Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie moratorium dotyczącego ograniczenia i wstrzymania pozyskiwania drewna wprowadzonego przez minister klimatu i środowiska Paulinę Hennig-Kloskę 8 stycznia br. na obszarze 94 tys. ha w obrębie pięciu regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych. Wynik konsultacji jest miażdżący dla proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmian w sposobie zarządzania gospodarką leśną. Jednocześnie potężnie wzrósł eksport drewna do Chin.
Premier Donald Tusk kontrasygnował decyzję prezydenta Andrzeja Dudy ws. wyboru nowego przewodniczącego Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Środowiska sędziowskie dotychczas ostro krytykujące reformę sprawiedliwości dokonywaną przez rząd Prawa i Sprawiedliwości czują się zdradzone i oszukane.
Na 1 września w niemieckich landach – Turyngii i Saksonii – zaplanowano lokalne wybory. Niemiecki Kościół zabrał głos w tej sprawie. Przestrzegł przed głosowaniem na AfD. Partia jest „niewybieralna”, a jej program sprzeczny z zasadami chrześcijaństwa” –stwierdził przewodniczący niemieckiego episkopatu. Równie krytyczny jest wobec lewicowego Sojuszu Sahry Wagenknecht.
Polscy studenci, których wcześniej zatrzymano w Nigerii, zostali uwolnieni i przebywają w Kano - podało w środę przed południem MSZ. Szef resortu dyplomacji Radosław Sikorski rozmawiał z przedstawicielem rodziców studentów Jackiem Półrolniczakiem i podziękował za dobrą współpracę rodzin z MSZ.
Dziennik „Rzeczpospolita” poinformował, że prokurator Krzysztof Bukowiecki, który podjął kontrowersyjną decyzję o umorzeniu śledztwa ws. prok. Ewy Wrzosek, został wiceszefem Departamentu ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej Dariusza Korneluka.
Niemieckie media donoszą, że liczba nielegalnych wjazdów do Niemiec wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Jak podkreśla rzeczniczka niemieckiej policji federalnej, w pierwszej połowie roku na granicy brandenbursko-polskiej policja odesłała do Polski około 3140 osób. A Brandenburgia to zaledwie jeden z trzech graniczących z Polską landów. Jak szacuje Aleksandra Fedorska, łączna liczba wydaleń do Polski mogła przekroczyć już 10 tys.
71,2 proc. ankietowanych nie chce, żeby Donald Tusk kandydował na prezydenta, 16,5 proc. uważa, że obecny premier powinien powalczyć o Pałac Prezydencki, a 12,3 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie – wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET.
„Och jak dobrze słyszeć kwik prawicy po zastosowaniu «J*bać PiS» na #Campus” – pisze na platformie X poseł Platformy Obywatelskiej Anna Sobolak.
F-35 to pierwszy w polskim lotnictwie samolot wielozadaniowy zaprojektowany tak, by był trudno wykrywalny przez przeciwnika. W 2020 roku Polska zamówiła 32 takie maszyny. Pierwsza z nich w środę wyjedzie z fabryki.
Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.
„Szanse na poważną reformę składki zdrowotnej w 2025 r. są bardzo małe” – czytamy w środowym wydaniu „Rzeczpospolitej”. „Eksperci postulują: chociaż ją w paru miejscach uprośćmy, można to zrobić szybko i łatwo”.
Jesienna ramówka Polsatu przyniesie zaskakujące zmiany. Nie wszystkim widzom się one spodobają. Zabraknie w niej m.in. kultowego serialu, który gościł na antenie przez 23 sezony. Pojawi się za to popularny niegdyś teleturniej.
Będzie debata pomiędzy Donaldem Trumpem a Kamalą Harris na stacji ABC News 10 września. Były prezydent USA przekazał, że „osiągnięto porozumienie”.
W pierwszym półroczu 2024 roku Kancelaria Sejmu wydała już 3,6 mln zł na premie dla pracowników – informuje „Fakt”. To o wiele więcej niż w pierwszym półroczu 2023 roku, gdy marszałkiem Sejmu była Elżbieta Witek z PiS.
Od 31 sierpnia do 27 października 2024 r. w Bibliotece Reagana w Simi Valley w Kalifornii będzie można oglądać wystawę pt. „Papież i prezydent: niosąc nadzieję światu”, zorganizowaną przez Fundację i Instytut Prezydencki Ronalda Reagana. Wystawa przedstawia w sposób wieloaspektowy historię wieloletniej współpracy prezydenta Reagana i Świętego Jana Pawła II oraz ich przyjaźni.
"Tusk dał zielone światło dla wyboru neo-sędziego na prezesa Izby Cywilnej SN" – grzmi serwis oko.press. Szef Iustitii twierdzi, że sędziowie "czują się zdradzeni".
Delegalizacja związanej z Moskwą Cerkwi prawosławnej na Ukrainie to krok spodziewany od dawna. Wielu duchownych tej wspólnoty działa przeciwko państwu ukraińskiemu, szpiegując dla Moskwy i krytykując władze w Kijowie oraz wojnę obronną z Rosją. Ich koledzy w Rosji błogosławią zaś wojnę z Ukrainą, żołnierzy i broń, która zabija także cywilów.
Na ul. Sikorskiego na gdańskim Chełmie we wtorek doszło do zderzenia dwóch tramwajów. Według informacji przekazanych przez policję, poszkodowanych zostało siedem osób. Ze względu na wypadek zmieniono organizację ruchu, wprowadzono również autobusową komunikację zastępczą.
Katecheza w szkole to integralny element nauczania publicznego. Obywatele RP mają konstytucyjne prawo do udziału w tych lekcjach, Kościoły i związki wyznaniowe - do nauczania, a katecheci do wynagrodzenia za swą pracę, tak jak inni nauczyciele. Zgodnie z polskim prawem warunki i sposób organizowania lekcji religii w polskich szkołach określane są przez państwo w porozumieniu z Kościołami i związkami wyznaniowymi. Porozumienie to nie zostało osiągnięte w związku z rozporządzeniem MEN z 26 lipca br. zakładającym możliwość dość dowolnego łączenia klas w ramach lekcji religii w szkole. Dziś, w odpowiedzi na petycje Kościoła katolickiego i Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej I Prezes Sądu Najwyższego wystąpiła z wnioskiem o zbadanie konstytucyjności tego rozporządzenia.
Prokurator Krajowy przedstawił we wtorek Michałowi Wosiowi zarzut przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, polegających na przekazaniu 25 mln zł ze środków Funduszu Sprawiedliwości na zakup oprogramowania Pegasus dla Centralnego Biura Antykorupcyjnego.