„S” wywalczyła dodatek inflacyjny dla pracowników Sandvika

Dzięki działaniom podjętym przez Solidarność pracownicy firmy Sandvik Polska będą otrzymywali dodatek rekompensujący rosnące koszty utrzymania. Wyniesie on 600 zł brutto i po raz pierwszy zostanie wypłacony wraz z wynagrodzeniem za wrzesień.
 „S” wywalczyła dodatek inflacyjny dla pracowników Sandvika
/ pixabay.com

– Skłonienie pracodawcy do wyłożenia środków na pomoc pracownikom w tym trudnym czasie było naszym priorytetem – powiedział Rafał Mikołajczyk, przewodniczący Solidarności w Sandvik Polska w Katowicach. Podkreślił, że w tym celu związkowcy przygotowali obszerną analizę ekonomiczną, którą wraz z pismem dotyczącym uruchomienia środków przesłali do pracodawcy i właściciela koncernu. – Wykazaliśmy, że bez dodatkowego wsparcia wielu pracowników nie udźwignie rosnących rat kredytów, coraz wyższych opłat za żywność i media i popadnie w kłopoty finansowe – dodał przewodniczący.

Motorem był zbyt niski, zdaniem związkowców, poziom podwyżek wprowadzonych przez pracodawcę w kwietniu. – Wyniosły one 6,5 proc. To było zdecydowanie za mało w zestawieniu z szalejącą inflacją, która już wówczas przekroczyła 11 proc. Musieliśmy podjąć jakieś działania, by pomóc pracownikom. Rozważaliśmy spór zbiorowy, ale ostatecznie wystarczyło przygotowanie analizy i zwrócenie się do pracodawcy o wypłatę dodatkowych środków. Jesteśmy zadowoleni z rozwiązania, które zaproponował. Nasze działanie spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony pracowników – mówi Rafał Mikołajczyk.

Dodatek inflacyjny będzie wypłacany przez siedem miesięcy. Związkowcy mają nadzieję, że po upływie tego okresu zostanie on wliczony do podstawy wynagrodzenia i wpłynie na zwiększenie pochodnych. Są to m.in. premia kwartalna, dodatek stażowy czy jubilaty.

Dodatek rekompensujący rosnące koszty utrzymania to nie jedyne wsparcie, jakie pracownicy Sandvika otrzymali od pracodawcy. W tym roku wzrosły też dwie wypłacane w firmie nagrody. Bonus na rozpoczęcie roku szkolnego wyniósł 500 zł brutto i był o 200 zł wyższy niż rok temu. Natomiast premia wakacyjna wyniosła 2,5 tys. zł brutto. To o 500 zł więcej niż w tamtym roku.

Szwedzka Grupa Sandvik zatrudnia w Polsce niespełna 700 pracowników. W Katowicach, gdzie produkowane są narzędzia do obróbki skrawaniem, pracuje 170 osób. Dzięki staraniom „S” działającej w katowickim oddziale koncernu dodatek inflacyjny będą otrzymywali wszyscy pracownicy Sandvika w Polsce.

aga


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Rosja zastawia pułapkę”. Polskie służby alarmują Wiadomości
„Rosja zastawia pułapkę”. Polskie służby alarmują

„Rosyjska propaganda zyskuje na pojawiających się ostatnich wypowiedziach i stanowiskach dot. negocjacji Ukrainy i Rosji” – pisze w środę w mediach społecznościowych pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Janusz Waluś oficjalnie opuścił więzienie w RPA Wiadomości
Janusz Waluś oficjalnie opuścił więzienie w RPA

Janusz Waluś - polski imigrant, który spędził 28 lat w południowoafrykańskim więzieniu za zabicie blisko 30 lat temu komunistycznego działacza ruchu zwalczającego apartheid Chrisa Haniego - został w środę warunkowo zwolniony z więzienia – poinformowano w oświadczeniu ministerstwa sprawiedliwości RPA.

Szef NATO o wojnie na Ukrainie: Rosja stara się teraz doprowadzić do „zamrożenia ” wojny Wiadomości
Szef NATO o wojnie na Ukrainie: Rosja stara się teraz doprowadzić do „zamrożenia ” wojny

Szef NATO Jens Stoltenberg poinformował, że Ukrainę wiosną może czekać ofensywa że strony Rosji. Stwierdził także, że aktualnie brak warunków do podjęcia rozmów pokojowych.

Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy Wiadomości
Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy

– O tym decyduje Narodowy Bank Polski, a nie rząd – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do objęcia przez b. szef TVP Jacek Kurskiego stanowiska w Banku Światowym. Przyznał, że były rozmowy o funkcji w rządzie dla byłego prezesa TVP, ale Kurski propozycji nie przyjął.

Michnik obraża wyborców PiS. „Mają zmasakrowany mózg” [WIDEO] Wiadomości
Michnik obraża wyborców PiS. „Mają zmasakrowany mózg” [WIDEO]

Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, zabrał głos u boku niezależnych sędziów: Waldemara Żurka i Beaty Morawiec. – Mają zmasakrowany mózg – atakował podczas spotkania wyborców PiS.

Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg Wiadomości
Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg

Ile trzeba zapłacić za polskiego poloneza? Nie brak osób, dla których taki zakup byłby powrotem do wspomnień z przeszłości, lecz za ciekawy egzemplarz trzeba aktualnie wyłożyć niemałe pieniądze.

Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO] Wiadomości
Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO]

Król Karol III spotkał się z mieszkańcami Luton. Jak informują brytyjskie media, w kierunku monarchy po raz kolejny poleciały jajka. W sprawie tej zatrzymano 20-letniego studenta, który został aresztowany pod zarzutem napaści.

Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu Wiadomości
Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu

– W Niemczech w wyniku szeroko zakrojonego nalotu w środę rano śledczy aresztowali 25 osób z ekstremistycznej grupy tzw. Obywateli Rzeszy (Reichsbuerger) – informuje dpa. W akcji brało udział blisko 3 tys. funkcjonariuszy na terenie jedenastu krajów związkowych – potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Federalnej z Karlsruhe.

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego Wiadomości
„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas. Nie żyje Jan Nowicki, niezapomniany Anglik, kapitan Wyganowski, Wielki Szu, wybitny aktor, reżyser, pedagog i poeta. Duży smutek, duża strata polskiej kultury” – napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary Wiadomości
Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary

Na drodze w Donbasie doszło do niebezpiecznego wypadku. Rosyjska ciężarówka wioząca żołnierzy zderzyła się z busem na drodze Szachtarsk-Torez.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe