„Zagraniczne świnie!” Nerwowe wystąpienie posła Platformy [WIDEO]

Platforma Obywatelska i jej zwolennicy wystartowali z nową akcją propagandową. Tym razem środowiska wspierające „ograniczanie emisji CO2” (wielkie zamieszanie wywołało ujawnienie wytycznych m.in. drastycznego spożycia mięsa grupy 40 Cities, w której aktywnie działa/działał jeden z liderów PO – prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski) postanowiły… „bronić polskiego schabowego”.
Jakub Rutnicki na mównicy sejmowej „Zagraniczne świnie!” Nerwowe wystąpienie posła Platformy [WIDEO]
Jakub Rutnicki na mównicy sejmowej / (jm) PAP/Paweł Supernak

W mediach społecznościowych pojawiły się filmy, na których politycy Platformy pokazywali się z kotletem schabowym, oskarżając rządzących, że przez nich „niemieckie świnie” wypierają polskie.

Panie ministrze, dlaczego walczycie z polskim schabowym? Dlaczego niszczycie tradycję kulinarną, czyli polskiego schabowego? Ponieważ PiS chce, szanowni państwo, Polakom zafundować niemiecki lub też duński schabowy. Ponieważ już teraz 70% polskiej hodowli to są zagraniczne świnie, szanowni państwo! Walczmy o polskiego schabowego, bo PiS po prostu chce go zlikwidować!

– krzyczał z trybuny sejmowej do ministra rolnictwa Roberta Telusa poseł Platformy Obywatelskiej Jakub Rutnicki. Nie wyjaśnił jednak, co w polskich hodowlach robią „niemieckie świnie”.

Na kartce miał narysowaną świnię, napis „zagraniczne świnie” i „70%”.

 

Powody spadków pogłowia trzody chlewnej

Spadki pogłowia trzody chlewnej, w której produkcji Polska była potentatem, rozpoczęły się w ostatnich latach w 2014 roku, wraz z epidemią afrykańskiego pomoru świń. Nie pomógł okres pandemii. 

– Tak dramatyczne spadki w polskim sektorze trzody chlewnej nie były notowane nigdy wcześniej. Składa się na to kombinacja kilku czynników – braku opłacalności, z jaką hodowcy mierzyli się w latach 2020–2021, bardzo wysokich i stale rosnących kosztów produkcji, zagrożenia ASF oraz narastającymi zmianami hamującymi rozwój nowych, profesjonalnych gospodarstw. Co prawda jest duża grupa hodowców chcących modernizować sektor produkcji zwierzęcej w swoich gospodarstwach, ale zderzają się oni z niespotykaną wcześniej barierą rozwoju tworzoną przez administrację i lokalne społeczności. Mieszkańcy wsi (nie rolnicy) oraz administracja (głównie samorządowa) często bez prawnych podstaw blokują zamierzenia inwestycyjne, mimo uwzględnianych w nich najlepszych dostępnych praktyk technologicznych i produkcyjnych

– mówił na początku tego roku Piotr Karnas z firmy Gobarto Hodowca, cytowany przez AgroNews.com.pl.

– Dotychczas importowaliśmy z Ukrainy niewielkie partie mięsa, blokada importu nie będzie zatem miała większego znaczenia dla krajowego rynku trzody chlewnej

– mówi w rozmowie z Farmer.pl Aleksander Dargiewicz, prezes zarządu KZP-PTCh „Polpig”.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Iustitia ujawnia jak będzie tworzyć listy proskrypcyjne niewygodnych dla kasty sędziów z ostatniej chwili
"Iustitia" ujawnia jak będzie tworzyć "listy proskrypcyjne" niewygodnych dla "kasty" sędziów

Stowarzyszenie sędziów "Iustitia" uznawane za organizację skupiającą tzw. "nadzwyczajną kastę" pracuje nad projektem zmian w sądownictwie powszechnym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi krokami prawnymi z ostatniej chwili
Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi "krokami prawnymi"

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN24.

Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie z ostatniej chwili
Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie

Serbia nie przygotowuje się do interwencji w Kosowie, ale jesteśmy gotowi na każdy scenariusz - powiedział w sobotę serbski minister spraw zagranicznych Ivica Daczić, komentując utrzymywanie stanu najwyższej gotowości wojska z powodu kolejnych napięć za południową granicą kraju.

Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych z ostatniej chwili
Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych

Wysłałem listy do wszystkich posłów Bundestagu wraz z raportem o stratach wojennych poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej; liczę, że wywoła to dyskusję w Bundestagu i doprowadzi do zmiany stanowiska rządu Niemiec ws. odszkodowań dla Polski - powiedział PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm z ostatniej chwili
W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm

Niemiecki komisarz rządu federalnego ds. antysemityzmu Felix Klein ostrzega przed rosnącą nienawiścią do Żydów w niemieckich szkołach.

Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos z ostatniej chwili
Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos

W drugim roku rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie większość Niemców nadal popiera zachodnie sankcje nałożone na Rosję - wynika z nowego badania zleconego przez Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW). Z rezultatami ankiety zapoznał się portal tygodnika "Der Spiegel".

Przedstawiciel Kremla. Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24 z ostatniej chwili
"Przedstawiciel Kremla". Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN.

Musimy wybrać kogoś innego niż Putin. Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO] z ostatniej chwili
"Musimy wybrać kogoś innego niż Putin". Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO]

Ukraiński polityk Anton Geraszczenko za pośrednictwem mediów społecznościowych opublikował nagranie przedstawiające fragment programu z rosyjskiej telewizji.

New York Times: Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich z ostatniej chwili
"New York Times": Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich

Pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich szkoli się w Niemczech z obsługi amerykańskich czołgów M1 Abrams - poinformował w sobotę dziennik "New York Times" powołując się na komunikat Pentagonu. Grupa ta liczy około 400 wojskowych.

Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa z ostatniej chwili
Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa

Wiceszef MSZ Rosji w rozmowie z agencją TASS postawił Ukrainie warunki zakończenia wojny. Rosjanie wymagają od władz z Kijowa między innymi odmowy przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej.

Emerytury
Stażowe