Aleksander Łukaszenka przekazał, że rozpoczął się transport rosyjskich taktycznych głowic nuklearnych na terytorium Białorusi.
Święto Szawuot to czas dziękczynienia za pierwsze wiosenne żniwa. To czas wielkiej wdzięczności Bogu za Jego pełne miłości Przymierze, za otrzymaną Torę i Dekalog. To również czas duchowego odrodzenia i rozbudzenia pragnienia, by usłyszeć głos Boga, który przemawia do nas w Swoim Słowie – pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL przełożona Wspólnoty Błogosławieństw w Emmaus-Nicopolis w Izraelu s. Eliana Kuryło CB, korektor starożytnego języka hebrajskiego w Biblijnym Instytucie w Tuluzie. Obchodzone 6 dnia miesiąca siwan Szawuot jest jednym z trzech żydowskich Świąt Pielgrzymkowych.
Była wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili, jedna z głównych podejrzanych w dochodzeniu korupcyjnym w PE, nie przebywa już w areszcie domowym. Cytowana w czwartek przez portal Politico belgijska prokuratura potwierdziła wcześniejszy doniesienia AFP w tej sprawie.
Plakat autorstwa Wojciecha Korkucia nawiązujący do katastrofy smoleńskiej nie spodobał się uczestnikom tegorocznego Biennale Plakatu w Lublinie, którzy postanowili wycofać się z konkursu. Co więcej, organizatorzy postanowili, że jury jeszcze raz oceni nadesłane prace.
30 maja w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie odbędzie się wykład prowadzony przez historyka Jana Grabowskiego o „Polskim (narastającym) problemie z historią Holokaustu”.
– "Nie" dla robienia happeningów w Sejmie. Posłowie PO zapowiedzieli złożenie wniosku o moją dymisję przed wysłuchaniem wyjaśnień. W związku z tym zdecydowałem poinformować komisję, że nie przedstawię wyjaśnień na posiedzeniu – przekazał szef MON Mariusz Błaszczak.
W Niemczech produkt krajowy brutto spadł po raz drugi z rzędu, wobec czego można mówić o recesji. W pierwszym kwartale 2023 roku PKB obniżył się o 0,3 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem – poinformował w czwartek Federalny Urząd Statystyczny.
Ta książka jest nie tylko wyjątkowym spojrzeniem za kulisy codziennego życia Jana Pawła II, ale przede wszystkim osobistym świadectwem o jego świętości. W tym duchu zapiski byłego rzecznika Stolicy Apostolskiej, Joaquína Navarro-Vallsa komentuje Alessandro Gisotti, który był dyrektorem ad interim Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. W Madrycie odbyła się właśnie dyskusja nt. tej książki zatytułowanej „Moje lata z Janem Pawłem II”.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zareagował na słowa wypowiedziane przez gen. Waldemara Skrzypczaka o ewentualnym powstaniu na Białorusi.
"[W Polsce – red.] coraz częściej dochodzi do incydentów antysemickich, a agencje rządowe oczerniają i grożą niezależnym historykom" – pisze na łamach "Neue Zürcher Zeitung Deutschland" syn niemieckiego zbrodniarza wojennego, publicysta Martin Pollack, wywołując ostrą reakcję wśród polskich internautów.
Planowane wzdłuż wybrzeży Szwecji farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim mogą osłabić zdolności obronne kraju oraz NATO. Szwedzkie siły zbrojne negatywnie zaopiniowały sześć z ośmiu przyszłych inwestycji - pisze w czwartek gazeta "Dagens Nyheter".
Żyjmy, pracujmy i módlmy się, aby nasz wspólny dom znów obfitował w życie – zachęca papież w Orędziu na obchody Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Przypada on 1 września i rozpoczyna trwający do 4 października Czas dla Stworzenia.
– Zamierzam złożyć wniosek o zamianę grzywny na areszt. Pieniądze są mi potrzebne na studia córek – stwierdził publicysta i autor książek Rafał Ziemkiewicz. We wtorek sąd drugiej instancji podtrzymał wyrok skazujący wobec jego i Magdaleny Ogórek.
"To, co zrobiła Wikipedia, jest po prostu oburzające, ale jeszcze gorsza jest narracja kreowana przez The Jerusalem Post" – wskazuje na łamach portalu android.com.pl Paweł Maretycz.
Spotkania z księdzem Piotrem Glasem i jego internetowe konferencje cieszą się ogromnym powodzeniem. „Kapłan według serca Jezusowego” słynie z bezkompromisowej wierności Ewangelii, Eucharystii i wierze w orędownictwo Matki Bożej.
Nie żyje Maciej Kujawski, aktor znany między innymi z „Na Wspólnej”. Miał 70 lat.
Rosyjscy ochotnicy walczący po stronie Ukrainy z Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego ogłosili kontynuację operacji w Federacji Rosyjskiej przy użyciu sprzętów, które zdobyli na zajmowanych terytoriach.
75 lat temu, 25 maja 1948 r., w więzieniu mokotowskim komuniści zamordowali rtm. Witolda Pileckiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kampanii 1939 r., oficera AK, więźnia Auschwitz. „Przez całe życie pracowałem dla Polski” – pisał w liście do komunistycznego dyktatora Bolesława Bieruta.
– Wybór jest bardzo prosty – koniec Zjednoczonej Prawicy oznacza powrót Donalda Tuska i liderów opozycji do władzy – mówił w RMF FM Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i rzecznik Suwerennej Polski.
Polska zawsze konsekwentnie sprzeciwiała się obowiązkowym mechanizmom relokacji migrantów. Mieliśmy rację. Te propozycje okazały się szkodliwe i nieefektywne. Będziemy zdecydowanie sprzeciwiać się próbom powrotu do tych pomysłów - podkreślił minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.