Jan Wróbel: Nauczyciele wiedzą lepiej od ministrów jak uczyć tylko u nas
Jan Wróbel: Nauczyciele wiedzą lepiej od ministrów jak uczyć

I stuknął rok współpracy z „Tygodnikiem Solidarność”! Zacząłem od rzewnego wspomnienia o Rewolucji Goździków, takiego portugalskiego Sierpnia. Tyle że w Portugalii udało się obalić dyktaturę bez okrągłego stołu. I bez stanu wojennego.

Profesor Pingwin: O pompowaniu poparcia w sondażach słów kilka tylko u nas
Profesor Pingwin: O pompowaniu poparcia w sondażach słów kilka

Skoro miało być tak dobrze, to czemu jest aż tak źle? To pytanie mogą sobie zadawać zwolennicy Rafała Trzaskowskiego, który w ostatnim czasie zdaje się nie mieć najlepszej passy w wyścigu do Pałacu Prezydenckiego. Czy kandydat Koalicji Obywatelskiej aż tak dramatycznie osłabł w ciągu zaledwie kilku tygodni, a może po prostu nigdy aż tak silny nie był, a my po raz kolejny padamy ofiarą przedwyborczej fatamorgany?

Karol Gac: Gorączka złota tylko u nas
Karol Gac: Gorączka złota

Niemal bez echa przeszła informacja, że w marcu Narodowy Bank Polski osiągnął poziom 496,8 ton złota w swoich rezerwach walutowych. W efekcie bank centralny zrealizował cel wyznaczony przez prof. Adama Glapińskiego, a więc 20-procentowy udział tego kruszcu w rezerwach walutowych państwa. Jednocześnie NBP jest już tylko o krok, by mieć więcej złota niż Europejski Bank Centralny. Warto o tym napisać.

Prof. Joanna Senyszyn - Powrót ptaka kiwi do polityki tylko u nas
Prof. Joanna Senyszyn - Powrót "ptaka kiwi" do polityki

Ptak kiwi: nielot, który atakuje własne gniazdo” – tak przed laty Włodzimierz Czarzasty recenzował Joannę Senyszyn. Dziś „kiwi” wraca w kampanii prezydenckiej i choć nie wzbije się wysoko, już zdołał obnażyć bezideowość i hipokryzję swojego dawnego szefa.

Święty Józef – człowiek czynu i konkretu tylko u nas
Święty Józef – człowiek czynu i konkretu

D.J. Caruso w filmie „Maryja” przedstawił świętego Józefa jako faceta z krwi i kości, pełnego pasji, wiedzącego, czego chce i gotowego na obronę – nawet gwałtowną – swoich wartości. To diametralnie inny obraz św. Józefa niż ten dotychczas utrwalony w katolickiej wyobraźni zbiorowej.

Piotr Skwieciński: Rządzący mentalnie tkwią w latach sprzed 2005 roku tylko u nas
Piotr Skwieciński: Rządzący mentalnie tkwią w latach sprzed 2005 roku

Kiedy usłyszałem, że minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zawarła sama ze sobą umowę o promowaniu za pomocą funduszy kierowanego przez nią resortu jej postów na prywatnym koncie społecznościowym, moją reakcją bynajmniej nie było oburzenie. Było nią głębokie zawstydzenie. Odczuwane, dodajmy, przeze mnie jako obywatela.

Polityka bez Platformy i Donalda Tuska tylko u nas
Polityka bez Platformy i Donalda Tuska

Zepchnięcie Rafała Trzaskowskiego i całej jego formacji do głębokiej defensywy spowodowało, że przez chwilę mogliśmy zobaczyć, jak wyglądałaby debata bez udziału tej partii. Przekonaliśmy się, że spór nie musi oznaczać wojny totalnej, w której amunicją są pogarda, poniżanie oraz systemowe kłamstwo.

Rafał Trzaskowski opada z sił tylko u nas
Rafał Trzaskowski opada z sił

„To, co dobre dla Rafała Trzaskowskiego, skończyło się wraz z debatami” – ocenił niedawno na kanale tygodnika „Do Rzeczy” specjalista od wyborczych sondaży Marcin Palade w rozmowie z Karolem Gacem. Wielki Tydzień i Święta Wielkanocne nie były na pewno szczęśliwym momentem w kampanii prezydenta Warszawy, przy czym przesądziły o tym tendencje widoczne już wcześniej: narastająca nerwowość, złe relacje z częścią mediów i obecność chóru pochlebców wzmacniających problematyczne cechy Trzaskowskiego.

Kościół po Franciszku. Nowy papież stanie przed wieloma wyzwaniami tylko u nas
Kościół po Franciszku. Nowy papież stanie przed wieloma wyzwaniami

Najtrudniejszą misją nowego papieża będzie to, by wszyscy katolicy uznali go za swojego. W obliczu nadchodzącej schizmy to bardzo trudne i ważne zadanie.

Rafał Woś: Tusk i dialog społeczny. Historia bezsensownej wrogości tylko u nas
Rafał Woś: Tusk i dialog społeczny. Historia bezsensownej wrogości

Po półtora roku w uśmiechniętej Polsce dialog społeczny wrócił mniej więcej tam, gdzie był w czasach pierwszego Donalda Tuska. Czyli w gruzach.

Magdalena Okraska: W polityce nie ma nic gorszego niż bycie zapomnianym tylko u nas
Magdalena Okraska: W polityce nie ma nic gorszego niż bycie zapomnianym

W ostatnich tygodniach odbyło się kilka debat wyborczych, w których uczestniczyli kandydaci i kandydatki na prezydenta Polski. Ta opatrzona już i z gruntu nieciekawa formuła odpowiedzi na z grubsza z góry znane pytania okazała się jednak nieść odrobinę świeżości, a nawet narobić fermentu w sondażach.

Redaktor naczelny TS: Solidarność jest gotowa do podejmowania konkretnych działań dla dobra Ojczyzny tylko u nas
Redaktor naczelny "TS": Solidarność jest gotowa do podejmowania konkretnych działań dla dobra Ojczyzny

– Pilnujcie Polski, tak jak zawsze do tej pory to robiliście. Pilnujcie Polski, bo ja, z oczywistych przyczyn, za chwilę robić tego z Pałacu Prezydenckiego już nie będę mógł – mówił w ubiegłym tygodniu podczas Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w Kołobrzegu prezydent RP Andrzej Duda.

tylko u nas
Redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność": Europa Środkowa ma przyszłość!

Silna gospodarczo, społecznie, politycznie, militarnie, Europa Środkowa jest w interesie nie tylko społeczeństw tego regionu - ocenia szanse Inicjatywy Trójmorza redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" Michał Ossowski w najnowszym wydaniu specjalnym "Tygodnika Solidarność" pt. "10 lat Trójmorza". Magazyn będzie dostępny w salonach prasowych do końca II kw. br.

tylko u nas
„Proszę Was, pilnujcie Polski” – nowy numer „Tygodnika Solidarność”

W najnowszym wydaniu „Tygodnika Solidarność” (17/2025) tematem numeru jest XXXII Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Kołobrzegu — wydarzenie podsumowujące dorobek Związku oraz wyznaczające kierunki działań na kolejne lata. Hasło „Pilnujcie Polski” wybrzmiało szczególnie mocno w przemówieniu prezydenta Andrzeja Dudy oraz w głosach liderów „S”.

Cezary Krysztopa: Zabawne. Chyba się zestrzałem tylko u nas
Cezary Krysztopa: Zabawne. Chyba się zestrzałem

Doprawdy nie wiem, jak to się stało. Ta świadomość dopadła mnie jakoś nagle. W jednej chwili czułem, że jestem niezniszczalny, a w następnej, że już nie tak bardzo.

Astronomiczna sensacja. Ponad 100 nowo odkrytych księżyców Saturna tylko u nas
Astronomiczna sensacja. Ponad 100 nowo odkrytych księżyców Saturna

Po najnowszych odkryciach astronomów okazuje się, że Saturn, druga największa planeta w Układzie Słonecznym, ma najwięcej księżyców. Dzisiaj wiadomo już, że gazowego olbrzyma okrąża 274 księżyców, a to prawie dwa razy więcej niż wszystkich innych księżyców krążących wokół reszty planet w naszym systemie. Czy układ Saturna może okazać się drugą kolebką życia w Układzie Słonecznym? Niektóre z księżyców mają krajobraz zadziwiająco podobny do prehistorycznej Ziemi.

Emerytury artystów, czyli problem w pigułce tylko u nas
Emerytury artystów, czyli problem w pigułce

Co jakiś czas komentariat w social mediach gotuje się z oburzenia: oto była gwiazda show-bizu na głodowej emeryturze, inny ekscelebryta klepie biedę, jeszcze inny dogorywa bez pomocy. Znane nazwiska wiekowych a niespodziewanie (?) zubożałych artystów generują zainteresowanie mediów i odbiorców.

Jan Wróbel: Dziedzictwo Chrobrego... do przemyślenia tylko u nas
Jan Wróbel: Dziedzictwo Chrobrego... do przemyślenia

Teraz, już po jubileuszu, można cicho wyznać: Bolesław Chrobry być może był wybitnym władcą, a być może nie był. To pierwsze można udowodnić argumentem stabilności. Było nie było, książę utrzymał się u władzy prawie trzy dekady, skutecznie eliminując rywali. (Zaczął od obalenia postanowień ojca; w tym fachu wybaczalne). To drugie natomiast można wzmocnić dowodowo argumentem z niestabilności.

Bogaci przedsiębiorcy przed pacjentami tylko u nas
Bogaci przedsiębiorcy przed pacjentami

4 kwietnia Sejm uchwalił ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla części przedsiębiorców. W ten sposób pozbawił NFZ przynajmniej 4,6 mld zł, pogłębiając zapaść publicznego systemu ochrony zdrowia, zwiększając niesprawiedliwości w systemie podatkowym i wchodząc na ścieżkę prowadzącą do prywatyzacji systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Tadeusz Płużański: Które powstanie miało sens? tylko u nas
Tadeusz Płużański: Które powstanie miało sens?

Cieszę się, że coroczne obchody kolejnych rocznic powstania w getcie warszawskim są podniosłe. Z godną oprawą, udziałem najwyższych władz państwowych. Cieszę się, że podczas obchodów w Warszawie nie ma żadnych zamieszek, bijatyki z policją czy strażą miejską.

Emerytury
Stażowe