Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Przez 10 lat Polak nominował do Nobla z fizyki

Prof. Marek Żukowski
Jeden z największych polskich uczonych. Prof. Marek Żukowski będący gościem dzisiejszego wywiadu wraz z Laureatem Nagrody Nobla z fizyki z 2022 roku Antonem Zeilingerem stworzył w 1995 roku przełomową pracę naukową, która ze szczegółami opisała protokół kwantowej teleportacji. To w oparciu o opisy naukowe podjęte w ich pracach, grupa Zeilingera w 1997 roku jako pierwsza w historii nauki przeprowadziła eksperymentalną teleportację pomiędzy dwoma fotonami. Była to najsłynniejsza teleportacja w historii nauki, która doprowadziła Antona Zeilingera do otrzymania Nagrody Nobla. Profesor Marek Żukowski był tym, który nie tylko brał udział w uroczystości, ale siedział najbliżej laureata. Jak mi mówi „dwa ostatnie akapity naszego wspólnego artykułu z 1993 roku stanowią tak naprawdę laudację do przyszłej Nagrody Nobla Antona”. Jak mi mówi Pan Profesor, „wszystko zaczęło się, gdy kilkadziesiąt lat temu zaproponowałem Antonowi, że musimy się skoncentrować na zrozumieniu jak uzyskać interferencję typu Bella dla więcej niż dwóch fotonów”. Pan Profesor brał udział w jednych z najbardziej przełomowych badaniach współczesnej fizyki. W wywiadzie ujawnił, że w 2004 roku po raz pierwszy Komitet Noblowski oficjalnie zwrócił się do niego z listem, proszącym o przedłożenie nominacji do przyznawania Nagród Nobla z fizyki. I tak był osobą oficjalnie nominującą do Nagród Nobla przez kolejne kilkadziesiąt lat tak długo, aż każde z wskazanych przez niego nazwisk otrzymało Nagrodę Nobla. O tym pod linkiem w wywiadzie w komentarzu opowiada.
Burza w Pałacu Buckingham. Lekarz przerywa milczenie w sprawie Kate Middleton
Nierówności Bella
Pan Profesor opracował serię eksperymentów kwantowo-optycznych, testujących tzw. nierówności Bella, a także wyprowadził nowe nierówności tego typu. Wyniki badań prof. Żukowskiego współtworzą interferometrię wielofotonową, która jest podstawą eksperymentalnych realizacji prototypów przyszłych kwantowych technologii informacyjnych w tym kwantowej kryptografii. W mojej ocenie dzisiejszy wywiad jest jednym z niewielu wywiadów w historii wręczania Nagród Nobla, gdzie tak szczegółowo opisano proces przyznawania tych nagród i ich nominacji. Co oznacza, gdy przed ogłoszeniem Nobli drzwi do sali w której przebywa komitet są otwarte. Podstawową zasadą na moim kanale jest jednak „nie szkodzić”. Z ogromnego szacunku do Pana Profesora oraz tradycji, nasz zespół zdecydował się wyciąć jeden fragment - niech przez 50 lat pozostanie tajemnicą, zgodnie z wolą Alfreda Nobla.
„Teleportacją nie przenosi się materii, przenosi się nią duszę”. To zdanie wypowiedziane przez Pana Profesora zostało we mnie chyba najsilniej. To jest podróż po świecie, który dla wielu wydaje się magią. Mikroświata cząstek elementarnych przeplatanych magią największych nagród świata. Jak można dokonać teleportacji „czegoś”? Otóż można. Swoją pasją Pan Profesor współtworzył w Polsce kierowane dziś przez siebie Krajowe Centrum Informatyki Kwantowej w Gdańsku. Warto poczytać, jak ogromną ilość badań to miejsce dziś przeprowadza! Panie Profesorze, dziękuję za te lata Pana pracy! Polecam naszą rozmowę! Ta rozmowa Panie Profesorze to było wielkie wyróżnienie.