ŚWIAT 2023: PRZEŚLADOWANIA WYZNAWCÓW CHRYSTUSA

ŚWIAT 2023: PRZEŚLADOWANIA WYZNAWCÓW CHRYSTUSA

Okres Świąt Wielkiej Nocy to czas, w którym my, chrześcijanie w Polsce, ale też w całej Europie i obu Amerykach czy Australii radośnie świętujemy Zmartwychwstanie Pańskie. Niestety nie wszędzie wyznawcy Chrystusa mogą cieszyć się w te wyjątkowe święta spokojem i skupić na modlitwie. W wielu krajach Afryki i Azji  właśnie w tym czasie dochodzi do zamachów terrorystycznych na świątynie z krzyżem – znakiem pokoju. Wielkanoc to czas, w którym następuje jedynie część prześladowań naszych współwyznawców- prześladowań, których skala z roku na rok rośnie. Wyznawcy Chrystusa w niektórych państwach stali się dosłownie zwierzyną łowną, a w wielu innych są prześladowani i dyskryminowani.

 

Tragiczny ranking przemocy wobec chrześcijan: Korea Północna, Somalia, Libia, Erytrea, Nigeria...

 

Jaka jest skala tego dramatu? Oto ponad 365 milionów chrześcijan na świecie podlega prześladowaniom lub dyskryminacji.

Światowa organizacja zajmującą się rejestrowaniem przemocy wobec chrześcijan Open Doors co roku publikuje dramatyczny ranking pięćdziesięciu krajów najbardziej prześladujących chrześcijan. Od lat na pierwszym miejscu jest tam Północna Korea. Jest to jednocześnie jeden jedyny kraj, w którym morderstwa na naszych braciach w wierze i systemowe prześladowanie wynika nie z powodu dominacji innej religii, tylko z racji oficjalnego ateizmu - w przeciwieństwie do innych państw prześladujących wyznawców Chrystusa, w których islam jest „religią panującą”.

 

Dodajmy, że w czołówce tej niechlubnej statystyki 50 najbardziej opresyjnych dla chrześcijan krajów poza Koreańska Republiką Ludowo-Demokratyczna znajdują się Somalia, Libia i Erytrea. W tych dwóch pierwszych krajach, jak podkreślają autorzy raportu, represje wobec chrześcijan są spowodowane przez inną religię : to ona motywuje muzułmanów do przeprowadzania zamachów na wspólnoty chrześcijańskie. W przypadku Erytrei, zdaniem Open Doors, prześladowania te nie mają charakteru religijnego  ,bo są spowodowane nie tyle przez islam, co przez totalitarny reżim.

 

Porażające są statystyki, które przedstawia organizacja Open Doors. Oto bowiem co siódmy wyznawca Chrystusa w skali globu jest prześladowany. Gdy przełoży się to na poszczególne kontynenty, to sytuacja taka dotyka aż 40% chrześcijan w Azji i 20% chrześcijan w Afryce.

 

W liczbach wygląda to następująco. Tylko w ostatnim roku blisko pięć tysięcy naszych braci w wierze zostało zamordowanych ! Dokładnie jest to liczba 4 998 chrześcijan, którzy zostali zgładzeni wyłącznie z powodu swojej wiary. Niemal piętnaście tysięcy kościołów oraz innych budynków należących do chrześcijan i wspólnot chrześcijańskich zostało zaatakowane, w tym podpalone. Dokładnie jest to liczna 14 766. Z powodu swojej wiary w więzieniach siedzi 4 125 chrześcijan. Gdy chodzi o morderstwa chrześcijan, jeden kraj zdecydowanie przewodzi w tej tragicznej klasyfikacji. To Nigeria, gdzie miało miejsce aż 82% morderstw z tych blisko pięciu tysięcy.

 

Niszczenie świątyń, zabójstwa, przesiedlanie czyli jak zmniejszyć populację chrześcijan

 

Według Open Doors w roku 2023 zamknąć miano co najmniej dziesięć tysięcy kościołów w Chinach.

Jak skuteczna jest to ze strony islamistów strategia spychania chrześcijan „do podziemia”, pokazuje przykład północnoafrykańskiej Algierii, znajdującej się na piętnastym miejscu tej "czarnej"listy. Jeszcze niedawno działało tam czterdzieści siedem kościołów protestanckich. Dziś zostały tylko cztery, a i one znajdują się pod bardzo ostrą presją islamskich władz.

 

Gdy chodzi o ataki na świątynie i podpalenia kościołów, to przodować mają w tym Indie, gdy chodzi o zamykanie kościołów – Chiny, a w zakresie ataków stricte terrorystycznych - Nigeria, Nikaragua i Etiopia.

 

Prawie trzysta tysięcy chrześcijan w skali globu zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów lub zostało przesiedlonych.  Dokładnie chodzi o 295 120 chrześcijan. Żeby uzmysłowić skalę problemu, dodam, że w regionie Afryki Subsaharyjskiej około 3% chrześcijan zostało wyrzuconych ze swoich domów. Odpowiedzialność za to ponosi Al Kaida (Al Qaeda) i Boko Haram. Słabe państwowości w tym rejonie kontynentu afrykańskiego nie były stanie (nie chciały?) tej przemocy powstrzymać. Poza Nigerią przedstawiciele Kościoła Katolickiego i innych wyznań chrześcijańskich ginęli w największym stopniu w  Demokratycznej Republice Konga, Kamerunie i Republice Środkowej Afryki.             To charakterystyczne, że niemal połowa ludzi przesiedlonych w tej części świata, to chrześcijanie (16,2 miliona na 34,5 miliona).

 

Według Open Doors najbardziej zagrożeni są chrześcijanie na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Jak mówi raport Open Doors: „W krajach takich jak Syria, chrześcijanie są łatwym celem dla przemocy”. Chodzi tu w dużej mierze o zmianę religijnej "geografii" tego regionu i zmuszenie chrześcijan do emigracji.

 

Milczenie Europy, milczenie świata

 

Raport organizacji Open Doors wymienia też pewne źródła nadziei, które można było znaleźć w ubiegłym roku. Na przykład w Mali, w czerwcu 2023 przyjęto w referendum nową Ustawę Zasadniczą, a w niej znalazł się zapis o tym, że Konstytucja uznaje mniejszości religijne w tym kraju, w tym chrześcijan.

 

Z kolei na przykład w Laosie, w południowo-wschodniej Azji z jednej strony mieliśmy statystycznie największy wzrost prześladowania chrześcijan, który spowodował, że Laos jest już na dziesiątym miejscu w tej ponurej tabeli, a jednocześnie, o paradoksie, kościół „rośnie”. Niektórzy oceniają, że ten wzrost poparcia jest związany… ze wzrostem roli opozycji.

 

Jeżeli porównamy raport Open Doors za rok 2023 z wcześniejszymi  to należy zwrócić uwagę na utrwalenie się tendencji ludobójstwa chrześcijan na szeroką skalę w Nigerii. Widać tu co prawda tendencję spadkową co do liczby morderstw (od stycznia 2021 do czerwca 2022 zamordowano tam 7 600 chrześcijan – teraz te śmiertelne statystyki już spadły). Niemniej jednak Nigeria – ten najludniejszy kraj Afryki i jednocześnie szybko rozwijający się gospodarczo - pozostaje najgroźniejszym dla wyznawców Chrystusa na „Czarnym Lądzie”, jak w czasach przed polityczną poprawnością nazywano Afrykę.

 

Żeby też było jasne: co prawda to muzułmanie są sprawcami największej liczby ataków terrorystycznych i morderstw na naszych współwyznawcach, ale są one też udziałem hinduistów, a także… buddystów (chodzi o buddyzm syngaleski na Sri Lance).

 

Za prześladowaniami chrześcijan idą głębokie zmiany demograficzno-religijne. Chodzi o depopulację chrześcijan w niektórych regionach. I tak w Syrii, w której wyznawcy Chrystusa stanowili kiedyś 10% populacji - teraz mniej niż 2% mieszkańców tego kraju  to chrześcijanie. Spadek bardziej pokazują nie tyle procenty, co liczby: było tam 1,5 miliona naszych braci w wierze, teraz jest 300 tysięcy. Podobnie jest w Iraku, gdzie wspólnota chrześcijańska przed inwazją Państwa Islamskiego (ISIS) przed dziesięcioma laty wynosiła 300 tysięcy, aby po ośmiu latach zmniejszyć się do 150 tysięcy, a więc o połowę! Warto też dodać, że krajami, które przodują w innej dramatycznej statystyce: porywania i gwałcenia chrześcijańskich dziewcząt są: Egipt i Pakistan.

 

Prześladowania chrześcijan to rzecz bolesna. Ale bolesne jest również milczenie świata, w tym Komisji Europejskiej...

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (04.04.2024)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niemiecki gigant planuje przeniesienie produkcji do Chin gorące
Niemiecki gigant planuje przeniesienie produkcji do Chin

"Berliner Zeitung" donosi, że znana niemiecka firma chemiczna BASF grozi opuszczeniem Niemiec i przeniesieniem się do Chin

Eksplozja w Zakładach Azotowych Puławy pilne
Eksplozja w Zakładach Azotowych "Puławy"

Na terenie Zakładów Azotowych "Puławy" doszło do niewielkiego wybuchu; dwie lekko poszkodowane osoby zostały przetransportowane do szpitali – poinformowała PAP w poniedziałek lubelska straż pożarna.

Klamka zapadła: jest decyzja w sprawie członkostwa Fideszu w EKR polityka
Klamka zapadła: jest decyzja w sprawie członkostwa Fideszu w EKR

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w poniedziałek po spotkaniu z szefową włoskiego rządu Giorgią Meloni w Rzymie, że w PE jego partia Fidesz nie przystąpi do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której jest jej ugrupowanie. Jako powód wskazał przyjęcie do tej grupy antywęgierskiej formacji z Rumunii.

Robert Lewandowski zabrał głos na temat swojej przyszłości w reprezentacji Wiadomości
Robert Lewandowski zabrał głos na temat swojej przyszłości w reprezentacji

Robert Lewandowski, w przeciwieństwie do Kamila Grosickiego, nie zamierza kończyć kariery w reprezentacji narodowej. "Mam 36 lat i wciąż ogień w sobie. Nikt z zewnątrz nie wpłynie na moją decyzję" - powiedział dzień przed wtorkowym meczem Euro 2024 z Francją w Dortmundzie.

Paweł Jędrzejewski: Europa utraciła instynkt samozachowawczy Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Europa utraciła instynkt samozachowawczy

I znów - co za paradoks historii! - w stawianiu Europy w sytuacji bez wyjścia główną rolę odgrywają Niemcy i Rosja. Bo przecież na samym początku był kolosalny błąd kanclerz Merkel z roku 2015, która wbrew rozsądkowi i unijnemu prawu powiedziała w imieniu państwa niemieckiego do ludzi na Bliskim Wschodzie i w Afryce przełomowe słowa "herzlich willkommen" (serdecznie witamy), które były magicznym zaklęciem, uruchamiającym lawinę.

Będą unijne sankcje na Hamas i żydowskich osadników? gorące
Będą unijne sankcje na Hamas i żydowskich osadników?

– Ministrowie spraw zagranicznych UE zawarli polityczne porozumienie o nałożeniu sankcji na Hamas oraz osadników żydowskich – powiedział w poniedziałek w Luksemburgu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Na spotkaniu ustalono też podpisanie umowy o bezpieczeństwie między Unią a Ukrainą.

Spłonął magazyn zbożowy gorące
Spłonął magazyn zbożowy

W miejscowości Gozdowo pod Sierpcem spłonął w poniedziałek prywatny magazyn zboża. Wewnątrz znajdowało się około 500 ton ziarna. Na skutek działania ognia dach budynku zawalił się. Trwa dogaszanie pożaru. W akcji brało udział 21 zastępów straży pożarnej, w tym państwowej i ochotniczej.

W jakim składzie zagramy z Francją? Wiadomości
W jakim składzie zagramy z Francją?

– Spodziewam się, że trener Michał Probierz wystawi najmocniejszy skład na spotkanie z Francją. To są w końcu mistrzostwa Europy, a nie mecz towarzyski – powiedział PAP były piłkarz m.in. Lecha Poznań Łukasz Trałka przed ostatnim spotkaniem Polski w Euro 2024.

Odwołany dyrektor CSW Piotr Bernatowicz ujawnia kulisy decyzji resortu kultury tylko u nas
Odwołany dyrektor CSW Piotr Bernatowicz ujawnia kulisy decyzji resortu kultury

– Obawiam się, patrząc na to, co dzieje się obecnie w Zachęcie, że również CSW zostanie zdominowane przez nurt radykalnie lewicowy w sztuce przez taką też wąską grupę towarzyską – ocenił były już dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Piotr Bernatowicz.

Burza w Polsce 2050. Znany działacz odchodzi i oskarża władze partii z ostatniej chwili
Burza w Polsce 2050. Znany działacz odchodzi i oskarża władze partii

„Dziś zrezygnowałem z członkostwa w Polska 2050” – informuje w mediach społecznościowych pisarz, publicysta i komentator polityczny Aleksander Twardowski.

REKLAMA

ŚWIAT 2023: PRZEŚLADOWANIA WYZNAWCÓW CHRYSTUSA

ŚWIAT 2023: PRZEŚLADOWANIA WYZNAWCÓW CHRYSTUSA

Okres Świąt Wielkiej Nocy to czas, w którym my, chrześcijanie w Polsce, ale też w całej Europie i obu Amerykach czy Australii radośnie świętujemy Zmartwychwstanie Pańskie. Niestety nie wszędzie wyznawcy Chrystusa mogą cieszyć się w te wyjątkowe święta spokojem i skupić na modlitwie. W wielu krajach Afryki i Azji  właśnie w tym czasie dochodzi do zamachów terrorystycznych na świątynie z krzyżem – znakiem pokoju. Wielkanoc to czas, w którym następuje jedynie część prześladowań naszych współwyznawców- prześladowań, których skala z roku na rok rośnie. Wyznawcy Chrystusa w niektórych państwach stali się dosłownie zwierzyną łowną, a w wielu innych są prześladowani i dyskryminowani.

 

Tragiczny ranking przemocy wobec chrześcijan: Korea Północna, Somalia, Libia, Erytrea, Nigeria...

 

Jaka jest skala tego dramatu? Oto ponad 365 milionów chrześcijan na świecie podlega prześladowaniom lub dyskryminacji.

Światowa organizacja zajmującą się rejestrowaniem przemocy wobec chrześcijan Open Doors co roku publikuje dramatyczny ranking pięćdziesięciu krajów najbardziej prześladujących chrześcijan. Od lat na pierwszym miejscu jest tam Północna Korea. Jest to jednocześnie jeden jedyny kraj, w którym morderstwa na naszych braciach w wierze i systemowe prześladowanie wynika nie z powodu dominacji innej religii, tylko z racji oficjalnego ateizmu - w przeciwieństwie do innych państw prześladujących wyznawców Chrystusa, w których islam jest „religią panującą”.

 

Dodajmy, że w czołówce tej niechlubnej statystyki 50 najbardziej opresyjnych dla chrześcijan krajów poza Koreańska Republiką Ludowo-Demokratyczna znajdują się Somalia, Libia i Erytrea. W tych dwóch pierwszych krajach, jak podkreślają autorzy raportu, represje wobec chrześcijan są spowodowane przez inną religię : to ona motywuje muzułmanów do przeprowadzania zamachów na wspólnoty chrześcijańskie. W przypadku Erytrei, zdaniem Open Doors, prześladowania te nie mają charakteru religijnego  ,bo są spowodowane nie tyle przez islam, co przez totalitarny reżim.

 

Porażające są statystyki, które przedstawia organizacja Open Doors. Oto bowiem co siódmy wyznawca Chrystusa w skali globu jest prześladowany. Gdy przełoży się to na poszczególne kontynenty, to sytuacja taka dotyka aż 40% chrześcijan w Azji i 20% chrześcijan w Afryce.

 

W liczbach wygląda to następująco. Tylko w ostatnim roku blisko pięć tysięcy naszych braci w wierze zostało zamordowanych ! Dokładnie jest to liczba 4 998 chrześcijan, którzy zostali zgładzeni wyłącznie z powodu swojej wiary. Niemal piętnaście tysięcy kościołów oraz innych budynków należących do chrześcijan i wspólnot chrześcijańskich zostało zaatakowane, w tym podpalone. Dokładnie jest to liczna 14 766. Z powodu swojej wiary w więzieniach siedzi 4 125 chrześcijan. Gdy chodzi o morderstwa chrześcijan, jeden kraj zdecydowanie przewodzi w tej tragicznej klasyfikacji. To Nigeria, gdzie miało miejsce aż 82% morderstw z tych blisko pięciu tysięcy.

 

Niszczenie świątyń, zabójstwa, przesiedlanie czyli jak zmniejszyć populację chrześcijan

 

Według Open Doors w roku 2023 zamknąć miano co najmniej dziesięć tysięcy kościołów w Chinach.

Jak skuteczna jest to ze strony islamistów strategia spychania chrześcijan „do podziemia”, pokazuje przykład północnoafrykańskiej Algierii, znajdującej się na piętnastym miejscu tej "czarnej"listy. Jeszcze niedawno działało tam czterdzieści siedem kościołów protestanckich. Dziś zostały tylko cztery, a i one znajdują się pod bardzo ostrą presją islamskich władz.

 

Gdy chodzi o ataki na świątynie i podpalenia kościołów, to przodować mają w tym Indie, gdy chodzi o zamykanie kościołów – Chiny, a w zakresie ataków stricte terrorystycznych - Nigeria, Nikaragua i Etiopia.

 

Prawie trzysta tysięcy chrześcijan w skali globu zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów lub zostało przesiedlonych.  Dokładnie chodzi o 295 120 chrześcijan. Żeby uzmysłowić skalę problemu, dodam, że w regionie Afryki Subsaharyjskiej około 3% chrześcijan zostało wyrzuconych ze swoich domów. Odpowiedzialność za to ponosi Al Kaida (Al Qaeda) i Boko Haram. Słabe państwowości w tym rejonie kontynentu afrykańskiego nie były stanie (nie chciały?) tej przemocy powstrzymać. Poza Nigerią przedstawiciele Kościoła Katolickiego i innych wyznań chrześcijańskich ginęli w największym stopniu w  Demokratycznej Republice Konga, Kamerunie i Republice Środkowej Afryki.             To charakterystyczne, że niemal połowa ludzi przesiedlonych w tej części świata, to chrześcijanie (16,2 miliona na 34,5 miliona).

 

Według Open Doors najbardziej zagrożeni są chrześcijanie na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Jak mówi raport Open Doors: „W krajach takich jak Syria, chrześcijanie są łatwym celem dla przemocy”. Chodzi tu w dużej mierze o zmianę religijnej "geografii" tego regionu i zmuszenie chrześcijan do emigracji.

 

Milczenie Europy, milczenie świata

 

Raport organizacji Open Doors wymienia też pewne źródła nadziei, które można było znaleźć w ubiegłym roku. Na przykład w Mali, w czerwcu 2023 przyjęto w referendum nową Ustawę Zasadniczą, a w niej znalazł się zapis o tym, że Konstytucja uznaje mniejszości religijne w tym kraju, w tym chrześcijan.

 

Z kolei na przykład w Laosie, w południowo-wschodniej Azji z jednej strony mieliśmy statystycznie największy wzrost prześladowania chrześcijan, który spowodował, że Laos jest już na dziesiątym miejscu w tej ponurej tabeli, a jednocześnie, o paradoksie, kościół „rośnie”. Niektórzy oceniają, że ten wzrost poparcia jest związany… ze wzrostem roli opozycji.

 

Jeżeli porównamy raport Open Doors za rok 2023 z wcześniejszymi  to należy zwrócić uwagę na utrwalenie się tendencji ludobójstwa chrześcijan na szeroką skalę w Nigerii. Widać tu co prawda tendencję spadkową co do liczby morderstw (od stycznia 2021 do czerwca 2022 zamordowano tam 7 600 chrześcijan – teraz te śmiertelne statystyki już spadły). Niemniej jednak Nigeria – ten najludniejszy kraj Afryki i jednocześnie szybko rozwijający się gospodarczo - pozostaje najgroźniejszym dla wyznawców Chrystusa na „Czarnym Lądzie”, jak w czasach przed polityczną poprawnością nazywano Afrykę.

 

Żeby też było jasne: co prawda to muzułmanie są sprawcami największej liczby ataków terrorystycznych i morderstw na naszych współwyznawcach, ale są one też udziałem hinduistów, a także… buddystów (chodzi o buddyzm syngaleski na Sri Lance).

 

Za prześladowaniami chrześcijan idą głębokie zmiany demograficzno-religijne. Chodzi o depopulację chrześcijan w niektórych regionach. I tak w Syrii, w której wyznawcy Chrystusa stanowili kiedyś 10% populacji - teraz mniej niż 2% mieszkańców tego kraju  to chrześcijanie. Spadek bardziej pokazują nie tyle procenty, co liczby: było tam 1,5 miliona naszych braci w wierze, teraz jest 300 tysięcy. Podobnie jest w Iraku, gdzie wspólnota chrześcijańska przed inwazją Państwa Islamskiego (ISIS) przed dziesięcioma laty wynosiła 300 tysięcy, aby po ośmiu latach zmniejszyć się do 150 tysięcy, a więc o połowę! Warto też dodać, że krajami, które przodują w innej dramatycznej statystyce: porywania i gwałcenia chrześcijańskich dziewcząt są: Egipt i Pakistan.

 

Prześladowania chrześcijan to rzecz bolesna. Ale bolesne jest również milczenie świata, w tym Komisji Europejskiej...

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (04.04.2024)Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe