„Papież i prezydent: Niosąc nadzieję światu”. Zaproszenie na niezwykłą wystawę prezentującą współpracę Ronalda Reagana i Jana Pawła II

Od 31 sierpnia do 27 października 2024 r. w Bibliotece Reagana w Simi Valley w Kalifornii będzie można oglądać wystawę pt. „Papież i prezydent: niosąc nadzieję światu”, zorganizowaną przez Fundację i Instytut Prezydencki Ronalda Reagana. Wystawa przedstawia w sposób wieloaspektowy historię wieloletniej współpracy prezydenta Reagana i Świętego Jana Pawła II oraz ich przyjaźni.
Jan Paweł II i Ronald Reagan „Papież i prezydent: Niosąc nadzieję światu”. Zaproszenie na niezwykłą wystawę prezentującą współpracę Ronalda Reagana i Jana Pawła II
Jan Paweł II i Ronald Reagan / fot. www.reaganfoundation.org

Ronald Reagan nazwał kiedyś papieża Jana Pawła II „człowiekiem pokoju i dobroci — inspiracją dla świata”. Z kolei list, który papież Jan Paweł II napisał do prezydenta Reagana, aby podziękować jemu i jego administracji za pracę nad rozwiązaniem kryzysu libańskiego, zakończył słowami: „Proszę Pana, aby dał odwagę i mądrość przywódcom zaangażowanym w trudne zadanie budowania pokoju na Bliskim Wschodzie”.

Oprócz stanowczego stanowiska wobec komunizmu św. Jan Paweł II i prezydent Ronald Reagan mieli uderzająco podobne biografie. Obaj przywódcy przeżyli zamachy na swoje życie i udzielili przebaczenia swoim potencjalnym zabójcom. Obaj pracowali jako aktorzy we wczesnych latach, zanim stali się wpływowymi postaciami. W związku z tym obaj mieli wyjątkową perspektywę, w przeciwieństwie do swoich kolegów. Wierzyli, że pokój jest możliwy. Ich zbliżone poglądy sprawiły, że stali się sojusznikami i dali nadzieję światu.

Wystawa ukazuje przyjaźń i partnerstwo

Od 31 sierpnia do 27 października 2024 r. w Bibliotece Reagana w Simi Valley w Kalifornii zaprezentowana zostanie publiczności wystawa pt. „Papież i prezydent: niosąc nadzieję światu”. Wystawa, która obejmuje różne rozdziały z życia Świętego Jana Pawła II – od dzieciństwa, przez kapłaństwo, po pierwsze spotkanie z prezydentem Reaganem, które przygotowało grunt pod ich długotrwałą przyjaźń i partnerstwo, opowiada przede wszystkim historię wieloletniej współpracy prezydenta Reagana i Świętego Jana Pawła II, umożliwiając odwiedzającym równoległe doświadczenie ich życia i wpływu na siebie nawzajem.

„Dziedzictwo prezydenta Reagana i papieża Jana Pawła II jest trwałe”

Dziedzictwo prezydenta Reagana i papieża Jana Pawła II jest trwałe, wystawa „Papież i prezydent” podkreśla te momenty, w których ich ścieżki zbiegły się, co wywarło głęboki wpływ na współczesną historię

– powiedziała Melissa Giller, dyrektor ds. marketingu w Prezydenckiej Fundacji i Instytucie Ronalda Reagana.

Dyplomacja między prezydentem Reaganem a Świętym Janem Pawłem II przyczyniła się do upadku komunizmu i odzyskania wolności, którą cieszy się dziś współczesny świat. Ważne jest, abyśmy pamiętali i świętowali ich trwały wpływ na te wydarzenia

– dodała.

Niezwykłe eksponaty

Wystawa daje również publiczności szansę zobaczenia nigdy wcześniej niewidzianych prezentów dla prezydenta Ronalda Reagana od Świętego Jana Pawła II i Watykanu. Będą tam również eksponowane dokumenty poprzedzające pięć spotkań twarzą w twarz między dwoma mężczyznami: Watykan (7 czerwca 1982), Alaska (2 maja 1984), Miami/Vizcaya (10 września 1987) i Watykan (6 czerwca 1987).

Wystawione obiekty obejmują popiersie papieża św. Jana Pawła II z brązu, podarowane przez Przyjaciół Jana Pawła II i wyrzeźbione przez amerykańskiego rzeźbiarza Gordona Kraya, a także dokumenty poprzedzające cztery spotkania twarzą w twarz między Reaganem a św. Janem Pawłem II, sukienkę, którą Nancy Reagan miała na sobie podczas pierwszego spotkania z papieżem, pamiątki ze spotkania na Alasce w 1984 roku oraz kilka prezentów od papieża dla Reaganów, w tym Madonnę z kości słoniowej i poświęcone medaliony.

Wystawa została zorganizowana przez Fundację i Instytut Prezydencki Ronalda Reagana. Wsparcie zapewnili m.in. Rycerze Kolumba oraz Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa oraz Ned i Carol Spieker.

Fundacja i Instytut Prezydencki Ronalda Reagana

Fundacja i Instytut Prezydencki Ronalda Reagana (RRPFI) to jedyna organizacja non profit utworzona przez prezydenta Reagana, której zadaniem jest promowanie jego dziedzictwa i zasad – ograniczonego rządu, wolności jednostki, możliwości ekonomicznych, wolności i demokracji, pokoju poprzez siłę i dumy narodowej. Biblioteka Reagana w Simi Valley przechowuje ponad 55 milionów stron dokumentów gubernatorskich, prezydenckich i osobistych oraz ponad 60 000 prezentów i artefaktów dokumentujących życie Ronalda i Nancy Reagan. Jest również miejscem ostatniego spoczynku 40. prezydenta Ameryki i jego pierwszej damy. Więcej informacji na temat fundacji można znaleźć na stronie www.reaganfoundation.org.

CZYTAJ TAKŻE: Będzie debata Trump-Harris


 

POLECANE
Tragiczne wieści. Nie żyje burmistrz Piotrkowa Kujawskiego Wiadomości
Tragiczne wieści. Nie żyje burmistrz Piotrkowa Kujawskiego

W Palczewie niewielkiej wsi w województwie kujawsko-pomorskim, doszło do dramatycznego zdarzenia. W rodzinnym domu znaleziono ciała 32-letniego burmistrza Piotrkowa Kujawskiego, Krystiana Betlińskiego, oraz jego 66-letniego ojca. Wstępne ustalenia wskazują, że mężczyźni prawdopodobnie zatruli się tlenkiem węgla.

Gwiazda TVN liczy na aborcję dziecka znanej piosenkarki? gorące
Gwiazda TVN liczy na aborcję dziecka znanej piosenkarki?

Dziennikarz Marcin Dobski opublikował na portalu X screeny, na których, jak twierdzi widać wymianę zdań między prezenterką TVN Katarzyną Górniak a żoną znanego lekarza - Katarzyną Grabarczyk. W swoich słowach Górniak miała wyrazić nadzieję, że znana piosenkarka Katarzyna Moś, która jest obecnie partnerką medyka dokona aborcji.

PŚ w skokach narciarskich. Polak wśród najlepszych z ostatniej chwili
PŚ w skokach narciarskich. Polak wśród najlepszych

Jakub Wolny był ósmy, Aleksander Zniszczoł 19., Kamil Stoch 25., Paweł Wąsek 36., a Dawid Kubacki 41. w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich. Ponownie wygrał Niemiec Pius Paschke. Na podium stanęli też Austriak Michael Hayboeck i Norweg Kristoffer Eriksen Sundal.

Niespodziewany atak. Znany aktor trafił do szpitala Wiadomości
"Niespodziewany atak". Znany aktor trafił do szpitala

13 grudnia 2024 roku w restauracji Mr Chow w Beverly Hills doszło do nieprzyjemnego incydentu. Jamie Foxx, aktor i muzyk, znany na całym świecie, obchodził tego dnia swoje 57. urodziny. Towarzyszyły mu córki: Corinne i Anelise oraz była partnerka Kristin Grannis.

Wielkopolska premiera Koncertu Niepodległości  Rok XVI, edycja 57 pt. „Triumph. Rzecz o wojnach z Moskwą” g. 18.00 z ostatniej chwili
Wielkopolska premiera Koncertu Niepodległości Rok XVI, edycja 57 pt. „Triumph. Rzecz o wojnach z Moskwą” g. 18.00

Koncert odbędzie się w zabytkowym XVII wiecznym kościele drewnianym w Grębaninie, unikalnej świątyni słynącej XV wieczną, gotycką figurą Madonny z Dzieciątkiem i zachwycającymi polichromiami odkrytymi podczas prac konserwacyjnych.

Dramat na drodze. Nie żyje trzech nastolatków z ostatniej chwili
Dramat na drodze. Nie żyje trzech nastolatków

W sobotę, 14 grudnia, na drodze wojewódzkiej nr 671 w miejscowości Nowowola (woj. podlaskie) doszło do tragicznego wypadku. Samochód osobowy, którym podróżowało czterech nastolatków, uderzył w drzewo. Zginęły trzy osoby, a jedna w stanie ciężkim trafiła do szpitala.

Chwile grozy na pokładzie samolotu. Awaryjne lądowanie w Warszawie z ostatniej chwili
Chwile grozy na pokładzie samolotu. Awaryjne lądowanie w Warszawie

Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT z Kopenhagi wylądował awaryjnie na Lotnisku Chopina w Warszawie - poinformowała w niedzielę PAP rzecznik portu Anna Dermont. W maszynie wystąpiła usterka układu hamulcowego - powiedział rzecznik LOT-u Krzysztof Moczulski.

Nie żyje były trener reprezentacji Polski Wiadomości
Nie żyje były trener reprezentacji Polski

Świat polskiej siatkówki pogrążył się w żałobie po śmierci Artura Wójcika - wybitnego trenera i byłego selekcjonera młodzieżowych reprezentacji Polski. Smutną wiadomość ogłoszono w niedzielę za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wójcik, od lat związany z warszawskim środowiskiem siatkarskim, pełnił w ostatnim czasie rolę pierwszego trenera zespołu AZS AWF Warszawa występującego w II lidze.

To dla mnie najważniejsze. Probierz zabrał głos ws. jednego z piłkarzy Wiadomości
"To dla mnie najważniejsze". Probierz zabrał głos ws. jednego z piłkarzy

Selekcjoner reprezentacji Polski, Michał Probierz, przygotowuje drużynę do eliminacji Mistrzostw Świata 2026. W rozmowie z Kanałem Sportowym otwarcie powiedział o swoich planach oraz o sytuacji Jakuba Modera, który po ciężkiej kontuzji wciąż nie wrócił do formy sprzed przerwy.

Niepokojąca prognoza IMGW. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
Niepokojąca prognoza IMGW. Oto co nas czeka

W ciągu najbliższych dni możemy spodziewać się opadów deszczu ze śniegiem i silnego wiatru – poinformował PAP Michał Kowalczuk, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

REKLAMA

„Papież i prezydent: Niosąc nadzieję światu”. Zaproszenie na niezwykłą wystawę prezentującą współpracę Ronalda Reagana i Jana Pawła II

Od 31 sierpnia do 27 października 2024 r. w Bibliotece Reagana w Simi Valley w Kalifornii będzie można oglądać wystawę pt. „Papież i prezydent: niosąc nadzieję światu”, zorganizowaną przez Fundację i Instytut Prezydencki Ronalda Reagana. Wystawa przedstawia w sposób wieloaspektowy historię wieloletniej współpracy prezydenta Reagana i Świętego Jana Pawła II oraz ich przyjaźni.
Jan Paweł II i Ronald Reagan „Papież i prezydent: Niosąc nadzieję światu”. Zaproszenie na niezwykłą wystawę prezentującą współpracę Ronalda Reagana i Jana Pawła II
Jan Paweł II i Ronald Reagan / fot. www.reaganfoundation.org

Ronald Reagan nazwał kiedyś papieża Jana Pawła II „człowiekiem pokoju i dobroci — inspiracją dla świata”. Z kolei list, który papież Jan Paweł II napisał do prezydenta Reagana, aby podziękować jemu i jego administracji za pracę nad rozwiązaniem kryzysu libańskiego, zakończył słowami: „Proszę Pana, aby dał odwagę i mądrość przywódcom zaangażowanym w trudne zadanie budowania pokoju na Bliskim Wschodzie”.

Oprócz stanowczego stanowiska wobec komunizmu św. Jan Paweł II i prezydent Ronald Reagan mieli uderzająco podobne biografie. Obaj przywódcy przeżyli zamachy na swoje życie i udzielili przebaczenia swoim potencjalnym zabójcom. Obaj pracowali jako aktorzy we wczesnych latach, zanim stali się wpływowymi postaciami. W związku z tym obaj mieli wyjątkową perspektywę, w przeciwieństwie do swoich kolegów. Wierzyli, że pokój jest możliwy. Ich zbliżone poglądy sprawiły, że stali się sojusznikami i dali nadzieję światu.

Wystawa ukazuje przyjaźń i partnerstwo

Od 31 sierpnia do 27 października 2024 r. w Bibliotece Reagana w Simi Valley w Kalifornii zaprezentowana zostanie publiczności wystawa pt. „Papież i prezydent: niosąc nadzieję światu”. Wystawa, która obejmuje różne rozdziały z życia Świętego Jana Pawła II – od dzieciństwa, przez kapłaństwo, po pierwsze spotkanie z prezydentem Reaganem, które przygotowało grunt pod ich długotrwałą przyjaźń i partnerstwo, opowiada przede wszystkim historię wieloletniej współpracy prezydenta Reagana i Świętego Jana Pawła II, umożliwiając odwiedzającym równoległe doświadczenie ich życia i wpływu na siebie nawzajem.

„Dziedzictwo prezydenta Reagana i papieża Jana Pawła II jest trwałe”

Dziedzictwo prezydenta Reagana i papieża Jana Pawła II jest trwałe, wystawa „Papież i prezydent” podkreśla te momenty, w których ich ścieżki zbiegły się, co wywarło głęboki wpływ na współczesną historię

– powiedziała Melissa Giller, dyrektor ds. marketingu w Prezydenckiej Fundacji i Instytucie Ronalda Reagana.

Dyplomacja między prezydentem Reaganem a Świętym Janem Pawłem II przyczyniła się do upadku komunizmu i odzyskania wolności, którą cieszy się dziś współczesny świat. Ważne jest, abyśmy pamiętali i świętowali ich trwały wpływ na te wydarzenia

– dodała.

Niezwykłe eksponaty

Wystawa daje również publiczności szansę zobaczenia nigdy wcześniej niewidzianych prezentów dla prezydenta Ronalda Reagana od Świętego Jana Pawła II i Watykanu. Będą tam również eksponowane dokumenty poprzedzające pięć spotkań twarzą w twarz między dwoma mężczyznami: Watykan (7 czerwca 1982), Alaska (2 maja 1984), Miami/Vizcaya (10 września 1987) i Watykan (6 czerwca 1987).

Wystawione obiekty obejmują popiersie papieża św. Jana Pawła II z brązu, podarowane przez Przyjaciół Jana Pawła II i wyrzeźbione przez amerykańskiego rzeźbiarza Gordona Kraya, a także dokumenty poprzedzające cztery spotkania twarzą w twarz między Reaganem a św. Janem Pawłem II, sukienkę, którą Nancy Reagan miała na sobie podczas pierwszego spotkania z papieżem, pamiątki ze spotkania na Alasce w 1984 roku oraz kilka prezentów od papieża dla Reaganów, w tym Madonnę z kości słoniowej i poświęcone medaliony.

Wystawa została zorganizowana przez Fundację i Instytut Prezydencki Ronalda Reagana. Wsparcie zapewnili m.in. Rycerze Kolumba oraz Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa oraz Ned i Carol Spieker.

Fundacja i Instytut Prezydencki Ronalda Reagana

Fundacja i Instytut Prezydencki Ronalda Reagana (RRPFI) to jedyna organizacja non profit utworzona przez prezydenta Reagana, której zadaniem jest promowanie jego dziedzictwa i zasad – ograniczonego rządu, wolności jednostki, możliwości ekonomicznych, wolności i demokracji, pokoju poprzez siłę i dumy narodowej. Biblioteka Reagana w Simi Valley przechowuje ponad 55 milionów stron dokumentów gubernatorskich, prezydenckich i osobistych oraz ponad 60 000 prezentów i artefaktów dokumentujących życie Ronalda i Nancy Reagan. Jest również miejscem ostatniego spoczynku 40. prezydenta Ameryki i jego pierwszej damy. Więcej informacji na temat fundacji można znaleźć na stronie www.reaganfoundation.org.

CZYTAJ TAKŻE: Będzie debata Trump-Harris



 

Polecane
Emerytury
Stażowe