19 października 1991 r. w Warszawie zmarł ks. Jan Zieja, kapelan wojskowy podczas wojny polsko-bolszewickiej, a potem we wrześniu 1939 r. i w trakcie Powstania Warszawskiego. Na okresie II wojny światowej nie skończy się walka tego niezłomnego księdza o Polskę. Był bowiem współtwórcą i członkiem wielu antykomunistycznych organizacji.
Nigdy nie ukrywałem, że lubię Michela Houellebecqa. To znakomity pisarz, potrafiący pisać o trudnych kwestiach naszej współczesności, a do tego niebojący się polemiki z kulturą politycznej poprawności. Jego najnowsza książka też wciąga, ale brakuje w niej choćby śladu nadziei.
Przez ostatnie 100 lat Polonia amerykańska bezkrytycznie i bezwarunkowo wspiera naród i państwo polskie.
Niekończąca się opowieść manipulacji i kłamstw o Polsce trwa w najlepsze.
Rosnące w lawinowym tempie ceny energii w coraz większym stopniu uświadamiają nam potężne zagrożenie, przed jakim stanęła gospodarka.
„Solidarność nie chce przyglądać się kolejnym dramatom w czasie kryzysu. Dlatego przynagla rząd, by ten zaczął w końcu zabezpieczać Polaków przed trudnymi czasami. W zasięgu każdego rządu, również tego, jest stworzenie jak największej amortyzacji dla Polaków na czas kryzysu” – pisze w artykule „W obronie godności” Jakub Pacan. To właśnie zapowiedzi Marszu Godności poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
Czy chodzisz na grzyby? Czy chodzisz na grzyby? Pytają mnie znajomi na różnych forach. A mnie to się kojarzy z traumą lat dziewięćdziesiątych, kiedy na grzyby chodzić musiałem.
Wojna na Wschodzie jest daleka od zakończenia. I możliwe, że dopiero pokaże nam swoje najgorsze oblicze.
John „Jack” K. Singlaub (1921–2022) był legendą dla nas, antykomunistycznych dzieciaków, gdy uczyłem się w college’u. Nazywano nas pokoleniem Reagana – Wolverines – Jana Pawła II. Zakładam, że większość wciąż wie, kim byli ci dwaj wielcy ludzie.
W ciągu ostatniej dekady ubyło nas o ok. pół miliona. Demografowie od lat biją na alarm, wskazując, że sytuacja jest dramatyczna.
14 października 1941 r. w szpitalu sowieckiego więzienia na Butyrkach w Moskwie zmarł Aleksander Prystor, jeden z czołowych polityków obozu piłsudczykowskiego, premier w latach 1931–1933, poseł, senator, w latach 1935–1938 marszałek Senatu.
Jerzy Urban nie żyje. Ocena jego działalności publicznej nie ulega wątpliwości. Jego rola w obronie systemu komunistycznego, usprawiedliwianiu politycznego mordu na księdzu Jerzym Popiełuszce czy atakowanie Barbary Sadowskiej po śmierci jej syna przeszły już do historii hańby. Nic i nikt nie jest w stanie tego zmienić.
A miało być tak pięknie…
Mieszkańcy stolicy pod rządami Rafała Trzaskowskiego nie mają lekko. Najbardziej mogą narzekać ekolodzy (ci prawdziwi, a nie czerwoni w środku) i społecznicy, którzy wojują z samorządem i niestety często są w tej batalii osamotnieni. Jak nie turystyka śmieciowa, to jakieś rewolucyjne sposoby naliczania opłat albo… sprzyjanie wielkim deweloperom.
Postulowane przez NSZZ „Solidarność” powstrzymanie wzrostu cen energii elektrycznej wydaje się mieć fundamentalne znaczenie dla powstrzymania wciąż rosnącej inflacji.
„Podział Ukrainy na wschodnią i zachodnią widoczny jest jak nigdy wcześniej – Lwów, Kijów, Łuck, Żytomir to miasta, w których wojny praktycznie już nie widać. Co innego w Charkowie, Kramatorsku czy Mariupolu, który stał się nie tylko miastem symbolem, ale również miejscem największej katastrofy humanitarnej w tym stuleciu. Jednak bez względu na to, czy trafiamy do wschodniej, czy zachodniej Ukrainy, tak samo silna jest nienawiść wobec Rosjan. I chęć zemsty, która nie pozwala w wyzwolonych miastach bawić się młodzieży na prywatkach, choć coraz częściej zdarza się spotykać ich spacerujących nocami po ulicach – pomimo wciąż obowiązujących godzin policyjnych” – pisze w reportażu „Krew wsiąkała w ziemię powoli” z Ukrainy Wojciech Kulecki. To właśnie sytuacji wojennej na Ukrainie poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
– Czy jest możliwość, aby w wieku 14 lat bez wiedzy rodziców zrobić opinię psychologiczną czy otrzymać jakikolwiek papierek, który pomógłby mi podczas coming outu? Bo wątpię, aby moi rodzice uwierzyli mi na słowo, że jestem transpłciowy. –Jeśli masz na zbyciu 1200 zł i jesteś w stanie to prywatnie opłacić, to jest szansa. To tylko jedna z rozmów na Grupie Wsparcia dla Osób Transpłciowych.
No i mamy w Europie kryzys energetyczny. Zapowiadało się na niego od dawna.
Pracownicy sfery budżetowej domagają się 20-procentowych podwyżek wynagrodzeń od stycznia przyszłego roku. Rząd proponuje zaledwie 7,8 proc. Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ „S” liczy, że uda się wypracować porozumienie z rządem, ale równocześnie informuje, że związkowcy mają już gotowe formy protestu. – Mam nadzieję, że nie będziemy zmuszeni do organizowania akcji protestacyjnej. Czekamy na akceptowalne dla pracowników i funkcjonariuszy propozycje – skonstatował Bartłomiej Mickiewicz, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych.
Na europejskiej mapie politycznej znowu wyskoczył „błąd”. Tym razem we Włoszech, gdzie w wyborach zwyciężyła centroprawica. Na nic zdały się więc pohukiwania eurokratów z szefową Komisji Europejskiej na czele. Pozostał płacz i zgrzytanie zębów.