W uroczystość NMP Królowej Polski na Jasnej Górze zebrały się tysiące wiernych

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.
Suma odpustowa na Jasnej Górze W uroczystość NMP Królowej Polski na Jasnej Górze zebrały się tysiące wiernych
Suma odpustowa na Jasnej Górze / PAP/Waldemar Deska

Sumę odpustową z udziałem Prymasa, przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebrował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

Stawanie w obronie tradycji i przekonań religijnych

W kazaniu abp Wojda, apelował, by nie poddawać się trendom, przez które „tracimy świadomość naszej polskiej tradycji i kultury, przepełnionej chrześcijańską postawą otwartości i szacunku dla innych, wrażliwości na dar życia ludzkiego”. - Wbrew temu co się mówi, jest nam bardzo potrzebna, abyśmy nie popadli w pustkę egzystencjalną, i nie utracili naszej nadziei, nadziei życia” - powiedział kaznodzieja.

Przewodniczący Episkopatu Polski przypomniał, że chrześcijanin jest zawsze ewangelicznym zaczynem nowego dobra. Zachęcał wierzących Polaków, by stawali w obronie swoich przekonań religijnych, nauczania religii w szkole, która „jest nie tylko nauczaniem o Bogu, ale formacją do wartości, do poszanowania dobra i kultury naszego społeczeństwa”.

Abp Wojda zaapelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”.

Duchowa spuścizna

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby „troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią”. - By odrodzenie moralne, którego istotą jest miłość i poszanowanie godności każdego człowieka, przezwyciężyło fałszywie rozumianą wolność kształtowaną przez egoizm i skoncentrowanie na własnej wygodzie i przyjemności” – powiedział o. Arnold Chrapkowski. Wskazał, że „Maryja zaprasza każdego, kto kocha Boga i Ojczyznę i komu leży na sercu troska o zachowanie i przekazanie wiary kolejnym pokoleniom Polaków, by rozpoczął od osobistego zaproszenia Chrystusa do swojego życia i kształtowania go zgodnie z Chrystusową Ewangelią. To jest nasze zadanie na dziś”.

Akt oddania

Podczas uroczystej sumy ponowiony został Millenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości z 3 V 1966 r. Pragnieniem bł. kard. Wyszyńskiego było, by katolicy pozostali wierni jego zobowiązaniom, przyjęli odpowiedzialność za Kościół, nieśli mu pomoc w każdej chwili i w każdej sprawie.

Sumę odpustową poprzedził program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej”.

Świadectwa

Uroczystość Najśw. Maryi Panny Królowej Polski to jeden z największych odpustów gromadzących na Jasnej Górze tysiące pielgrzymów - Polaków z Polski i spoza jej granic.

Agata Wichrowska jest mamśą sześciorga dzieci. -  Maryja Jasnogórska zawsze nas, Polaków broniła, tylko trzeba Jej zaufać - podkreśla. Opowiadała, że zawsze marzyła o rodzinie, teraz z mężem cieszą się z każdego dzieciątka. Jak podkreśla miłości do Boga i Maryi oraz  radości z przyjmowania daru życia nauczyła ją mama i babcia. – Staramy się żyć, stawiając Boga na pierwszym miejscu. Zasady Boże biorące się z naszej wiary są bardzo proste, jak się kocha Pana Boga, to kocha się i ludzi – mówiła Wichrowska. Dziś Wichrowscy pielgrzymowali na Jasną Góra z pociechami, najmłodsze ma niespełna dwa latka, najstarsze 18 lat.

Łukasz Wojtyniak z Poznania pielgrzymował już na Jasną Górę, ale w uroczystościach 3-go maja uczestniczył tutaj po raz pierwszy. Maryja jest dla niego Patronką Polski, uczy miłości do Ojczyzny, a co za tym idzie, także miłości do współrodaków. - W naszej Ojczyźnie nie ma „bardziej świętego” miejsca, które niemal się „chłonie”– dodał pielgrzym.

- Przyjechałem z Wrocławia. Dlaczego? Bo już taki nasz obowiązek przyjeżdżać w tę uroczystość, a także w inne święta maryjne na Jasną Górę, do duchowej stolicy Polski – powiedział Krzysztof. - Oprócz tego, że mam jeszcze mamę ziemską, to wiem, że mam jeszcze tutaj zawsze wsparcie w drugiej Mamie – dodał wrocławianin.

- Przyjechałam z Tymbarku z Małopolski. Dotarliśmy dziś autokarem z całą naszą parafią. Kilka razy byłam na pieszej pielgrzymce, ale w takim dniu jak dzisiaj, w takiej uroczystości po raz pierwszy uczestniczę. To jest bardzo ważne miejsce dla wszystkich, dla mnie również. Wiele intencji jest i trzeba przede wszystkim podziękować Matce Bożej i prosić o dalszą opiekę – opowiadała  pani Maria.

Piotr Bednarski przyjechał z Pruszkowa, a pochodzi z Częstochowy, był nawet  ministrantem na Jasnej Górze. - Wracam nie tylko sentymentalnie, ale też w takim duchu zawierzenia, ponieważ oddaję się Matce Bożej. Jest Ona źródłem siły i nadziei, zwłaszcza w takich czasach, w jakich żyjemy. Wydaje mi się, że wiele osób przyjeżdża tu, żeby się duchowo wzmocnić – powiedział Bednarski.

- Historia nam pokazuje jak ważna jest Matka Boża dla nas – mówi z kolei s. Jeremiasza, dominikanka z Warszawy. – Te blizny Maryi na obrazie przypominają, że Maryja jest z ludem i naszym narodem, również w trudnych chwilach. Dla mnie Maryja jest mamą, kimś takim, z kim mogę rozmawiać i powierzać trudne i radosne sprawy. Lubię tu przybywać i chować się pod Jej płaszczem – dodała zakonnica.  

Mszę św. celebrowaną w Bazylice o godz. 19.00 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego poprzedzi o 18.30 procesja eucharystyczna po Wałach. 

Uroczystość uwieńczy o 21.00 Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego z racji święta Konstytucji 3 maja.

W związku z eskalacją działań wojennych za naszą wschodnią granicą, a także w Ziemi Świętej i innych częściach świata, obradująca na Jasnej Górze w przeddzień uroczystości 3 maja Rada Stała Episkopatu Polski zaapelowała „o wytrwałą modlitwę o pokój i dalszą pomoc dla ofiar działań zbrojnych, zwłaszcza w Ukrainie, przez wsparcie kościelnych organizacji pomocowych”.

mir, BP @JasnaGóraNews


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Putin czeka na Trumpa? Może się srogo rozczarować Wiadomości
Putin czeka na Trumpa? Może się srogo rozczarować

Izrael przeciąga wojnę w Strefie Gazy i zwodzi administrację Bidena, bo Netanjahu czeka na powrót Trumpa? To wiedzą wszyscy. Ale podobno nie tylko premier państwa żydowskiego odlicza dni do „wielkiego wtorku” w Ameryce. Mainstreamowe media i europejscy politycy jedynie słusznej opcji alarmują, że na wygraną Donalda Trumpa z utęsknieniem czeka Władimir Putin. Nic dwa razy się nie zdarza? A no zdarza! Kolejny raz robią z Trumpa ruskiego agenta. Choć już pierwszy raz pokazał, że to bujda na resorach.

Dantejskie sceny na Wawelu. Demonstranci próbowali rzucić się na samochód Jarosława Kaczyńskiego z ostatniej chwili
Dantejskie sceny na Wawelu. Demonstranci próbowali rzucić się na samochód Jarosława Kaczyńskiego

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przyjechał we wtorek do Krakowa, aby w katedrze wawelskiej wziąć udział w nabożeństwie z okazji swoich 75. urodzin oraz w intencji Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Jak donoszą media, wydarzenie było zakłócane przez grupkę demonstrantów; niektórzy z nich usiłowali rzucić się na samochód, którym jechał prezes PiS. Musiała interweniować policja.

Zbigniew Kuźmiuk: Katastrofa budżetowa zbliża się szybkimi krokami z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Katastrofa budżetowa zbliża się szybkimi krokami

Wczoraj późnym wieczorem, dwa dni po zwyczajowym terminie, ukazał się comiesięczny komunikat Ministerstwa Finansów dotyczący wykonania budżetu państwa w okresie styczeń-maj 2024 roku, z którego wynika, że zaledwie po 5 miesiącach tego roku deficyt budżetowy przekroczył 53 mld zł (dla porównania w tym samym okresie 2023 roku deficyt wynosił tylko 20,8 mld zł). 

„Gorący zwolennik Nord Stream sekretarzem generalnym NATO. To dla nas fatalna kandydatura” z ostatniej chwili
„Gorący zwolennik Nord Stream sekretarzem generalnym NATO. To dla nas fatalna kandydatura”

Wszystko wskazuje na to, że nowym sekretarzem generalnym NATO zostanie premier Holandii Mark Rutte. Przeciwko jego kandydaturze wystąpiła jedynie Rumunia, która wystawiła własnego kandydata. Były prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves wskazuje jednak, że kandydatura Rutte potwierdza lekceważenie Europy Wschodniej przez zachodnie kraje kontynentu.

Blinken: Wsparcie Chin dla machiny wojennej Rosji musi się skończyć Wiadomości
Blinken: Wsparcie Chin dla machiny wojennej Rosji musi się skończyć

Sekretarz stanu USA Antony Blinken, który wystąpił we wtorek w Waszyngtonie na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, oznajmił, że wsparcie Chin dla machiny wojennej Rosji, jej sektora wojskowo-przemysłowego "musi się skończyć".

„Tusk na chwilę zapomniał, że to Weber jest jego szefem, a nie odwrotnie” polityka
„Tusk na chwilę zapomniał, że to Weber jest jego szefem, a nie odwrotnie”

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Manfred Weber miał promować na wiceszefową EPL Ewę Kopacz, mimo że polska delegacja wskazała europosła Andrzeja Halickiego.

Znany aktor dołączy do serialu Na Wspólnej z ostatniej chwili
Znany aktor dołączy do serialu "Na Wspólnej"

Serial "Na Wspólnej" cieszy się dużą popularnością wśród telewidzów. Media obiegły nowe informacje związane z produkcją.

Czystka Bodnara w sądach. Odwołano kierownictwo sądów w Warszawie, Rzeszowie oraz Krośnie z ostatniej chwili
Czystka Bodnara w sądach. Odwołano kierownictwo sądów w Warszawie, Rzeszowie oraz Krośnie

Szef MS Adam Bodnar wszczął procedurę odwoławczą wobec prezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie Rafała Puchalskiego - poinformowało MS. Puchalski jest wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa. MS poinformowało też o wszczęciu tych procedur wobec kierownictwa sądów okręgowych w Warszawie i w Krośnie.

Publikujemy nagranie rozmowy Aleksandry Fedorskiej z biurem prasowym niemieckiego rządu. Nie pozostawia wątpliwości Wiadomości
Publikujemy nagranie rozmowy Aleksandry Fedorskiej z biurem prasowym niemieckiego rządu. Nie pozostawia wątpliwości

Niemieckie Biuro Prasowe i Informacyjne Rządu Federalnego w rozmowie z Aleksandrą Fedorską ujawniło nam, że chociaż Donald Tusk zapowiedział rozmowę z Olafem Scholzem w sprawie incydentu z przewiezieniem migrantów do Polski, to nie doszło do niej, a ponadto nie jest ona nawet planowana. News wywołał wręcz histeryczną reakcję Donalda Tuska.

Farmaceutyczny gigant pozwany. Wiele wprowadzających w błąd oświadczeń z ostatniej chwili
Farmaceutyczny gigant pozwany. "Wiele wprowadzających w błąd oświadczeń"

Gigant farmaceutyczny Pfizer został pozwany przez stan Kansas w USA. Chodzi o wprowadzanie w błąd opinii publicznej w związku z działaniem szczepionki przeciwko koronawirusowi. Firma nie zgadza się z zarzutami i wydała oświadczenie.

REKLAMA

W uroczystość NMP Królowej Polski na Jasnej Górze zebrały się tysiące wiernych

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.
Suma odpustowa na Jasnej Górze W uroczystość NMP Królowej Polski na Jasnej Górze zebrały się tysiące wiernych
Suma odpustowa na Jasnej Górze / PAP/Waldemar Deska

Sumę odpustową z udziałem Prymasa, przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebrował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

Stawanie w obronie tradycji i przekonań religijnych

W kazaniu abp Wojda, apelował, by nie poddawać się trendom, przez które „tracimy świadomość naszej polskiej tradycji i kultury, przepełnionej chrześcijańską postawą otwartości i szacunku dla innych, wrażliwości na dar życia ludzkiego”. - Wbrew temu co się mówi, jest nam bardzo potrzebna, abyśmy nie popadli w pustkę egzystencjalną, i nie utracili naszej nadziei, nadziei życia” - powiedział kaznodzieja.

Przewodniczący Episkopatu Polski przypomniał, że chrześcijanin jest zawsze ewangelicznym zaczynem nowego dobra. Zachęcał wierzących Polaków, by stawali w obronie swoich przekonań religijnych, nauczania religii w szkole, która „jest nie tylko nauczaniem o Bogu, ale formacją do wartości, do poszanowania dobra i kultury naszego społeczeństwa”.

Abp Wojda zaapelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”.

Duchowa spuścizna

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby „troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią”. - By odrodzenie moralne, którego istotą jest miłość i poszanowanie godności każdego człowieka, przezwyciężyło fałszywie rozumianą wolność kształtowaną przez egoizm i skoncentrowanie na własnej wygodzie i przyjemności” – powiedział o. Arnold Chrapkowski. Wskazał, że „Maryja zaprasza każdego, kto kocha Boga i Ojczyznę i komu leży na sercu troska o zachowanie i przekazanie wiary kolejnym pokoleniom Polaków, by rozpoczął od osobistego zaproszenia Chrystusa do swojego życia i kształtowania go zgodnie z Chrystusową Ewangelią. To jest nasze zadanie na dziś”.

Akt oddania

Podczas uroczystej sumy ponowiony został Millenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości z 3 V 1966 r. Pragnieniem bł. kard. Wyszyńskiego było, by katolicy pozostali wierni jego zobowiązaniom, przyjęli odpowiedzialność za Kościół, nieśli mu pomoc w każdej chwili i w każdej sprawie.

Sumę odpustową poprzedził program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej”.

Świadectwa

Uroczystość Najśw. Maryi Panny Królowej Polski to jeden z największych odpustów gromadzących na Jasnej Górze tysiące pielgrzymów - Polaków z Polski i spoza jej granic.

Agata Wichrowska jest mamśą sześciorga dzieci. -  Maryja Jasnogórska zawsze nas, Polaków broniła, tylko trzeba Jej zaufać - podkreśla. Opowiadała, że zawsze marzyła o rodzinie, teraz z mężem cieszą się z każdego dzieciątka. Jak podkreśla miłości do Boga i Maryi oraz  radości z przyjmowania daru życia nauczyła ją mama i babcia. – Staramy się żyć, stawiając Boga na pierwszym miejscu. Zasady Boże biorące się z naszej wiary są bardzo proste, jak się kocha Pana Boga, to kocha się i ludzi – mówiła Wichrowska. Dziś Wichrowscy pielgrzymowali na Jasną Góra z pociechami, najmłodsze ma niespełna dwa latka, najstarsze 18 lat.

Łukasz Wojtyniak z Poznania pielgrzymował już na Jasną Górę, ale w uroczystościach 3-go maja uczestniczył tutaj po raz pierwszy. Maryja jest dla niego Patronką Polski, uczy miłości do Ojczyzny, a co za tym idzie, także miłości do współrodaków. - W naszej Ojczyźnie nie ma „bardziej świętego” miejsca, które niemal się „chłonie”– dodał pielgrzym.

- Przyjechałem z Wrocławia. Dlaczego? Bo już taki nasz obowiązek przyjeżdżać w tę uroczystość, a także w inne święta maryjne na Jasną Górę, do duchowej stolicy Polski – powiedział Krzysztof. - Oprócz tego, że mam jeszcze mamę ziemską, to wiem, że mam jeszcze tutaj zawsze wsparcie w drugiej Mamie – dodał wrocławianin.

- Przyjechałam z Tymbarku z Małopolski. Dotarliśmy dziś autokarem z całą naszą parafią. Kilka razy byłam na pieszej pielgrzymce, ale w takim dniu jak dzisiaj, w takiej uroczystości po raz pierwszy uczestniczę. To jest bardzo ważne miejsce dla wszystkich, dla mnie również. Wiele intencji jest i trzeba przede wszystkim podziękować Matce Bożej i prosić o dalszą opiekę – opowiadała  pani Maria.

Piotr Bednarski przyjechał z Pruszkowa, a pochodzi z Częstochowy, był nawet  ministrantem na Jasnej Górze. - Wracam nie tylko sentymentalnie, ale też w takim duchu zawierzenia, ponieważ oddaję się Matce Bożej. Jest Ona źródłem siły i nadziei, zwłaszcza w takich czasach, w jakich żyjemy. Wydaje mi się, że wiele osób przyjeżdża tu, żeby się duchowo wzmocnić – powiedział Bednarski.

- Historia nam pokazuje jak ważna jest Matka Boża dla nas – mówi z kolei s. Jeremiasza, dominikanka z Warszawy. – Te blizny Maryi na obrazie przypominają, że Maryja jest z ludem i naszym narodem, również w trudnych chwilach. Dla mnie Maryja jest mamą, kimś takim, z kim mogę rozmawiać i powierzać trudne i radosne sprawy. Lubię tu przybywać i chować się pod Jej płaszczem – dodała zakonnica.  

Mszę św. celebrowaną w Bazylice o godz. 19.00 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego poprzedzi o 18.30 procesja eucharystyczna po Wałach. 

Uroczystość uwieńczy o 21.00 Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego z racji święta Konstytucji 3 maja.

W związku z eskalacją działań wojennych za naszą wschodnią granicą, a także w Ziemi Świętej i innych częściach świata, obradująca na Jasnej Górze w przeddzień uroczystości 3 maja Rada Stała Episkopatu Polski zaapelowała „o wytrwałą modlitwę o pokój i dalszą pomoc dla ofiar działań zbrojnych, zwłaszcza w Ukrainie, przez wsparcie kościelnych organizacji pomocowych”.

mir, BP @JasnaGóraNewsOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe