Marek Budzisz: Po zestrzeleniu rosyjskiego Ił-20. Lekki, anty-irański dryf Moskwy w Syrii. Wiadomości
Marek Budzisz: Po zestrzeleniu rosyjskiego Ił-20. Lekki, anty-irański dryf Moskwy w Syrii.

W poniedziałek wieczorem, kiedy w Soczi kończyło się spotkanie Putin – Erdogan napłynęły informacje o ataku izraelskiego lotnictwa na cele położone w prowincji Latakia, w Syrii. Jak się później okazało z komunikatu strony izraelskiej uderzono po to, aby przeciwdziałać trwającemu przekazaniu instalacji do produkcji broni przez Irańczyków na rzecz oddziałów libańskiego Hezbollahu. Samo uderzenie izraelskiego lotnictwa na cele zlokalizowane w Syrii nie jest niczym nadzwyczajnym, nawet, jeśli weźmie się pod uwagę, że w tej samej prowincji znajduje się rosyjska baza lotnicza. Znacznie ciekawsze jest to, co się stało później. Otóż rakiety wystrzelone przez Syryjczyków zestrzeliły rosyjski samolot zwiadu elektronicznego Ił- 20 z 15 osobową ekipą na pokładzie. Choć poszukiwania nadal trwają, to raczej nikt w Rosji nie ma wątpliwości, że wszyscy zginęli.

Szafa prezesa Ochódzkiego w Nowej Hucie Wiadomości
Szafa prezesa Ochódzkiego w Nowej Hucie

Każdy - nie tylko nowohucianin - może usiąść na wygodnym krześle i nagrać propozycję urozmaicenia jubileuszu najmłodszej dzielnicy Krakowa.

[video] Romuald Szeremietiew: Nie traćmy czasu! Wiadomości
[video] Romuald Szeremietiew: Nie traćmy czasu!

Na początku 1936 r. polskie władze wojskowe przyjęły plan rozbudowy i modernizacji sił zbrojonych. Do 1942 r. zamierzano wystawić 40 dywizji piechoty uzbrojonych w nowoczesne środki walki, 10 brygad kawalerii wzmocnionych czołgami i motorowymi środkami transportu, 4 brygady zmechanizowane i 8 samodzielnych batalionów czołgów - 1400 wozów bojowych (równowartość czterech niemieckich dywizji pancernych). Rozwijano obronę plot. I ppanc. W lotnictwie miało być 750 sam. bojowych (w tym 250 nowoczesnych myśliwców), łącznie, z zapasem, 1600 maszyn. W Marynarce Wojennej 6 niszczycieli, 12 okrętów podwodnych, duży stawiacz min, 12 trałowców i 12 ścigaczy; wsparcie miało zapewnić 77 samolotów lotnictwa morskiego.

Jerzy Bukowski: Zagłosujcie na płk. Herzoga! Wiadomości
Jerzy Bukowski: Zagłosujcie na płk. Herzoga!

Z pełnym przekonaniem proszę wszystkich Małopolan, którym drogie są patriotyczne tradycje, o zagłosowanie na pułkownika Józefa Herzoga w plebiscycie Przewozów Regionalnych.

Jerzy Bukowski: "Co jest lepsze: pasztet czy kiszony ogórek?" Wiadomości
Jerzy Bukowski: "Co jest lepsze: pasztet czy kiszony ogórek?"

I niech ktoś teraz powie, że polityka nie może być wesoła.

Chłodny Żółw: "Demokraci kontra populiści" Wiadomości
Chłodny Żółw: "Demokraci kontra populiści"

Debaty polityczne to niewyczerpane źródło radości. Emocje w nich jak w walkach bokserskich, a estetyka przecież zupełnie inna. No i dowiedzieć się można sporo. Na przykład, czym jest demokracja, a czym populizm.

Marian Panic: Zasłużony Niemiecki Instytut Kultury Polskiej dołączył do klubu zatroskanych o demokrację Wiadomości
Marian Panic: Zasłużony Niemiecki Instytut Kultury Polskiej dołączył do klubu zatroskanych o demokrację

Nawet tak niegdyś szacowna i zasłużona instytucja jak "Deutsches Polen-Instytut" (zasłużona zwłaszcza wydawaniem i popularyzacją literatury polskiej w Niemczech; wielka tu zasługa nieodżałowanego Karla Dedeciusa, wielkiego przyjaciela Polski) dołączyła do klubu zatroskanych o demokrację i praworządność w naszym kraju.

Waldemar Biniecki: Gra o Trójmorze a propolski lobbing Wiadomości
Waldemar Biniecki: Gra o Trójmorze a propolski lobbing

Niedawno miałem okazję spotkać się z uznanym profesorem-kolegą, znanym specjalistą od budowania grup interesu. Opowiadałem mu o staraniach Polonii w budowaniu propolskiego lobbingu. W odpowiedzi usłyszałem, że on nie rozumie, dlaczego to my zabiegamy o względy polskiego rządu, to rząd powinien zabiegać o względy takich ludzi jak ja i mi podobnych. I tyle na ten temat.

Adam Zyzman: Piłkarski turniej kolejarzy Wiadomości
Adam Zyzman: Piłkarski turniej kolejarzy

Kolejarski turniej piłkarski

Zbigniew Kuźmiuk: Na pomoc suszową dla rolników rząd przeznacza aż 1,5 mld zł Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: Na pomoc suszową dla rolników rząd przeznacza aż 1,5 mld zł

Od wczoraj ruszył dwutygodniowy nabór wniosków o tzw. pomoc suszową, składanych przez rolników w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zbigniew "Zebe" Kula: II Liga: Weekend beniaminków Wiadomości
Zbigniew "Zebe" Kula: II Liga: Weekend beniaminków

W dziesiątej kolejce drugiej ligi piłkarskiej padło 28 bramek. W tabeli strzelców do Paluchowskiego i Szysza dołączył Artur Balicki z Ruchu Chorzów, który w sobotę zaliczył dwa trafienia w meczu ze Stalą Stalowa Wola. Na fotelu lidera pozostała drużyna z Grudziądza. Z kolei Siarka Tarnobrzeg przegrała drugi mecz z rzędu, ulegając coraz lepiej grającej ekipie z Rzeszowa. Czterech beniaminków wygrało swoje mecze.

Jerzy Bukowski: Kto przeczytał i zrozumiał Konstytucję? Wiadomości
Jerzy Bukowski: Kto przeczytał i zrozumiał Konstytucję?

Stawiam dolary przeciw orzechom, że zdecydowana większość ludzi wrzeszczących „Konstytucja” przy każdej okazji w ogóle jej nie przeczytała, nie mówiąc o zrozumieniu.

Chłodny Żółw: Acta2 – ostateczne zwycięstwo profesjonalizmu Wiadomości
Chłodny Żółw: Acta2 – ostateczne zwycięstwo profesjonalizmu

W dawnych, pradawnych czasach, w internecie gęsto było od dyskusji porównujących blogerów z dziennikarzami. Jakiś sens to miało, bo blogosfera nie była jeszcze tak sprofesjonalizowana jak teraz… ale nawet wtedy różnice między tym grupami były według mnie wyolbrzymiane.

Grzegorz Gołębiewski: 30 lat pokory za 30 lat pychy. Wystarczy? Wiadomości
Grzegorz Gołębiewski: 30 lat pokory za 30 lat pychy. Wystarczy?

To, co dziś jest tak bezcenne dla Prawa i Sprawiedliwości, to sukces wprowadzenia w życie programu pozytywnego skierowanego do większości Polaków, a nie do garstki uprzywilejowanych beneficjentów III RP. Bruksela, choć ma gdzieś w ogóle demokrację i rządy większości, musi liczyć się na razie z faktem, że większość wyborców popiera Prawo i Sprawiedliwość.

Marek Budzisz: O tym, jak Rosja organizując ćwiczenia wojskowe o pokój się troszczy Wiadomości
Marek Budzisz: O tym, jak Rosja organizując ćwiczenia wojskowe o pokój się troszczy

W piątek rosyjski minister spraw zagranicznych Ławrow przyjechał do Niemiec. Formalnym powodem ku temu było zakończenie roku rosyjsko – niemieckiego partnerstwa regionalnego i municypalnego oraz poinformowanie opinii publicznej o rozpoczęcia nowego „roku”, tym razem partnerstwa w zakresie kultury i nauki. Z tego też powodu, wizyta zaczęła się od uczestnictwa w oficjalnych obchodach polegających na celebrowaniu rozmaitego rodzaju projektów o charakterze lokalnym, których celem jest pokazanie, jak powiedział sam Ławrow, że „Rosja i Niemcy przyjaźnią się przez lata, a spierają tylko czasem”. Ławrow spotkał się też w jednym z berlińskich hoteli (Adlon) z uczestnikami forum niemiecko – rosyjskiego oraz prowadził rozmowy z szefem niemieckiej dyplomacji Maasem. Jeśli zostawić na boku prawienie sobie wzajemnych duserów (zwracanie się do siebie po imieniu etc.) oraz zapewnienia o potrzebie współpracy, to wspólna konferencja prasowa obydwu ministrów pokazała więcej różnic niźli punktów wspólnych.

Jerzy Bukowski: Właściwie zagospodarowana strzelnica Wiadomości
Jerzy Bukowski: Właściwie zagospodarowana strzelnica

Prezydent Krakowa profesor Jacek Majchrowski otworzył wczoraj wyremontowaną zabytkową strzelnicę przy ulicy Królowej na Woli Justowskiej, która jest teraz siedzibą jednego z oddziałów Muzeum Historii Fotografii.

Rosemann: My, boty… Wiadomości
Rosemann: My, boty…

W tym właśnie rzecz panie Schetyna, pani Lubnauer, pani Nowacka i panie Kamysz że z wami coś jest nie tak a nie z nami. Nie z nami, botami.

Marcin Brixen: Pytanie o Danny'ego Jonielsa Wiadomości
Marcin Brixen: Pytanie o Danny'ego Jonielsa

Tata Łukaszka spotkał dawnego znajomego. Typowo - najpierw tamten go zaczepił w mediach a potem padła propozycja aby się zobaczyć twarzą w twarz. I stało się to, czego tata Łukaszka obawiał się najbardziej - znajomy zaprosił go do siebie do domu.

Jerzy Bukowski: Pamiątkowa tablica z poważnymi błędami Wiadomości
Jerzy Bukowski: Pamiątkowa tablica z poważnymi błędami

Szacunek dla bohaterów nie zwalnia z obowiązku przestrzegania reguł ortografii i gramatyki.

Jerzy Bukowski: Prezydent RP nie powinien być na razie patronem ZHP Wiadomości
Jerzy Bukowski: Prezydent RP nie powinien być na razie patronem ZHP

Drogi Andrzeju, przemyśl moją prośbę, skontaktuj się z Główną Kwaterą ZHP i wytłumacz jej błąd, jaki popełnia tolerując obecność sieroty po PRL w organizacji o pięknych tradycjach niepodległościowych.

Emerytury
Stażowe