– Tak jak staliniści w Polsce i w Izraelu zamilczeli Żydowski Związek Wojskowy, tak chęć zniszczenia życiorysów tych ludzi przeniosła się na kolejne pokolenia i trwa. W ten sposób nikt z młodych ludzi w Polsce nie będzie znał Pawła Frenkla, dowódcy ŻZW i jego podkomendnych. Najwięcej chłopców i dziewcząt poległo w Warszawie właśnie z ŻZW, bo bili się oni do końca – mówi Jarosław Papis, prezes fundacji „Hatikva” zajmującej się upowszechnianiem tradycji i kultury polsko-żydowskiej, w rozmowie z Agnieszką Żurek.
Były wieloletni współpracownik TVN operator Kamil Różalski prowadzi działalność mającą na celu zwrócenie uwagi na łamanie praw pracowniczych i mobbing w stacji.
Tomasz Stockinger, który zasłynął z roli w „Znachorze” oraz „Klanie” musiał przejść pilną operację. Aktor, który od kilkudziesięciu lat zmaga się z przepukliną pachwinową, ujawnił, co dalej z jego zdrowiem.
Jak podaje brytyjski ekspert ds. rodziny królewskiej Robert Jobson, decyzją króla Karola Kate Middleton nie mogła zjawić się w Balmoral, gdy umierała królowa Elżbieta II. Decyzja ta miała niezwykle zaboleć księżną Walii.
Złote Mikrofony nazywane inaczej „radiowymi Oscarami” to najważniejsza z nagród przyznawana przez Polskie Radio. Ostatnia z uroczystości miała miejsce 18 kwietnia 2023 r. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Wśród wielu wyróżnionych twórców znalazł się m.in. były red. naczelny „Tygodnika Solidarność” Krzysztof Świątek.
Dziś przypada 80. rocznica powstania w Getcie Warszawskim. Z tego powodu stołeczna archidiecezja wydała oświadczenie o formie oddania hołdu ofiarom.
W Warszawie w parku Ujazdowskim wybudowano nowoczesny plac zabaw. Niestety dzieci praktycznie od samego początku nie mogły z niego korzystać, ponieważ już po miesiącu wykryto usterki i miejsce zostało zamknięte. Szybko okazało się również, że z placu nie da się korzystać zimą.
W Pałacu Prezydenckim w środę rano spotkali się prezydenci Polski i Niemiec: Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier. Mają rozmawiać m.in. o bezpieczeństwie i polityce historycznej; w południe wezmą udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Straż Graniczna we wtorkowym komunikacie poinformowała o kolejnych incydentach. Wiadomo, że do Polski 18 kwietnia próbowało przedostać się 93 cudzoziemców m.in. z Indii i Somalii.
Redaktor Piotr Kozanecki, który do 2022 roku pełnił funkcję m.in. szefa serwisów informacyjnych Onet.pl i związany był z portalem przez 16 lat, ma nowego pracodawcę – rozpoczął współpracę z TVN24.pl.
Z najnowszego sondażu Pollster przeprowadzonego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że zarówno PiS, jak i KO zanotowały niewielki spadek poparcia od ostatniego badania sprzed miesiąca.
Celem domniemanej wizyty Władimira Putina na froncie było przedstawienie go jako rosyjskiego lidera wojennego oraz publiczne wskazanie „potencjalnych kozłów ofiarnych” przed planowaną kontrofensywą ukraińską – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
W czwartek wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk uda się z jednodniową wizytą do Francji. W Paryżu ma się spotkać z przedstawicielami francuskiego Zgromadzenia Narodowego oraz administracji prezydenta Emmanuela Macrona; weźmie też udział w konferencji dotyczącej szacowania strat wojennych.
Rozpoczęte 19 kwietnia 1943 r. powstanie w getcie warszawskim było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie. Jednym z symboli tego zrywu stały się dwie flagi – polska i żydowska – wywieszone przez powstańców na jednej z kamienic przy ulicy Muranowskiej. Za czyn ten odpowiadają bojownicy Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW), organizacji przez lata znajdującej się w historiograficznym cieniu Żydowskiej Organizacji Bojowej. Zupełnie niesłusznie.
Jan Paweł II to nie tylko święty, ale także osoba, która nadal pozostaje obecna w sercach milionów ludzi. Dlatego bardzo krótkie, lecz wymowne słowa Franciszka pokazują, jak ważne jest patrzenie z wdzięcznością na postać tego świętego – powiedział dyrektor programowy watykańskich mediów Andrea Tornielli, komentując słowa Ojca Świętego, który po niedzielnej modlitwie „Regina caeli” wystąpił w obronie Papieża Polaka.
Na Manhattanie w Nowym Jorku zawalił się wielopoziomowy parking. Trwa akcja ratunkowa.
– Spółka KGHM jest zainteresowana inwestowaniem w wydobycie litu w Chile – przekazał we wtorek wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że inwestycje w tym zakresie miałyby być prowadzone na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego, czyli współpracy zagranicznych firm z podmiotami chilijskimi.
Zapowiedziany przez lidera (przynajmniej w jego mniemaniu) opozycji program rozprawy z politykami obecnej władzy, nazwany dość atrakcyjnie „Cela+”, jeszcze nie został uruchomiony, a już napotyka poważne trudności. Można powiedzieć, że mają one charakter techniczny.
W 1917 roku Jan Ignacy Paderewski skomponował pieśń: „Hej, Orle Biały!” i napisał do niej słowa. Miała być hymnem bojowym Armii Polskiej we Francji zwanej Błękitną Armią. Na nowojorskim pierwodruku pieśni z 1918 roku kompozytor nakazał umieścić adnotację o treści: „Cały dochód ze sprzedaży niniejszego hymnu przeznaczony na cele narodowe”.
W poniedziałek na oficjalnym fanpage’u Lubuskiego Teatru pojawił się smutny komunikat. Zmarł Roman Garbowski – znany aktor i reżyser teatralny.