Za nami 30 Bieg Sztafetowy Szlakiem Męczeńskiej Drogi Księdza Jerzego Popiełuszki

Ponad dwustu biegaczy stawiło się na trasie 30. Biegu Sztafetowego i Maratonu Szlakiem Męczeńskiej Drogi Księdza Jerzego Popiełuszki, współorganizowanego przez Region Bydgoski NSZZ "Solidarność". Jak każdego roku, już od 30 lat, rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego upamiętnili w ten wyjątkowy sposób. W październiku minie 38 lat od tragicznej śmierci kapelana „Solidarności”.
 Za nami 30 Bieg Sztafetowy Szlakiem Męczeńskiej Drogi Księdza Jerzego Popiełuszki
/ fot. NSZZ "S" Region Bydgoski

– Naszym zadaniem, zadaniem „Solidarności”, jest kultywować pamięć o ks. Jerzym, szczególnie wśród młodego pokolenia. Dlatego bardzo się cieszę widząc wśród Was tak wielu młodych uczestników. Pamiętajcie o naukach ks. Popiełuszki, niech Wam jego życie, niezłomna postawa wskaże jakimi wartościami należy się kierować w swoich codziennych wyborach – mówił do biegaczy przewodniczący bydgoskiej „Solidarności” Leszek Walczak.

– Ksiądz Popiełuszko to bardzo ważna dla mnie postać. To był kapłan, który służył zwykłym ludziom. I porwał ludzi za sobą – powiedział jeden z uczestników. Start biegu nastąpił sprzed kościoła pw. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. To właśnie tutaj miał swoją ostatnią posługę kapłańską ks. Popiełuszko. W drodze powrotnej do Warszawy, ks. Jerzy wraz z kierowcą Waldemarem Chrostowskim zostali zatrzymani w miejscowości Górsk, a następnie uprowadzeni przez trzech funkcjonariuszy SB.

W miejscu porwania ks. Jerzego gdzie znajduje się symboliczny Krzyż w Górsku przy drodze nr 80 Toruń-Bydgoszcz odmówiono modlitwę i złożoną wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.

W Biegu udział wzięli biegacze z całej Polski. Na starcie pojawiły się drużyny m.in. z Bydgoszczy, Chojnic, Ostrowa Wielkopolskiego, Płocka czy Inowrocławia. – Nie jest to bieg na czas. Nie ma rywalizacji indywidualnej ani zespołowej. Bieg ma charakter wspólnotowy. Uczestnicy biegną razem, jedną zwartą grupą – mówi Marek Piątkowski, organizator z ramienia Fundacji „Światło-Życie”.

Na mecie w Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy medal, a kapitanowie drużyn otrzymali dodatkowo puchary. Uczestnicy mieli również możliwość zwiedzania muzeum z wystawą poświęconą ks. Jerzemu znajdującemu się na terenie CEM.

Bieg zorganizowali: Region Bydgoski NSZZ „Solidarność” oraz Fundacja „Światło-Życie” Ośrodek w Bydgoszczy. Bieg odbył się dzięki wsparciu finansowemu firmy Solbet Sp. z o.o. oraz dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Przykleili się do pasa startowego. Aktywiści klimatyczni wtargnęli na lotniska w Monachium i Berlinie [FOTO] Wiadomości
Przykleili się do pasa startowego. Aktywiści klimatyczni wtargnęli na lotniska w Monachium i Berlinie [FOTO]

W Niemczech w czwartek doszło do kolejnych akcji aktywistów klimatycznych z grupy "Ostatnie pokolenie" na lotniskach w Monachium i Berlinie - pisze w czwartek portal dziennika "Bild". W Monachium aktywiści przykleili się do pasa startowego, z którego zostali później usunięci.

Wiadomości
Jaki aparat ma nowy iPhone 14? Poznaj specyfikację urządzenia

Robienie zdjęć to jedna z podstawowych funkcji każdego smartfona a jednocześnie funkcjonalność, po której możemy wyraźnie obserwować rozwój całej kategorii. Nic więc dziwnego, że producenci z każdym rokiem dążą do ulepszania funkcji fotograficznych swojego sprzętu. Nie inaczej jest w przypadku sprzętów Apple. Z każdą nową premierą kolejnego iPhone miłośnicy marki czekają na innowacje w zakresie fotografii. Jak to wygląda w przypadku iPhone 14? Pora to dokładnie przeanalizować.

Współpraca PiS z PSL? „Może na nas liczyć” Wiadomości
Współpraca PiS z PSL? „Może na nas liczyć”

Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego w „Salonie Politycznym Trójki” wypowiedział się na temat możliwości współpracy Prawa i Sprawiedliwości z jego ugrupowaniem.

„Aferka” podczas wakacji Lewandowskich Wiadomości
„Aferka” podczas wakacji Lewandowskich

Robert i Anna Lewandowscy razem z córkami udali się po mundialu w Katarze na Malediwy, gdzie spędzają wakacje. Na Instagramie żona kapitana polskiej reprezentacji poinformowała o „aferce”.

„Jest szantaż, nie ma pieniędzy”. Ziobro zabrał głos ws. KPO Wiadomości
„Jest szantaż, nie ma pieniędzy”. Ziobro zabrał głos ws. KPO

Zbigniew Ziobro na antenie Polsat News w programie „Graffiti” wypowiedział się między innymi na temat środków dla Polski z KPO. Minister sprawiedliwości dodał także, że aktualnie wina w tej kwestii jest niesłusznie przerzucana na konto jego ugrupowania.

Warszawa. Atak nożownika w centrum handlowym. Trwa obława Wiadomości
Warszawa. Atak nożownika w centrum handlowym. Trwa obława

Do zdarzenia doszło na terenie centrum handlowego „Marywilska 44” na Białołęce. Poszkodowany mężczyzna jest w stanie ciężkim. Trwa policyjny pościg za napastnikiem.

„Muszę być brutalnie szczera”. Burza w popularnym programie TVN Wiadomości
„Muszę być brutalnie szczera”. Burza w popularnym programie TVN

Wczoraj odbył się finał 11. serii popularnego programu TVN „Top Model”. W sieci zawrzało po emisji. Wszystko za sprawą słów znanej modelki, które padły pod adresem jednej z uczestniczek.

„Zareagowałem nerwowo”. Michniewicz o słowach Lewandowskiego Wiadomości
„Zareagowałem nerwowo”. Michniewicz o słowach Lewandowskiego

Czesław Michniewicz zareagował nerwowo na słowa Roberta Lewandowskiego, które kapitan reprezentacji Polski wypowiedział po przegranym meczu z Francją na mundialu w Katarze. Wcześniej kapitan reprezentacji Polski miał mówić selekcjonerowi zupełnie coś innego na temat stylu gry Biało-Czerwonych. – Zareagowałem nerwowo, bo mnie Robert mówił co innego – wyjaśniał Michniewicz na antenie Radia ZET.

Czesław Michniewicz żegna się z reprezentacją Polski? Jest komentarz Wiadomości
Czesław Michniewicz żegna się z reprezentacją Polski? Jest komentarz

Czesław Michniewicz podkreślił, że nie rozważa rezygnacji z funkcji selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski i zapewnił, że nie ma żadnego konfliktu między nim a prezesem PZPN Cezarym Kuleszą.

Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III upokorzony Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III upokorzony

Podczas wtorkowego spotkania króla Karola III z mieszkańcami Luton doszło do nieprzyjemnej sytuacji. Zagraniczne media piszą o upokorzeniu monarchy. To nie pierwsza taka sytuacja.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe