Tusk ma powód do zmartwień. Ten sondaż mu się nie spodoba

Gdyby wybory odbywały się w kwietniu najwyższe poparcie uzyskałoby Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 36 proc. Koalicja Obywatelska, na której czele stoi Donald Tusk, byłaby daleko w tyle z 20 proc. wynikiem.
Szef PO Donald Tusk przemawia podczas spotkania z mieszkańcami w Kleosinie Tusk ma powód do zmartwień. Ten sondaż mu się nie spodoba
Szef PO Donald Tusk przemawia podczas spotkania z mieszkańcami w Kleosinie / fot. PAP/Artur Reszko

Według sondażu, gdyby wybory odbywały się w kwietniu na Prawo i Sprawiedliwość (wraz z Solidarną Polską i Partią Republikańską) zagłosowałoby 36 proc. badanych deklarujących zamiar wzięcia udziału w wyborach - o 2 punkty proc. mniej niż w marcu.

Na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 20 proc. - o 2 punkty proc. więcej niż w poprzednim miesiącu.

Na Konfederację głos oddałoby 9 proc. - o 3 punkty proc. więcej niż w marcu, a na Polskę 2050 Szymona Hołowni - 5 proc. respondentów (spadek o 1 punkt proc.).

Według sondażu, tak jak w marcu, Lewica uzyskała 4 proc. poparcia. Blok PSL-Koalicję Polską chciałoby poprzeć 3 proc. badanych zamierzających uczestniczyć w wyborach (wzrost o 1 punkt proc.).

Po 1 proc. zwolenników odnotowują Wolnościowcy i koalicja Agrounii z Porozumieniem, zaś chęć głosownia na Kukiz’15 deklaruje mniej niż 1 proc. ankietowanych.

Wysoka frekwencja

Zamiar uczestniczenia w wyborach parlamentarnych deklaruje niespełna trzy czwarte badanych - 74 proc. (mniej o 2 punkty proc. niż w ubiegłym miesiącu); wahających się było 14 proc. (o 1 punkt proc. więcej). Taki jak w marcu 11 proc. badanych oświadczyło, że nie pójdą na wybory.

W stosunku do marca zmalał odsetek wyborców niezdecydowanych, wahających się, które ugrupowanie poprzeć w wyborach (17 proc., spadek o 4 punkty proc.).

Nie zmienił się natomiast odsetek osób odmawiających ujawnienia swoich preferencji partyjnych (5 proc.). Oznacza to, według CBOS, że deklaracje nieco ponad jednej piątej wyborców zapewniających o swym pewnym udziale w wyborach pozostają nieznane (22 proc.).

Sondaż przeprowadzono od 11 do 20 kwietnia 2023 roku na próbie liczącej 1081 osób - w tym: 57,0 proc. metodą CAPI (wywiad bezpośredni z udziałem ankietera), 23,9 proc. – CATI (wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS) i 19,1 proc. – CAWI (samodzielne wypełnienie ankiety internetowej). Preferencje partyjen badano wśród 798 osób, które zadeklarowały udział w wyborach.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar? z ostatniej chwili
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar?

Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego.

Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista

W czwartek rano w powiecie jarocińskim doszło do śmiertelnego wypadku. W jego wyniku zginął 34-letni mężczyzna - mieszkaniec gminy Kotlin, który nie miał uprawnień do kierowania motocyklem.

Emerytury
Stażowe