Szef MSZ Rosji kwestionuje prawo Ukrainy do suwerenności

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zakwestionował prawo Ukrainy do suwerenności i prawo rządu w Kijowie do "reprezentowania" wszystkich Ukraińców.
Siergiej Ławrow Szef MSZ Rosji kwestionuje prawo Ukrainy do suwerenności
Siergiej Ławrow / PAP/EPA/ALEXANDER NEMENOV / POOL

O sprawie donosi rosyjska agencja prasowa Interfax. Słowa podważające prawo Ukrainy do suwerenności na własnym terytorium padły podczas wywiadu dla telewizji Rossija 24.

Prawo do suwerenności powinno być respektowane tylko wobec państw, które reprezentują cały naród żyjący na jego terytorium. Ukraina od 2014 roku nie jest takim państwem.

- powiedział Siergiej Ławrow

Szef MSZ Rosji przekonywał, że po 2014 r. na Ukrainie zaczął rządzić "reżim", który "nie reprezentuje" wszystkich mieszkańców Ukrainy.

Myślę, że nikt nie można powiedzieć o ukraińskim reżimie, który objął władzę w wyniku zamachu stanu w 2014 roku, że reprezentuje on wszystkich ludzi zamieszkujących ukraińskie państwo.

- starał się tłumaczyć swój tok myślenia Ławrow

Jeśli mówimy o zasadzie suwerenności i integralności terytorialnej, jednym z kluczowych dokumentów jest deklaracja o zasadach prawa międzynarodowego dotyczących Przyjaznych Stosunków Między Narodami. Ukraina nie stosuje się do niej od 2014 r., kiedy wspierany przez Moskwę prezydent został obalony w Kijowie i zastąpiony przez prozachodniego przywódcę, co skłoniło Rosję do zaanektowania Półwyspu Krymskiego i wsparcia powstań we wschodnich regionach kraju.

– starał się bronić swojej haniebnej tezy szef rosyjskiej dyplomacji.

 

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie Wiadomość
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie

Niektórzy europejscy przywódcy, ze szczególnym uwzględnieniem Emmanuela Macrona i Olafa Scholza, uważają, że "Rosji nie wolno poniżyć", chociaż to Rosja jest brutalnym agresorem na Ukrainie, który ma na sumieniu nie tylko militarną agresję na niepodległe państwo, ale coraz więcej wskazuje na to, że również zbrodnie wojenne. Innego zdania jest Siergiej Radczenko profesor w Centrum Kissingera, School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University w Waszyngtonie.

Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. Sport ma nie tylko wymiar fizyczny Wiadomość
Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. "Sport ma nie tylko wymiar fizyczny"

Firma Publicon Sport z Wrocławia będzie zajmować się szukaniem partnerów i sponsorów dla reprezentacji Ukrainy, która w czerwcu wystąpi dwukrotnie w roli gospodarza w Lidze Narodów UEFA.

[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać Wiadomość
[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: "Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać"

W jednym z najważniejszych talk-show emitowanym na antenie państwowej rosyjskiej telewizji miał miejsce ciekawy i dla Rosjan zapewne bardzo zaskakujący monolog analityka wojskowego i emerytowanego pułkownika Michaiła Chodarionoka. - Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji geopolitycznej (...) Ta sytuacja nie jest normalna i w ten czy inny sposób musimy ją rozwiązać - apelował Chodarionok.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe