„Papież i prezydent: Niosąc nadzieję światu”. Zaproszenie na niezwykłą wystawę prezentującą współpracę Ronalda Reagana i Jana Pawła II

Od 31 sierpnia do 27 października 2024 r. w Bibliotece Reagana w Simi Valley w Kalifornii będzie można oglądać wystawę pt. „Papież i prezydent: niosąc nadzieję światu”, zorganizowaną przez Fundację i Instytut Prezydencki Ronalda Reagana. Wystawa przedstawia w sposób wieloaspektowy historię wieloletniej współpracy prezydenta Reagana i Świętego Jana Pawła II oraz ich przyjaźni.
Jan Paweł II i Ronald Reagan „Papież i prezydent: Niosąc nadzieję światu”. Zaproszenie na niezwykłą wystawę prezentującą współpracę Ronalda Reagana i Jana Pawła II
Jan Paweł II i Ronald Reagan / fot. www.reaganfoundation.org

Ronald Reagan nazwał kiedyś papieża Jana Pawła II „człowiekiem pokoju i dobroci — inspiracją dla świata”. Z kolei list, który papież Jan Paweł II napisał do prezydenta Reagana, aby podziękować jemu i jego administracji za pracę nad rozwiązaniem kryzysu libańskiego, zakończył słowami: „Proszę Pana, aby dał odwagę i mądrość przywódcom zaangażowanym w trudne zadanie budowania pokoju na Bliskim Wschodzie”.

Oprócz stanowczego stanowiska wobec komunizmu św. Jan Paweł II i prezydent Ronald Reagan mieli uderzająco podobne biografie. Obaj przywódcy przeżyli zamachy na swoje życie i udzielili przebaczenia swoim potencjalnym zabójcom. Obaj pracowali jako aktorzy we wczesnych latach, zanim stali się wpływowymi postaciami. W związku z tym obaj mieli wyjątkową perspektywę, w przeciwieństwie do swoich kolegów. Wierzyli, że pokój jest możliwy. Ich zbliżone poglądy sprawiły, że stali się sojusznikami i dali nadzieję światu.

Wystawa ukazuje przyjaźń i partnerstwo

Od 31 sierpnia do 27 października 2024 r. w Bibliotece Reagana w Simi Valley w Kalifornii zaprezentowana zostanie publiczności wystawa pt. „Papież i prezydent: niosąc nadzieję światu”. Wystawa, która obejmuje różne rozdziały z życia Świętego Jana Pawła II – od dzieciństwa, przez kapłaństwo, po pierwsze spotkanie z prezydentem Reaganem, które przygotowało grunt pod ich długotrwałą przyjaźń i partnerstwo, opowiada przede wszystkim historię wieloletniej współpracy prezydenta Reagana i Świętego Jana Pawła II, umożliwiając odwiedzającym równoległe doświadczenie ich życia i wpływu na siebie nawzajem.

„Dziedzictwo prezydenta Reagana i papieża Jana Pawła II jest trwałe”

Dziedzictwo prezydenta Reagana i papieża Jana Pawła II jest trwałe, wystawa „Papież i prezydent” podkreśla te momenty, w których ich ścieżki zbiegły się, co wywarło głęboki wpływ na współczesną historię

– powiedziała Melissa Giller, dyrektor ds. marketingu w Prezydenckiej Fundacji i Instytucie Ronalda Reagana.

Dyplomacja między prezydentem Reaganem a Świętym Janem Pawłem II przyczyniła się do upadku komunizmu i odzyskania wolności, którą cieszy się dziś współczesny świat. Ważne jest, abyśmy pamiętali i świętowali ich trwały wpływ na te wydarzenia

– dodała.

Niezwykłe eksponaty

Wystawa daje również publiczności szansę zobaczenia nigdy wcześniej niewidzianych prezentów dla prezydenta Ronalda Reagana od Świętego Jana Pawła II i Watykanu. Będą tam również eksponowane dokumenty poprzedzające pięć spotkań twarzą w twarz między dwoma mężczyznami: Watykan (7 czerwca 1982), Alaska (2 maja 1984), Miami/Vizcaya (10 września 1987) i Watykan (6 czerwca 1987).

Wystawione obiekty obejmują popiersie papieża św. Jana Pawła II z brązu, podarowane przez Przyjaciół Jana Pawła II i wyrzeźbione przez amerykańskiego rzeźbiarza Gordona Kraya, a także dokumenty poprzedzające cztery spotkania twarzą w twarz między Reaganem a św. Janem Pawłem II, sukienkę, którą Nancy Reagan miała na sobie podczas pierwszego spotkania z papieżem, pamiątki ze spotkania na Alasce w 1984 roku oraz kilka prezentów od papieża dla Reaganów, w tym Madonnę z kości słoniowej i poświęcone medaliony.

Wystawa została zorganizowana przez Fundację i Instytut Prezydencki Ronalda Reagana. Wsparcie zapewnili m.in. Rycerze Kolumba oraz Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa oraz Ned i Carol Spieker.

Fundacja i Instytut Prezydencki Ronalda Reagana

Fundacja i Instytut Prezydencki Ronalda Reagana (RRPFI) to jedyna organizacja non profit utworzona przez prezydenta Reagana, której zadaniem jest promowanie jego dziedzictwa i zasad – ograniczonego rządu, wolności jednostki, możliwości ekonomicznych, wolności i demokracji, pokoju poprzez siłę i dumy narodowej. Biblioteka Reagana w Simi Valley przechowuje ponad 55 milionów stron dokumentów gubernatorskich, prezydenckich i osobistych oraz ponad 60 000 prezentów i artefaktów dokumentujących życie Ronalda i Nancy Reagan. Jest również miejscem ostatniego spoczynku 40. prezydenta Ameryki i jego pierwszej damy. Więcej informacji na temat fundacji można znaleźć na stronie www.reaganfoundation.org.

CZYTAJ TAKŻE: Będzie debata Trump-Harris


 

POLECANE
Cóź szkodzi obiecać. Kuriozalna wypowiedź posła PO ws. postulatów Mentzena [WIDEO] z ostatniej chwili
"Cóź szkodzi obiecać". Kuriozalna wypowiedź posła PO ws. postulatów Mentzena [WIDEO]

Podczas rozmowy z red. Agnieszką Gozdyrą na antenie Polsat News poseł PO Przemysław Witek pozwolił sobie na kuriozalną wypowiedź dot. poparcia dla postulatów Sławomira Mentzena. 

Niecodzienna sytuacja w Sejmie. Ws. tej ustawy PiS, KO, TD i Konfederacja głosowały za z ostatniej chwili
Niecodzienna sytuacja w Sejmie. Ws. tej ustawy PiS, KO, TD i Konfederacja głosowały "za"

Kluby PiS, KO, PSL, Polska 2050 i Konfederacja opowiedziały się we wtorek w Sejmie za rządowym projektem ustawy, który przewiduje wypowiedzenie Konwencji ottawskiej dotyczącej zakazu użycia min przeciwpiechotnych. Projekt po debacie został skierowany do dalszych prac w komisjach.

Wybory w Rumunii - lekcja dla Polski tylko u nas
Wybory w Rumunii - lekcja dla Polski

Nie, nie chodzi o „skręcenie” wyborów na jesieni ub.r. i późniejsze wyeliminowanie Georgescu. Chodzi o wybory majowe. Nawet jeśli były różnego rodzaju naciski i kombinacje operacyjne systemu – od rzekomej presji na szefa Telegramu we Francji, by ograniczać wpisy przychylne Simionowi, po mobilizację uprawionych do głosowania mieszkańców Mołdawii – nie ma wątpliwości, że po prostu większość głosujących obywateli Rumunii powiedziała „nie” Simionowi.

Beata Szydło o wyborcach Sławomira Mentzena: To rzeczywiście osoby, dla których ważne są wartości Wiadomości
Beata Szydło o wyborcach Sławomira Mentzena: To rzeczywiście osoby, dla których ważne są wartości

Europoseł Beata Szydło chwali wyborców Sławomira Mentzena, podkreślając ich przywiązanie do wartości, suwerenności i rozwoju Polski.

Tusk odgraża się Niemcom ws. odsyłania imigrantów do Polski z ostatniej chwili
Tusk "odgraża się" Niemcom ws. odsyłania imigrantów do Polski

– Będę gotów zamknąć granicę i poinformowałem Niemcy, że jeśli będą próbowali przesyłać nam migrantów, to w ostatecznym momencie zastosuję przepisy pozwalające na wypowiedzenie zobowiązań traktatowych ze względu na bezpieczeństwo – zadeklarował we wtorek w TVP Info premier Donald Tusk. Ile warte są deklaracje premiera? Raczej niewiele zważywszy na fakt, że Niemcy już od miesięcy przesyłają do Polski tysiące nielegalnych migrantów, a reakcji polskich władz jak nie było, tak nie ma.

Szokujące informacje ujawnione przez TV Republika. Jest komunikat Prokuratury z ostatniej chwili
Szokujące informacje ujawnione przez TV Republika. Jest komunikat Prokuratury

Jak donosi Telewizja Republika, Klementyna Suchanow, obecnie ekspert w pracach komisji powołanych przez rząd Donalda Tuska miała być aktywnie zaangażowana w działania związane z nielegalnym przekraczaniem granicy przez migrantów z Białorusi. Republika miała dotrzeć do materiałów, jakie posiadają w tej sprawie śledczy. Jest komunikat Prokuratury.

Izrael nasila ataki na Strefę Gazy. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych Wiadomości
Izrael nasila ataki na Strefę Gazy. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych

- W izraelskich atakach na Strefę Gazy we wtorek zginęło 85 osób - poinformowała agencja AP, powołując się na władze medyczne.

Marco Rubio: Możemy dojść do momentu, gdy poprzemy sankcje przeciwko Rosji z ostatniej chwili
Marco Rubio: Możemy dojść do momentu, gdy poprzemy sankcje przeciwko Rosji

- Możemy dojść do momentu, w którym poprzemy nowe sankcje przeciwko Rosji, jeśli faktycznie nie będzie ona zainteresowana pokojem - powiedział we wtorek w Senacie sekretarz stanu USA Marco Rubio. Dodał, że administracja pracuje nad dostarczeniem Ukrainie kolejnych systemów Patriot.

Zwrot ws. wyborów prezydenckich w Rumunii. George Simion składa wniosek do Sądu Konstytucyjnego polityka
Zwrot ws. wyborów prezydenckich w Rumunii. George Simion składa wniosek do Sądu Konstytucyjnego

George Simion ogłosił, że skieruje wniosek do Sądu Konstytucyjnego o unieważnienie wyborów prezydenckich w Rumunii z powodu ewentualnej ingerencji zewnętrznej.

W Warszawie powstaną dwa Centra Integracji Cudzoziemców z ostatniej chwili
W Warszawie powstaną dwa Centra Integracji Cudzoziemców

W Warszawie planowane jest utworzenie dwóch Centrów Integracji Cudzoziemców. Pierwsze powstanie w siedzibie Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej przy ulicy Grzybowskiej.

REKLAMA

„Papież i prezydent: Niosąc nadzieję światu”. Zaproszenie na niezwykłą wystawę prezentującą współpracę Ronalda Reagana i Jana Pawła II

Od 31 sierpnia do 27 października 2024 r. w Bibliotece Reagana w Simi Valley w Kalifornii będzie można oglądać wystawę pt. „Papież i prezydent: niosąc nadzieję światu”, zorganizowaną przez Fundację i Instytut Prezydencki Ronalda Reagana. Wystawa przedstawia w sposób wieloaspektowy historię wieloletniej współpracy prezydenta Reagana i Świętego Jana Pawła II oraz ich przyjaźni.
Jan Paweł II i Ronald Reagan „Papież i prezydent: Niosąc nadzieję światu”. Zaproszenie na niezwykłą wystawę prezentującą współpracę Ronalda Reagana i Jana Pawła II
Jan Paweł II i Ronald Reagan / fot. www.reaganfoundation.org

Ronald Reagan nazwał kiedyś papieża Jana Pawła II „człowiekiem pokoju i dobroci — inspiracją dla świata”. Z kolei list, który papież Jan Paweł II napisał do prezydenta Reagana, aby podziękować jemu i jego administracji za pracę nad rozwiązaniem kryzysu libańskiego, zakończył słowami: „Proszę Pana, aby dał odwagę i mądrość przywódcom zaangażowanym w trudne zadanie budowania pokoju na Bliskim Wschodzie”.

Oprócz stanowczego stanowiska wobec komunizmu św. Jan Paweł II i prezydent Ronald Reagan mieli uderzająco podobne biografie. Obaj przywódcy przeżyli zamachy na swoje życie i udzielili przebaczenia swoim potencjalnym zabójcom. Obaj pracowali jako aktorzy we wczesnych latach, zanim stali się wpływowymi postaciami. W związku z tym obaj mieli wyjątkową perspektywę, w przeciwieństwie do swoich kolegów. Wierzyli, że pokój jest możliwy. Ich zbliżone poglądy sprawiły, że stali się sojusznikami i dali nadzieję światu.

Wystawa ukazuje przyjaźń i partnerstwo

Od 31 sierpnia do 27 października 2024 r. w Bibliotece Reagana w Simi Valley w Kalifornii zaprezentowana zostanie publiczności wystawa pt. „Papież i prezydent: niosąc nadzieję światu”. Wystawa, która obejmuje różne rozdziały z życia Świętego Jana Pawła II – od dzieciństwa, przez kapłaństwo, po pierwsze spotkanie z prezydentem Reaganem, które przygotowało grunt pod ich długotrwałą przyjaźń i partnerstwo, opowiada przede wszystkim historię wieloletniej współpracy prezydenta Reagana i Świętego Jana Pawła II, umożliwiając odwiedzającym równoległe doświadczenie ich życia i wpływu na siebie nawzajem.

„Dziedzictwo prezydenta Reagana i papieża Jana Pawła II jest trwałe”

Dziedzictwo prezydenta Reagana i papieża Jana Pawła II jest trwałe, wystawa „Papież i prezydent” podkreśla te momenty, w których ich ścieżki zbiegły się, co wywarło głęboki wpływ na współczesną historię

– powiedziała Melissa Giller, dyrektor ds. marketingu w Prezydenckiej Fundacji i Instytucie Ronalda Reagana.

Dyplomacja między prezydentem Reaganem a Świętym Janem Pawłem II przyczyniła się do upadku komunizmu i odzyskania wolności, którą cieszy się dziś współczesny świat. Ważne jest, abyśmy pamiętali i świętowali ich trwały wpływ na te wydarzenia

– dodała.

Niezwykłe eksponaty

Wystawa daje również publiczności szansę zobaczenia nigdy wcześniej niewidzianych prezentów dla prezydenta Ronalda Reagana od Świętego Jana Pawła II i Watykanu. Będą tam również eksponowane dokumenty poprzedzające pięć spotkań twarzą w twarz między dwoma mężczyznami: Watykan (7 czerwca 1982), Alaska (2 maja 1984), Miami/Vizcaya (10 września 1987) i Watykan (6 czerwca 1987).

Wystawione obiekty obejmują popiersie papieża św. Jana Pawła II z brązu, podarowane przez Przyjaciół Jana Pawła II i wyrzeźbione przez amerykańskiego rzeźbiarza Gordona Kraya, a także dokumenty poprzedzające cztery spotkania twarzą w twarz między Reaganem a św. Janem Pawłem II, sukienkę, którą Nancy Reagan miała na sobie podczas pierwszego spotkania z papieżem, pamiątki ze spotkania na Alasce w 1984 roku oraz kilka prezentów od papieża dla Reaganów, w tym Madonnę z kości słoniowej i poświęcone medaliony.

Wystawa została zorganizowana przez Fundację i Instytut Prezydencki Ronalda Reagana. Wsparcie zapewnili m.in. Rycerze Kolumba oraz Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa oraz Ned i Carol Spieker.

Fundacja i Instytut Prezydencki Ronalda Reagana

Fundacja i Instytut Prezydencki Ronalda Reagana (RRPFI) to jedyna organizacja non profit utworzona przez prezydenta Reagana, której zadaniem jest promowanie jego dziedzictwa i zasad – ograniczonego rządu, wolności jednostki, możliwości ekonomicznych, wolności i demokracji, pokoju poprzez siłę i dumy narodowej. Biblioteka Reagana w Simi Valley przechowuje ponad 55 milionów stron dokumentów gubernatorskich, prezydenckich i osobistych oraz ponad 60 000 prezentów i artefaktów dokumentujących życie Ronalda i Nancy Reagan. Jest również miejscem ostatniego spoczynku 40. prezydenta Ameryki i jego pierwszej damy. Więcej informacji na temat fundacji można znaleźć na stronie www.reaganfoundation.org.

CZYTAJ TAKŻE: Będzie debata Trump-Harris



 

Polecane
Emerytury
Stażowe