„Trudno powiedzieć, czy mamy się z tego cieszyć, czy tym smucić?” – pyta serwis businessinsider.com.pl i zwraca uwagę, z jaką szybkością rośnie import niemieckich towarów do Polski. „Jesteśmy wśród tych, którzy ratują zapaść niemieckiego eksportu” – czytamy. W drugą stronę jest dość podobnie, tj. jesteśmy na czwartym miejscu na świecie w eksporcie na niemiecki rynek. Należy jednak zwrócić uwagę na dane.
Maturę zdało 84,1 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych; 10,4 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu – podała we wtorek Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Z 5 na 6 lipca zmarła wieloletnia dziennikarka „Tygodnika Solidarność” Teresa Wójcik.
Beryl uderzył w poniedziałek w amerykańskie wybrzeże, spowodował kilka tornad i pozostawił siedem ofiar w Teksasie i jedną w Luizjanie, a także trzy miliony klientów zakładów energetycznych bez prądu. Później osłabł do sztormu tropikalnego, a następnie depresji tropikalnej.
Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.
Telewizja Republika ujawniła relację pani Urszuli, drugiej z zatrzymanych urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie rzekomej afery Funduszu Sprawiedliwości.
W ostatnich dniach media obiegła smutna informacje. Nie żyje gwiazda programu „Ślub od pierwszego wejrzenia”.
We wtorek polska delegacja z prezydentem Andrzejem Dudą na czele przybyła do Waszyngtonu na szczyt NATO. Rozpocznie się on we wtorek wieczorem i potrwa do czwartku.
Księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, poinformowała niedawno, że jej styczniowy pobyt w szpitalu i przebyta operacja jamy brzusznej były związane z wykrytym u niej rakiem. Od tego momentu oczy całego świata skierowane są na Pałac Buckingham. Media bacznie śledzą każdy komunikat.
W nocy z 5 na 6 lipca zmarła Teresa Wójcik. Przez wiele lat pracowała jako dziennikarka w „Tygodniku Solidarność”.
Likwidator TVP SA złożył zawiadomienie do prokuratury ws. rzekomych nieprawidłowości w Telewizji Biełsat. „Żeby łatwiej spacyfikować i zastraszyć ludzi w Biełsacie i zemścić się za moją postawę, postanowili ze mnie zrobić złodziejkę” – komentuje dziennikarka Agnieszka Romaszewska-Guzy.
Wyobraźmy sobie ogromny plac, a na nim bezczynnie siedzące i leżące tłumy młodych ludzi, którzy nie mają pracy, a jednocześnie nie dostają wystarczającej ilości jedzenia, więc są wychudzeni, stale głodni, a w dodatku nie mają żadnych perspektyw na przyszłość. Ludzi wciąż przybywa, a jedzenia jest mniej i mniej.
„Zaczyna im przeszkadzać 800 plus, w mediach bryluje Balcerowicz domagający się, jak zawsze, likwidacji i cięć. Równocześnie podnoszą podatki i opłaty. Do czego to doprowadzi? Niestety, wiadomo” – pisze na platformie X była premier Beata Szydło.
– Pamiętam, jak współprowadziłem kampanię wyborczą w 2015 roku, to Mariusz Błaszczak zawsze był takim prymusem, wręcz słowo w słowo powtarzał to, co mu napisałem – stwierdził na antenie TVN24.pl szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.
Dramatyczne sceny na dworcu głównym w Stuttgarcie. W wyniku ataku nożownika dwie osoby trafiły do szpitala.
Dzięki wynikom niedzielnych wyborów we Francji do parlamentu dostał się lewicowy ekstremista Raphaël Arnault – 29-latek, widniejący w policyjnych rejestrach jako osoba wspierająca terroryzm.
Kto zostanie przedstawicielem Polski w Komisji Europejskiej? Według doniesień serwisu DoRzeczy.pl w grze są dwa nazwiska.
Protesty robotnicze w Polsce często odbieramy jako zrywy niepodległościowe. To oczywiście prawda, ale ich geneza często leży w bardzo przyziemnych sprawach, które wpływają na naszą codzienność. Tak jak ceny żywności, których wzrost w lipcu 1980 r. wzburzył mieszkańców Lubelszczyzny. Ci jednak nie wyszli na ulice. Brutalne pacyfikacje Grudnia ’70 na Wybrzeżu czy poznańskiego czerwca 1956 pokazały, że władze PRL nie mają litości wobec robotników, wysyłając na nich wojsko z czołgami. Ci postanowili więc zostać w swoich zakładach pracy. Fabryki stanęły, stając się bastionami klasy robotniczej, a na komunistów padł blady strach. Bez funkcjonującego przemysłu system socjalistyczny runąłby w trymiga. To zmusiło komunistów do negocjacji, więc sposób ten wykorzystano też później w sierpniu w Stoczni Gdańskiej i innych miejscach w Polsce. Tak powstała Solidarność, zrodzona w zakładach pracy rękoma zwykłych pracowników. Lubelski lipiec to również przestroga dla obecnie rządzących. Jeśli Polakom zacznie się żyć gorzej, będą biednieć, to są gotowi obalić każdego.
„W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi rzekomych „tortur” stosowanych przez funkcjonariuszy Służby Więziennej wobec niektórych osób tymczasowo aresztowanych informujemy, że są to informacje całkowicie nieprawdziwe” – pisze w specjalnym oświadczeniu Służba Więzienna, odnosząc się do poniedziałkowych doniesień Telewizji Republika.
Aktorka znana z „Barw szczęścia” opublikowała na Instagramie post, w którym prosi o pomoc. Katarzyna Zielińska apeluje o wsparcie jej koleżanki walczącej z rakiem.