Niektóre reakcje niemieckich polityków na rosyjską inwazję na Ukrainę nie wprawiły mnie w specjalne oburzenie. Nie wprawiły dlatego, bo są podobne do tych wcześniejszych.
Jak podaje Politico, Niemcy w końcu wysłali ukraińskiej armii 5 tysięcy hełmów, które rząd w Berlinie obiecał Ukraińcom jeszcze w styczniu. Szokujące w tej sprawie jest jednak jeszcze coś innego. Portal informuje, że niemiecki MON tak długo czekał z wysyłką ponieważ... nie ustalono adresu, na jaki można nadać przesyłkę.
Pod rosyjską ambasadą w Dublinie odbyły się protesty przeciwko inwazji Rosji na Ukrainę. Jak wynika z materiałów opublikowanych w mediach społecznościowych miały one dość intensywny przebieg - zwłaszcza w momencie, gdy ambasador Rosji odjeżdżał swoim samochodem.
Wyłączenie Rosji z systemu SWIFT może zostać przyjęte w najbliższych dniach, w zależności od postępowania Rosji - poinformował w piątek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell po spotkaniu szefów MSZ państw członkowskich w Brukseli.
Telewizja NEXTA opublikowała nagranie wideo z Wołodymirem Zełenskim. – Premier minister tut, prezydent tut – mówi prezydent Ukrainy z ulicy Bankowej w Kijowie, obalając dezinformację rosyjskich propagandystów o jego rzekomej ucieczce z miasta.
Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował na Twitterze o pomocy, jakiej Polska udzieliła Ukrainie. „Konwój z amunicją dotarł już do naszych sąsiadów” – poinformował minister.
"Polska udziela niezbędnej pomocy" - zapewnił w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Zastrzegł, że nie może podać szczegółów, "bo wszelkiego tego rodzaju informacje mogłyby być wykorzystane przez siły, które są wrogie temu, aby na terenie Ukrainy było bezpiecznie".
W piątek minister finansów Niemiec Christian Lindner poinformował media, że mimo oficjalnego sprzeciwu Niemcy są otwarte na odcięcie Rosji od globalnego systemu płatności SWIFT. Podkreślił jednak, że najpierw muszą obliczyć konsekwencje takiego ruchu dla gospodarki niemieckiej.
Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa na konferencji prasowej groziła Finlandii i Szwecji „militarnymi i politycznymi konsekwencjami”, jeśli kraje te będą próbowały dołączyć do NATO.
„To może być ostatni raz, kiedy widzicie mnie żywego” – tymi słowami miał się podczas telekonferencji zwrócić do liderów UE prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny opublikował w czwartek na Facebooku emocjonalny wpis, w którym informuje, że Rosjanom nie udał się Blitzkrieg. „Rosjanie nie odnieśli sukcesu w blitzkriegu. Będzie ciężko, ale obronimy się” – napisał generał.
Minister spraw zagranicznych Włoch Luigi Di Maio poinformował w piątek po południu, że Rosja została wykluczona z Rady Europy. Decyzję podjął Komitet Ministrów organizacji na wniosek Polski i Ukrainy.
Korespondent brytyjskiego „Guardiana” opublikował fragment „odezwy” Putina do żołnierzy ukraińskich.
Ukraińskie ministerstwo obrony podało dane na temat strat, jakie mieli ponieść Rosjanie na chwilę obecną podczas inwazji na Ukrainę.
Portal Visegrád 24 opublikował na Twitterze wstrząsające wideo z walki na ulicach ukraińskiego miasta. Poinformowano, że miejscem zdarzenia jest Kijów, a rosyjska ciężarówka wpadła w zasadzkę. W wyniku ostrzału dwóch rosyjskich żołnierzy zginęło. Zdjęcia opublikowane później w sieci zdają się potwierdzać wersję wydarzeń przedstawioną przez portal.
Rząd RFN podtrzymuje swój sprzeciw wobec wykluczenia Rosji z systemu płatności SWIFT w ramach sankcji za inwazję na Ukrainę. – Zawieszenie SWIFT byłoby technicznie trudne do przygotowania i miałoby również ogromny wpływ na transakcje płatnicze w Niemczech, dla niemieckich firm prowadzących interesy z Rosją – powiedział w piątek rzecznik rządu Steffen Hebestreit.
Według informacji przekazanych przez Dmytro Kulebę, szefa ukraińskiego MSZ, Rosjanie mieli ostrzelać przedszkole i sierociniec.
BBC powołując się na informacje od rosyjskiego ministerstwa obrony, podaje, że Rosjanie twierdzą, że przejęli kontrolę nad kluczowym lotniskiem Hostomel pod Kijowem.
Napięta sytuacja wokół działalności ks. Daniela Galusa i zebranej wokół niego wspólnoty trwa od lat. Ostatnio jednak przybrała na sile poprzez deklaracje nieposłuszeństwa kapłana wobec swojego ordynariusza, a następnie wobec postanowień Stolicy Apostolskiej.
Andrej Melnyk, ambasador Ukrainy w Niemczech, udzielił wywiadu niemieckiej stacji ZDF na temat stosunku Niemców i Zachodu do Ukrainy – wypowiadał się bardzo gorzko.