Nie żyje syn komendanta placówki AK w Oświęcimiu

Mieczysław Jakuczek urodził się w Oświęcimiu na Zasolu w 1928 r. Był synem polskich uchodźców z Zaolzia zajętego przez Czechosłowację, którzy w 1920 r. osiedlili się w Oświęcimiu w tzw. osadzie barakowej przy ulicy Topolowej (dzisiejsza Stanisławy Leszczyńskiej).
Jan Jakuczek
Ojciec Jan Jakuczek w okresie międzywojennym był związany z organizacją „Strzelca”. Wcześniej w latach pierwszej wojny światowej walczył w Legionach Józefa Piłsudskiego, później był powstańcem śląskim.
W czasie wojny sierżant rez. Jan Jakuczek (ps. „Zaolziański”) pełnił funkcję komendanta placówki ZWZ/AK w Oświęcimiu, która m.in. organizowała i niosła pomoc więźniom obozu Auschwitz. Jesienią 1942 r. w wyniku „wsypy” został zatrzymany przez gestapo. Oskarżony o działalność konspiracyjną i kontakty z więźniami, skazany został na śmierć wyrokiem policyjnego „sądu doraźnego” (Standgericht) i rozstrzelany wraz z innymi aresztowanymi pod Ścianą Straceń w KL Auschwitz 25 stycznia 1943 r.
Zdrada została spowodowana przez dwóch agentów gestapo, którzy zdołali wkraść się w struktury Inspektoratu Bielskiego AK, w tym również w struktury Obwodu Oświęcimskiego AK. Zdrajcami okazali: Stanisław Dębowicz i Mieczysław Mólka-Chojnowski (prawdziwe nazwisko Mieczysław Mutka), straceni później z wyroku Wojskowego Sądu Specjalnego AK w pierwszych miesiącach 1943 r.
Po latach Jan Jakuczek został uhonorowany za swoją działalność, otrzymując pośmiertnie awans na stopień oficerski – podporucznika, nadany przez zwierzchnika Sił Zbrojnych RP prezydenta Andrzeja Dudę.
Patent oficerski odebrał wówczas jego syn Mieczysław Jakuczek, dla którego było to bardzo ważne wydarzenie. Odbyło się ono w Święto Wojska Polskiego w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Oświęcimiu 15 sierpnia 2021 r.