[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Wyklęty przez Niemców Żołnierz Niezłomny z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Wyklęty przez Niemców Żołnierz Niezłomny

„Munduru nie zdejmę, nie było takiego rozkazu” – powtarzał swoim żołnierzom. Mjr Henryk Dobrzański „Hubal” zginął w mundurze. Z bronią w ręku, 30 kwietnia 1940 r. pod Anielinem.

[Felieton „TS”] Tomasz P. Terlikowski: To kwestia odpowiedzialności polityków z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Tomasz P. Terlikowski: To kwestia odpowiedzialności polityków

Zbudowanie trwałego pokoju w Ukrainie wymaga broni. I dobrze, że ktoś w końcu otwarcie to powiedział.

[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Opowiadajmy światu o Międzymorzu z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Opowiadajmy światu o Międzymorzu

Nie udało się zająć Kijowa w trzy dni. Wszystkie najważniejsze wywiady, od rosyjskiego poprzez amerykański i brytyjski, dokonały podobnych, kompromitujących te służby analiz: nie uwierzono w morale i wolę walki Ukraińców w obronie swojego narodu i swojej ojczyzny.

M. Ossowski, red. nacz. „TS”: O tym, że bezpieczeństwo konwencjonalnej energetyki ma znaczenie ekonomiczne i polityczne, przypominaliśmy od lat z ostatniej chwili
M. Ossowski, red. nacz. „TS”: O tym, że bezpieczeństwo konwencjonalnej energetyki ma znaczenie ekonomiczne i polityczne, przypominaliśmy od lat

Wojna na Ukrainie ostatecznie przyznała nam rację w temacie energetyki – bez wielkiej radości (co w tych smutnych czasach jest dość oczywiste) możemy powiedzieć światu: A nie mówiliśmy?

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Powrót węgla z ostatniej chwili
Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Powrót węgla

Wojna na Ukrainie ostatecznie przyznała nam rację w temacie energetyki. Możemy powiedzieć światu: A nie mówiliśmy? Więcej przeczytają Państwo w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.

[Felieton „TS”] Karol Gac: Pstryczek w nos z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Karol Gac: Pstryczek w nos

W czasie, gdy w Kijowie przebywał Andrzej Duda wraz z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii, Ukraińcy wyraźnie zaznaczyli, że nie życzą sobie wizyty prezydenta Niemiec. Trudno o większy i bardziej wymowny afront, który jednocześnie jest wyraźnym sygnałem wysłanym na Zachód.

[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Hodgson z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Hodgson

Marshall G.S. Hodgson (1922-1968) poświęcił swoje całe, krótkie raczej życie na badania nad islamem. Sumę swojej wiedzy zawarł w trzytomowej monografii: “The Venture of Islam, Volume 1: The Classical Age of Islam; Volume 2: The Expansion of Islam in the Middle Periods; Volume 3: The Gunpowder Empires and Modern Times (Chicago, IL: University of Chicago Press, 1977), czyli: “Przedsięwzięcie islamu, t. 1: Wiek klasyczny islamu; t. 2: Szerzenie się islamu w okresie średnim; oraz t. 3: Imperia prochu strzelniczego i czasy nowoczesne”.

[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Wiera Gran i Witold Pilecki z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Wiera Gran i Witold Pilecki

20 kwietnia 1916 r. urodziła się Wiera Gran (właściwie Weronika Grynberg). Losy tej słynnej piosenkarki i aktorki, podejrzewanej o kolaborację w czasie wojny z Gestapo, pośrednio związane są z zamordowaniem polskiego bohatera rtm. Witolda Pileckiego.

[Felieton „TS8] Tomasz P. Terlikowski: Miara sukcesów Watykanu z ostatniej chwili
[Felieton „TS8] Tomasz P. Terlikowski: Miara sukcesów Watykanu

„Sukces” goni w przypadku watykańskiej dyplomacji „sukces”. Jeszcze chwila i nikt nie będzie już traktować poważnie ani wypowiedzi kard. Pietro Parolina, ani kolejnych „profetycznych gestów” papieża Franciszka.

Karuzela z Blogerami. Jakub Zgierski („Młot na marksizm”): Trzaskowski monopolizuje odpady. Szykują MPO do prywatyzacji? z ostatniej chwili
Karuzela z Blogerami. Jakub Zgierski („Młot na marksizm”): Trzaskowski monopolizuje odpady. Szykują MPO do prywatyzacji?

Niedoszły prezydent Polski i doszły – nolens volens – prezydent Warszawy ma parcie na śmieci. W stolicy znowu mierzymy się ze śmierdzącym problemem.

[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Duża debata o Międzymorzu? z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Duża debata o Międzymorzu?

Jeśli mówimy poważnie o Międzymorzu, to w polskich mediach i instytucjach eksperckich powinna się przetoczyć debata o formach ewentualnej federalizacji Polski, Ukrainy i Litwy z błogosławieństwem USA. W ubiegłym tygodniu w felietonie „Zobaczyć Międzymorze” przybliżyłem kompendium wiedzy o Międzymorzu napisane przez prof. Mariana Kamila Dziewanowskiego z Milwaukee.

Wiadomości
Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Europejskie macki Rosji

Wojnę na Ukrainie poprzedziły dekady infiltracji Europy przez rosyjską agenturę. Więcej przeczytają Państwo w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.

M. Ossowski, red nacz. „TS”: Współczesny pomysł Niemiec na rozwój gospodarczy opiera się na zapewnieniu Europie taniego rosyjskiego gazu i miliardowych wpływów dla niemieckiej gospodarki z ostatniej chwili
M. Ossowski, red nacz. „TS”: Współczesny pomysł Niemiec na rozwój gospodarczy opiera się na zapewnieniu Europie taniego rosyjskiego gazu i miliardowych wpływów dla niemieckiej gospodarki

Wobec trwającej wciąż wojny na Ukrainie coraz bardziej powszechna staje się postawa polegająca na jednoczesnym krytykowaniu zbrodniczej działalności Rosji wobec Ukrainy, jak też i środowisk zarówno politycznych, jak i medialnych czy ekonomicznych, które od dawna przestrzegały przed jej niebezpieczną działalnością i zarazem nadmiernemu uzależnieniu się od rosyjskich surowców.

[Tylko u nas] Rafał Woś: Trzy szkoły walki z inflacją z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Rafał Woś: Trzy szkoły walki z inflacją

Inflacja przekroczyła w marcu symboliczną barierę 10 proc. Co w tej sytuacji robić? Polityczni decydenci – rząd i banki centralne – mają do wyboru trzy strategie. Dotyczy to nie tylko Polski.

[Felieton „TS”] Karol Gac: Ludobójstwo – rosyjskie DNA z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Karol Gac: Ludobójstwo – rosyjskie DNA

To, co Rosjanie zrobili w podkijowskiej Buczy, szokuje. Szokuje, ale niestety nie zaskakuje. Mało tego, wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek prawdy o rosyjskich zbrodniach. A ich schemat i skala są niezmienne od dekad.

[Tylko u nas]  Prof. Marek Jan Chodakiewicz: O dawnych Beduinach z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: O dawnych Beduinach

W starych czasach plemiona kontrolujące oazy w Arabii (czyli w Hidżaz i okolicach) były najbardziej prominentne i najzamożniejsze. Nie były jednak najliczniejsze. Większość Arabów to Beduini. Prowadzili koczowniczy tryb życia, stale poruszali się w poszukiwaniu lepszych warunków: szukali wody, paszy dla zwierząt oraz łupów. Łączyli pasterstwo z piractwem pustynnym.

[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Jak „wyzwalał” Morel z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Jak „wyzwalał” Morel

W kwietniu 1945 Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego utworzyło Centralne Obozy Pracy, z najbardziej znanym w Jaworznie. Dla Polski zaczynało się sowieckie zniewolenie, o czym nawet w III RP duża część mediów wolała i woli wciąż milczeć. Kłamią wciąż o „wyzwoleniu” – mimo podobieństw do agresji Rosji na Ukrainie.

[Felieton „TS”] Tomasz P. Terlikowski: Realna niemoralność pacyfizmu z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Tomasz P. Terlikowski: Realna niemoralność pacyfizmu

Pacyfizm, choć jest teoretycznie piękną ideą, w praktyce przeradza się w akceptowanie nihilizmu i niechęć do obrony słabszych.

Karuzela z Blogerami. Grzegorz J. „Bob Denard” Kałuża: Braterstwo „nadludzi” z ostatniej chwili
Karuzela z Blogerami. Grzegorz J. „Bob Denard” Kałuża: Braterstwo „nadludzi”

Ukraiński ambasador w Berlinie Andrij Melnyk zarzucił prezydentowi Frankowi-Walterowi Steinmeierowi, że omotał Niemcy pajęczyną rosyjskich wpływów. Niemcy są oburzeni i domagają się odwołania ambasadora.

[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Zobaczyć Międzymorze z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Zobaczyć Międzymorze

Książka „Józef Piłsudski, Europejski Federalista,1918-1922” wydana po angielsku przez Hoover Institution Press, Stanford University w 1969 roku, jest ważną pozycją z zakresu geopolityki wydaną na emigracji. Autorem tej książki był mój mentor, Marian Kamil Dziewanowski, pisarz i dziennikarz, uczestnik kampanii wrześniowej, oficer Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, dwa razy odznaczony Krzyżem Zasługi; profesor Uniwersytetu w Bostonie i Uniwersytetu Stanu Wisconsin w Milwaukee, członek Polskiej Akademii Umiejętności; polski historyk emigracyjny, specjalista w zakresie historii polskiej i rosyjskiej XIX i XX wieku.

Emerytury
Stażowe