Włoski generał wskazał kraj, gdzie może dojść do konfliktu Rosja–NATO. I nie jest to Ukraina

W rozmowie z gazetą „La Repubblica” włoski generał Giovanni Iannucci zasugerował, że to nie Ukraina, a Irak, ze względu na rosnące w tym kraju wpływy Rosji i Iranu, może być jednym z najważniejszych wyzwań dla NATO. 
Generał Giovanni Iannucci Włoski generał wskazał kraj, gdzie może dojść do konfliktu Rosja–NATO. I nie jest to Ukraina
Generał Giovanni Iannucci / Flickr/7th Army Training Command/CC BY 2.0

W rozmowie z dziennikiem generał twierdzi, że nowym frontem NATO jest stabilność Iraku. 

Strategiczne zbliżenie między Moskwą a Teheranem

Nowa koncepcja strategiczna Sojuszu, zatwierdzona w czerwcu ubiegłego roku na szczycie w Madrycie, patrzy na globalność zagrożeń i odnosi się właśnie do Bliskiego Wschodu. Strategiczne zbliżenie, jakie nastąpiło między Moskwą a Teheranem, także w wyniku konfliktu ukraińskiego, jest wyraźne i my też je odczuwamy, choć pośrednio

– twierdzi Iannucci. Wskazuje, że NATO eksperymentuje na Bliskim Wschodzie z innym podejściem: próbuje przewidywać kryzysy. 

Mamy poczucie, że chronimy zewnętrzną granicę NATO, przyczyniając się stąd także do stabilności w naszych własnych krajach. Rządy wnoszące wkład były początkowo niechętne, teraz jest świadomość znaczenia naszej pracy i rośnie wsparcie

– powiedział włoski generał. Jak podkreślił, Irak jest jednym z najtrudniejszych krajów dla NATO, ponieważ z jednej strony rosną tam wpływy Rosji i Iranu, a z drugiej kontyngent NATO jest bardzo ograniczony w porównaniu do poprzednich operacji, np. w Afganistanie.

W sumie jest nas 570 osób, z trzydziestu narodów, z NATO, ale także z Australii, Szwecji i Finlandii (…). Gdyby zaproponowali mi tysiące ludzi, powiedziałbym, że nie: potrzebujemy kilku, ale z ukierunkowanym doświadczeniem i wiedzą. Zwiększając liczbę personelu, ryzykowalibyśmy podsycanie spekulacji politycznych między frakcjami irackimi, czego chcemy uniknąć za wszelką cenę

– oznajmił Giovanni Iannucci.

Szef NATO: Putin ponosi porażkę na Ukrainie i odpowiada zwiększoną brutalnością

– Putin ponosi porażkę na Ukrainie. Odpowiada zwiększoną brutalnością, atakując infrastrukturę gazową, linie wysokiego napięcia, próbując pozbawić Ukraińców wody, prądu, światła i ogrzewania. Musimy wspierać Ukrainę, bo widzimy, że Putin próbuje użyć zimy jako broni, sprowadzając ogromne cierpienie na naród ukraiński – powiedział we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

– Należy spodziewać się dalszych ataków – podkreślił, zwracając uwagę, że gdy siły rosyjskie nie radzą sobie na polu bitwy, intensyfikują ataki na infrastrukturę krytyczną Ukrainy.

– Prezydent Putin i Rosja zademonstrowały gotowość do zadawania ogromnego cierpienia i brutalności nieznanych od II wojny światowej – dodał.

Sekretarz generalny Sojuszu wyraził przekonanie, że w związku z tym Europa musi spodziewać się kolejnych uchodźców z Ukrainy.

– To bolesne, widzieć całe zniszczenie, jakie rosyjskie ataki powietrzne i rakietowe powodują na Ukrainie – w miastach, infrastrukturze krytycznej. Spodziewam się sygnału w Bukareszcie, że powinniśmy robić więcej – zarówno na rzecz naprawy infrastruktury krytycznej (…), jak i zaopatrywania Ukraińców w systemy obrony przeciwlotniczej.

Powtórzył jednocześnie, że NATO powinno robić jeszcze więcej, by Rosja nie wygrała wojny. – W przeciwnym razie będzie to sygnał dla innych autorytarnych przywódców, że mogą osiągać swoje cele, sięgając po metody siłowe – zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że Rosja ma ograniczoną ilość amunicji i m.in. w związku z tym zwróciła się do Iranu, by zaopatrzyć się w drony.

– Nasze stanowisko jest jasne: żaden kraj nie powinien wspierać nielegalnej wojny Rosji – zadeklarował Stoltenberg.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy”. Garri Kasparow nie przebiera w słowach Wiadomości
„Zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy”. Garri Kasparow nie przebiera w słowach

Były mistrz świata w szachach i jeden z liderów opozycji antykremlowskiej Garri Kasparow oświadczył w piątek, rząd Niemiec powinien jasno powiedzieć, że celem jest wyzwolenie całej Ukrainy. – To moralny obowiązek Berlina, ponieważ zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy – podkreślił w wywiadzie dla "Bilda".

Poseł Konfederacji… „porwał” choinkę z gmachu sądu. Opublikowano nagranie Wiadomości
Poseł Konfederacji… „porwał” choinkę z gmachu sądu. Opublikowano nagranie

– Twierdził, że choinka przeczy chrześcijańskiemu systemowi wartości i stanowi agresywną propagandę – opisuję sprawę sędzia Marzena Stoces, która była świadkiem całego zdarzenia.

Sikorski zapłaci za swoje skandaliczne słowa? „Wcale o to nie zabiega” Wiadomości
Sikorski zapłaci za swoje skandaliczne słowa? „Wcale o to nie zabiega”

Nie milkną echa skandalicznej wypowiedzi Radosława Sikorskiego. Nawet „Gazeta Wyborcza” nazwała słowa europosła PO „medialną katastrofą”.

Granica z Białorusią. Straż Graniczna publikuje niepokojące nagranie Wiadomości
Granica z Białorusią. Straż Graniczna publikuje niepokojące nagranie

Tylko w tym miesiącu przez Białoruś do Polski i na terytorium Unii Europejskiej próbowało dostać się 1250 osób.

Zbigniew Kuźmiuk: PO i Polska 2050 próbują „wysadzić w powietrze” kompromis z Brukselą Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: PO i Polska 2050 próbują „wysadzić w powietrze” kompromis z Brukselą

Wprawdzie duża część opozycji, wstrzymując się od głosu w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, pozwoliła ją uchwalić w kształcie wynegocjowanym z Komisją Europejską przez ministra ds. europejskich Szymona Szynkowskiego vel Sęk (w sytuacji kiedy posłowie Solidarnej Polski głosowali przeciw), ale dalsze jej działania pokazują, że była to decyzja wizerunkowa (trudno paraliżować uchwalenie ustawy w sytuacji, kiedy publicznie zapewnia się, że jest się za jak najszybszym pozyskaniem środków z KPO).

Katowice: Pod gruzami kamienicy znaleziono ciało drugiej osoby Wiadomości
Katowice: Pod gruzami kamienicy znaleziono ciało drugiej osoby

Odnaleziono ciało drugiej z osób poszukiwanych po wybuchu w kamienicy w Katowicach – poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Jak zaznaczył, pod gruzami prawdopodobnie już nikogo nie ma, ale nadal trwają działania ratunkowo-poszukiwawcze.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę eksmitowany przez króla Karola III Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę eksmitowany przez króla Karola III

Jak podają brytyjskie media, kontrowersyjny książę Andrzej został eksmitowany z Pałacu Buckingham na skutek decyzji króla Karola III.

Belgijska gazeta o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jest interwencja Wiadomości
Belgijska gazeta o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jest interwencja

W związku z publikacją w belgijskiej, flamandzkojęzycznej gazecie „Het Laatste Nieuws”, która użyła nieakceptowalnego określenia „polskie obozy koncentracyjne”, Ambasada RP w Brukseli podjęła w czwartek interwencję. – To Niemcy ponoszą odpowiedzialność za Holocaust i obozy koncentracyjne, w tym Auschwitz-Birkenau, a nie Polacy – powiedział PAP ambasador Polski w Królestwie Belgii Rafał Siemianowski.

„Tego boi się TVN”. Były współpracownik stacji ujawnia korespondencję Wiadomości
„Tego boi się TVN”. Były współpracownik stacji ujawnia korespondencję

Były współpracownik telewizji TVN operator Kamil Różalski opublikował na Twitterze korespondencję. Ma ona przedstawiać fragmenty wiadomości innych pracowników TVN, którzy opowiadają o patologiach, jakie miały mieć miejsce podczas ich pracy w stacji.

Nie tylko Leopardy. Polska przekaże Ukrainie dodatkowo 60 czołgów, w tym 30 PT-91 Twardy Wiadomości
Nie tylko Leopardy. Polska przekaże Ukrainie dodatkowo 60 czołgów, w tym 30 PT-91 Twardy

„Dziękuję Polsce za tak ważne decyzje o przekazaniu Ukrainie 60 polskich czołgów, spośród których 30 to słynne PT-91 Twardy, a także 14 maszyn Leopard 2” – napisał w piątek po polsku na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do czwartkowych zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego o kolejnych dostawach uzbrojenia dla Kijowa. W podobnym tonie wypowiedział się w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe