Żaden biskup z Chin kontynentalnych nie otrzymał pozwolenia na podróż do Mongolii

Chociaż władze w Pekinie zezwoliły samolotowi ITA Airways, którym podróżuje papież, na przelot przez chińską przestrzenią powietrzną podczas lotu z Rzymu do Ułan Bator i podczas lotu powrotnego, to nie zezwoliły żadnemu biskupowi ani katolikowi z Chin kontynentalnych na podróż do stolicy Mongolii z okazji wizyty Ojca Świętego. Zakaz został wydany przez Departament Pracy Zjednoczonego Frontu Komunistycznej Partii Chin – informuje na łamach jezuickiego portalu America Gerard O’Connell.
Xi Jinping, sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej  Żaden biskup z Chin kontynentalnych nie otrzymał pozwolenia na podróż do Mongolii
Xi Jinping, sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej / wikimedia.commons/CC BY-SA 3.0/China News Service

Zakaz wyjazdu

Chiny i Stolica Apostolska podpisały tymczasowe porozumienie w sprawie nominacji biskupów w Chinach kontynentalnych 22 września 2018 r., a dialog między obiema stronami trwa, chociaż relacje nie są wolne od trudności. Zakaz będzie źródłem rozczarowania dla papieża Franciszka i Stolicy Apostolskiej, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że od czasu podpisania tymczasowego porozumienia, które zostało dwukrotnie odnowione w październiku 2020 r. i październiku 2022 r., wszyscy katoliccy biskupi w Chinach kontynentalnych są obecnie w jedności z papieżem, w tym ci, którzy zostali pierwotnie mianowani przez rząd bez zgody Stolicy Apostolskiej. Wspomniane zarządzenie wyraźnie wskazuje, że biskupi z Chin kontynentalnych nie cieszą się taką samą swobodą, jaką mają dziś biskupi w innych krajach, by spotykać się z papieżem lub brać udział w wydarzeniach Kościoła powszechnego.

Hongkong i Makau

Natomiast trzech chińskich biskupów z Hongkongu i Makau już przybyło do stolicy Mongolii. Są to kardynał John Tong Hon, emerytowany biskup Hongkongu, który przybył z grupą 30 katolików z tej diecezji. Ponadto obecny biskup Hongkongu - kardynał-elekt Stephen Chow SJ, a także biskup Makau, Stephen Lee Bun-sang.

Strach przed religią

Chińskie władze nie podały powodu, dla którego zakazały biskupom z kontynentu podróżowania do Mongolii. Biorąc pod uwagę dobre stosunki między Mongolią a Chinami, zarządzenie wydaje się odzwierciedlać nie tylko niełatwy obecny stan stosunków chińsko-watykańskich, ale także strach Komunistycznej Partii Chin przed religią w ogóle, a chrześcijaństwem w szczególności. Chociaż Mongolia prowadzi bardziej niezależną politykę od czasu odzyskania pełnej niepodległości na początku lat 90-tych (kraj ten był państwem satelickim Związku Radzieckiego przez większą część XX wieku), to jednak cieszy się przyjaznymi stosunkami z Chinami, a Chiny z kolei stały się największym partnerem handlowym Mongolii i źródłem inwestycji zagranicznych.

Goście z krajów azjatyckich

Biskupi z kilku krajów azjatyckich również dołączą do papieża Franciszka w Ułan Bator. Są wśród nich kardynał Yeom Soo-Jung i inni biskupi z Korei Południowej, kardynał Francis Xavier Kriengsak Kovithavanij z Tajlandii oraz biskupi z Wietnamu, Kazachstanu, Kirgistanu i Azerbejdżanu. Oczekuje się, że podczas wizyty papieża będzie również obecny w Ułan Bator kardynał arcybiskup Rangunu w Birmie, Charles Maung Bo, przewodniczący Federacji Konferencji Biskupów Azjatyckich. 

Oprócz ponad 1400 katolików mongolskich z dziewięciu parafii tego rozległego kraju, wśród 3000 wiernych, którzy wezmą udział we Mszy św. którą papież Franciszek odprawi na Arenie Stepowej w Ułan Bator w niedzielne popołudnie, 3 września, będą także katolicy z Korei, Hongkongu i innych krajów.

Spotkanie międzyreligijne

W niedzielę rano w stołecznym Hun Theatre odbędzie się ważne wydarzenie ekumeniczne i międzyreligijne. Katolicy dołączą do przedstawicieli innych religii, w tym mongolskiego buddyzmu z wpływami tybetańskimi, który jest religią wyznawaną przez około 50 procent ludności Mongolii.

W prawie dziewięcioipółgodzinnym locie z Rzymu do Ułan Bator papieżowi Franciszkowi towarzyszą kardynałowie Pietro Parolin, sekretarz stanu; Miguel Ángel Ayuso Guixot, prefekt Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego; Kurt Koch, prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan; oraz arcybiskupi Edgar Peña Parra, substytut sekretariatu stanu, i Paul Richard Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami. Kardynał Luis Tagle, pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji Narodów przybył już do stolicy Mongolii. Papieżowi towarzyszy również w samolocie sześćdziesięciu sześciu dziennikarzy akredytowanych przez Watykan, wraz z ochroną watykańską i personelem medycznym.

st (KAI) / Ułan Bator

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jeden policjant nie żyje. Niepokojąca sytuacja w Kosowie z ostatniej chwili
Jeden policjant nie żyje. Niepokojąca sytuacja w Kosowie

Jeden policjant nie żyje, a drugi został ranny w wyniku nocnego ataku, do którego doszło w miejscowości Leposavić w Kosowie.

Politycy PiS: Powrót Tuska do władzy oznaczałby powrót do rozbrajania Polski z ostatniej chwili
Politycy PiS: Powrót Tuska do władzy oznaczałby powrót do rozbrajania Polski

Powrót Donalda Tuska do władzy oznaczałby powrót do rozbrajania Polski. Nie można do tego dopuścić – piszą w niedzielę w mediach społecznościowych politycy PiS, publikując spot wyborczy tego ugrupowania.

Rosja jest gotowa do negocjacji? Ławrow zabrał głos z ostatniej chwili
Rosja jest gotowa do negocjacji? Ławrow zabrał głos

Rosyjski szef dyplomacji – Siergiej Ławrow poinformował o gotowości Rosji do podjęcia negocjacji w związku z trwającą wojną na terytorium Ukrainy. Jednocześnie polityk oskarżył USA i Wielką Brytanię.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Jest nowy komunikat Straży Granicznej z ostatniej chwili
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Jest nowy komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna opublikowała nowy komunikat dotyczący sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Burza wokół filmu Agnieszki Holland. Prezes PiS zabrał głos z ostatniej chwili
Burza wokół filmu Agnieszki Holland. Prezes PiS zabrał głos

– Film Agnieszki Holland "Zielona granica" ma pokazać nas, jako naród zdziczały, brutalny okrutny, ksenofobiczny, rasistowski - niszcząc tym samym naszą pozycję moralną w oczach świata, którą pokazaliśmy przyjmując miliony emigrantów bez tworzenia obozów – powiedział w sobotę w Szczecinie prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński.

Marcin Bąk: Szablą na szablę – bitwa pod Krasnobrodem z ostatniej chwili
Marcin Bąk: Szablą na szablę – bitwa pod Krasnobrodem

Wojna obronna prowadzona przez Polskę w 1939 roku kojarzy się nam przede wszystkim z ogromną dysproporcją techniczną. Z jednej strony nowoczesne, niemieckie jednostki pancerne i zmotoryzowane, poruszające się szybko do przodu, z drugiej zapóźnione technologicznie Wojsko Polskie, usiłujące się im przeciwstawić. Bywały jednak epizody tej kampanii o zaskakującym przebiegu, jak starcie kawalerii pod Krasnobrodem 23 września.

Zełenski: Dziękuję całej Polsce z ostatniej chwili
Zełenski: Dziękuję całej Polsce

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że w drodze powrotnej z USA i Kanady do kraju odwiedził Lublin, gdzie wręczył odznaczenia państwowe polskim wolontariuszom. Dziękuję całej Polsce za nieocenione wsparcie - oświadczył.

USA zaniepokojone korupcją na Ukrainie? Wyznaczono specjalnego inspektora z ostatniej chwili
USA zaniepokojone korupcją na Ukrainie? Wyznaczono specjalnego inspektora

Stany Zjednoczone podjęły decyzję o wyznaczeniu specjalnego inspektora, który będzie nadzorował fundusze przyznane Ukrainie – podał Pentagon.

Niemcy znów handlują gazem z Rosji. Niepokojące informacje z ostatniej chwili
Niemcy znów handlują gazem z Rosji. Niepokojące informacje

Znacjonalizowana przez niemiecki rząd jesienią 2022 roku firma gazowa SEFE (dawniej: Gazprom Germania) po raz pierwszy od początku ubiegłorocznego kryzysu energetycznego chce ponownie zacząć wykorzystywać rosyjski gaz skroplony LNG. Stoi to w wyraźnej sprzeczności z celem rządu federalnego, jakim jest uniezależnienie się od dostaw z Rosji – wynika z informacji agencji Bloomberga.

Kaleta: Ta zagrywka wobec Polski może się okazać kosztowna z ostatniej chwili
Kaleta: Ta zagrywka wobec Polski może się okazać kosztowna

Niemcy liczą, że upokorzona Polska zgodzi się na zmiany w unijnym budżecie i ograniczenie swojej suwerenności. Jednak ta zagrywka może okazać się kosztowną i błędną, jeśli Zjednoczona Prawica wygra wybory – twierdzi wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

REKLAMA

Żaden biskup z Chin kontynentalnych nie otrzymał pozwolenia na podróż do Mongolii

Chociaż władze w Pekinie zezwoliły samolotowi ITA Airways, którym podróżuje papież, na przelot przez chińską przestrzenią powietrzną podczas lotu z Rzymu do Ułan Bator i podczas lotu powrotnego, to nie zezwoliły żadnemu biskupowi ani katolikowi z Chin kontynentalnych na podróż do stolicy Mongolii z okazji wizyty Ojca Świętego. Zakaz został wydany przez Departament Pracy Zjednoczonego Frontu Komunistycznej Partii Chin – informuje na łamach jezuickiego portalu America Gerard O’Connell.
Xi Jinping, sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej  Żaden biskup z Chin kontynentalnych nie otrzymał pozwolenia na podróż do Mongolii
Xi Jinping, sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej / wikimedia.commons/CC BY-SA 3.0/China News Service

Zakaz wyjazdu

Chiny i Stolica Apostolska podpisały tymczasowe porozumienie w sprawie nominacji biskupów w Chinach kontynentalnych 22 września 2018 r., a dialog między obiema stronami trwa, chociaż relacje nie są wolne od trudności. Zakaz będzie źródłem rozczarowania dla papieża Franciszka i Stolicy Apostolskiej, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że od czasu podpisania tymczasowego porozumienia, które zostało dwukrotnie odnowione w październiku 2020 r. i październiku 2022 r., wszyscy katoliccy biskupi w Chinach kontynentalnych są obecnie w jedności z papieżem, w tym ci, którzy zostali pierwotnie mianowani przez rząd bez zgody Stolicy Apostolskiej. Wspomniane zarządzenie wyraźnie wskazuje, że biskupi z Chin kontynentalnych nie cieszą się taką samą swobodą, jaką mają dziś biskupi w innych krajach, by spotykać się z papieżem lub brać udział w wydarzeniach Kościoła powszechnego.

Hongkong i Makau

Natomiast trzech chińskich biskupów z Hongkongu i Makau już przybyło do stolicy Mongolii. Są to kardynał John Tong Hon, emerytowany biskup Hongkongu, który przybył z grupą 30 katolików z tej diecezji. Ponadto obecny biskup Hongkongu - kardynał-elekt Stephen Chow SJ, a także biskup Makau, Stephen Lee Bun-sang.

Strach przed religią

Chińskie władze nie podały powodu, dla którego zakazały biskupom z kontynentu podróżowania do Mongolii. Biorąc pod uwagę dobre stosunki między Mongolią a Chinami, zarządzenie wydaje się odzwierciedlać nie tylko niełatwy obecny stan stosunków chińsko-watykańskich, ale także strach Komunistycznej Partii Chin przed religią w ogóle, a chrześcijaństwem w szczególności. Chociaż Mongolia prowadzi bardziej niezależną politykę od czasu odzyskania pełnej niepodległości na początku lat 90-tych (kraj ten był państwem satelickim Związku Radzieckiego przez większą część XX wieku), to jednak cieszy się przyjaznymi stosunkami z Chinami, a Chiny z kolei stały się największym partnerem handlowym Mongolii i źródłem inwestycji zagranicznych.

Goście z krajów azjatyckich

Biskupi z kilku krajów azjatyckich również dołączą do papieża Franciszka w Ułan Bator. Są wśród nich kardynał Yeom Soo-Jung i inni biskupi z Korei Południowej, kardynał Francis Xavier Kriengsak Kovithavanij z Tajlandii oraz biskupi z Wietnamu, Kazachstanu, Kirgistanu i Azerbejdżanu. Oczekuje się, że podczas wizyty papieża będzie również obecny w Ułan Bator kardynał arcybiskup Rangunu w Birmie, Charles Maung Bo, przewodniczący Federacji Konferencji Biskupów Azjatyckich. 

Oprócz ponad 1400 katolików mongolskich z dziewięciu parafii tego rozległego kraju, wśród 3000 wiernych, którzy wezmą udział we Mszy św. którą papież Franciszek odprawi na Arenie Stepowej w Ułan Bator w niedzielne popołudnie, 3 września, będą także katolicy z Korei, Hongkongu i innych krajów.

Spotkanie międzyreligijne

W niedzielę rano w stołecznym Hun Theatre odbędzie się ważne wydarzenie ekumeniczne i międzyreligijne. Katolicy dołączą do przedstawicieli innych religii, w tym mongolskiego buddyzmu z wpływami tybetańskimi, który jest religią wyznawaną przez około 50 procent ludności Mongolii.

W prawie dziewięcioipółgodzinnym locie z Rzymu do Ułan Bator papieżowi Franciszkowi towarzyszą kardynałowie Pietro Parolin, sekretarz stanu; Miguel Ángel Ayuso Guixot, prefekt Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego; Kurt Koch, prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan; oraz arcybiskupi Edgar Peña Parra, substytut sekretariatu stanu, i Paul Richard Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami. Kardynał Luis Tagle, pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji Narodów przybył już do stolicy Mongolii. Papieżowi towarzyszy również w samolocie sześćdziesięciu sześciu dziennikarzy akredytowanych przez Watykan, wraz z ochroną watykańską i personelem medycznym.

st (KAI) / Ułan Bator

 

 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe