Nie po raz pierwszy Radosław Sikorski pokusił się o kontrowersyjną wypowiedź. Wcześniej falę krytyki na całym świecie wywołała jego sugestia, jakoby gazociąg Nord Stream mieli wysadzić Amerykanie.
„Rosyjska wojna napastnicza na Ukrainie zwiększyła pewność siebie i prestiż Polski w polityce zagranicznej; przez dwa tygodnie to Polska wywierała szczególną presję na Niemcy w związku z dostawą czołgów Leopard na Ukrainę” – napisał w środę portal telewizji ZDF.
We wtorek komisja Parlamentu Europejskiego ds. środowiska zagłosowała za poprawkami do traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Dzięki temu UE będzie miała większą kontrolę nad gospodarką leśną w państwach członkowskich w ramach tzw. kompetencji dzielonych.
Co najmniej jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne w środę w wyniku ataku z użyciem maczety, do którego doszło w kościele w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii. Sprawca został aresztowany.
– Sam pomysł zmiany, aby leśnictwo znalazło się w kompetencjach unijnych, a nie krajowych, jest niebezpieczny – podkreśliła w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Władze USA poprosiły Izrael o dostarczenie Ukrainie przeciwlotniczych pocisków rakietowych Hawk, znajdujących się w magazynach izraelskiej armii. Rząd w Tel Awiwie odmówił, tłumacząc się potrzebą utrzymania dotychczasowego stanowiska w sprawie dostaw broni i złym stanem technicznym Hawków – powiadomił w środę amerykański portal Axios.
Portal Politico stwierdził, że zgoda Niemiec na przesłanie Ukrainie czołgów Leopard jest „zwycięstwem Polski”.
Na opozycji słabnie wiara we wspólną listę. Coraz większe napięcie jest odczuwalne podczas spotkań Donalda Tuska, gdzie mieszkańcy miast zadają pytania o wyborcze porozumienie. Donald Tusk powiedział wprost, że „szlag go trafia”, że do innych opozycyjnych partii nie trafiają „oczywiste argumenty”.
Kamil Stoch lepszy od Adama Małysza. Skoczek z Zębu osiągnął lepszy wynik od legendarnego polskiego skoczka.
Kanclerz Olaf Scholz rozmawiał telefonicznie w środę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – poinformował w komunikacie rzecznik rządu Steffen Hebestreit. Politycy wymienili poglądy na temat sytuacji politycznej, wojskowej i humanitarnej na Ukrainie.
Latem 2022 roku doszło do zatrucia Odry. Sprawą zainteresowały się największe media w kraju. Na dodatek policja wyznaczyła nagrodę za pomoc we wskazaniu sprawców lub za inne "istotne informacje" dotyczące powstałej sytuacji.
– Dzisiaj ogłaszam, że wyślemy 31 czołgów Abrams – zapowiedział prezydent USA Joe Biden. – Jeżeli rosyjskie oddziały wrócą do Rosji, tam gdzie powinny być, to ta wojna zakończy się nawet dziś. Wszyscy tego chcemy. Nie pozwolimy, żeby jedno państwo kradło ziemię innemu – podkreślił.
– Polska ma obecnie najniższy wiek emerytalny w Europie, trzeba przywrócić wiek 67 lat przechodzenia na emeryturę – twierdzi prof. Leszek Balcerowicz. Ekonomista zabrał także głos w sprawie świadczenia 500 plus.
– Po II wojnie światowej Niemcy zostały podzielone na cztery sektory: amerykański, brytyjski, francuski i sowiecki. Tak więc Związek Radziecki sformalizował koniec tego statusu okupacyjnego, a Stany Zjednoczone nie – komentuje środową decyzję niemieckiego kanclerza Władimir Putin.
Czy Turcja opuści NATO? Zwolennikiem realizacji takiego założenia jest wiceprzewodniczący Partii Ojczyzny – Ethem Sancak. Jego zdaniem Ankara może wykonać taki krok w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.
Nie ustają spekulacje na temat planów przedwyborczych lidera Platformy Obywatelskiej.
Ile zarobi Fernando Santos na stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski? W mediach pojawiały się różne kwoty, lecz w większości przypadków nie były one niższe od 2 milionów euro rocznie.
„USA przekażą Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams o łącznej wartości 400 mln dolarów” – podała na Twitterze dziennikarka Bloomberga Jennifer Jacobs.
Dziennikarka od ponad ośmiu lat związana ze stacją TVN24 odchodzi. Przekazała tę wiadomość za pośrednictwem social mediów.
Polska w dużym stopniu przyczyniła się do wywarcia presji na Niemcy w kwestii przekazania Ukrainie czołgów Leopard, twierdzą w środę portugalskie media. Zaznaczają, że Warszawa jest jednym z najwierniejszych sprzymierzeńców Kijowa walczącego z rosyjską inwazją.