza Szpytmy, zastępcy Prezesa IPN.
Zarząd FCA Powertrain Poland i związkowcy rozpoczęli w sobotę negocjacje w sprawie ogłoszonych przez firmę planów zmniejszenia zatrudnienia o 300 osób. Wanda Stróżyk z NSZZ „Solidarność” powiedziała PAP, że strony zaprezentowały swoje stanowiska.
Po roku od rozpoczęcia zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę, w kraju agresora wciąż zarabiają niektóre zachodnie korporacje. Europejskie rady zakładowe powinny zawstydzać swoich pracodawców.
"24 lutego 2022 roku armia rosyjska zdradziecko zaatakowała nasz kraj i rozpoczęła wojnę na pełną skalę z bombardowaniem spokojnych miast i wsi oraz obiektów infrastruktury. W ubiegłym roku, od początku niesprowokowanej inwazji wojskowej Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy, w naszym kraju wyrządzono ogromne szkody. Dziesiątki tysięcy obywateli zostało zabitych, miliony Ukraińców stało się uchodźcami i przesiedleńcami, a infrastruktura społeczno-gospodarcza kraju została zniszczona: zniszczono tysiące szkół, szpitali i zakładów przemysłowych" - piszą w oświadczeniu wydanym w rok po rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na Ukrainie członkowie zaprzyjaźnionej z Solidarnością Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych Ukrainy KVPU.
Kilka dni temu, w Środę Popielcową w kościele katolickim rozpoczął się okres Wielkiego Postu. Jest to czas duchowego przygotowania do Misterium Paschalnego. Jak co roku NSZZ "Solidarność", proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki i kustosz Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki, zapraszają na drogę krzyżową, która przejdzie ulicami warszawskiego Żoliborza.
22 lutego 2023 r. odbyło się zebranie wyborcze w organizacji zakładowej w Zespole Tańca i Pieśni „Śląsk” w Koszęcinie. Przewodniczącym KZ został ponownie Sławomir Danielski.
Trwają wybory związkowe w podstawowych jednostkach organizacyjnych NSZZ "Solidarność". W Regionie Rzeszowskim wybory odbyły się ostatnio m.in. w Filharmonii Podkarpackiej, rzeszowskim ZUS-ie oraz wśród pracowników samorządowych Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego.
Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Domu Pomocy Społecznej w Legnicy 27 lutego rozpoczną strajk. Wystosowali do mieszkańców Legnicy listy otwarte, w których wyjaśniają powody swojej decyzji.
„Jesteście dla nas bohaterami, którzy walczą o wolność, demokrację i samostanowienie” - tak mówił o liderach białoruskich związków zawodowych Jarosław Lange, przewodniczący Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność” w programie TVP Poznań pt. „Wielkopolska warta poznania”.
- Naszą wartością jest to, że trzymamy się razem w trudnych momentach. Byliśmy z dziewczynami od momentu, kiedy powiadomiły nas o sytuacji, jaka miała miejsce w PUP w Kutnie i potem przez wiele lat, gdy toczyły się kolejne sprawy w sądzie. I dziś jesteśmy z nimi i razem cieszymy się, że Solidarność wygrała - Waldemar Krenc, przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Łódzka NSZZ "Solidarność" komentuje wyrok, jaki zapadł dziś w Sądzie Okręgowym w Łodzi w sprawie przeciwko byłej dyrektor PUP w Kutnie Danucie R.
Po siedmiu latach zakończyła się sądowa batalia byłych pracowników PUP w Kutnie z byłą dyrektor tej instytucji - Danutą R. 23 lutego Sąd Okręgowy w Łodzi podtrzymał wyrok pierwszej instancji w sprawie przeciwko byłej dyrektor PUP w Kutnie. Dziś znów uznał ją za winną i wymierzył karę w wysokości 6 tys. zł grzywny i 3 tys. zł na Skarb Państwa. Wyrok jest prawomocny.
Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ “Solidarność” Pracowników Lasów Państwowych we Wrocławiu wybrała na przewodniczącego swojej struktury Dariusza Główkę.
- Spośród prawie 1500 więźniów politycznych wielu to działacze związkowi. To robotnicy, którzy zareagowali na zbrodnie reżimu legalnym strajkiem. Prawie wszystkie niezależne związki zawodowe zostały zdelegalizowane. Tysiące robotników straciło pracę i było brutalnie represjonowanych - mówiła dziś na posiedzeniu plenarnym Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Swiatłana Cichanouska. Członkowie EKES-u przyłączyli się także do zorganizowanej przez Solidarność akcji wysyłania do Ambasady Białorusi w Warszawie pocztówek w obronie więzionych na Białorusi związkowców.
"Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 21 lutego 2023 r. zmarła nasza koleżanka Zofia Lulek. Miała 66 lat" - przekazała podbeskidzka Solidarność.
19 lutego w rzeszowskiej katedrze odbyły się uroczystości związane z obchodami 42. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich w Rzeszowie.