Podpis Tuska zaszokował sędziów z Iustitii: „Czują się zdradzeni”
Donald Tusk kontrasygnował postanowienie prezydenta
We wtorek 27 sierpnia w Monitorze Polskim pojawiło się postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie wyznaczenia przewodniczącego zgromadzenia sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Został nim nazywany przez niektóre środowiska sędziowskie „neo-sędzia” Krzysztof Andrzej Wesołowski. To właśnie on poprowadzi zgromadzenie, które dokona wyboru kandydatów na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Pod opublikowanym postanowieniem widnieją dwa podpisy - prezydenta Andrzeja Dudy, a także premiera Donalda Tuska.
Iustitia oburzona
Jak informuje serwis oko.press, „środowiska sędziowskie sprzeciwiające się zmianom w sądownictwie dokonywanym przez PiS, przyjęły decyzję premiera oburzeniem”.
Szef Iustitii sędzia Krystian Markiewicz stwierdził, że sytuacja jest „całkowitym” i „skrajnie negatywnym” zaskoczeniem.
Donald Tusk tą kontrasygnatą czasowo betonuje PiS-owską patologię w SN. (…) Sędziowie SN są zdruzgotani, oszołomieni. Czują się zdradzeni. Mam nadzieję, że to tylko i aż błąd, a nie celowa polityka
– oświadczył.
Szefowa KRS komentuje
To też zdenerwuje hunwejbinów #NeoPraworządności. Proszę spojrzeć na podpis Pana Premiera @donaldtusk. Pan Sędzia Wesołowski został powołany na wniosek tej @KRS_RP ukształtowanej ustawą z grudnia 2017 roku. #Normalność. Wcale mnie nie dziwi
– komentuje cała sprawę przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.