Ordo Iuris: Stop niszczeniu autorytetów. Petycja w sprawie dr Wandy Półtawskiej

Radni Rady Miasta Krakowa będą głosować nad przyznaniem honorowego obywatelstwa miasta dr Wandzie Półtawskiej. Dr Półtawska jest specjalistą w dziedzinie nauk medycznych i psychiatrii. W czasie II wojny światowej przebywała w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Była też przyjaciółką papieża Jana Pawła II. Nadaniu jej honorowego obywatelstwa sprzeciwiają się krakowscy radni Platformy Obywatelskiej, wskazując jako powód jej krytyczne stanowisko wobec aborcji. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się 11 maja. Instytut Ordo Iuris przygotował petycję w obronie dr Półtawskiej. Apel można podpisywać na stronie stopniszczeniuautorytetow.pl
Wanda Półtawska Ordo Iuris: Stop niszczeniu autorytetów. Petycja w sprawie dr Wandy Półtawskiej
Wanda Półtawska / Screen YouTube /Pollux

PODPISZ PETYCJĘ - LINK

Dr Wanda Półtawska w listopadzie 2021 r. skończyła 100 lat. W młodości była harcerką i członkiem konspiracji niepodległościowej. W czasie wojny trafiła do niemieckiego więzienia w Lublinie i do obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Była przyjaciółką Jana Pawła II. Przez całe życie pracowała jako lekarz. Zajmowała się również poradnictwem rodzinnym i małżeńskim. Jest także profesorem nadzwyczajnym Papieskiej Akademii Teologicznej. Została uhonorowana Orderem Orła Białego. Przez 10 lat zasiadała także w Radzie Miasta Krakowa. Była członkiem Papieskiej Akademii Życia i Papieskiej Rady ds. Rodziny.

Wanda Półtawska zawsze opowiadała się przeciwko aborcji i zapłodnieniu pozaustrojowemu. Walczyła również z przypadkami nadużyć seksualnych w Kościele. Dzięki swojej przyjaźni z papieżem, doprowadziła w 2002 r. do odsunięcia od funkcji kapłańskich abp. Juliusza Paetza.

Stanowisko dr Półtawskiej wobec aborcji jest przyczyną, dla której radni miejscy Platformy Obywatelskiej sprzeciwiają się nadaniu jej honorowego obywatelstwa. „Dr Półtawska jest znaną działaczką antyaborcyjną, zwalczającą metodę leczenia niepłodności in vitro. W tym kontekście taka kandydatura w ogóle nie powinna się moim zdaniem pojawić” – stwierdził radny Andrzej Hawranek.

Instytut Ordo Iuris przygotował petycję, w której apeluje o przyznanie dr Półtawskiej. Autorzy apelu zachęcają, „aby zwrócić uwagę na całokształt jej życia społecznego oraz ofiary, którą poniosła w imię niepodległej Polski”. Zwracają również uwagę, że „odmienne poglądy i wartości nie mogą być powodem do dyskryminacji”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
PiS pewnie na czele stawki, Konfederacja w górę, fatalny wynik Hołowni. Zobacz najnowszy sondaż Wiadomości
PiS pewnie na czele stawki, Konfederacja w górę, fatalny wynik Hołowni. Zobacz najnowszy sondaż

Na PiS chce zagłosować 34 procent badanych; Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie 27 proc. ankietowanych; trzecią siłą w Sejmie byłaby Konfederacja z poparciem 11 proc. - wynika z sondażu Ipsos przeprowadzonego na zlecenie TOK FM i OKO.press.

Napięcia kulturowe. Renesans duchowości Wiadomości
Napięcia kulturowe. Renesans duchowości

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na cykl publicznych dyskusji z udziałem artystów, autorów, kuratorów i myślicieli z Europy, których celem jest otwarcie nowych perspektyw w myśleniu o kwestiach dzielących współczesne społeczeństwa, takich jak religia, migracja, prawa kobiet, tożsamość płciowa i kulturowa, Unia Europejska i kultura ponowoczesna. Nie zabraknie też czasu na pytania i wypowiedzi słuchaczy.

Kłótnia w UE. Grupa państw na czele z Niemcami przeciwna energii jądrowej Wiadomości
Kłótnia w UE. Grupa państw na czele z Niemcami przeciwna energii jądrowej

Francja, a także Polska, Węgry oraz Czechy chcą uznania paliw opartych na energii jądrowej w celach Unii Europejskiej w zakresie energii odnawialnej. Najbliższe negocjacje odbędą się 29 marca.

Lego pochwaliło się figurką Szymborskiej. Internauta przypomniał stalinowski wiersz noblistki. Zobacz reakcję Lego [FOTO] Wiadomości
Lego pochwaliło się figurką Szymborskiej. Internauta przypomniał stalinowski wiersz noblistki. Zobacz reakcję Lego [FOTO]

- Na górze róże, na dole klocki LEGO. Świętujemy #MiędzynarodowyDzieńPoezji! A w 2023 roku świętujemy ten dzień (jak i cały rok) razem z Wisławą Szymborska - czytamy na oficjalnym profilu Lego

Joe Biden skreślił Turcję i Węgry z listy zaproszonych na wielki szczyt w przyszłym tygodniu Wiadomości
Joe Biden skreślił Turcję i Węgry z listy zaproszonych na wielki szczyt w przyszłym tygodniu

Jak donosi amerykański magazyn „Foreign Policy”, decyzją Joe Bidena Węgry i Turcja nie zostały zaproszone na wielki Szczyt na rzecz Demokracji, który odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Niemcy: Atak na lotnisku Kolonia/Bonn. „Celowo wjechał w ludzi” Wiadomości
Niemcy: Atak na lotnisku Kolonia/Bonn. „Celowo wjechał w ludzi”

Mężczyzna celowo wjechał w ludzi na parkingu lotniska Kolonia/Bonn – informuje agencja dpa.

„Netanjahu do więzienia!” Premier Izraela powitany gwizdami w Londynie Wiadomości
„Netanjahu do więzienia!” Premier Izraela powitany gwizdami w Londynie

Premier Izraela Benjamin Netanjahu, który w piątek przebywa z wizytą w Londynie, został tam powitany nieprzychylnymi okrzykami i gwizdami przez setki demonstrantów protestujących przeciwko reformie sądownictwa proponowanej przez izraelski rząd.

„Przeżyłam piekło, ale mam czyste sumienie”. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów Wiadomości
„Przeżyłam piekło, ale mam czyste sumienie”. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

– Przeżyłam piekło na tej ziemi, ale mam czyste sumienie, bo nikogo nie skrzywdziłam i nie zdradziłam – powiedziała Zofia Gargasz, która ukrywała w czasie okupacji żydowską koleżankę Henię Katz. To jedna z historii Polaków ratujących Żydów pod okupacja niemiecką, których święto obchodzone jest 24 marca.

Nitras: Jestem zwolennikiem „małżeństw” homoseksualnych. Z takim programem idę do wyborów Wiadomości
Nitras: Jestem zwolennikiem „małżeństw” homoseksualnych. Z takim programem idę do wyborów

– Ja jestem zwolennikiem związków partnerskich, nie wykluczam, że nawet małżeństw, i nie widzę powodu, żeby jakiś Pan Jędraszewski mówił, że ma być inaczej – mówił na antenie Radia Plus poseł Sławomir Nitras.

Gorąco w Rosji. Prigożyn kwestionuje fundamentalne tezy propagandy Kremla Wiadomości
Gorąco w Rosji. Prigożyn kwestionuje fundamentalne tezy propagandy Kremla

Amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie pochyla się m.in. nad aktywnością założyciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, który po zmarginalizowaniu jego jednostki wojskowej na Ukrainie nie gryzie się w język i kwestionuje dwie główne tezy forsowane w przestrzeni publicznej przez Kreml i rosyjską propagandę.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe