„Papież i prezydent: Niosąc nadzieję światu”. Zaproszenie na niezwykłą wystawę prezentującą współpracę Ronalda Reagana i Jana Pawła II
Ronald Reagan nazwał kiedyś papieża Jana Pawła II „człowiekiem pokoju i dobroci — inspiracją dla świata”. Z kolei list, który papież Jan Paweł II napisał do prezydenta Reagana, aby podziękować jemu i jego administracji za pracę nad rozwiązaniem kryzysu libańskiego, zakończył słowami: „Proszę Pana, aby dał odwagę i mądrość przywódcom zaangażowanym w trudne zadanie budowania pokoju na Bliskim Wschodzie”.
Oprócz stanowczego stanowiska wobec komunizmu św. Jan Paweł II i prezydent Ronald Reagan mieli uderzająco podobne biografie. Obaj przywódcy przeżyli zamachy na swoje życie i udzielili przebaczenia swoim potencjalnym zabójcom. Obaj pracowali jako aktorzy we wczesnych latach, zanim stali się wpływowymi postaciami. W związku z tym obaj mieli wyjątkową perspektywę, w przeciwieństwie do swoich kolegów. Wierzyli, że pokój jest możliwy. Ich zbliżone poglądy sprawiły, że stali się sojusznikami i dali nadzieję światu.
Wystawa ukazuje przyjaźń i partnerstwo
Od 31 sierpnia do 27 października 2024 r. w Bibliotece Reagana w Simi Valley w Kalifornii zaprezentowana zostanie publiczności wystawa pt. „Papież i prezydent: niosąc nadzieję światu”. Wystawa, która obejmuje różne rozdziały z życia Świętego Jana Pawła II – od dzieciństwa, przez kapłaństwo, po pierwsze spotkanie z prezydentem Reaganem, które przygotowało grunt pod ich długotrwałą przyjaźń i partnerstwo, opowiada przede wszystkim historię wieloletniej współpracy prezydenta Reagana i Świętego Jana Pawła II, umożliwiając odwiedzającym równoległe doświadczenie ich życia i wpływu na siebie nawzajem.
„Dziedzictwo prezydenta Reagana i papieża Jana Pawła II jest trwałe”
Dziedzictwo prezydenta Reagana i papieża Jana Pawła II jest trwałe, wystawa „Papież i prezydent” podkreśla te momenty, w których ich ścieżki zbiegły się, co wywarło głęboki wpływ na współczesną historię
– powiedziała Melissa Giller, dyrektor ds. marketingu w Prezydenckiej Fundacji i Instytucie Ronalda Reagana.
Dyplomacja między prezydentem Reaganem a Świętym Janem Pawłem II przyczyniła się do upadku komunizmu i odzyskania wolności, którą cieszy się dziś współczesny świat. Ważne jest, abyśmy pamiętali i świętowali ich trwały wpływ na te wydarzenia
– dodała.
Niezwykłe eksponaty
Wystawa daje również publiczności szansę zobaczenia nigdy wcześniej niewidzianych prezentów dla prezydenta Ronalda Reagana od Świętego Jana Pawła II i Watykanu. Będą tam również eksponowane dokumenty poprzedzające pięć spotkań twarzą w twarz między dwoma mężczyznami: Watykan (7 czerwca 1982), Alaska (2 maja 1984), Miami/Vizcaya (10 września 1987) i Watykan (6 czerwca 1987).
Wystawione obiekty obejmują popiersie papieża św. Jana Pawła II z brązu, podarowane przez Przyjaciół Jana Pawła II i wyrzeźbione przez amerykańskiego rzeźbiarza Gordona Kraya, a także dokumenty poprzedzające cztery spotkania twarzą w twarz między Reaganem a św. Janem Pawłem II, sukienkę, którą Nancy Reagan miała na sobie podczas pierwszego spotkania z papieżem, pamiątki ze spotkania na Alasce w 1984 roku oraz kilka prezentów od papieża dla Reaganów, w tym Madonnę z kości słoniowej i poświęcone medaliony.
Wystawa została zorganizowana przez Fundację i Instytut Prezydencki Ronalda Reagana. Wsparcie zapewnili m.in. Rycerze Kolumba oraz Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa oraz Ned i Carol Spieker.
Fundacja i Instytut Prezydencki Ronalda Reagana
Fundacja i Instytut Prezydencki Ronalda Reagana (RRPFI) to jedyna organizacja non profit utworzona przez prezydenta Reagana, której zadaniem jest promowanie jego dziedzictwa i zasad – ograniczonego rządu, wolności jednostki, możliwości ekonomicznych, wolności i demokracji, pokoju poprzez siłę i dumy narodowej. Biblioteka Reagana w Simi Valley przechowuje ponad 55 milionów stron dokumentów gubernatorskich, prezydenckich i osobistych oraz ponad 60 000 prezentów i artefaktów dokumentujących życie Ronalda i Nancy Reagan. Jest również miejscem ostatniego spoczynku 40. prezydenta Ameryki i jego pierwszej damy. Więcej informacji na temat fundacji można znaleźć na stronie www.reaganfoundation.org.
CZYTAJ TAKŻE: Będzie debata Trump-Harris