Minister Maląg: Polityka prorodzinna jest wyzwaniem i naszą misją

– Polityka społeczna, polityka wsparcia rodzin z małymi dziećmi i wsparcia seniorów jest w naszym DNA – mówiła podczas I Zjazdu Klubów Mam minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. – Polityka prorodzinna jest naszą misją, którą jesteśmy zobowiązani realizować dla dobra wspólnego – dodała.
Marlena Maląg Minister Maląg: Polityka prorodzinna jest wyzwaniem i naszą misją
Marlena Maląg / Wikipedia - Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Zjazd Klubów Mam organizowany jest w piątek w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W otwarciu konferencji uczestniczyła szefowa MRiPS Marlena Maląg, wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha oraz przewodnicząca Rady Rodziny przy MRiPS Dorota Bojemska.

"Polityka społeczna jest naszym DNA"

"Dla naszego rządu polityka społeczna szeroko rozumiana i polityka wsparcia rodzin z małymi dziećmi i wsparcia także seniorów - ona jest w naszym DNA. Ona nie jest tylko napisana w programach, tylko ją krok po kroku realizujemy" - wskazała minister rodziny.

"My chcemy dalej prowadzić takie działania, które pozwolą, że będziemy spotykać się, rozmawiać, wprowadzać różne dobre rzeczy właśnie z państwem (...). Nie ma nic bardziej cennego niż inicjatywy oddolne, które tworzą się z potrzeby serca, z potrzeby konkretnego działania" - dodała minister.

Podkreśliła, że należy jeszcze większy akcent położyć na wszystkie działania realizowane wspólnie z organizacjami pozarządowymi. Jak zaznaczyła, w tym roku po raz pierwszy w ramach programu zostały uruchomione środki na utworzenie klubików mam.

"Polityka prorodzinna jest wyzwaniem. Jest przede wszystkim taką naszą misją, którą jesteśmy zobowiązani realizować dla dobra wspólnego. Dzisiejsze spotkanie, które wypływa też z potrzeby serca, z potrzeby tego, żebyśmy dzielili się i dobrymi praktykami, i wyciągali wnioski, i mówili także o tym, co należy jeszcze w przyszłości zrobić, jest bardzo potrzebne" - dodała minister Maląg.

Wiceminister o trudach macierzyństwa

Wiceminister Socha zwróciła uwagę, że pomysł zorganizowania zjazdu pojawił się podczas spotkań z klubami mam w całej Polsce. "Niech ta konferencja będzie dla was też okazją, żeby nawzajem się poznać. Kluby są piękne, kluby są bardzo różne, każdy z nich ma swoją specyfikę, swoje niepowtarzalne cechy, które są wypadkową tego, jakimi jesteście osobami" - powiedziała Socha, zwracając się do uczestników wydarzenia.

Wiceminister przyznała, że jej pierwsze doświadczenie z macierzyństwem było bardzo trudne. "Przyjechałam do Warszawy na studia, tutaj zostałam, poznałam mojego męża, pobraliśmy się, pojawił się nasz pierwszy syn i byłam zupełnie sama w tym macierzyństwie. Moi rodzice mieszkali daleko, moja siostra zagranicą, mój mąż jest jedynakiem, moje koleżanki, podobnie jak ja, jeszcze chwilę wcześniej, były zajęte swoją karierą zawodową, a ja siedziałam cały dzień sama w domu" - wspominała Socha, podkreślając, że w tym okresie było jej bardzo ciężko.

"Kiedy moja siostra wróciła z zagranicy i po raz pierwszy zobaczyła swojego siostrzeńca, miał wtedy półtora roku, popatrzyła na mnie i powiedziała: ty musisz iść do lekarza, ty masz depresję. I tak było" - powiedziała Socha.

Jak dodała, w tamtym czasie odczuwała potrzebę rozmów i spotkań z ludźmi. "Kiedy urodziłam drugie dziecko, przez chwilę mieszkaliśmy w Stanach Zjednoczonych i tam poznałam dziewczynę z Polski, która też mieszkała na tym samym osiedlu i miałyśmy przez pół roku dwuosobowy klub mam" - powiedziała wiceminister.

Podkreśliła, że drugie macierzyństwo było już "kompletnie innym doświadczeniem". Socha wskazała, że łączenie macierzyństwa z życiem zawodowym jest "doświadczeniem niesamowicie rozwijającym". "Jeżeli patrzy się na te kobiety przed i po, które wracają (po urodzeniu dziecka - PAP), to są inne osoby. To są osoby bardzo zorganizowane, które szybko i konkretnie dążą do celu" - zaznaczyła wiceszefowa MRiPS.

Zwróciła uwagę, że macierzyństwo m.in. rozwija kompetencje społeczne i komunikacyjne - bardzo oczekiwane przez pracodawców.

"Osamotnienie młodych rodziców jest szczególnie widoczne"

Szefowa Rady Rodziny Dorota Bojemska wskazała, że osamotnienie młodych rodziców jest szczególnie widoczne w wielkich miastach. "Kobiety, młode mamy, młodzi rodzice, szukają wsparcia, doświadczenia innych, a także wiedzy na temat nowej roli" - podkreśliła.

W programie konferencji przewidziano liczne prelekcje i wystąpienia ekspertów oraz zaproszonych gości, w tym cenionych influencerek, które podzielą się swoimi doświadczeniami i inspiracjami. W ramach panelu dyskusyjnego "Wspierająca siła klubów mam" omówione zostaną wnioski i wyzwania związane z rozwojem klubów dla rodziców w Polsce. Ponadto, uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach praktycznych, m.in. dotyczących zakładania i prowadzenia klubów dla mam w swoich miejscowościach. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ekspert: Prokuratora Krajowego można odwołać wyłącznie za zgodą Prezydenta, demokratyczna większość chce go pominąć Wiadomości
Ekspert: Prokuratora Krajowego można odwołać wyłącznie za zgodą Prezydenta, "demokratyczna" większość chce go pominąć

Skoro nie wiecie Państwo jakiego rodzaju czeka nas prawnicza jazda bez trzymanki, to proszę przeczytać ten wątek. Będzie bowiem o Prokuratorze Krajowym, którego - zgodnie z obowiązującą ustawą - odwołać można wyłącznie za zgodą Prezydenta. Jednak dla „demokratycznej” większości to żaden problem. Zwyczajnie Prezydenta sobie pominą.

Znany bloger piwny postanowił przekonać Polaków do centralizacji Europy, chyba mu się nie udało [VIDEO] z ostatniej chwili
Znany bloger piwny postanowił przekonać Polaków do centralizacji Europy, chyba mu się nie udało [VIDEO]

Znany bloger Tomasz Kopyra, tym razem postanowił nagrać film nie o piwie, ale o... centralizacji Europy. Takiej odpowiedzi mógł się nie spodziewać.

Podejrzany o zabójstwo niemieckiego turysty złożył przysięgę Państwu Islamskiemu, jest pochodzenia irańskiego z ostatniej chwili
Podejrzany o zabójstwo niemieckiego turysty złożył przysięgę Państwu Islamskiemu, jest pochodzenia irańskiego

Podejrzany o sobotnie zabójstwo niemieckiego turysty i zranienie dwóch innych osób złożył przysięgę na wierność Państwu Islamskiemu (PI) - poinformował prowadzący sprawę prokurator.

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim. Dobry wynik Polaków z ostatniej chwili
Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim. Dobry wynik Polaków

Marek Kania, Piotr Michalski i Damian Żurek zajęli trzecie miejsce w drużynowej rywalizacji sprinterów podczas zawodów Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim w norweskim Stavanger. Polki w tej samej konkurencji były czwarte.

Tragedia w Wielkopolsce. Pod mężczyzną załamał się lód z ostatniej chwili
Tragedia w Wielkopolsce. Pod mężczyzną załamał się lód

40-letni mieszkaniec gminy Chocz w powiecie pleszewskim utopił się w stawie; wszedł na lód w odległości czterech metrów od brzegu – powiedział w niedzielę PAP oficer prasowy pleszewskiej straży pożarnej st. kpt. Paweł Mimier.

Nie żyje wieloletni pracownik Radia Gdańsk z ostatniej chwili
Nie żyje wieloletni pracownik Radia Gdańsk

Nie żyje wieloletni współpracownik Radia Gdańsk - Marek Iwanowski. W ostatnim czasie przechodził rehabilitację po poważnym wypadku, w którym doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego. .

Pentagon: Amerykański okręt zaatakowany na Morzu Czerwonym z ostatniej chwili
Pentagon: Amerykański okręt zaatakowany na Morzu Czerwonym

Pentagon potwierdził, że doszło do incydentu na Morzu Czerwonym.

Zaginęła 15-letnia Oliwia. Rodzina prosi o pomoc z ostatniej chwili
Zaginęła 15-letnia Oliwia. Rodzina prosi o pomoc

Na Facebooku pojawił się post z apelem do internautów. Zaginęła 15-letnia Oliwia Mikołajczyk z Turka w woj. wielkopolskim. Opublikowano zdjęcia nastolatki wraz z jej cechami charakterystycznymi.

Niech pan ten obłęd z oczu zdejmie. Sprzeczka na antenie TVN24 z ostatniej chwili
"Niech pan ten obłęd z oczu zdejmie". Sprzeczka na antenie TVN24

W programie "Kawa na ławę" na antenie TVN24. doszło do przepychanki słownej. Zarzewiem konfliktu okazał się fakt, że politycy KO oraz Polski 2050 przygotowali projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, który proponuje m.in. przywrócenie obliga giełdowego, a także liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych.

Postrzelił dwóch policjantów. Jest decyzja ws. Maksymiliana F. z ostatniej chwili
Postrzelił dwóch policjantów. Jest decyzja ws. Maksymiliana F.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, realną obawę matactwa, ucieczki podejrzanego, grożącą mu surową karę oraz uzasadnioną obawę ponownego popełnienia przez podejrzanego przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec Maksymiliana F. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania - przekazał PAP prokurator Karol Borchólski z Prokuratury Regionalnej.

REKLAMA

Minister Maląg: Polityka prorodzinna jest wyzwaniem i naszą misją

– Polityka społeczna, polityka wsparcia rodzin z małymi dziećmi i wsparcia seniorów jest w naszym DNA – mówiła podczas I Zjazdu Klubów Mam minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. – Polityka prorodzinna jest naszą misją, którą jesteśmy zobowiązani realizować dla dobra wspólnego – dodała.
Marlena Maląg Minister Maląg: Polityka prorodzinna jest wyzwaniem i naszą misją
Marlena Maląg / Wikipedia - Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Zjazd Klubów Mam organizowany jest w piątek w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W otwarciu konferencji uczestniczyła szefowa MRiPS Marlena Maląg, wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha oraz przewodnicząca Rady Rodziny przy MRiPS Dorota Bojemska.

"Polityka społeczna jest naszym DNA"

"Dla naszego rządu polityka społeczna szeroko rozumiana i polityka wsparcia rodzin z małymi dziećmi i wsparcia także seniorów - ona jest w naszym DNA. Ona nie jest tylko napisana w programach, tylko ją krok po kroku realizujemy" - wskazała minister rodziny.

"My chcemy dalej prowadzić takie działania, które pozwolą, że będziemy spotykać się, rozmawiać, wprowadzać różne dobre rzeczy właśnie z państwem (...). Nie ma nic bardziej cennego niż inicjatywy oddolne, które tworzą się z potrzeby serca, z potrzeby konkretnego działania" - dodała minister.

Podkreśliła, że należy jeszcze większy akcent położyć na wszystkie działania realizowane wspólnie z organizacjami pozarządowymi. Jak zaznaczyła, w tym roku po raz pierwszy w ramach programu zostały uruchomione środki na utworzenie klubików mam.

"Polityka prorodzinna jest wyzwaniem. Jest przede wszystkim taką naszą misją, którą jesteśmy zobowiązani realizować dla dobra wspólnego. Dzisiejsze spotkanie, które wypływa też z potrzeby serca, z potrzeby tego, żebyśmy dzielili się i dobrymi praktykami, i wyciągali wnioski, i mówili także o tym, co należy jeszcze w przyszłości zrobić, jest bardzo potrzebne" - dodała minister Maląg.

Wiceminister o trudach macierzyństwa

Wiceminister Socha zwróciła uwagę, że pomysł zorganizowania zjazdu pojawił się podczas spotkań z klubami mam w całej Polsce. "Niech ta konferencja będzie dla was też okazją, żeby nawzajem się poznać. Kluby są piękne, kluby są bardzo różne, każdy z nich ma swoją specyfikę, swoje niepowtarzalne cechy, które są wypadkową tego, jakimi jesteście osobami" - powiedziała Socha, zwracając się do uczestników wydarzenia.

Wiceminister przyznała, że jej pierwsze doświadczenie z macierzyństwem było bardzo trudne. "Przyjechałam do Warszawy na studia, tutaj zostałam, poznałam mojego męża, pobraliśmy się, pojawił się nasz pierwszy syn i byłam zupełnie sama w tym macierzyństwie. Moi rodzice mieszkali daleko, moja siostra zagranicą, mój mąż jest jedynakiem, moje koleżanki, podobnie jak ja, jeszcze chwilę wcześniej, były zajęte swoją karierą zawodową, a ja siedziałam cały dzień sama w domu" - wspominała Socha, podkreślając, że w tym okresie było jej bardzo ciężko.

"Kiedy moja siostra wróciła z zagranicy i po raz pierwszy zobaczyła swojego siostrzeńca, miał wtedy półtora roku, popatrzyła na mnie i powiedziała: ty musisz iść do lekarza, ty masz depresję. I tak było" - powiedziała Socha.

Jak dodała, w tamtym czasie odczuwała potrzebę rozmów i spotkań z ludźmi. "Kiedy urodziłam drugie dziecko, przez chwilę mieszkaliśmy w Stanach Zjednoczonych i tam poznałam dziewczynę z Polski, która też mieszkała na tym samym osiedlu i miałyśmy przez pół roku dwuosobowy klub mam" - powiedziała wiceminister.

Podkreśliła, że drugie macierzyństwo było już "kompletnie innym doświadczeniem". Socha wskazała, że łączenie macierzyństwa z życiem zawodowym jest "doświadczeniem niesamowicie rozwijającym". "Jeżeli patrzy się na te kobiety przed i po, które wracają (po urodzeniu dziecka - PAP), to są inne osoby. To są osoby bardzo zorganizowane, które szybko i konkretnie dążą do celu" - zaznaczyła wiceszefowa MRiPS.

Zwróciła uwagę, że macierzyństwo m.in. rozwija kompetencje społeczne i komunikacyjne - bardzo oczekiwane przez pracodawców.

"Osamotnienie młodych rodziców jest szczególnie widoczne"

Szefowa Rady Rodziny Dorota Bojemska wskazała, że osamotnienie młodych rodziców jest szczególnie widoczne w wielkich miastach. "Kobiety, młode mamy, młodzi rodzice, szukają wsparcia, doświadczenia innych, a także wiedzy na temat nowej roli" - podkreśliła.

W programie konferencji przewidziano liczne prelekcje i wystąpienia ekspertów oraz zaproszonych gości, w tym cenionych influencerek, które podzielą się swoimi doświadczeniami i inspiracjami. W ramach panelu dyskusyjnego "Wspierająca siła klubów mam" omówione zostaną wnioski i wyzwania związane z rozwojem klubów dla rodziców w Polsce. Ponadto, uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach praktycznych, m.in. dotyczących zakładania i prowadzenia klubów dla mam w swoich miejscowościach. (PAP)Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe