Tego ataku miało nie być! Opublikowano fragment nagrania ze zniszczenia rosyjskiego samolotu wczesnego ostrzegania

Kilka dni temu inicjatywa byłych funkcjonariuszy ukraińskich służb BYPOL podała informację o zniszczeniu rosyjskiego samolotu wczesnego ostrzegania na białoruskim lotnisku.
Atak drona na samolot A-50 Szmiel Tego ataku miało nie być! Opublikowano fragment nagrania ze zniszczenia rosyjskiego samolotu wczesnego ostrzegania
Atak drona na samolot A-50 Szmiel / Screen TT Biełsat

A teraz coś grubego. Białoruscy partyzanci podobno wysadzili rosyjski samolot wczesnego ostrzegania i kontroli A-50 na lotnisku Maczuliszcze pod Mińskiem. Według inicjatywy BYPOL uszkodzeniu uległa przednia i środkowa część samolotu, awionika oraz antena radaru

– pisał białoruski dziennikarz niezależny Tadeusz Giczan, publikując zdjęcie oznaczone logotypem BYPOL.

Na zdjęciu opublikowanym przez Tadeusza Giczana widniał Berijew Iljuszyn A-50 Szmiel – radziecki czterosilnikowy samolot wczesnego ostrzegania zbudowany na podstawie transportowego Ił-76. W nomenklaturze NATO określany jako Mainstay.

Później media donosiły o wzmocnieniu zabezpieczeń wokół lotniska i aresztowaniach na Białorusi. Jednocześnie białoruskie media publikowały film, na którym widać samolot tego samego typu w pełni sprawny, co miało zapewne sugerować, że atak nie miał miejsca. Takich samolotów Rosjanie mają cztery.

 

Jest nagranie

Dziś inicjatywa BYPOL przekazała białoruskim mediom niezależnym fragment nagrania, na którym widać, jak dron zbliża się do samolotu, który wygląda na samolot łudząco podobny do Berijewa Iljuszyna A-50 Szmiel.

ByPol przekazał Naszej Niwie swojego rodzaju zwiastun – fragment wideo z ataku drona na rosyjski samolot A-50 na Białorusi. Na nagraniu widać, jak drony partyzantów zbliżają się do pasa startowego i lecą w kierunku samolotu. Dzisiaj ma też zostać opublikowana całość nagrania

– komentuje Biełsat.

 

BYPOL

Stowarzyszenie BYPOL to białoruska opozycyjna organizacja, która została utworzona przez byłych pracowników białoruskich służb w celu przeciwdziałania białoruskiemu reżimowi. Stowarzyszenie prowadzi profile w mediach społecznościowych.

Inicjatywa sprzeciwia się  Łukaszence, którego uznaje za uzurpatora. Byli białoruscy funkcjonariusze bezpieczeństwa uważają Swiatłanę Cichanouską za prezydenta Białorusi.

Celem BYPOL-u jest przywrócenie rządów demokratycznych na Białorusi z przejęciem władzy przez przywódczynię kraju Swietłanę Cichanowską oraz przeprowadzenie nowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych na zasadach demokratycznych

– czytamy na stronie stowarzyszenia.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Uszkodzenie gazociągów Nord Stream. Duńczycy publikują zaskakujące zdjęcie „niezidentyfikowanego obiektu” Wiadomości
Uszkodzenie gazociągów Nord Stream. Duńczycy publikują zaskakujące zdjęcie „niezidentyfikowanego obiektu”

Duńska Agencja Energii opublikowała w czwartek zdjęcie niezidentyfikowanego obiektu, znalezionego na Morzu Bałtyckim przy biegnącym z Rosji do Niemiec gazociągu Nord Stream 2. Wstępnie oceniono, że przedmiot nie stwarza bezpośredniego zagrożenia, ma zostać wydobyty i zbadany.

Burza wokół księcia Harry'ego. Grozi mu wydalenie ze Stanów Zjednoczonych Wiadomości
Burza wokół księcia Harry'ego. Grozi mu wydalenie ze Stanów Zjednoczonych

Jak donoszą brytyjskie media, książę Harry z powodu swoich szczerych wyznań zapisanych w wydanym niedawno pamiętniku Spare, może mieć poważne kłopoty w swoim obecnym miejscu zamieszkania – Stanach Zjednoczonych. Sussexowi grozi cofnięcie wizy.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Fundamentalny wpływ Polaków na Trzecią Rewolucję Technologiczną Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Fundamentalny wpływ Polaków na Trzecią Rewolucję Technologiczną

Mówmy o tym, że to Polacy mają fundamentalny wpływ na trzecią rewolucję technologiczną! Wczoraj w Sky News odbyła się ogromna debata na temat Chata GPT i kierunku rozwoju Sztucznej Inteligencji.

Francja: Setki tysięcy demonstrantów przeciwko reformie emerytalnej. Zamieszki w wielu miastach Wiadomości
Francja: Setki tysięcy demonstrantów przeciwko reformie emerytalnej. Zamieszki w wielu miastach

Podczas demonstracji związkowych przeciwko reformie emerytalnej w wielu miastach Francji doszło do starć z policją. Centrala związkowa CGT poinformowała, że w Paryżu w czwartek demonstrowało 800 tys. osób, co oznacza największą mobilizację społeczną od początku protestów.

Dziennikarz zwolniony z Interii. Przyczyną... wpis na Twitterze Wiadomości
Dziennikarz zwolniony z Interii. Przyczyną... wpis na Twitterze

Redaktor naczelny portalu Interia.pl Piotr Witwicki poinformował, że dziennikarz sportowy serwisu Interia Michał Przybycień został zwolniony z pracy. O sprawie jako pierwszy napisał branżowy serwis Wirtualnemedia.pl.

Kijów: Groźny incydent z ważnym europejskim politykiem. Poczuliśmy dziwny zapach Wiadomości
Kijów: Groźny incydent z ważnym europejskim politykiem. "Poczuliśmy dziwny zapach"

Samochód ministra spraw zagranicznych Estonii Urmasa Reinsalu zapalił się podczas jego wizyty w Kijowie. Wygłaszany następnego dnia wykład przerwał alarm przeciwlotniczy; polityk był zmuszony do jego dokończenia w schronie - poinformowały w czwartek estońskie media.

USA: Jest ważne porozumienie z polską firmą ws. reaktorów jądrowych Wiadomości
USA: Jest ważne porozumienie z polską firmą ws. reaktorów jądrowych

Firmy GE Hitachi, Tennessee Valley Authority, Ontario Power Generation i polska firma Synthos Green Energy podpisały w czwartek porozumienie o przyspieszeniu wdrażania małych reaktorów modułowych (SMR). Umowa przewiduje wspólne inwestycje warte 400 mln dolarów w projekt reaktora GEH BWRX-300, który SGE wraz z Orlenem planuje wdrożyć do floty dziesiątek reaktorów jądrowych w Polsce.

Znany działacz PO zatrzymany przez CBA. W tle gang pseudokibiców i warszawskie śmieci [VIDEO] Wiadomości
Znany działacz PO zatrzymany przez CBA. W tle gang pseudokibiców i warszawskie śmieci [VIDEO]

Pranie brudnych pieniędzy, łapówki wręczane w restauracji w torbach na wino albo w torbach ze sklepu Żabka i znany działacz Platformy Obywatelskiej zatrzymany przez CBA.

Histeria niemieckich ekologów i polityków. Tymczasem niemiecki biznes WSPIERA polskie inwestycje na Odrze Wiadomości
Histeria niemieckich ekologów i polityków. Tymczasem niemiecki biznes WSPIERA polskie inwestycje na Odrze

„Opowiadamy się za realizacją porozumienia w sprawie modernizacji Odry granicznej i zwiększonego wykorzystania żeglugi śródlądowej jako ważnego działania rozwojowego” – głosi oświadczenie polsko-niemiecko-czeskiego zrzeszenia izb handlowych: Unii Izb Łaby i Odry.

Tusk obiecuje „babciowe”. 1500 zł miesięcznie dla mam Wiadomości
Tusk obiecuje „babciowe”. 1500 zł miesięcznie dla mam

– Zaproponujemy 1500 zł „babciowego” dla każdej mamy, która chciałaby po urlopie macierzyńskim wrócić do pracy – zapowiedział przewodniczący PO Donald Tusk w czwartek, podczas spotkania z wyborcami w Częstochowie.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe