Ekspert: Polska wysłała Ukrainie więcej czołgów, niż miała cała Bundeswehra

Przewodnicząca Komisji Obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann ostro skrytykowała rząd w Warszawie za wyrwane z kontekstu słowa premiera Morawieckiego dot. wstrzymania dostaw broni na Ukrainę i wezwała do podjęcia konkretnych kroków, jeśli Polska zrealizuje swoje zapowiedzi.
Jeśli polski rząd nie będzie już chciał dostarczać Ukrainie broni ze względu na wewnętrzną propagandę polityczną, Niemcy powinny rozważyć przeniesienie stacjonujących w Polsce systemów rakiet przeciwlotniczych [Patriot – red.] bezpośrednio na Ukrainę
– przekazała w rozmowie z „Der Spiegel” Marie-Agnes Strack-Zimmermann. Dodała, że „w Europie nie może być miejsca na takie wewnętrzne manewry wyborcze polskiego rządu w czasach brutalnej agresji rosyjskiej” i zagroziła Polsce „konsekwencjami”.
Szymon Janus: Polska jest obecnie największym wrogiem dla Niemiec
Komentarz eksperta
W tej sprawie zareagował Sławomir Dębski, były szef Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
To naprawdę dobra rzecz!
Niemiecki poseł proponuje ukaranie Polski za niedostateczną pomoc Ukrainie (SIC!)… i przeniesienie niemieckich systemów Patriot z Polski na Ukrainę.
Co za odwaga!
KONTEKST:
1) Polska już rok temu zaproponowała natychmiastowe wysłanie niemieckich patriotów na Ukrainę. Wtedy niemieccy politycy tak bardzo przestraszyli się Rosji, że woleli rozmieścić ją w Polsce.
Przecież nie trzeba było obawiać się eskalacji Rosji na terytorium NATO.
2) Kiedy Niemcy zaoferowały Ukrainie swoje hełmy, Polska wysłała Ukrainie więcej czołgów, niż miała cała Bundeswehra.
3) Kiedy Polska chciała wysłać swoje MIG-29, Berlin zablokował ten pomysł, strasząc wszystkich eskalacją Rosji.
4) Gdyby o utworzeniu hubu logistycznego w Polsce zadecydowała kwalifikowana większość głosów – przy ówczesnej niemieckiej odwadze – Rosjanie paradowaliby w Kijowie już w 2022 roku.No cóż, może Polska powinna domagać się konsekwencji od Niemiec za rezygnację ze zobowiązania wobec sojuszników z NATO do wydawania 2% na obronność?
– pisze Dębski.
Kontekst słów Morawieckiego
Podczas wywiadu z Polsat News w kontekście konfliktu ukraińsko-polskiego premier Mateusz Morawiecki mówił między innymi: – Na pewno nie będziemy ryzykować bezpieczeństwa Ukrainy, w związku z tym nasz hub w Rzeszowie, w porozumienie z Amerykanami i NATO, pełni cały czas taką samą rolę i będzie pełnił. I w tym kontekście dodał: – My już nie przekazujemy żadnego uzbrojenia na Ukrainę z tego względu, że teraz sami się zbroimy w najnowocześniejszą broń.
W kontekście pytań o dostawy uzbrojenia informuję, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. W tym wynikającego z podpisanych kontraktów z Ukrainą. Jest to m.in. największy po 1989 r. zagraniczny kontrakt podpisany przez polski przemysł zbrojeniowy na dostawę armatohaubicy Krab
– precyzował również rzecznik rządu Piotr Mueller.